IE PRINS. BUREAU ut publiciteit ra feleesclapjeli Nieuws. DE ZWERVER, SOMNAMBULE. G. J. P. van l]»i: Jr. Assurantiën Hypotheken Bouwcredieten. Stoomwasscherij W. G. BURGER, Fransch. Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Runiach, Malei ach, Latijn, Grieksch, Keizersgracht 153, Amsterdam - Tel. N. 10789. Afdeeliiig schriftelijke cursussen. CURATORIUM: Mr. dr. C. F. SCHOCH, Prof. dr. H. D. J. RODENSTEIN, Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS, Jhr. mr. L. H. van I.ENNEP. Onder leiding van bekende leeraara organiseeren wij 129 Schriftelijke cursussen, als volgt verdeeld: A. Handelswetenschappen (32 cursussen): Boekhouden (populaire leergang en examencursus), Handelsrekenen, Handelscorres pondentie (Nederlandsch Fransch, Duitsch, Engelsch, Zweedsch, Russisch, Spaansch, Maleisch), Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, Handelskennis, Warenkennis, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Stenografie, Schoonschrijven, Machine- schrijven. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Tale n (24 cu rsussen): Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch Esperanto; bovendien een Cursus in Algemeene Litteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staats-exame.i Oude Talen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek 10 cursussen): Wiskunde, Scheikunde, Weer- en Sterrekunde. Werktuigkunde, Electro-techniek, Lijnteekenen. Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Ontwikkeling en Beschaving (30 cursussen) Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Sociologie. Logica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziek, Muziek-geschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele hygiëne, Schrijven zonder fouten, een goede Stijl, de Verbetering van het Handschrift, vlug en goed Rekenen, Bibliotheekwezen, Journalistiek, Herhalings-Onderwijs, Uitgebreid I.ager Onder wijs, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, Dammen, Schaken, Fotografeeren. N.B. De Curssussen Herhalingsonderwijs en U.I..O. omvatten alle Lagere schoolvakken. E. Opleiding voor een acte L. O. (4 cursussen) Fransch, Duitsch, Engelsch. Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O. (11 cursussen) Nederlandsch, Fransch A, Duitsch A, Engelsch A, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting. Staathuishoudkunde, Wiskunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de vrouw (5 cursussen) De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinder- kleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. H. Opleiding tot Ambten en Beroepen (7 cursussen) Postale Aardrijkskunde, Opleiding Hulptelegrafist en Kantoorbediende P. en T., Opleiding Kommies bij de Belastingen, Opleiding Handel, Opleiding Techniek. N.B. Behalve voor de hier genoemde ambten of beroepen geheele of partiëele opleiding Surnumerair- en Adspirant-Commies P. en T., Rijksverzekerings bank, Rijkspostspaarbank, Spoorwegen, Gemeente-administratie, Ministeries, Rijkswaterstaat, enz. s Van het onderstaande neme men goede nota: De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 3 jaar. Normaal lesgeld f5.—. per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de »stof voor de week*, die in de eerstvolgende les eventueel wordt uitgewerkt. Persoonlijk contact tus- schen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszins gevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden gescheiden van de populaire leergangen, die men «uit liethebberij» volgt. Afgescheiden van de afdeeling Schriftelijke Cursussen is aan het Bureau een afdee- ling verbonden voor Adviezen inzake Beroepskeuze. Ieder, die zich voor onze schriftelijke Cursussen of voor onze Beroepsadviezen inte resseert, vrage, zonder zich ook maar eenigszins te verbinden, ons gratis-prospectus, dat alle verdere bijzonderheden bevat. JOH. GöBXZ. Jr., Dir. In eiken Bockhandel led-ent men in op dm 15cm Jaarijanp van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, over den Enropeeschen Oorlog, meestal van onze eigen fotografen, en de voornaamste gebeurtenissen in Neder land en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en. boeiende novellen van bekende auteurs, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe serie romans Oorspronkelijke roman uit den grooten Europeeschen oorlog, door Fokko Bos. Verder in de Bibliotheek yan »De Prins« de boeiende roman van C. N. en A. M. WILLIAMSON IiIKFBBBBTlIJB. Daarna de nieuwe roman van A. GEOFFROY 1HF" Alle abonnó's zyn verzekerd. Men abonneert zich door het geheele land bij eiken solieden Boekhandelaar of bij de Agenten tegen f8.per jaar voor de gewone, en tegen f5.per jaar voor de luxe editie. Abonnementen kunnen met elk nummer aanvangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is, kan men zich direct abon- neeren tegen toezending van postwissel van f 3.75 voor de gewone en f5.75 voor de luxe-editie, aan den l'ifgever N. J. BOON, Ainsttfldyk 3, Amsterdam. Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi papier met 40 h 45 platen per week. KORTEGRACHT 15. AMERSFOORT. Gelden beschikbaar op ZEER aannemelijke voorwaarden. SE=» ZEIST. - AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gebaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. FEUILLETON. MM. ,8). «Zoo. Ik ben blij, dat van je te hooren. Het zal je wel bekend zijn, dat ik en je moeder voor jou naar de hand dingen van de erfdochter van Christiaan Düpke. Maar al ware dat ook niet zoo, dan zou ik toch in geen geval kunnen toestaan, dat in de kolonie waarvan ik het hoofd ben, iemand uit mijn huis een vrijerij aanknoopt met een licht zinnige deern. Ik zou dat in geen geval kunnen toestaan». j Enno balde zijn banden. »Anne Grüveloh is geen lichtzinnige deern. Als je het dan met geweld uit mij wilt halen, wat ik nog een poosje voor je had willen verzwijgen, nu dan Anne Grüveloh is mijn verloofde*. 1 Verlooide?* Het bloed schoot den ouden Brinkmeier naar het hoofd en kleurde zijn vierkant gelaat blauwrood. »Ik hoor het zeker niet heelemaal goed? Je verloofde? Denk je werkelijk, dat ik mijn beende ren stijf heb gewerkt en de hoeve in de hoogte gebracht, opdat een mandenmakers- deern, de dochter van een gek en hans worst, parmantig op je moeders stoel zal zitten Denk je, dat ik op zoo'n huwelijk ja en amen zal zeggen? Of wat denk je eigenlijk?» »Ais je mijn Anne niet in je huis opnemen wilt, vader als je dat werkelijk en waar achtig niet wilt, vader ja, dan moeten wij wachten, totdat ik de hoeve overneem». >Als je met Anne Grüveloh trouwt, dan neem je van je levensdagen de hoeve niet over Brinkmeier schreeuwde zóo, dat de woorden zich als een rauwe echo over de deel en langs de balken voortplantten. Van je levens dagen niet! Begrepen? Ben ik een vogel verschrikker Een boer van stroo, dat je het durft wagen, mij te trotseeren? Luister! Je moet met Trina Düpke trouwen, zoo gauw dat maar in zijn werk kan gaannog van het jaar. En je zult je vrouw in eere houden. Zet die mandenmakersdeern uit je hoofd. Wel bliksem! Nog ben ik de boer! En je zult doen wat ik verlang, of »Of herhaalde Enno met nauw be dongen woede. Of?« »Of« je zult niet genieten van hetgeen het is, jongen. Zoo waar God mij moge bij staan in mijn laatste uur. Trouw je met een meid, dan blijf je knecht. En dan vermaak ik de hoeve aan je broeder Krisjan*. De muren der deel begonnen om Enno heen te draaien, eerst langzaam, toen sneller en sneller, als in een wervelwind als in een draaikolk. De Brinkmeiershoeve, op welker bezit hij gerekend had zoo vast als een kroonprins op den troon van zijn vader, die hoeve, die bij hem behoorde als zijn rechterhand, zou die hem ontgaan? Wou vader hem die ont rukken? Ongehoord onrecht.' De hoeve was de zijne door het zelfde lecht. waardoor zij zijn vader toebehoorde, door het recht van eerstgeboorte. En hij zag door de zwarte, wild dansende vlekken voor zijn oogen niet meer den vader, maar slechts den vijand, den rechtbreker, den dief. Zijn hand greep naar de hooivork en hief dien omhoog. »Je zult de Brinkmeiershoeve aan geen ander vermaken*. Een kreet gilde door de lucht, zóo schril, dat hij zelfs door de doofheid van zijn waan zin heenbrak. Bij dien wanhoopskreet ver dwenen de zwarte vlekken voor zijn oogen. Hij zag weer de muren wnartusschen hij was opgegroeid, zijn moeder, die met ge wrongen handen voor hem stond, zijn vader, onbeweeglijk, als uit steen gehouwen, huive ringwekkend om aan te zien in zijn star afwachten. »Laat dat vrouw, laat dat. Ik wacht op het einde het einde*. Vóór zijn voeten zag Enno de stevige tanden van de vork, die aan zijn hand was ontgleden. Afschuw van zich zelf en diepe schaamte maakten zich van hem meester. Hij streek zich over het-voorhoold. »Ja moeder, ja. Wat dan?* Een zacht gelach klonk hem in de ooren. In do open deur v .oonde zich het vosse- gezicht van I.uerio Voss. »Zóo is het goed. Ga je gang maar. Zóo moet het op de Brinkmeiershoeve toegaan. Vader tegen zoon en zoon tegen vader. Ga maar door*. Brinkmeier vermande zich en keerde zich met waardigheid om. »Wat wil je in mijn huis «Ik wil niks van jou, Hinnerk Brinkmeier, in 't geheel niks, heelemaal niks. 'k Heb alleen de onderteekening van den burge meester noodig voor een geschrift. Het zal dus wel niets te vermijden zijn, dat ik Hen- nerk Binkmeier dadelijk met mijn tegen woordigheid moet lastig vallen, ofschoon mij dat even onaangenaam is als hem*. »Ga mee naar mijn kamer met je geschrift*, gebood Brinkmeier. Toen beiden achter de kamerdeur ver dwenen, liet Alheid zich met wankelende schreden op een kist vallen. »Tegen je zader! Enno! Enno! Mijn zoon heft de hand op tegen zijn vader.* »Ja moeder, ik heb mij zelf vergeten*, gaf Enno toonloos toe. >Maar moeder, vader wil mij de hoeve ontnemen. Hij wil die aan Krisjan vermaken*. Waarom treedt je den goeden wil van je ouders dan ook met voeten? Waarom doe je ons de schande aan, dat jij je ver slingert aan die mandenmakersdeern?* »Zeg niks van Anne Grüveloh, moeder*. »Ik zeg niks van haar. Ik zeg alleen, dat het leven lang is, Enno, endie snel opko mende liefde van jonge menschen vergan kelijk. En Trina Döpke weet van huis uit hoe ze een hoeve moet bestieren. En Trina Düpke weet, wat een stuk geld waard is. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4