Uniformen. BUREAU lol publiciteit van Wetenscbappel® Nieuws. W. A. HASSING, Maison G BUNTE Stoomwasscherij W. G. BURGER, DE HUISHOUDGIDS Berkeiiwcg- IO. MEIDERICHER SCHIFFSWERFT, Keizersgracht 153, Amsterdam - Tel. N. 10789. Afdeeling schriftelijke cursussen. CURATORIUM Mr. dr. c. f. schoch, Prof. dr. h. d. j. bodenstkin, Dr. h. c. prinsen geerligs, Jhr. mr. i.. h. van lennep. Onder leiding van bekende leeraars ofganiieeren wij 129 Schriftelijke cursussen, als volgt verdeeld: A. Handelswetenschappen (3a cursussen): Boekhouden (populaire leergang en exatnencursus), Handelsrekenen, Handelscorres pondentie (Xederlandsch Fransch, Duitsch. Engelsch, Zweedsch, Russisch, Spaansch, Maleisch), Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, Handelskennis, Warenkennis, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Stenografie, Schoonschrijven, Machine- schrijven. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Talen (24 cursussen): Fransch, Duitsch, Engelsch. Italiaansch. Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch. Maleisch. Latijn. Grieksch, Esperanto; bovendien een Cursus in Algemeene 1 .itteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staats-examen Oude Talen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek (16 cursussen): Wiskunde. Scheikunde, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Electro-techniek. I ijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Ontwikkeling en Beschaving (30 cursussen) Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving. Psychologie, Sociologie. Logica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica. Muziek, Muziek geschiedenis. Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele hygiëne, Schrijven zonder fouten, een goede Stijl, de Verbetering van het Handschrift, vlug en goed Rekenen, Bibliotheekwezen, Journalistiek, Herhalings-Onderwijs, Uitgebreid Lager Onder wijs, Fröbelen, Slojd, Spelleiden, Dammen, Schaken, Fotografeeren. X.B. De Curssussen Herhalingsonderwijs en U.L.O. omvatten alle Lagere schoolvakken, E. Opleiding voor een acte L. O. (4 cursussen) Fransch, Duitsch, Engelsch. Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O. (11 cursussen) Xederlandsch. Fransch A, Duitsch A, Engelsch A, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting. Staathuishoudkunde, Wiskunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de vrouw (5 cursussen) De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinder* kleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. H. Opleiding tot Ambten en Beroepen (7 cursussen): Postale Aardrijkskunde, Opleiding Hulptelegrafist en Kantoorbediende P. en T., Opleiding Kommies bij de Belastingen, Opleiding Handel, Opleiding Techniek. X.B. Behalve voor de hier genoemde ambten of beroepen oeheele of partiëele opleiding Surnumerair- en Adspirant-Commies P. en T., Rijksverzekerings bar.k, Rijkspostspaarbank, Spoorwegen, Gemeente-administratie, Ministeries, Rijkswaterstaat, enz. Van het onderstaande neme men goede nota: De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 3 jaar. Normaal lesgeld f5.—. per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de »stof voor de week», die in de eerstvolgende .les eventueel wordt uitgewerkt. Persoonlijk contact tus- schen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszins gevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden gescheiden van de populaire leergangen, die men «uit liethebberijvolgt. Afgescheiden van de afdeeling Schriftelijke Cursussen is aan het Bureau een afdee- 'ing verbonden voor Adviezen inzake Beroepskeuze. Ieder, die zich voor onze schriftelijke Cursussen of voor onze Beroepsadviezen inte resseert, vrage, zonder zich ook maar eenigszins te verbinden, ons gratis-prospectus, dat alle verdere bijzonderheden bevat. JOH. GöBSZi Jr., Dir. ZEE- EN RIV1KRVI8CHHANDEL G. BUNTE, Amersfoort, Langstraat 14. (Tel. In tere. 277). AMERSFOORT, LA NOESTRA AT 14. (Tel. Interc. 277). Vanaf heden DAGELIJKS VOORHANDEN ZEEUWSCHE OESTERS (Impériales) vanaf drie gulden per honderd of 30 cent per dozijn, zonder prijsverhooging geopend aan huis bezorgd. Oestersalou. Visch-restaurant. llepul* aujourd'hui CHAQUE JOUR HUITRES DE ZÉLANDE Impériales depuis 0 frs. la centaine on 30 cent la douzaine, livraison A domicile et ouvrir aans enchérissement. Salon de consommation. ■m-iJ ZEIST, - AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wasschen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. m7" prospectus wordt op aanvrage gratis toegezonden. Gouden Medaille, Gent 190S. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65, UTRECHT. DUISBURG-MEIDERICH (Hafeubecken A) DUITSCHLAN1). Voor liet repareeren van rivierschepen zoeken wij tegen HOOG loon SCHEEPSBOUWERS, KLINKERS. BANKWERKERS en DRAAIERS. FEUILLETON. TtlM. st). »Ue eene hand wascht de andere, buurman. Wij beiden zijn verstandige lui, stoppen zachtkens de gaten weer toe, die het jonge volk in zijn overmoed maakt. Het jonge en het oude ook. Je moet mij geen kwaad hart toedragen om dien gekkepraat, die onder mijn dak is geleuterd. Je kent de kwade tong van Lucrke Voss. Het is mij niet naar den zin, dat grootvader zoo met hem wegloopt. Maar wie kan daar wat aan doen? Men wil vrede houden met de oude menschen», zeide Schlctten tot slot. De burgemeester wilde heengaan. >Ik reken er op, Schletten, dat jij je schoon zoon tegenhoudt». •Natuurlijk. Wij begeeren hier geen veld wachters en ook geen soldaatjespelen, hè?« zeide de boer goed geluimd. »Hoor eens, Brinkmeier, hoe gaat dat nu met Trina DOpke en je Enno?» Verbeurd», antwoordde de burgemeester. Nee, ".eg dat niet. Wij stoppen die scheur óok nog toe, wij beiden, zachtkens en van lieverlede». »Ja«, antwoordde Brinkmeier, mettertijd is het mogelijk En bij vertrok, niet geheel voldaan. Dj prijs, dien hij Schletten moest betalen, was hoog. Hij vergaf het zijn jongen niet. Maar een Brinkmeier veroordeeldDan zou hij liever eiken prijs hebben betaald. Den volgende dag ging Enno, dadelijk nadat het werk was afgeloopen, weer naar het hutje onder de pijnboomen en den daar op volgenden weer, en zoo avond op avond, alsof hij er aan een draad werd heengetrok ken. Hij had een gevoel alsof er een ge wicht op zijn borst lag, als hij werkte tot hij niet meer kon, als hij met zijn familie aan tafel zat, zelfs onder zijn veeren dekbed 's nachts voelde hij nog drukkend dien last. Die werd slechts lichter aan het ziekbed van den mandenmaker. Dat kwam door de ge aardheid van den ouden man. Die sprak niet over Enno's zorgen, niet-over zijn vrienden, noch over zijn vijanden, over geen Spreck- holmer aangelegenheid. Hij liet uit zijn ver vlogen leven bonte tafereelen oprijzen van steden, van groote fabrieken, die hij gezien, van merkwaardige menschen, die hij gekend had. Hij schilderde zijn toehoorders uit boe ken, die hij gelezen had, wat hij niet met eigen oogen had aanschouwd. Hij had een atlas. Met zijn vinger over de kaarten heen- strijkend, ondernam hij de mooiste, verste reizen door de wereld. En wat hij vertelde, zag men als 't ware en wat hij beschreef, werd als levend. Het verwonderde Enno, dat dit bonte allerlei hem boeide. Hij was tot dusver met gesloten oogen door het leven gegaan. Het middelpunt was voor hem de Brinkmeiershoeve geweest. Die stond hem steeds voor oogendaaraan dacht hij tijdens zijn soldaten-tijd, dien hij flink in een kleine garnizoensplaats uitdiende. De vreemde plaats, zijn kameraden, zijn meerderen, de dienst, het waren alle schaduwbeelden van een droom voor hem geweest. Een tijdlang zweefde het aan zijn blik voorbij. Toon kwam het ont waken de terugkomst in het veen op de vaderlijke hoeve, Dat was zijn werkelijkheid daarin schoot hij wortel. Én hier vond hij elke kleine gebeurtenis uiterst gewichtig. Wat er overigens in de wereld mocht ge beuren, daarom bekommerde hij zich niet. Maar deze zieke zonderling had door het bonte tapijt des levens, dat zich voor zijn oogen ontrolde, niet alleen het eigen voor deel, neen nog meer, den eigen wil, ja zijn eigen persoon vergeten. Hij was een in strument van aanschouwing geworden en bij het zien van het grootsche schouwspel des levens, dat hem in verrukking bracht, had hij het scherpe gevoel voor zijn per soonlijk lot verloren. Hij genoot van het licht, dat hij om zich heen zag stralen en vergat de eigen donkerheid. En ook Enno aanschouwde als verblind de schitterende tafereelen en beelden, die zijn oogen pas door tusschenkomst van den zieke hadden leeren zien, en voelde zich bij dat aanschou wen lichter om het hart worden. Hij noemde het, wrevelig bij zichzelf, malligheid, hetgeen hij met den ouden man in het hutje onder de pijnboomen verhandelde; maar eiken avond haastte hij zich vol verlangen daar heen om aan de drukkende werkelijkheid te ontkomen en zich aan die malligheid te laven. Als (ïraveloh dan met den vinger op de kaart vertelde van vreemden steden, van standbeelden, van feesten, van gonzende ra deren en van de menschen, die ze bedienden, keek Enno naar de dochter, wier haar in vroolijke lokjes om haar voorhoofd krulde en die haar lippen altijd tot lachen geopend hield. Zij werkte af en toe vlijtig, doch altijd zonder den somberen ernst van de menschen in het veen. Zij kon ook de handen stilhouden en naar haar vader luisteren en gunde zich den tijd om te lachen. Zij kende geen haast. Dat ergerde Enno menigmaal. En dan verwon derde hij zich er over, dat zij ook vuil werk zonder tegenzin aanpakte. •Je bent dat toch in het geheel niet ge wend in je stad», zeide hij eens. Zij antwoordde vroolijk: 'tKomt toch op het zelfde neer wat je doet, als het maar nuttig is en voor iemand gebeurt, dien je graag mag lijden». Verlang je niet uit het veen weg te komen Vreemden vinden 't hier gewoonlijk niet pleizierig*. Zij schudde haar hoofd. De plaats doet er niet toe, als ik maar ben bij vadertje» De Clussmans waren nog te Bremen; er was dus ruimte en rust in de hut. En daar Anne dapper verder de noodige daalders van haar spaarboekje afnam, was er ook voor 't oog geen armoede. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4