STiOGRAPHISCH VERSLAG. BIJBLAD van de „Amersfoortsche Courant" van Donderdag 30 September 1915, no. 8627. GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort off Dinsdag 28 Septem ber 1915, des avonds te acht uur. Voorzitter de Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck Tegenwoordig de heerenH. W. van Ësveld, Ry G. Rijkens en N. Veis Heyn, Wet houders benevens de heerenS. J. van Duinen, A. Eysmk, D. Gerritsen, J. Hofland, F. M. Houbaer, J. W. Jorissen. A. H. van Kalken, H. J. de Kempenaer, H. Koning, H. Kroes, A. C. R. O. Leinweber, M. R. N. Oosterveen, J. A. Rant. A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn., benevens de Secretaris de heer A. R. Veenstra. Afwezig met kennisgeving de heer Van Achterbergh. De Voorzitter: Ik open deze vergade ring. De notulen der vorige vergadering, van 7 September, hebben gedurende den voorge schreven tijd ter visie van den Raad gelegen Vraagt iemand daarover het woord Heeft een van de heeren daarover een opmerking? Verlangt een van de heeren stemming? Zoo niet Dan zijn ze gearresteerd. Vervolgens heb ik dc eer U mede te deelen, dat de heer Van Achterbergh mij heeft verzocht, U te zeggen, dat hij vooreerst verhinderd zal wezen, de vergaderingen bij te wonen, wegens gezondheidsredenen. De beer Van Achterbergh heeft, de afge- loopen 14 maanden voor het steun-comité werkend, met de hem eigen energie niet alleen zijn tijd gegeven, maar ook zijn ge zondheid niet gespaard, ter wille van de ge meenschap. Ik ben dus overtuigd, uit üw naam te spreken als ik den heer Van Achter bergh een spoedig en zoo mogelijk algeheel herstel toewensch (Instemming en bravo's). Ik geef dan nu het woord aan d©_ Secre taris tot het doen van de mededeelingen. Ingekomen zijn de volgende stukken 391. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 13 September 1915, teAfd. No. 418/414, waarbij worden goedgekeurd de Raadsbesluiten dd. 4 Mei 1915, 4 Mei/29 Juni 1915 en 15 December 1914/4 Mei, 29 Juni en 7 September 1915, tot overneming van grond van de stichting Volkshuisvesting jl*. tot verkoop van grond aan die stichting, en tot het verstrekken van een voorschot aan die stichting tot een maximum van f 95 960. De Voorzitter: Wordt voorgesteld, dit en de ♦olgende stukken aan te nemen voor kennisgeving. 392. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 30 Augustus 1915, 3e Afd. No. 2173/1605, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 27 Juli 1915, No. 3301, tot aankoop van een 18-tai perceelen grond en een 20-tal boomen van douairière Steenberghe- geb. Bosch van Drakestein. Voor kennisgeving. 393. Besluit van Gedepufeerde Staten van Utrecht, dd. 22 September 1915, 3e Afd. No. 243I/1716, waarbij de ontvangst wordt be richt van het Raadsbesluit dd. 27 Juli 1915 No. 331', tot vaststelling eener Verordening, regelende het bebouwen van bepaald aange wezen gronden in de Gemeente Amersfoort*, en waarbij dit besluit wordt goedgekeurd. Als voren. 394. Brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 22 September 1915, 3e Afd. No. ■2359/15. waarbij de ontvangst wordt be richt van het Raadsbesluit dd. 7 September 1915 tot vaststelling eener Verordening* op het gewicht van roggebrood*. Als voren. 395. Brief van Burgemeester en Wethou ders dd. 21 September 1925, Afd. I No. 2421, waarbij wordt aangeboden de Begrooting, dienst 1916, De Voorzitter: Wordt voorgesteld, dit te behandelen in de afdeelingen. 396. Proces-verbaal van kasopnemlng op 3 September 1915. Voc.- kennisgeving. 397. Brief van de vereeniging >Het Neder- landsch Landhuishoudkundig Congres», dd. 16 September 1915, waarbij dank wordt be tuigd voor de ontvangst van het 67e Congres door de Gemeente Amersfoort. Als voren. 398. Adres van M. P. J G. Brouwer, dd. 18 September 1915. houdende verzoek, de invordering van tweemaal f 2.50 voor onder houd van graf B 430 op de Algemeene be graafplaats over de jaren 1914/1915. achter wege te willen laten. Om advies aan B. W. 399. Adres van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Gemeente-politiebeambten in Nederland, dd. 24 September >915, houdende verzoek tot herziening der salarisregeling voor de agenten van politie te Amersfoort, De Voorzitter: Wordt voorgesteld, dit stuk te behandelen bij Begrooting. 400. Brief van Burgemeester en Wethou ders dd. 24 September 1915, waarbij mede- ueeling wordt gedaan van het schrijven, ge zonden aan J. D. Holmer, naar aanleiding van diens adres aan den Raad betreffende aan zijn zoon opgelegde taken. 401. Adres van J. D. Holmer dd. 27 Sep tember 1915. waarbij deze zich, naar aanlei ding van de afwijzende beschikking van Bur gemeester en Wethouders op zijn adres van 27 Augustus tevoren, tot den Raad wendt om herstel van recht te krijgen. De Voorzitter: B. W. stellen voor. dit adres aan te nemen voor kennisgeving, tenzij de Raad het wellicht wenschelijk mocht vinden, een speciale commissie te benoemen om hem over het bewuste onderwerp voor te lichten (art. 57 Gemeentewet. De heer Hofland: M. de V., dat laatste voorstel lijkt mij het meest juiste. Als wij zouden aannemen het voorstel van B. W. het eerste voorstel dus, om het gewoon voor kennisgeving aaD te nemen, dan meen ik, dat over die kwestie iets blijft hangen in den Raad, en in de Gemeente in het algemeen, dat een verkeerden indruk kan maken. Ik heb mij nog weer eens gezet tot nauwkeurige bestudeering van al hetgeen or zoo op- en aanhangt en ik wil dus gaarne dat tweede voorstel van u steunen en ik wil dien steun even toelichten. Ik heb gevonden n.l. in de instructie van den Directeur daAr komt alles op neer, niet waar »de Directeur handhaaft stipt alle bepalingen betreffende de school, door B- W. gemaakt of nog te maken*. De vraag of, nadat is vastgesteld het Reglement op het Middelbaar onderwijs in 1912, bepalingen door B. en W. gemaakt zijn, die hem veroorloven af te wij ken van de bepalingen, vervat in het Regle ment, dat is mij niet bekend. Die commissie zal wellicht over die vraag het noodige licht kunnen laten schijnen. Wat is nu eigenlijk de kern van deze zaak. De voorgeschiedenis wil ik even releveeren. Wij hadden vroeger een anderen Directeur en die had andere opvoedkundige inzichten waarschijnlijk dan de tegenwoordige. Die is na het vaststellen van het Reglement heen gegaan, maar als erfstuk heeft hij ons gela ten zijn inzichten omtrent de opvoedkunde, neergelegd voor een gedeelte in het Regle ment op het Middelbaar onderwijs. Nu vind ik daarin, dat de bevordering der leerlingen afhankelijk is van verschillende dingen. Maar in elk geval is dat zóo geregeld, dat die be vordering wordt vastgesteld vóór de vacantie Art. 26 van het Reglement zegt uitdruk kelijk, daar staat duidelijkDe beslissing of een leerling tot een hoogere klasse bevorderd zal worden, geschiedt jaarlijks vóór dpn aan vang der zomervacantie, door den Directeur, nadat de bevordering van iederen leerling in de leeraarsvergadering behandeld is. Indien ernstige twijfel bestaat over de bevordering, kan de Directeur den leerling voorloopig be vorderen* hij wordt dus bevorderd >De definitieve beslissing wordt in dat geval uiter lijk vóór de Kerstvacantie van het nieuwe schooljaar door den Directeur, na behandeling in de leeraarsvergadering, genomen, op grond van de rapportcijfers, door den leerling in be doeld tijdsverloop behaald*. Als nu een oogenblik twijfel bestaat of een leerling kan worden overgeplaatst naar een hoogere klasse, wordt hij voorloopig bevor derd en dit wordt pas definitief, nadat de leeraarsvergadering daarover is gehoord en op grond van de rapportcijfers, tusschen de groote en de Kerstvacantie behaald, is vast gesteld, dat de leerling voldoende vorderingen heeft gemaakt. Wat is er nu gebeurd in zake de kwestie- Holmer. Er és aan een leerling opgedragen werk te verrichten, taak-werk in de vacantie. Daartoe bestond, krachtens de Instructie en krachtens het Reglement geen recht. Er is dus*inbreuk gemaakt op de rechten en bepa lingen, waaronder de leerlingen de school bezoeken en die natuurlijk de goedkeuring moeten wegdragen van de ouders, want anders sturen zij er hun kinderen niet heen. Maar nu is er nog wat anders. Nu staat in art. 5 alinea 4 van het Huishoudelijk reg lement »Leerlingen, die ten gevolge van gebr ;k aan vlijt onvoldoende cijfers verkregen bobben, kunnen door den leeraar bij den Directeur in aanmerking worden gebracht voor vacantie-werk in het betreffende vak*. Nu draait alles dus hierom, M. d. V., of de leerling, waarover het gaat, gebrek aan vlijt heeft getoond. Nu heb ik hier het officieele .staatje van dieu leerling en dan vind ik onder

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3