Coöp. Si Ban Fabriek vb i C|uaker©ats Advertentiën. •Jongii te getuigen van hun diepen eerbied voor den ontslapene. Er waren oud-leeraren van het Gymnasium en oud-leerlingen, van welke velen reeds zeer gewichtige openbare ambten bekleedcner waren ouders van vroegere en van tegenwoordige leerlingenen met het curatorium was er het voltallige leeraars korps benevens een deputatie van de leearen der Hoogere Burgerschool aanwezig. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene, geheel in overeenstemming met zijn eenvoudig karakter, werd aan de groeve niet gesprokenalleen de zoon dankte, mede namens de familie, voor de betoonde deel- Een der compagnieën wielrijders heeft thans een muziekkorps, dat voor de com pagnie uitrijdt en speelt, terwijl het wielrijdt. Alle instrumenten worden met éen hand bespeeld en zijn aan een koordje of riempje aan den hals bevestigd. Een voorlooper van een A. N. W. B.-mu- ziekkorps neming. Maar al mocht niet worden geschetst, hoe zijn groote gaven van geest en hart talloos velen ten zegen zijn geweest, al mocht geen uiting worden gegeven aan den weemoed, dien men gevoelde, nu alweer een der besten van de oude garde onder Amersfoorts bur gers is heengegaan, toch zal de nagedach tenis van rector Moll bij honderden in den lande, die hem zooveel te danken hebben, in I vatief land als de Keizerlijke monarchie, onuitwischbare herinnering blijver.. Tengevolge van den oorlog is in Oostenrijk een noodwet gemaakt, die aan vrouwen het recht toekent om als voogdes op te treden. Tot nu toe kreeg zelfs de moeder, als zij weduwe werd. een man als medevoogd naast zich. Thans moet de voogdijschap in de eerste plaats aan een vrouwelijke bloedver wante worden opgedragen. Hierdoor wordt dus aan de vrouw een deel der rechtsgelijk heid toegekend, en dat wel in zoo'n conser- Henri Luppéns Propping. (Vau een onzer Amsterdamsche correspon denten.) Het geval-1.uppens Propping is bijna nog aardiger dan de Kopen ick-anecdo te. En de autoriteiten heeft Luppens er nog erger laten inloopen. Men schudt er Vu hoofd over, en men vraagt zich af, aan wie toch het behartigen van de Amsterdamsche belangen wordt toevertrouwd. Henri I.uppens Propping was de laatste kwart eeuw een bekend stadgenoot. Hij was de oprichter van de Eerste Nederlandsche Maatschappij tegen Waterschade, een assu rantie-zaak, die aanvankelijk klanten genoeg had. Later nam het aantal deelnemers af, en toen de Maatschappij herhaalde malen weigerde, schade door water aangericht, te vergoeden, >omdat de leiding niet tijdig was gerepareerd*, «omdat men de kraan had laten open staan*, enz. hadden spoedig alle menschen voor het lidmaatschap bedankt. Toen schijnt de oolijke heer I.uppens jaren achtereen bij de erven van overleden Am- De Amersfoortsche kei krijgt weldra een evenknie te Woolde, Gemeente Winterswijk, in een granieten zwerfblok van 16 ooo Kilo en een inhoud van 4.5 kubieken Meter. Het steentje, dat een kleine eeuw geleden werd ontgraven, zal weldra worden opgesteld als herinnering aan den aanleg van verharde wegen in de streek. Evenals een poosje geleden was ook gister- ochtend een agent van politie geposteerd aan 1 het Sprengel bij de Varkenmarkt om, door rechts te doen houden, het verkeer t» ver gemakkelijken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in alle tenuen bij de grijze uniform alle gekleurde kragen, petbanden en schouderbedekkingen worden vervangen door grijze kragen, pet banden en schouderbedekkingen met biezen in de oorspronkelijke kleur. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de advertentiën in dit nummer omtrent de tuinbouw-cursussen. Dinsdagavond dus de viering van het io-jarig bestaan der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond. Dr. H. J. Toxopeüs zal als Voorzitter het openingswoord spreken; ds. Hooykaas zal een «Korte terugblik» werpen op de eerste tien jaar; ds. G. Westmijse zal het woord voeren; en dr. Toxopeüs zal het slotwoord spreken- De sprekers worden afgewisseld door zang en muziek. Üok niel-leden kunnen blijkens advertentie in dit nummer den feestavond bijwonen. Bij de op 18 dezer in te voeren winter- dienstregeling zal om 12.to 's nachts een trein uit Amsterdam raar Amersfoort vertrekken. In dit jaar zal voor het eerst bij de ver- sterdammers kwitanties te hebben gepresen kiezingen voor het Storthing algemeen vrou wenkiesrecht worden uitgeoefend. Iedere man of vrouw, die den leeftijd van 25 jaar bereikt heeft, kan een stem uitbrengen en gekozen worden. Tot nog toe waren hiertoe slechts bevoegd de vrouwen, welke belasting be taalden, en terwijl in 1912 40000 vrouwen I het stemrecht hadden, is dat cijfer thans ge- I stegen tot 66 000. I Cursus voor geldbeheer. De oorlog heeft verscheidene vrouwen gedwongen tot I het beheer van haar eigen vermogen of dat van haar gemobiliseerde familieleden. De meesten echter hadden niet het minste begrip I van geldzaken. Om nu de vrouwen in staat I te stellen, met goed gevolg haar zaken zelf te behartigen en haar vermogens te beheeren, is men te Dresden op het idee gekomen, een cursus, die hierin onderricht geeft te organiseeren. Het voorbeeld verdient ookin niet-oorlogvoerende landen navolging. De meeste vrouwen immers zijn op financieel gebied nog absoluut afhankelijk. Het October-nummer van V. P. N., het officieel maandblad van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Ne derland. is grootendeels gewijd aan de Alge- mcene vergadering, welke 20 November wordt gehouden te Utrecht en waarin onder meer verschillende begcootingen aan de orde komen. P- Begrooting voor de vereeniging is ontworpen op f20100 in ontvangsten en uitgaven met een postje onvoorzien van f800; «lie voor het pluimveeteelt-consulentschap op f9600, tegen f 3000 in 1910; die voor het procf-fokstation op f3000. Elders in het orgaan wordt gewezen op de invoering van de eier-controle der V*. P. N. en van erkende verkoop instellingen der V. P. X. Voor hen, die er over denken, lid van de V. P. N. te worden, kan het van belang zijn te weten, dat weldra entree-geld wordt ge heven van nieuwe leden en dat het dus zaak is, maar gauw zich aan te melden, waardoor men die entree uitspaart. Drijvende sanatoria. In verband met het feit, dat de grondprijs in de meeste landen steeds stijgt, en mede als gevolg van de omstandigheid, dat ziekenhuizen en sanatoria schier alle van de weldadigheid moeten be staan en daarom gewoonlijk noodlijdend zijn, is men reeds vaak op de gedachte ge komen, als terrein voor dergelijke inrichtingen te kiezen een nog ganschelijk onbelast ge bied: de zee. Zoo heeft New-York zijn drij vende zuigelingen-inrichting. De kinderkens ademen op de open zee de onbevuilde lucht in en gedijen er flink. Het schip, een massale kolossus, is voorzien van de nieuwste con structies. welke de zeeziekte tegengaan. We vernamen, dat het werkelijk een succes is. In Rusland is men onlangs ten behoeve der vele militairen, die aan ziels- en zenuw stoornissen lijden, op een soortgelijke gedachte gekomen. De medisch-militaire autoriteiten verwachten beterschap van lange zee- en riviertochten. Zoo'n water- en luchtkuur moet ze goed doen. Men is met verschillende directies van scheepvaartlijnen in onderhan deling over het charteren van stoombooten voor tochten op de Wolga. Voorloopig is 80 000 roebel voor dat doel uitgetrokken. A M S T R Hl» A M SC II R SN I FJ RH De maandvergaderingen van «Handel en Nijverheid worden aanstaanden Donderdag hervat. Naar de Centrale eiermijn werden deze weck aangevoerd 25 357 kipeieren (naar de V. P. X.-mijn te Amsterdam 18244). De kipeieren deden hier f 8.60 tot f 9.00, de eendeieren f 8.35 tot f 8.78, de kalkoen eieren f 11. Jonge hanen golden 80 cent, kippen 35 tot 60 cent en oude hanen 42 cent per Kilo. Morgen is bier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varken markt 44. telefoon 160. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over half zes, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten na zessen zijn aan gestoken, Vrees voor onheil is een der grootste on heilen, die den mensch kunnen treffen. De 37ste lijst van het Kon. nationaal steun comité heeft aan giften f 61 367.49. In het geheel is tot 19 September ont vangen f 2 981 413.72. De strijd om de Jaarsma-haarden. Men schrijft ons uit Amsterdam Tusschen de X.V. Magazijn «de Bijenkorf» en de firma's Jan Jaarsma en E. M.Jaarsma is een ernstig conflict gerezen. De «Bijenkorf» heeft geadverteerd en adverteert nog - dat ze Jaarsma-haarden levert, zoowel van de firma Jan als van de firma E. M. Zij ver koopt die echter, naar het schijnt, voor lagero prijzen dan in de officieele prijscouranten der firma's voorkomen tot groote ontstem ming der andere weder-verkoopers van Jaarsma-haarden natuurlijk. In de Amsterdamsche bladen worden nu door de beide firma's Jaarsma groote adver tenties geplaats waarin wordt gezegd, dat de «Bijenkorf» niet gerechtigd is, Jaarsma- haarden te verkoopen. Als zij dit doet, dan doet zij dit weliswaar niet wederrechtelijk, maar heeft een ander tusschenpersoon haar de haarden geleverd. En de firma's dreigen «Geacht publiek, weest u voorzichtig, en be denkt u, dat, als de «Bijenkorf» u misschien voor een paar gulden minder een Jaarsma- haard levert, wij u, zoo noodig, geen rem- placementstukken zullen leveren*. Inmiddels adverteert de «Bijenkorf», dat ze die ook van haar tusschenpersoon wel kan krijgen, dat zij voor eiken door haar geleverden haard de volle garantie op zich neemt, en dat zij voort zal gaan. de haarden te verkoopen voor de door haar vastgestelde prijzen. Ons lijkt het voor de «Bijenkorf» een aardige reclame. teerd, «zijnde premie waterschade-assurantie over het afgeloopen jaar*. De politie probeerde hem eindelijk te snap pen, maar over de daken ontkwam hij, en na nog geen twee j'aar in het buitenland als kellner z'n brood verdiend te hebben, keerde hij terug naar Groot-mokum onder een anderen naam, en wist zich in een mini mum van tijd op te werken tot voorzitter van een districts-afdeeling van het Steun comité. Ja, ja, men moet erom glimlachen. l'KElUKBEURTtiN. Zondag 10 October. Evang. Luthersche kerk. Voorin. 10V2 uur, dr. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorm. lo'/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/u uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (l.angegracht), Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur. ds. Teerink. Avond s1/.} uur, ds. Donr.er. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, candidaat Tolsma, uit 's-Gravenhage. Avond uur, candidaat Tolsma. Donderdag 14 October. Avond 7 uur, ds. Job. Jansen, uit Utrecht. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9'/a uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Maandag 11 October. Avond 71 /.2 uur, ds. L, Roone, uit St. Filipsland. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. liurgerlyko Stand van Amersfoort van 1 tot en met 8 October GEBOREN Willem, z. van Alhertus van Nimwegen en Adriana van der Geld. El/elina. d. van Gerardus ten Hoove en Metje van den Hoek. Louis, z. van André Nijs en Octa- via van Essche. Gabrielle Roumanie Fran- noise, d. van Antoine Broese en Virginie Marie Koekoex. Barbara Anna, d. van Peel Walet en Sophia Poort Hermannes, z. van Hillebrand Thijs en Anna Cozijnsen. Anton Marie, z. van Johannes Schot en Jitske Martjen Oebela van der Veer. - Buiten huwelijk geboren kind van het man nelijk geslacht. - Beiendina Albartha. van Christiaan van Velzen en Magretha Catharina Gossé Berendina Jacoba Hen- drika, d. van Dirk van Wijngaarden en Jacoba Hendrika Hogenkamp. Gijsbertus Hermanus Gerardus, z. van Hendrikus Lambrechts en Willernijntje Overeem. ONDERTROUWD. Hendrik Willem Bluemink en Johanna Kommer. Arie Ouwerkerk en VVilhel- mina Gouw. Rik van Bedem en Cornelia Johanna Berdina Boomhouwer. GEHUWD: Franciscus Cornelius Augustinus Hoer- mans en Cornelia Maria Thien. Wilhel mus Johannes Jacobus Cornelisse en Elisabeth Agnes Meijvogel. Andreas Eduardus Mer- tens en Maria Bernardina Horemans. Louis de Backer en Elisabeth Heijndels. OVERLEDEN: Arie Mark, 7 md. Frederika van Dijk. 77 jr., echtg. van Jacobus Berg. Johanna van de Vlasakker, 14 md. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. Antonius Johannes Broshuis, 23 jr., ongeh. dr. Johan Hendrik Moll, 67 jr., echtg. van Petronella Aruolda Louisa Maria Coninck i Westenberg. Nicolaas Bakker, 88 jr., wedn. I van Grietje van Putten. 401» Staatsloterij. Vijfde of laatste klasse. Derde week. Trekking van 5 tot 7 October 1915. (2925 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 2469 7412 7517 7701 9266 10512 176S6 17689 en 17738. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 7409 7417 7512 7514 7681 7688 7691 7695 10517 10533 13551 17683 17691 17708 17728 en 17729. Volgende trekkingen geschieden11 tot .15 Oct. 1915. Behalve de premie van f 30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoo- ger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de volgende prijzen 1 van f 15000, 1 van f 10000, r van f 2000, 15 van f 1000, 20 van f 400, 20 van f 200, 58 van f 100, en 1088 van t 70, Hooggepaateii Heerlijke racy Hooggepaste*, sl Roomboter 0® Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Mei 1915. (Excl. tramdiensten). «66 343.34s 3 542.06 96 484.29 I 578.12s j Reizigers Bagage en honden Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. Buitengewone ontvangsten en telegraaf Totaal 267 947.82 Totale 1915. 1914. Ontv. over Mei f 267947.82 f 242 420,i3,r' Totale ontv. vanaf 1 Jan. - 1 230 686.615 - 1 150 698.14 Gemiddeld aantal Kiïom. expl. van af 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer 55.08 /51.50 Korfcj OP» I Marktpr ij zen. AMERSFOORT, 8 October 1915. Appelen f 2.50 a f 6.Peren f 2.50 a f7.— Nieuwe aardappelen f 0.dfo.Zand- aardappelen f 2.70 a f 3.—. Hoendereieren fS.50 a fg.per 100 stuks. Bruine eieren fg.a f9.75 p. 100 stuks. Grasboter f 1.65 a fo.per Kilo. Kippen fo.8o a f2. Kuikens f 1.75 al 2.50. Piepkuikens f 0.70 a f 1.25. Ganzen fo.— a fo.Oude eenden f 0.90 a f 1.30. Jonge eenden f t.50 a f2.25 Hazen f o.a fo. Wilde konijnen fo a fo,Tamme konijnen fi.-— a f 1.80 per stuk. Duiven f 0.50 a f 0.60 per paar. Vette varkens f o.a f o.—Magere varkens f 25, f4.5-— Zeugen f60.— a f 130.— Biggen f15.a f 24.—. Kalveren f o.a f o. Aangevoerd waren ongeveer 400 heet. Appelen, 100 heet. Peren. heet. Kleiaard- appelen; 150 heet. Zandaardappelen50000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 200 Kilo Grasboter ette Varkens 60 Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 350 Biggen 40 Zeugen 1 kalf. GepaNteurise*] Rauwe volle p Kariiemelksel Bij den ondergre iederen Woensd De Hollail We onder He y/' Jonkvr. ANNA de L De Hollandscheel (sg( Weekblad in Ntoi föx uit de hoogste ds gen. Let hierop we Prijs p. jaarg. fp. proefnun. Amsterdam. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite, Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend*. 12 Oct. Tienjarig bestaan Ned. Protestan ten Bond. 14 Oct. Ledenvergad. Handel en Nijverheid. 19 Oct. Luthersche kring. 20-22 Oct. Solser en Hesse. 21 Oct. Kerkconcert G. van den Burg. Jaarverg. facult. lijkverbranding. Piano-avond Myra Hess. Amersfoort's Mannenkoor. Toonkunst. Hollandsch strijkkwartet. Ilona Durigo en Evert Cornelis. 23 Oct. 11 Nov. 9 Dec. 14 Dec. 13 Jan. 9 Mrt. Msaasanaan te gordkoop en vervangt het dure vleeech. De Heer en Mevrouw BIJL DE VROE—Mollkrub zeggen dank voor de belangstelling, bij de geboorte van hunnen zoon ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Maandag 11 en Dinsdag 12 Octo ber tusschen 2'/2 en 41/* uur. AHEP.8 WISSEL- en KI (Mr. S. VAN WE1/D Kortegracht 11. 1 Telegramadresn! Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Ehecten. Iiv VL van L Verhuurt loketn speciaal gebouwdefc volgens tarief, op 'e te zijnen kautore. (eenvoudig)' onder tck benevens huisvesting' f hiervoor wordt of tuinman. Aanbiedingen ond*j Boekhandel van fin"*" DIEP, ie Heerenvee

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2