Stadsnieuws. »Times« behandelt in een hoofdartikel over de verhouding van Griekenland tot de En- tentet ook de mogelijkheid eener eventueele interneering en ontzegt de Grieksche Regee ring elk recht op eenig toetreden tegen de Entente- of de Servische troepen op grond van de omstandigheid, dat zij hun troepen hebben geland op uitnoodiging van het ver antwoordelijke hoofd der toenmalige Griek sche Regeering*. Hoe sophistisch deze rede neering ook zijn moge, zij wordt overtrof fen door den aanhef van het betoog, luidende: >Frankrljk en Engeland hebben een.aanmer- kelijke troepenmacht op Griekschen bodem geland om schouder aan schouder met de Serven te vechten». Commentaar is hier over bodig en ik wil dan ook bij de spitsvondig heid en het sophisme van al die betoogen niet verder stil staan, dan om nog even de aandacht te vestigen op een omstandigheid, waarover zij merkwaardigerwijze alle het stilzwijgen bewaren. Trekt tijdens het gevecht een gedeelte der Servische of der Entente-troepen op Grieksch grondgebied terug en worden deze niet on middellijk door Grieksche troepen ontwapend, dan kan en zal de aanvaller zich niet ontzien, de vervolging op dat gebied voort te zetten. Van een aanvaller is toch niet te vergen, dat hij zijn bloedig bevochten overwinning zou prijsgeven, omdat zijn tegenpartij een veilig heenkomen zoekt op neutraal gebied. Hij laat zijn prooi op die wijze niet ontglip pen, maar volgt haar ook over de onzijdige grens. De strijd zou daardoor op Grieksch grondgebied worden overgebracht en Grie kenland zou komen te staan voor de keus, tegen welke der beide partijen het zou moe ten optreden een keuze, die men zich zeker niet moeilijker en ernstiger kan denken. Doet Griekenland niets, dan wordt de oor log voortgezet op zijn gebied en daar een strijd gevoerd, die te heviger en verwoesten der zal zijn, naarmate de wederzijdsche par tijen meer strijdkrachten in haar gebied samenbrengen; partij kiezen tegen de zijn land overwinnend binnentrekkende Centrale troepen, is een hoogst gevaarlijke zaak, maar ook het partij kiezen tegen de Entente brengt groote gevaren mede. Deze toch heeft in de Middellandsche zee een geduchte vloot, waarmede zij het zoo kwetsbare Griekenland een tuchtiging kan toedienen, die in ver woestende uitwerking zich mijlen ver langs de geheele kust en zelfs tot in de hoofdstad zou doen gevoelen. Inderdaad loopt Griekenland gevaar in een dilemma te geraken, waaruit het slechts met groote schade zal kunnen te voorschijn komen, zelfs al zou het den bij Conventie aangewezen weg volgen en tot interneering besluiten van de troepen, die over zijn grens komen. Zoo blijkt dan opnieuw, hoe gevaarlijk het is om in tijd van oorlog aan het beginsel van strikte neutraliteit niet tot in zijn uiterste consequentie vast te houden. Moge het gevaar, waarin Griekenland thans verkeert, een waarschuwing zijn voor anderen, niet het minst voor de onvoorzich tige drijvers ook bij ons, die, door blinde partijzucht geleid, aansturen op het loslaten van het neutraliteits-beginsel, en moge het Nederlandsche volk opnieuw beseffen hoe grooten dank het in dezen tijd verschuldigd is aan zijn Koningin en zijn Regeering voor hun onverzettelijken wil om onze neutraliteit te blijven handhaven. De voormalige Minister-president Venize- los. De Grieksche Regeerinjg bestaat uit al de Ministers met, als hoofd, den Koning. Waar nu Venizelos eigenmachtig en zonder overleg of voorkennis met het hoofd der Regeering of zijn mede-Ministers de uitnoo diging deed, kan zijn politiek niet zuiver worden genoemd. Voor welke impasse Griekenland is ge bracht, blijkt ook uit het volgende Reuter- telegram van 22 November: De Grieksche Regeering blijft zich na het bezoek van Kitchener te Athene bereid verklaren, in den ruimsten zin te vol doen aan de eischen der Entente, in zooverre haar verhouding tot andere oorlogvoerende niet ernstig daaronder lijdt. J. S. Meuwsen. t In den ouderdom van bijna 53 jaar is na langdurige ziekte Zaterdag te Bussum over leden de heer J. S. Meuwsen, stichter en leider der Middenstands-beweging. In 1900 werd door zijn toedoen opgericht de Amsterdamsche Winkeliers Vereeniging, in 1902 de Nederlandsche Bond voor den handeldrijvenden en industrieelen midden stand, van welke hij tot zijn dood de emi nente Voorzitter was. Hij was het, die den middenstand bezorgde een goede vak-opleiding en een goed infor matie- en incasso-wezendie den midden stand wist te doen ontwaken uit zijn vastge roest individualisme, zijn betreurenswaarden waan van broodnijd en zijn geweldigen sleur bij was het, die den middenstand wist saam te brengen en te organiseeren. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem in 1906 te benoemen tot ridder, in 1909 te bevorderen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en deed hem niet «lr. Nouwens een onderzoek instellen naar het klein-ambacht in Oostenrijk-Hongarije. Zijn heengaan is voor dén middenstand een zware slag. De heer Fieldedy Dop, die in het Han delsblad» van gisteravond een afscheidsgroet brengt aan dezen stoeren werker, eindigt dit warm geschreven woord met: In het laatst van zijn leven mocht hij de voldoening smaken, twee dingen te zien tot stand komen voor welke hij steeds heeft geyverd. Ik bedoel de wet-Aalberse en de oprichting der Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands-credietbank. De ter aarde bestelling zal morgen (Woens dagsmiddag om éen uur geschieden op de begraafplaats «Zorgvlied», bij Amsterdam. 89 M2 861 M2 4455 M2 400 M2 910 M2 3'45 M2 Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Nu de omlegging van de Barchman Wuij- tierslaan is voltooid, dient te worden nage gaan in hoeverre het Grondbedrijf schadeloos moet worden gesteld voor verlies van bezit. Het tram-emplacement beslaat een opper vlakte van 4063 M2 en werd verkregen door inneming van den ouden weg 31 io_M2 grond, aangekocht van den heer Van Haselen grond van het Grondbedrijf De nieuwe weg heeft een opper vlakte van en werd verkregen door: grond, aangekocht van de erven Zandijk grond, aangekocht van den heer Van Haselen grond van het (Grondbedrijf Van de terreinen, in het Grondbedrijf ge bracht, is alzoo 861 plus 3145 M-' afgenomen. Volgens de slotbepaling van artikel 2 der Verordening op het Grondbedrijf kunnen de ingebrachte gronden worden teruggenomen tegen de boekwaarde, die zij bezitten op den dag der overname. Die boekwaarde bedraagt voor de betrek kelijke gronden f0.85. Het wil ons voorkomen, dat toepassing dezer bepaling behoort te geschieden voor de gronden, welke zijn aangewend ten be hoeve van den aanleg van den weg, maar dat zulks niet mag geschieden ten aanzien van de gronden, die in eigendom aan de Ooster Stoomtram-Maatschappij zijn overge gaan. Voor deze gronden den prijs te be rekenen, dien de Maatschappij betaalde, wil ons echter evenmin juist voorkomen. Het betreft hier een ruiling in massa, waarvan niet alle deelen een gelijke waarde hebben. In verband met den prijs, die voor de om legging daar ter plaatse werd gevraagd, komt ons een eenheidsprijs van f3.50 den M2 bil lijk voor. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen, te besluiten uit het Grondbedrijf terug te nemen 3145 M2 van de terreinen Berg-Noord tegen de boekwaarde, welke wordt gesteld op f0.85 per M2; b. aan het Grondbedrijf uit te keeren een bedrag van f3013.50 als schadeloosstel ling voor het gemis van 861 M2 grond van de terreinen Berg-Noord. B. W. leggen daarbij ter kennisneming er den volgenden staat van afrekening betreffende de omlegging: Opbrengst verkoop grond aan de Ooster- Stoomtr. Maatschappij f 20 300. Kosten aankoop grond van: Van Haselen f5247.91' mevr. Zandijk - 1051.72'' Hendriks - 308.16 Holl. IJ. S. Mij., 191.15 Kosten omlegging Wuytierslaan -7810.555 Uitkeering aan het Grondbedrijf voor in- ;enomen grond - 5686.75 - 20 206.25s Restant f 3.74s Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met 110. 307 de stalhouderij-Gebrs. Van der Zwaan, Kamp 51; no. 397 mevrouw Pické—Bijleveld, Regen- tesselaan 6. Aan de nagedachtenis van dr. J. H. Moll, den beminden oud-rector van het Gymnasium hier, wijdt dr. N. J. Singels, rectar van het Gymnasium te Utrecht, een met een goed- gelijkend portret versierd warm vrienden woord in het jongste nummer van «Eigen Haard». gereed; de 26 huizen, door Kwakers ge schonken, zullen weldra zijn voltooid. Nog deze week wordt het terrein afgesloten nieuwsgierigen hebben er ook niets te maken. Volgens het eerste supplement tot de »Opgave van vluchtelingen, welke verblijf houden of gehouden hebben in de Provincie Utrecht», samengesteld door het Utrechtsch Provinciaal comité tot hulp en ondersteuning van vluchtelingen bedroeg hun aantal begin October 1914: S160, 15 October 1914 745°. i November 1914: 7200, 15 November 1914 5100, 1 December 1914: 353°. 1 Januari 1915: 3380, 1 Februari 1915: 3658, 1 Maart 1915 3561, 1 April 1915: 3633, 1 Mei i9'5:3934. 1 Juni 1915: 3903, 1 Juli 1915: 4042. 1 Augustus 1915: 4'5' en 1 September 1915 4,s3- Van de 30 Gemeenten, die aanvankelijk vluchtelingen opnamen, zijn er thans nog 21 welke onderdak verleenen. Daarvan zijn er te Amersfoort 2496, Utrecht 795, Zeist 168, Baarn 163, Soest 110 en Doorn 98. Althans volgens het Provinciaal comité, dat op zijn lijsten slechts heeft degenen, die op eenige wijze zijn steun inriepen In het geheel zijn er, natuurlijk behalve de militairen, te Amersfoort nog een 6000 Belgen, meest vrouwen en kinderen. Ook te Soest en te Zeist vertoeven er meer dan het Provinciaal comité aangeeft. Immers vooral daar wonen, in de nabijheid der inter- neeringskampen, velen, die zich nog kunnen helpen en dus geen steun van eenig comité inriepen. Reserve-officier van gezondheid 2e klasse W. G. de Haas is gedetacheerd bij het Mili tair hospitaal, hier. Kolonel O. L. F. G. Aberson, comman dant van het ie regiment veld-artillerie, zal generaal-majoor H. Oolgaardt vervangen als Inspecteur der bereden artillerie. Reserve-luitenant jhr. J. H. von Schmidt auf Altenstadt, vroeger werkzaam bij het interneerings-depot Soesterberg, is met in gang van 29 dezer weder geplaatst bij den interneeringsdienst en wel bij het depot voor Duitsche militairen te Bergen (Noord-Holland). Reserve-sergeant A. van Duijn, van het 6e regiment infanterie, is bevorderd tot vaandrig en gedetacheerd bij het 22ste re giment Het Kon. Nationaal Steun-comité zal aan de landweermannen, die 25 November rnet klein-verlof thuis komen een ondersteuning geven van 3 weken, en wel de iste week gelijk aan drie vrieden van het bedrag, dat aan het gezin van de landweerplichtigen plaatselijk van Rijkswege wordt toegekend en de 2de en de 3de week gelijk aan de helft van die uitkeering. De jaarklasse 1916 van den Landstorm zal vermoedelijk in den loop van December worden opgeroepen ter keuring. De eerste kachels zijn thans in het barak kenkamp op de Vlasakkers aangekomen. De overige volgen nog deze week, zoodat alle verblijven dan behoorlijk kunnen worden verwarmd. Kapitein H. A. Mos, thans van de Kon. marechaussee, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten. Het Belgische dorp, bij de halte Vlasakkers, is gister grootendeels in gebruik genomen. De 10 zoogenaamde Zweedsche huisjes, met de gekleurde dakbedekking, zijn geheel Het Zeister dames-comité verklaart zich weer bereid, polsmofjes en bouffanten voor jongens van leger en vloot in ontvangst te nemen. Bivakmutsen en sokken zijn er in ruim voldoende hoeveelheid. Het adres voor zendingen, die hoogst wel kom zijn, is: Gemeentehuis te Zeist. In de gisteravond gehouden Bestuursver gadering der plaatselijke Toonkunst-afdeeling werd, in de vacature ontstaan door het be dank door mejuffrouw Van Laeren, gekozen mejuffrouw G. van den Burg tot Commis- sares en werd herkozen jjhr. J. A. Sandberg tot Commissaris van de zang-afdeeling. Zaterdag werd te Utrecht gehouden de Algemeene vergadering der V. P. N. Alle Provinciën waren vertegenwoordigd. Het voorstel tot vchooging der afdracht aan het Hoofdbestuur van 60 tot 80 cent per lid werd aangenomen met 148 tegen 100 stemmen. Het voorstel om entree te heffen van nieuwe leden werd afgevoerd van de agenda. Medegedeeld werd, dat de vereeniging thans 22 285 leden telt. De Begrooting werd vastgesteld op f 20 400. Voor bet orgaan is uitgetrokken f 7000, voor het fokkerij-wezen f 22 000. De heer V, Y. R. Croesen werd bij accla matie herbenoemd tot Voorzitter. De heer B. D. Best heeft ontslag genomen als Voorzitter der plaatselijke afdceling van den Ned. Anti-Oorlograad. Blijkens advertentie hierneven zal dr. Fred, van Eeden morgenavond in de plaatsejjjke loge der Theosofische vereeniging spreken over: Oostersche en Westersche wijsheid. De firma Klaas Bavink, te Zwolle, wier auto-garage bij de halte Vlasakkers in aan bouw is, hoopt haar automobiel-zaak reeds met ingang van 1 Januari naar hier over te brengen. Aan het hoofdbureau van politic zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een zilveren lepeltje, een city bug, een porte feuille. een wollen das, een bos veters, een bril, eenige portemonnaies en een rozenkrans. De Ambtenaar van het Openbaar ministerie bij de Arrondissements-rechtbank te Utrecht eischte gister een maand tegen den hulp- overwegwachter «Ier II. IJ. S. M. die 25 Augustus, ondanks het naderen van een losse locomotief, de afsluitboomen bij het Stort op verzoek van een militair wielrijder weder opende, ten gevolge waarvan de 8-jarige v. d. B. door de locomotief werd gegrepen en gedood en de besteller Z., van*Van Gend Loos, ernstig werd gewond. Bij de behandeling bleek overtuigend, dat de locomotief, die men door het boschje vóór de bocht niet kan zien aankomen, ontzettend hard reed en, ondanks een opont houd van 12 minuten te Veenendaal, nog 3 minuten vóór tijd het station hier binnen kwam. De Krijgsraad te Arnhem veroordeelde tot 4 maanden gevangenisstraf den milicien der infanterie, die 5 April, bij een vechtpartij te Hoevelaken, den veldwachter, die hem wilde tegenhouden, met zijn bajonet stak, waarbij de bajonet afschampte op een knoop der uniformjas. Ofschoon wij maar zelden goeden raad volgen, zijn wij toch altijd gereed, dien te vragen. Voetbal. Zondag speelde Quick op Birkhoven tegen Z. A. C., uit Zwolle, respectievelijk 2 en 3 van het ranglijstje. Een spannende strijd was te verwachten en de uitslag 2—2 geeft de juiste krachtsverhouding weer. Quick speelt met 2 invallers; rechtsbinnen en -buiten ontbraken, waarvoor Hamer en Houbaer invielen. De eerste oogenblikken is Z. A. C. sterker en Brasser krijgt 't een en ander te verwer ken. Ook een aanval op het Z. A. C.-doel levert niets op. Eindelijk, nadat Warnaer geblesseerd is, weet de Z. A. C.-midden vóór hem heen te loopen en den bal in het doel te drijven. Quick gaat nu beter aanpakken en verschil lende goede schoten worden op het Z. A. C.- doel gelostDe Bruyn brengt ten slotte met een mooi schot den stand op t1. Na rust beginnen de invallers en de voor hoede er ook meer van terecht te brengen. De Z. A. C.-aanvallen zijn nog steeds gevaar lijk en met een onhoudbaar schot geeft weer de midden-voor aan zijn partij de leiding. Quick houdt echter nog steeds goed vol eu even vóór het einde komt uit een schermut seling vóór het Z. A. C.-doel de gelijkmaker. Hiervoor was echter al gefloten wegens het haken van De Bruyn, zoodat een straf schop volgde, die het voor Quick gewenschte resultaat had. Tegen dit doelpunt werd door Z. A. C. geprotesteerd. Scheidsrechter Wolbers leidde den wed strijd goed. H. V. C. 2 speelde achter Rustoord 1 1 gelijk tegen Trompenberg. Quick 2 speelde eveneens gelijk en wel tegen Presto, te De Bildt (44). Onvolledig heid en het niet-toekennen van een door Quick gemaakt doelpunt waren de oorzaken, dat niet gewonnen werd. Amersfoort speelde tegen Velox (Utrecht) ook nog gelijk. Wel een dag van »draws« dus voor de Amersfoortsche vereenigingen. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend». 24 Nov. Theosofische lezing, dr. Fred. van Eeden. Theos. loge. 25 Nov. Opvoering Walzertraum. Amicitia. Handel en Nijverheid. Zwaan. 27 Nov. Jaarverg. Amicitia. 28 Nov. Amersf. tooneel-vereen. Am. 9 Dec. Amersfoort's Mannenkoor. Am. 14 Dec. Toonkunst. Am. 15 Dec. Onze Vloot-avond. 13 Jan. Ilollandsch strijkkwartet. Am. 29 Jan. l'heosofische lezing, Van Maanen. Theos. loge. 3 Febr. Hanna Verbena. Am. 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. Theos. loge. 9 Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornelis. Am. V. P. ïv. veiling, Amsterdam. 22 November 1915. V. P. N.-ei f9.90 tot f 11.70, middenprijs f 10.59 Regeerings-ei f9.10 tot f 10.50, fg.6i AanvoerP' N' ?62' Regeering 94739. Jonge hanen fo.57 tot f t.10. Oude kippen f 0.97. Konijnen f 0.75 tot f 1.15. Vederwild fo.40 tot fo.95.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2