Stadsnieuws. nifica of semantica beoefend wordt, zal tie hoogeschool <1«' rechte plaats zijn. /ij zal this niet alleen kunnen worden bezocht door stu denton, maar evenzeer door wetenschaps mannen, dio verdieping zoeken van hun in zicht, als na-opleiding, en in 'c algemeen door ledereen,.die streeft naar meer kennis. F.r zal dus in ons land een centralisatie van werelüphilosophisch leven kunnen plaats vinden, zooals uc^ens aqdrrs het geval is. De verschillende pltilosophischc stelsels der wereld kunnen hier door de geleerden van Europa, Amerika, Indie, China, Japan, PerziO, enz, worden gedoceerd. Zoo zal Nederland hol klassieke land van den geestelijken vooruitgang het centrum kunnen worden, waar de studenten toekomstige Staatslieden, geestelijken, doc toren. juristen, kunstenaars, philosophen in het algemeen, de geestes-aristocralie dor g c h c e 1 e wereld elkaar zullen ont moeten, omdat hun hier wordt geboden, levenswijsheid vereenigd met kennis. En aldus kan, waar een uitwisseling van ge dachten plaats vindt tussohen menschen van zóo velerlei nation, een meer blijvende band worden gelegd dan dit tot heden mogelijk was. Daar do oprichting en instandhouding van deze hoogoschool ongetwijfeld veel geld zal vereischen, hopen wij op den steun ie. van onze Regeering; ze. van alle werkelijk vrije wetenschaps mannen; 3e. van diegenen in alle landen, die over tuigd, zijn, dat een nieuwe cultuur moet wor den ingeluid 4e, van de Ruitenlandsche Regeeringen, zoodra zal worden ingezien, welk een grooten invloed de instandhouding van deze hoogo school zal hebben op de Europeesche be- schaving en op het onderlinge verkeer en dc goede verstandhouding der volkeren. Wij kozen de omgeving van Amersfoort als plaats van vestiging en mochten de volle medewerking erlangen van den Burgemees- ter van Amersloort, mr. J. C. graaf Van I Randwijck, die heeft verklaard, in zijn quali- teit zitting te zullen nemen in het definitieve comité. We kozen die omgeving, zoo dicht in de nabijheid van 't schilderachtige stedeke aan de Eem, niet alleen wegens de gunstige ligging in 't centrum des lauds, maar meer nog. omdat dc omgang der studeerenden daar onderling zoowel bij studie als bij ont spanning veel hartelijker en intiemer is dan in een grootc stad, waar zij opgaan in de menigte. Vooral degenen, die uit het buiten land komende, daar de colleges zullen volgen, zullen de voordeden, die uit een inniger verkeer voortvloeien, waardeeren. En ten slotte kunnen de studenten daar, waar geen andere hoogeschool gevestigd is, zich geheel wijden aan de /propedeuse om zich daarna, des te beter toegerust, te gaan bezighouden met hun speciale vakstudie. Aldus hopen wij bij Amersfoort-te stichten een aanwijsbaar centrum voor philoso- phisch leven*, Het voorloopig Comité bestaat thans uit: baronesse M. van Asbeck, Den Haag, licen- eiée ès lettres de l'Universilé de Paris; H. P. J. Bioemers. Algemeen secretaris der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, te Amster dam; Henri Borcl. Den Haag; dr. J. van den Bcrgh van Eysiuga Elias, Santpoort; dr. G. A. van den Bergh van Eyainga, Sant poort; dr. 11. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, Zutfen; J. A. Blok, civiel ingenieur, Deventerprof. L. E. J. Brouwer. Amster dam; dr. W. H. Denier van der Gon, Den Haag; mr. J. I". van Dcinsc. Middelburg; dr. I rederik van Eeden, Bussummevrouw J. C. op 'l Eijndc - Stolp, arts, Haarlem; dr. C. 1.. (iodefroy, arts, Zutfen; W. J. van Haren Noman Jr„ Amsterdam; dr. A. II. de Hartog, Haarlem; A. C. de Jongh, mijninge nieur, Den Haag; dr. K H. E. de Jong, Den Haag; prof 1'. Kcnninck, Amersfoort; W. G. v. d, Meer, werktuigkundig ingenieur, Directeur der Hoogere Burgerschool, Den Helder; Lod. van Mierop, Soest; dr. J. A. Dcrmouw, Den Haag; dr. II. A. Nabcr, Hoorn dr. Ph. H. Peyrot, Rector Gymnasium, Amersfoort; dr. I., j. de Rochemont, Amers foort; jhr. dr. Nico van Suchtelen, Laren; G. van der Veen, Adj.-inspecteur van Onder wijs in Ned. Indië, Ginnekcn mejuffrouw dr. S. J. von Wolzogen Kühr, Den Haag; ter wijl als Secretaris optreedt de heer J. D. Reimanjr Prinses Marielaan 2 te Amersfoort. Wij weten, schcijft bet voorloopig comité, dat achter ons staat een groote groep man nen en vrouwen van allerici richting. Man nen van wetenschap, zoowel als kunstenaars, staatslieden, geestelijken, studenten enz., onderschrijven ten volle onze bedoeling en wij noodigen iedereen uit, die helpen wil de hoogeschool tot stand te brengen, zich aan ons kenbaar te maken. In October zal te Amersfoort op een nader bekend to maken datum een voor ieder toegankelijke bijeenkomst worden gehouden, waarin nadere bijzonderheden over de hoo geschool, haar inrichting en leerplan, zullen wa rden bekend gemaakt. Hiervoor zijn kaar ten kosteloos verkrijgbaar bij den Secretaris, In een der mooie bosschen bij Amersfoort zal hot gebouw dor hoogeschool verrijzen. liet behoeft wel niet gezegd, dat bij dc inrichting van bet gebouw ook het schoonc niet uit het oog zal worden verloren en waar kan de stemming, door dat schoon gewekt, langer behouden blijven dan in onze heer- I lijke bosschen ep op onze prachtige' heide velden. Zoo kan het wel niet anders of naast de boekengeleerdheid zal zielewijsheid worden gebracht. Zoo kan het wel niet anders, of oppervlakkigheid zal pluals maken voor diep besef en zal het niet meer voorkomen, dat een voor arts of jurist studeerende eerst veel te laat inziet, dal een litterator in hem steekt. I Tot deze internationale hoogeschool, welke llog in gPc" 'and is te vinden, zullen dege nen zich aangetrokken gevoelen, die philo- j sophischen aanleg hebben en dorsten naar philosophische kennis en zin voor critisch onderzoek, zoodat de cultuur aan den bui tenkant worde een cultuur van het hart, der j maatschappij ton zegen. Deelen we nog mee. dat een 200-tal per sonen reeds nu instemming betuigde met het voornemen en dat bereids óok is gevormd een studenten-comité, dat een rondschrijven j richtte tot de studeerenden en de reeds afgestudeerden in den lande, niet alleen om de aandacht te vestigen op de hierboven in groote trekken geschetste hoogeschool, maar qok om voor te bereiden de oprichting eener studenten-samenleving op boven omschreven grondslagen, in welke een medemensch, man dan wel vrouw, wordt geschat naar innerlijke, geestelijke waardeen niet naar voorkomen of uiterlijke omstandigheden waar het individu positief, zclf-standig, moreel leert sterk staan en daardoor wordt belet, onder te gaan in sleur. Moge het grootsche plan zóo volledig sla gen als de ontwerpers er van het zich voor stellen. Tookykeu Mag men het »Utrechtsch Dagblad* ge- looven dan wonen er in de Grijze bisschops stad, gelijk de hoofdplaats van onze Provin cie wel pleegt te worden genoemd, heel wat brave burgers, die hun stadgenooteu bij dett neus nemen. Te Amersfoort zijn zulke slechtaards natuur lijk niet. Toch kan het goed zijn, eens na te gaan hetgeen het »Ulr. Dbld.« schrijft, ter waar schuwing aan huismoeders. Het luidt Niet alleen zoo werd ohs heden van gezaghebbenden kant verzekerd wordt bij verkoop aan de deur geknoeid, al is die knoeierij hier zeer verbreid. Het is nog on langs gebeurd, dat een koopvrouw in fruit in plaats van anderhalf pond, nog niet eens éen vol pond afleverde, wat intijds werd ont dekt; toen de vrouw daarop werd attent gemaakt, probeerde zij opnieuw te bedriegen en bleef de hoeveelheid andermaal ver be neden het gewicht, waarop zij scheldende de klant verliet, Dergelijke dingen komen bij koopen aan de deur herhaaldelijk en in zeer sterke mate voor. Daarnaast is te wijzen op vele andere knoeierijen, die v niet straf baar zijn aan de hand van de v et en dus ook niet als strafbare handelingen zijn aan tc merken, maar toch in hooge mate gestrenge afkeuring verdienen, omdat zij moreel alles behalve door den beugel kunnen, en uit ecu oogpunt van deloyale concurrentie behooren te worden bestreden. Ga bijv. eens na welke inhoud tegen woordig aan de Hesschen wordt gegeven, waarin zoovele voedingsmiddelen melk, olie, wijn, vruchtensappen, limonades, enz. worden verkocht. Van oudsher behoort een heele llcsoh 0,8 Liter, een halve Hesch 0.4 Liter in te houden en inderdaad wordt door enkele soliede, ouderwetsche firma's aan dezen eisch vastgehouden. Maar de in houd van het meerendeel der Hesschen is veel kleiner, is bij de heele Hesschen soms tot 630 c.M.3, bij de halve Hesschen vaak tot beneden de 3 d.L. gedaald. En dat nog wel, zonder dat zulks in het oog springt voor den kooper. Op allerlei geraffineerde wijzen wordt dit misbruik zooveel mogelijk voor de oogen van het publiek verborgen en het kost den roofridders van den tegen woordigen tijd zoo zou men degenen die van derge lijke practijken studie maken kunnen noemen heel wat hoofdbrekens om een geschikten vorm voer de Hesschen uit te zoeken, die het handigst haar tekortkomingen weet te versluieren. En zooals met de Hesschen, gaat 't óok met de glazen potten van de jams, met de papieren pakjes van de cichorei, met de doosjes van de lucifers, en met de pakken zeep. Een pot jam behoort een pond in te houden, maar velen weten op vernuftige wijze een gevulde pot, met heel wat kleiner hoe veelheid, een behoorlijk uiterlijk te geven. Dit 'is zóo ver gegaan, dat een aantal jam fabrikanten op een vergadering met Direc teuren van Keuringsdiensten hunnentwege hebben aangedrongen op een bepaling om voor tc schrijven, dat een pot jam minstens 450 Grant aan inhoud moet bezitten. Do pakjes van dc meeste ciehorei-fabrieken wegen een half pond, maar ons zijn weder- verkoopers bekend, die door de ciehorei- fabrieken cichorei in veel kleiner hoeveelheid lieten verpakken, maar natuurlijk toch op zoodanige wijze, dat zelfs een vrij goed op merker deze voor pakjes van de normale grootte zou aanzien. Bekend is ook, dat met den inhoud van luciferdoosjes wordt geknoeid en aan fabrie ken opdracht wordt verstrekt, een kleiner getal houtjes dan normaal, in de doosjes te doen verpakken. En zoo wordt cr feitelijk met alles geknoeid, niet slechts met voedingsmiddelen, maar ook met allerlei gebruiksartikelen, met klos sen garen, met bossen touw, enz. enz., waar van de afmetingen groot worden gehouden, maar de inhoud, in strijd met jarenlang be staande usances van den handel, aanmer kelijk wordt verkleind. En dat komt, omdat het publiek zoo slecht controleert, zich zoo gemakkelijk laat bedriegen. Dezer dagen werd ons nog meegedeeld, en het is goed om het in dit verband even te vertellen, dat een steenkolenhandelaar geregeld 's winters 50 mud anthraciet leverde aan een particulier, wiens kolenbcrgplaats met die hoeveelheid dan geheel was gevuldtoen toevalig van leverancier werd veranderd, bleek de berg plaats niet meer te kunnen bevatten dan 40 mudToch was altoos betaald voor 50 mud Het vicieuse punt in dit zoo algemeene bederf in den handel is wel dit, dat de eer lijke fabrikant of koopman, die tracht vast te houden aan een eerlijke wijze van zaken doen, zijn debiet ziet verminderen en ge dwongen wordt, zij het ook tegen zijn zin, mee te doen. Doet hij het niet, dan krijgt hij den naam van »duur« tc zijn, hoewel hij inderdaad goedkooper is. En zoo ont staat dan ten slotte een toestand, zooals die al op verschillend gebied is ingetreden, dat het abnormaal wordt, dat men geen enkel maat- 'of gewichthoudend fabrikaat meer kaï. krijgen. Onderzoekt bijvoorbeeld eens den inhoud van de Hesschen gepasteuriseerde melk en ge zult geen, of slechts bij hooge uitzondering, een Üesch van 0.08 Liter ontmoeten. In Den Haag is reeds voorgeschreven, dat op de melk Hesschen de inhoud moet zijn vermeld. Weegt een wit brood van verschillende bakkerijen en het zal u blijken, dat het u niet meer mogelijk is om een brood van 1 K.G. te koopen het Regeeringsbrood uitgezonderd, dat op gewicht verkocht moet worden en dus steeds dat gewicht heeft. De enkeling kan niet voldoende opkomen tegen dit kwaad. Dientengevolge heeft men ten slotte niet meer de gelegenheid, de prij zen der waren te vergelijken, want in plaats van de uniformiteit in maat en gewicht een gewicht van 1 K.G. voor een brood, een inhoud van 0.8 Liter bij een heele flesch, enz. bestaat er een volslagen anarchie op het gebied van maat en gewicht. De flesch houdt in van 650 tot 7,50 C.M3 het heele brood weegt van 700 tot 950 Gram. Het publiek is de dupe; de handelaar, die op dit terrein de grootste durf weet te combineeren aan handigheid, maakt goede zaken. Hier ligt voor den handel, speciaal voor de middenstands-organisaties en vereenigin- gen van handelaren, die krachtens hun actie voor de wet-Aalberse tegen de oneerlijke concurrentie hebben getoond de eerlijkheid in den handel te willen bevorderen en de concurrentie op reëelen basis te willen plaatsen, een groot arbeidsveld braak, waarop zeer nuttig werk kau worden verricht. En een ingrijpen wordt steeds méér noodzakelijk, nu de verkoop van de meeste artikelen onder speciale verpakking zoo hand over hand toe neemt. Maar intusschen lezers - weegt uw groenten, uw brandstoffen, uw vleesr.lt, uw margarine, uw jams, meet uw melk, uw Hesschen vruchtensappen na en ziet met eigen oogen hoe dikwerf gij bedrogen wordt, al is, wij herhalen het, dit tiiet een bedriegen dat strafbaar is gesteld, maar zeker een bedrie gen, dat wegens oneerlijke concutrentie met nadruk behoort te worden gesignaleerd. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan de Gemeente-, Waterschaps- en Veen- derijbesfuren in die Provincie het volgende doen mededeelen Gelijk uw college wellicht niet onbekend zal zijn, worden, nadat een op last van de Regeering ingesteld voorloopig onderzoek de bestaanbaarheid en de rentabiliteit van een Centrale drinkwatervoorziening voor Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht heeft aangetoond, thans de plannen voor de tot standkoming van deze onderneming nader uitgewerkt en voorbereid. Naar de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken ons bij schrijven van 27 Augustus heeft medegedeeld, is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat gedurende den tijd, welke noodzakelijkerwijs aan de uitvoering van de ovengenoemde plannen nog moet vooralgaan, aan particulieren voor een beperkt gebied concessies voor water levering worden verleend in zoodanigen vorm, dat deze met uitsluiting van anderen ver gunning krijgen voor het leggen en het heb ben van waterleidingbuizen in Gemeente- of Waterschapswegen of wel dat, feitelijk althans, voorzooveel het smalle wegen betreft, de voorgenomen legging van de buizen een vergunning van anderen zou uitsluiten. Het behoeft geen betoog, dat vooral met het oog op het kleine aantal wegen, dat meermalen in laaggelegen streken aanwezig is, de tot stand koming of een ceconomische exploitatie van de Centrale waterleiding door zoodanige vergunningen ernstig in gevaar zou kunnen worden gebracht. Up dien grond hebben wij de eer U namens voornoemden Minister uit te noodigen, te willen bevorderen, dat, voor zoover uw Gemeente of uw Waterschap binnen het gebied der Centrale waterleiding gelegen is. geen uitsluitende concessie als bovenbedoeld worde verleend, noch ook dat door het verleenen van concessies of vergunningen, zoodanige stappen worden gedaan, dat deze mogelijk later aanleiding zouden kunnen geven tot belemmeringen in de tot stand koming van de hiervoren aangeduide plannen. Morgenmiddag zal de Minister van Bin nenlandsche Zaken ontvangen een deputatie van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht, welke Z. Exc. zal aanbieden het volkspeti tionnement voor Grondwettelijke gelijkstelling van mati en vrouw. Als gevolg van het op 11 dezer hier ge houden congres van de Ned. vereeniging voor Gemeente-belangen werd het registra tuur-bureau ten Stadhuize in de laatste dagen in oogenschouw genomen door ambtenaren ter Secretarie en Raadsleden uit vele Ge meenten in den lande. Wie nog een Kilometerboekje heeft, afge geven vóór de crisis mag wel kennisnemen van de wijziging, aangeplakt in het spoor weg-station en inoet zorgen, het boekje zoo spoedig mogelijk ter inwisseling aan te bieden. Ds. K. den Hollander staat op het zestal bij de Ned, Hervormde gemeente te Delfts haven. Majoor L. W. C. G. van der Garden, thans weder hier in garnizoen, is*le rekenen van 2y Augustus bevorderd tot luitenant-kolonel. De ie luitenants H. F. baron Van Voorst tot Voorst, van de cavalerie, en H. P. H. C. C. A. von Freytag Drabbe, van de artil lerie, worden 1 October werkzaam gesteld bij de opleiding der cadetten aan de Kon. militaire academie tc Breda. Het pootige, zoo heel juiste artikel aan het hoofd van het jongste »Leeszaalnieuws* was niet van de hand van den Voorzitter, den heer H. Gordeau, doch werd geschreven door den Secretaris, den heer Hovens Gréve. Het heeft al tot gevolg gehad, dat enkelen hun contributie verhoogden. Moge dit goede voorbeeld veel navolging vinden. De plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond hoopt 12 October haar 1 o-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Er zullen verschillende sprekers optreden en de avond zal worden opgeluisterd door muziek en zang. Zondagavond werd in de sociëteit Ver eeniging* de prijsuitdeeling gehouden van het zoo welgeslaagde Stedelijk kegel-concours. Het slotnummer, een zeer geanimeerd bal, hield kegelaars en leden der sociëteit nog lang bijeen. Onder begunstiging van het prachtigst denkbare weder, dat te warm noch te frisch was en de wegen in de meest gewenschte conditie deed zijn, werd Zondag onder leiding van het Bestuur van den Ned. Wieier Bond de betrouwbaarheidswedstrijd op rijwielen gehouden om het clubkampioenschap van Nederland. Het parcours was Amersfoort—Arnhem Apeldoorn-Ede—Amersfoort, een -afstand van rond 130 K.M. Aan den rit namen deel 5 Nederlandsche wielerclubs, elk vertegen woordigd door 7 leden; in totaal dus een 35-tal wielrijders op langen afstand, in plaats van 80, die heetten zich te hebben doen inschrijven. Klokke 12 uur werd aan »Het herten huis* het sein voor vertrek gegeven aan Sparta*, uit Den Haag; telkens met een kwartier tusschenruimte volgden »Exelsior«, mede uit Den Haag, >01ympia«, uit Amster dam, >De pedaalridders*, uit Rotterdam, en om 1 uur »De Germaan», uit Amsterdam. Minstens 4 rijders van elke club moesten in het hoofdpeloton blijvende wettelijk vast gestelde snelheid mocht niet worden over schreven voor elke minuut te vroeg dan wel te laat werd éen strafpunt toegekend. Om 4.20 kwamen de eerste deelnemers terug, het meest compleet »De pedaalridders*,

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2