Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Dat van de extra winsten, 111 dezen oorlog- strijd behaald, een extra belasting wordt geheven om bij te dragen in de buitenge wone uitgaven van de schatkist, is volkomen billijk. Maar er kan daarmee niet lang ge wacht worden. Thans wordt de billijkheid van het denk beeld vrij algemeen toegestemd, ook wel door hen, die zelve in deze maanden buiten gewone: winst hebben gemaakt. Maar over een paar jaar zou er, dunkt ons, sterke op positie tegen een dergelijk voorstel ontstaan. E11 het land heeft het geld ook spoedig noodig. Gemakkelijk zal de arbeid der commissie overigens niet zijn. Vooral de begrenzing tusschen wat al of niet buitengewone winst is, door den oorlog betaald, zal moeilijk wezen. Gelukkig, dat zoowel de minister Treub in zijn installatie-rede als de voorzitter der commissie, Dr. Bos, in zijn antwoord, den nadruk er op gelegd hebben, dat de com missie snel dient te arbeiden. Het Carillon iu Nederland. Aan den Raad van verschillende gemeen ten in ons land is door V. V. V. te Arnhem een adres gezonden, waarin o.m. wordt ge zegd Waar de dagbladen van Nederland in de laatste maanden menige kolom hebben ge wijd aan de bespreking van het Carilion en op de 4 September 1.1. in Arnhem gehouden jaarvergadering van den Nationalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland een belangrijke plaats was ingeruimd aan een door den heer mr. A. I.oosjes, secretaris van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang gehouden referaat over: «het Carillon in Noord-Nederland, als middel ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer, vermeenen wij, voor bijzonderheden naar een en ander te mogen verwijzen en zal kennis neming van die artikelen en besprekingen u ongetwijfeld tot de erkenning hebben gebracht, dat onze Nederlandsche steden in hare Caril lons een schat bezitten alleszins waard om met zorg en liefde te worden bewaard en in stand gehouden. Tevens moge u echter zijn gebleken, dat er onder de 59 ons bekende Carillons van Noord-Nederland velen zijn, welke,'t zij door verwaarloozing, hetzij door verkeerde behan deling, niet bij machte zijn te geven wat aan de eischen van schoonheid en welluiden- heid voldoet. In Zuid-Nederland, waar het Carillon in hooge eere is, hebbeu kunstlievende Gemeen tebesturen sedert enkele jaren veel gedaan om den beiaard, aan een grondige restauratie te onderwerpen en mocht het aan den Meester-Beiaardier van Mechelen, den heer Jef Denijn gelukken velen dier Carillons te herstellen, zoodat daarna een klokkenbe- speling tot de bijzondere aantrekkelijkheden der Vlaamsche steden is gaan behooren. Duizenden, zoowel landgenooten als vreem delingen trokken daar des zomers naar Mechelen om het ontroerende spel van Jef Denijn aan te hooren. De Beiaard heeft menig zoete winst in die steden gebracht door een vermeerderd Vreemdelingenverkeer. Naast beweegreden van schoonheidlieven- den aard en piëteit jegens ons voorgeslacht, moge dit als een krachtig motief gelden 1 voor de besturen der Carillons-bezittende Gemeenten in Nederland, om het Klokken spel zoodanig te doen restaureeren, dat dit meer nog dan thans een aantrekkelijkheid hunner Gemeente worde. Nu ligt het in onze bedoeling den heer J Denijn ie bewegen zich, zoolang de oorlog duurt metterwoon te vestigen in Nederland, I mocht het zijn in onze stad en van daaruit de restauratiewerkzaamheden aan andere Carillons in Noord-Nederland te leiden. Dit plan, waarbij heel Nederland kan profiteeren, zal slechts uitvoerbaar zijn, wan neer meerdere belanghebbende gemeente- hesturen ons steunen, zoodat voldoende werk aan den meester kan worden opdragen, om dezen voor geruimen tijd aan Noord Neder- land te verbinden. Indien in uw gemeente het voorbeeld van Arnhem kan worden gevolgd, alwaar de restauratie-kosten door particulieren werden 1 bijeengebracht, dan zullen geen bezwaren van geldelijken aard tegen de eventueel door u beoogde restauraties uwer carillons j aangevoerd kunnen worden. Kan nu voor het tijdvak van b.v. een jaar. i voldoende arbeid en inkomsten aan den heer j Denijn worden verzekerd, dan vermoeden wij, dat de meester, die tot dusver met zijn familie in Engeland verblijf hield, naar Neder- land zal overkomen en zich aldaar, zoolang 1 de oorlog duurt, gaarne zal vestigen. De restauratie van het Arnhemsch carillon zal circa f 1000 bedragen, waaruit u kunt 1 zien, dat de kosten niet behoeven af te schrikken. Mocht onze wensch, dat vele gemeente besturen tot de herstellingen van hun carillons zullen overgaan, worden verwezenlijkt, dan zal de heer Jef Denijn, naar wij weten, bereid gevonden worden in Arnhem technische les sen van beiaard-bespeling te geven, waardoor de moeilijkheid, om voor een gerestaureerd carillon een goed klokkenist te vinden, tevens hare oplossing zal vinden. Onze vereeniging zal gaarne haar bemid deling verleenen voor het ontvangen en voeren van desbetreffende correspondenties. Aan de besturen van de Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in de verschil lende gemeenten is verzocht, dit adres krach tig te steunen. Als men niet luisteren wil En vooral niet naar den raad van een vrouw en in 't bizonder, als die vrouw nog wel je eigen vrouw is Dan Spontaan, uit eerlijk gemeende waardoering werd het artikeltje «Na een jaar* Zaterdag in dit blad geschreven. De schrijver, die dikwijls de gelegenheid had om de toewijding gade te slaan, waar mede tal van vrouwen «laar in »het Valkje* zoo stiilekens weg, zoo zonder eenigen op hef, dag na dag, week na week, nu al '11 jaar lang. driemaal per dag de noodigc leiding en zorgen geven bij de maaltijden van onze Belgische gasten, opdat alles een geregeld en vlot verloop hebbe, ging op informatie uit om de namen dier vrouwen te vernemen en plaatste het lijstje met zekere voldoening in zijn artikeltje. Met nog grooter satisfactie liet hij het lezen aan eene, op wier oordeel hij anders nog wel eens wil afgaan maarditmaal was hij doof voor haar raad, om, hoe vol komen ze ook instemde met het geschrevene, de namen er uit weg te laten. »Als er slechts eén vergeten is, onop zettelijk door haar, die je 't lijstje gaf, dan maakt dat pijnlijker indruk dan....*. >Nu geen emmertje koud water gooien op mijn enthousiasme. Juist, omdat maarzoo heel weinigen weten, welke vrouwen daar zoo veel en zoo mooi werk verrichten, moeten haar namen eens genoemd. En al heb ik er ook onwillekeurig eén vergetenneen, 't gaat er zóo in En 't ging er «zoo» in En Z'n raadgeefster voelde heusch heelemaal geen Schadenfreude* daarvoor staat hij haar te 11a toen ze niet van 'n enkele, maar van meerderen hedenochtend moest hooren, dat, hoezeer men het artikeltje ook op prijs stelde, men 't jammer vond, dat er op 't lijstje nog zoovele namen ontbraken van vrouwen, die even trouw nog op haar post zijn als de genoemden. En 't is niet meer dan billijk, dat thans nu beter en hopenlijk volledig voorgelicht ook haar namen vermeld worden. Ze zijn Mevrouw Lagerwij, mejuffrouw Hoogh- winkel, mevrouw Cohen, mejuffrouw Brucns, mejuffrouw Bronsdijk, mejuffrouw van Bem- mel, mejuffrouw Wesseling, mevrouw Wuif- bain, mevrouw Des Tombes, mevrouw de Boer, mejuffrouw v. d. Kamp, mejuffrouw Meeuwsen, mejuffrouw Smits, mejuffrouw van Daal, mejuffrouw Houtzaager, mejuf frouw Stork, mejuffrouw Vermolen, mejuf frouw Brandsen, mejuffrouw Peeters, mejuf frouw Mulst, mejuffrouw Jansen, mejuffrouw Prins, mejuffrouw v. Dijk en mejuffrouw G. Kuntz. En als morgen de schrijver, na een paar «lagen uitstedigheid, de Amcrsfoortsche Cou rant leest, dan zal hij zeker de eerste zijn om zich te verheugen dat thans aan «allen» de eere is gegeven, die haar zoo ruimschoots toekomt. Suze Frederiks. van verlof terug te kccrcii, geacht worden iu het genot te zijn van* verlof, tol herstel van gezondheid en dus van den dag af waarop hun verlof was geëindigd aanspraak hebben op behoud vati jaarwedde of soldij. Het Industr. Weekblad meldt, dat ook hier te lande een portverhooging in aantocht is. l)e Regeering is voornemens een daartoe strekkend wetsvoorstel bij de Tweede Kamer in te dienen. Een ander ter versterking van 's lands financiën. De uitvoer van paardenvlcesch en eieren I is verboden. i liet ijverige A. D. C. dat gewoonlijk heel i vindingrijk is in het bedenken van doeltref fende propaganda-middelen, is ook ditmaal heel gelukkig geweest met het ontwerpen der pakkende, sprekende print, waar die vooral op het Stationsplein veler aandacht trekt. »Zoo lezen we in «Sobriötas» Te Amersfoort heeft het Drankweer-Comité ceti massa biljetten doen aanplakken waarop: Wacht U voor 't eerste met daarnaast geschilderd een flink model borrelglas, i Eenige Belgische officieren en eene dame j bezien het biljet, waarbij de dame vraagt que veut dire 9a, messieurs? (Wat wil dat zeggen, heeren?) De officieren beginnen eens te lachen en aarzelen te antwoorden, totdat ten slotte een 1 van dc hoeren zegt: «Madame, «,-a veut dire: I Gare pour le premier verre (mevrouw, dat wil zeggenWacht U voor het eerste glas). De dame antwoordde: «Les hollandais ils ons I raison, c'est bien vu ca. (De Hollanders heb- ben gelijk, 'tis goed gezien)». J Sedeit 1 Januari 1915 gaven zich 4S8 per- sonen voor het lidmaatschap van de openbare Leeszaal alhier op; waarvan in September 60. De statistiek over deze maand vermeldt: Aantal bezoekers Couranten- en tijdschrif ten zaal Studiezaal Aantal uitgeleende banden IT. 1 romans Hiervankinderboeken En voor wien nog twijfelen moge of de O. L. door velen benut wordt, geeft het Maandblad in zijn öctobernummer de vol gende aanschouwelijke voorstelling. Ga nu eens voor de hoogste boom staan, die ge op uw wandeling tegenkomt en denk, dat langs de stam rug aan rug plat op elkaar gestapeld boeken lagen. Tot de top toe, zou 't 'n heele stapel zijn, maar deze stapel is kinderachtig naast de stapel boeken, die de I.eeszaal alhier in de eene afgelonpen maand September uitleende. Deze bereikt n.l. 'n hoogte van 100 Meter, terwijl de Lange Jan, die uren in den omtrek te zien is, 95 Meter meet. Nevenstaande'lijnen stellen iu .evenredige verhoudingen de hoog te voor van een flink huis, de toren on de Spreekt niet veel over den zonneschijn op uw pad met iemand die in het dal der schaduw wandelt. SPORT. »9>3 1914 '9'5 1020 1699 2252 3-19 1S9 4 '3 78S 2440 3983 530 989 1896 5-5 820 September-boekenstapel Bij Kon. besluit is bepaald dat aan tot den landstorm behoorende dienstplichtigen, die in de tegenwoordige tijdsomstandigheden moeten opkomen of hebben moeten opkomen en daartoe hun reis naar de plaats van opkomst in het buitonland hebben moeten aanvangen, een tegemoetkoming in de kosten van hun reis, voeding en huisvesting zal worden toegekend. Deze vergoeding is door den Minister van Oorlog bepaald, wat de reiskosten betreft, tot ten hoogste het bedrag, noodig om in de laagste klasse de reis te maken langs den koristen weg. De tegemoetkoming in de kosten van voeding en huisvesting be draagt de vaste som van f x. per reisdag. De toekenning en de uitbetaling of toe zending van de vergoeding geschiedt door den burgemeester, door wien de oproeping in werkelijken dienst is gedaan. Bij legerorder heeft de minister van oorlog nader bepaald, dat onderofficieren en mili tairen beneden dien rang, «lie wegens amb telijk geconstateerde ziekte verhinderd zijn Uitgaand Amersfoort wacht een heel bij- j zonder, heel subtiel genot, zoo wordt in ver- schillende bewoordingen door de recensenten van onze groote bladen aangeduid Ko Done- ker's Schimmenspel, een Hollandsch Chat noir, dat Vrijdagavond ook hier, in Amicitia gegeven wordt. In een reeks van schimmenbeelden demon- j strcert Ko Doncker ons «de liefde iu den I loop der tijden». Kon hij dankbaarder, gloed- voller onderwerp kiezen om zijn fantasie, den vrijen teugel te laten i Nu eens zijn het groepjes, bevallig en teer, uit den tijd van madame de Pompadour, dan j weer kwijnende Japansche schoonen, straks i woeste ruiters, die ons toonen, hoe ze min- j den cn liefkoosden. En daarbij het passende I woord, soms liefelijk en vleiend, tlan forsch en fier, al naar de situatie. Maar ons woord kan niet voldoende zeg- gen, wat en hóe Ko Doncker zijn kunst geeftmen moet zelf zien, wat hij weet te bereiken met zijn guitig, geestig vernuft, I met zijn fijnen kunstzin. Neemt ze gerust mee, uw dochterkcns, moeders, zelfs uw heel jonge meiskens j ze zullen gelooven, dat ze een heel, heel mooie poppenkast vol ongekende pracht zien I vertoonen Maar wij ouderen, die ondervonden en I meemaakten, wij begrijpen den humor, het fijne gevoel, de symboliek van elk figuurtje, van elk tafereel. En daarom bekoort Ko Donckcr's Schim- menspel jong en oud. Voetbal. Onder zeer veel belangstelling -— althans voor Amersfoort hnd Zondag op Birk- hoven de plaatselijke ontmoeting plaats. Precies om 2 uur vangt dc wedstrijd aan, .en dadelijk na den aftrap is de H. V. C. voorhoede voor 't Quick-docl. Warneer en v. Holthe worden echter vooreerst nog niet gepasseerd. Spoedig blijkt dat v. Holthe zich niet geheel kan geven en 11a ruim 20 min. spelen verlaat hy dan ook het veld, wat niet nalaat ontmoedigend op de overige spelers te werken. Voor dien tijd was de stand al op _0 in 't voordeel der bezoekers gebracht. Door een doorbraak kwam Floor voor open doel te staan en plaatste kalm langs Brasser. Niet lang daarna wordt 110. 2 gemaakt uit een voorzet van links. Kuiper, die inmiddels is ingevallen, is veel en veel te langzaam. Quick speelt over 't geheel met te weinig vuur, vooral de voorhoede. Het bewustzijn van tc kunnen voetballen schijnt toch nog geen zelfvertrouwen te kunnen geven. De enkele aanvallen zijn te weifelend en daar door ongevaarlijk. Voor rust komt in deze stand geen verandering meer. Als opnieuw begonnen wordt, is Quick eerst iets sterker en werkelijk benut De Bruijn een kans en Quick heeft haar cenig doelpunt gemaakt. In plaats van nu zich zooveel mogelijk in te spannen, begint het zelfde lauwe spel weer van voor half-time. Het gevolg blijft niet uit en II. V. C. heeft dc voorsprong tot 3 1 vergroot. Enkele uitvallen van Quick hebben geen succes, een drietal corners worden op het H. V. C.-doel genomen, doch eveneens zonder resultaat. Ongeveer een kwartier voor 't einde wor den ook de .je en 5e goal door II. V C. ge maakt, beide waren ze wel te verhinderen geweest. Als 't einde komt heeft H. V. C, welver diend met 5 1 gewonnen of beter Quick heeft welverdiend verloren. Een spel zonder enthousiasme zal nooit vee! succes hebben en dit spel werd door Quick verleden Zon- dag gespeeld. Gelukkig vormen Warnaer en Verhoef de uitzonderingen, zij waren dan ook de besten van 't team. Zooals gezegd speelde II. V. C. met vuur, daardoor viel 't ook niet een ieder- op, dat de rechter- en midden-half veel minder zijn dan de rest. Over II. V. C,'s doelman is 't wellicht beter een critische opmerking te maken als hij werkelijk eens wat te doen heeft gehad; de back-linie was goed, evenals óopCt, der voorhoede. Over de Quick-voorhoede is het maar beter niets te zeggen. Echter behoeft het elftal, dat A. C. met 4 1 kan slaan, den moed volstrekt niet te verliezen. De leiding van den wedstrijd liet niets te wenschen over. De competitie-stand in Oost. afd. B is nu als volgi gesp. gevv. gel. verl. put. v. l. gem.dpt- II. V. C. 2 2 - -- 4 8-1 2.- P. 1!. C. 3 2 - 1 154 1,33 Quick (A) 3 2 i 4 4 1,33 A. C. 2 1-12 5-5 1. Daventria 3 3 2 if» Quick (K) I 1 0-6 FUVI. De «Times* verneemt uit New-York, zoo meldt het Handelsblad, dat aan Rockefeller's stichting voor medisch onderzoek ontdekt is wat het Amcrikaansche «Journal for Medical Scienticts* noemt een positieve genezing van diabetes. De proeven op patiënten genomen hebben de overtuiging geschonken, dat het geneesmiddel afdoende is. Het komt neer op ecu oplossing van dubbel koolzure soda, met een geringe toevoeging van zout. I11 ernstige gevallen wordt dit middel ondershuids inge spoten. 'J'er kaasmarkt alhier waren gisteren aan- geveerd 35 wagens, bevattende 3S00 K.G. kaas. Prijs f 65 a f 70 per 50 K.G,, gestempeld 1 f 08 a f70 per 50 K.G. De handel verliep vlug. De burgemeester van Amsterdam heeft gemeend maatregelen te moeten nemen tegen het opdrijven van de melkprijzen, daar hij meent, dat de prijzen, die de boeren thans vragen, Vfccl hooger zijn, dan de veevoeder- prijzen wettigen. Aan alle slijters en melk fabrieken is in een circulaire meegedeeld, «lat de burgemeester voornemens is den voor raad melk in beslag te nemen, tenzij dc leverancier zich verbindt de inelk niet tegen een hoogeren prijs dan 12 cent per liter te verkoopen en dc gepasteuriseerde tegen fo. 13 per liter. Het algemeen steun-comité'le Amsterdam gaf tot einde Juni in totaal f2892560.79' uit; in welk bedrag echter een geschat be drag aan huurtoelagen is begrepen. In het 2e kwartaal van 1915 beliepen de totale uitgaven f809347.98.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2