Stadsnieuws. Waarom nu toch moet er gewacht tot de paar weken tusschcn l'aschen en Pinksteren Dan roepen allen te gelijk om de hierbc- doclde werklieden, zijn er dus handen tekort, is er teleurstelling en ontevredenheid over de slechte bediening, en krijgt men half werk, dat wel moet worden afgeroffeld omdat er zoo velen te gelijk beslag leggen op de knechts. Waarom veel van dat werk niet thans laten doen Het is voor den werkman toch zooveel verheffender, verdiend dan gegeven brood te eten. Zeker, wij waardeeren ten volle de betoonde filantropie, doch beschouwen haar toch in den grond der zaak als een noodzakelijk kwaad. Ze heelt een demoraliseerenden invloed. Daartegenover geldt nog steeds het: arbeid adelt. Moge deze opwekking haar uitwerking niet missen. De mogelijkheid van een dunrzanien vrede. In het Engelsche weekblad «The Nation» is een uitvoerige gedachten wisseling gehouden over de vraag, of voor de duurzaamheid van den toekomstigen vrede besliste voorwaarde is. dat de Duitschers met geweld uit het be zette gebied van België en Frankrijk worden gedreven en dat de Geallieerden in staat zullen zijn. in Duitschland zelf hun tegen standers de vredesvoorwaarden te dicteeren, De bekende staathuishoudkundige, prof. J. A. Hobson. beantwoordt deze vraag ont kennend. Hij is van oordeel, dat, indien Duitschland er toe gebracht kon worden, als eersten stap tot den vrede, vrijwillig de bezette gebieden te ontruimen, een dergelijk einde van den oorlog verre te verkiezen zou zijn boven een beëindiging door de over macht der wapenen. Schijnbaar zou een vrede op grond van militaire overmacht en gepaard gaande met verovering van de Duitsche vloot, vernieti ging van de fabrieken van Krupp, oplegging van een reusachtige schadeloosstelling en instelling van een bezettingsleger, tot naleving dezer voorwaarden, meer kans bieden om de kans op nieuwen oorlog te voorkomen. Maar, zegt Hobson, zulk een stelsel zou in waar heid juist den geest van het Duitsche mili tairisme versterken en in stand houden. Z.ou het niet juist zoo het geval zijn bij ons, indien Duitschland ons land binnenviel, onze vloot vernietigde en ons op rantsoen stelde? Zou onze geest van verzet dan worden gebroken En het denkbeeld, dat sommigen hebben, dat de werking in Duitschland anders zou zijn dan bij ons, omdat het Duitsche volk zou erkennen, dat al die straffen een recht vaardige vergelding waren voor hun aanval lende politiek, is te dwaas om ernstig weer legd te worden. Zulke slechte psychologie is slechts te verklaren door oorlogskoorts. Neen, een vrijwillige ontruiming van België en Frankrijk, als formeele erkenning, dat de aanvalspolitiek is mislukt, zou op het Duitsche volk een veel opvoedender invloed hebben. Indien het Duitsche militairisme zal worden gebroken, is een allereerste vereischte daar voor. dat het Duitsche volk het falen van dit stelsel erkent. Overwinningen op het slagveld alleen kunnen dit niet bewerken, en evenmin de straffen, door den overwinnaar op te leggen. Dit laatste betoogt Hobson op de volgende gronden 1. De Geallieerden kunnen niet door mili taire macht Duitschland bij voortduring zóo onderdrukken, dat een herstel van militaire kracht onmogelijk wordt. Er zullen Duitsch land altijd nog vele geoefende soldaten over blijven. evenals wetenschap, tucht, vaderlands liefde en andere eigenschappen, die een volk sterk maken, als een oorlogsdoel hen nog drijft, 2. De immer voortdurende poging der Geallieerden om zulk een herstel van Duitsch land door geweld te verhinderen, zou het militairisme en den verplichten krijgsdienst met alle kosten en gevaren in Engeland en ieder land van Europa laten heerschen. 3. Deze politiek zou den militairistischen geest in Duitschland sterk houden. De Re- gcering zou tot het volk kunnen zeggen «Gij ziet hoe wij gelijk hadden, door te zeggen, dat een samenzwering van jaloersche en wraakzuchtige volkeren uw Rijk wilde verbreken en ontwrichten, uw koloniën wilde stelen en uw handelsvooruitgang wilde strem men. Door overmacht in aantal slaagden zij voor het oogenblik. Doch wachten wij onzen tijd af». 4. Zoo zou Duitschland's militairisme niet gebroken zijn, maar zou het zich steeds wijden aan intriges om bondgenootschappen sluiten en wraakplannen te maken. 3. Iedere hoop op een waarlijk Europeesch concert, waarvan Asquith en Sir Edward Grey getuigden, dat dit de eenige voorwaarde voor een vredelievende toekomst is, zou bierdoor vernietigd zijn. Hobson weet niet, of de Duitschers ooit eenig redelijk voorstel zullen doen. Misschien zal een vernietigingsoorlog noodzakelijk zijn. Dit echter bepleit hij, dat, mocht Duitschland een redelijke basis voor besprekingen aan bieden, dit voorstel niet zal worden van de hand gewezen op grond van de gevoelens der voorstanders van een verdelgingskrijg. Tegenover het verlangen naar een «straf» merkt Hobson nog op, of dan de straf, die Duitschland thans reeds ondergaat door dood en lijden, ontbering en zekerheid van finan- cieele ruïneering, voor niets telt? Is alleen de straf, die op dezen oorlog zou volgen, van eenige beteekenis? Zijn zij, die een verdelgingsoorlog prediken, die de levens zal kosten niet van hen zeiven, maar van ontelbare duizenden hunner medeburgers, wel voldoende zeker, dat de «straf» hun zal verzekeren het bereiken van hun doelde vernietiging van het Duitsche militairisme voor altijd? Het komt Hobson voor, dat het waar schijnlijk is, dat die «straf op Europa in zijn geheel zwaarder zal drukken dan op Duitsch land alleen en de waarschijnlijkheid opeen volgenden Europeeschen oorlog juist zou verhoogen». In verband met de verhooging der ver- pleegkosten voor armlastige krankzinnigen, wier aantal voor de Provincie Utrecht 374 bedraagt, van welke 264 uit de Gemeente Utrecht, stelden Gedeputeerde Staten voor, de Provinciale opcenten op de Grond- en de Personeele belasting te verhoogen met een half en aldus te brengen op 15.5. Het begint er veel op te gelijken, dat er hoe langer zoo minder gebruik wordt ge maakt van de tram. In de afgeloopen maand werden slechts 7017 betalende passagiers vervoerd, of 669 minder dan in Slachtmaand 1914, 9499 in de zelfde maand van 1913 en 10074 *n 1912. De vervoer-opbrengst, tevens de totale ontvangst, was f350.20, of f36.35 minder, tegen f473.50 in 1913 en f540.90 in 1912. De dagkilometer-opbrengst was f 6.48, of f0.67 minder dan in 1914. De heer E. H. Buijtenhuijs, benoemd tot Hoofd van school A te Harderwijk, hoopt 1 Februari daar in functie te treden. Als opvolger van luitenant-generaal G. A. Ruhlman is met ingang van 8 December benoemd tot luitenant-generaal en comman dant van het veldleger generaal-majoor \V. H. van Terwisga. thans commandant der 3e divisie. Wel een jonge Excellentie; immers hij is slechts even 54 en is sedert 2 Juli 1879 officier. Tot reserve-ze luitenant bij hun tegen woordig korps zijn bevorderd de kornets B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten en J. van Walré de Bordes, beiden van het ie regiment huzaren, en G. A. I.. Boissevain en jhr. H. van Sminia, beiden van het ie regiment veld-artillerie. De landweerlichting 1909 vertrekt 17 December met klein-verlof, nu de oudste landstormlichting van de depots naar het veldleger kan overgaan. Het Militair tehuis aan de Beekstraat zal andermaal worden vergroot. De Bloemendames, die al zóo veel vreugde brachten aan patiënten in ziekenhuis of hospi taal, vragen bij advertentie in dit nummer een bijdrage voor een extra-Kerstgave. Onnoodig te zeggen, dat bij het zeer groote garnizoen er meer patiënten zijn dan anders; eigen jongens en Belgische kameraden wor den natuurlijk op geheel gelijken voet be dacht. Als iedere lezeres en elke lezer nu iets geeft dan kan aan allen de Kerstdag tot een niet al te droeve worden gemaakt. De Inspecteur van den landstorm heeft de volgende circulaire verzonden aan de com mandanten der landstormafdeelingen Nog enkele malen komen klachten bij mij in, meestal van familieleden van vrijwilligers bij den landstorm, dat dezen, in weerwil van geopperde gemoedsbezwaren, door hun commandanten verplicht zouden worden, deel te nomen aan oefeningen op de Zondagen. Dit bevreemdt mij en daarom breng ik nogmaals, voor zoover dit noodig mocht zijn, in herinnering, dat vrijwilligers, van wie mag aangenomen worden, dat zij bepaaldelijk ge moedsbezwaar hebben tegen oefeningen op de Zondagen, alsmede op de erkende gods dienstige feestdagen, tot geen enkele dienst verrichting op die dagen verplicht mogen worden. Aan het wijs beleid der commandanten moet ik natuurlijk overlaten de beoordeeling of die gemoedsbezwaren niet worden aange voerd als voorwendsel om zich aan een uit geschreven oefening te kunnen onttrekken. Bij twijfel late men echter liever den man vrij dan hem, ook tot verdriet van zijn familieleden, tegen zijn geweten in te doen handelen. Ook zijn er vrijwilligers, die op zich zei ven geen bezwaar hebben, op de Zondagen te oefenen, doch toch niet gaarne op dien dag de godsdienstoefeningen wenschen te verzuimen. Bij de regeling van de oefeningen moet ook, althans voor deze personen, met deze omstandigheid rekening worden ge houden. Voor velen zal het bezwaar om op Zon dag te schieten, worden overwonnen, in dien zij slechts verplicht worden, hun aan tal patronen te ko.nen verschieten en zij on middellijk na afloop daarvan ook indivi dueel kutinen inrukken. Allerminst moet echter uit het voorgaan de worden afgeleid, dat wegens de aanwe zigheid van enkele gemoedsbezwaarden bij de afdeeling voor allen de oefening op de Zondagen gestaakt behoort te worden. Venmits toch het meerendeel der vrijwillige landstormmannen door burgelijke betrek king, als anderszins, op de werkdagen ver hinderd is, bij daglicht te oefenen, moet, zoo eenigszins mogelijk, gebruik gemaakt worden van de onmisbare Zondagen voor het houden van schietoefeningen met scher pe patronen no. 1, alsmede van andere oefe ningen, waartoe de duisternis zich minder goed leent. Het concert, dat Marius Kerrebijn, die ook bij den T. B. C.-avond zich hier deed hooren, op 20 December in „Amicitia" kan door hoogst ernstige ziekte van den kunstenaar niet doorgaan. Heden acht dagen, precies te halfacht, zal de zangvereeniging van Toonkunst ten ge- hoore brengen Dvorak's »Stabat Materen Beethoven's »Eroica«. Solisten zijn mevrouw C. van RijssenVan Boecop, sopraan; mejuffrouw Anna van Hoorn, uit I.aren, altde heer N. I. N. van Wensen, uit Utrecht, tenoren de heer K, Brons geest, uit Coblenz, bas. Mejuffrouw H. J. F. Mezger heeft de orgel- partij op zich genomende Arnhemsche Orkest Vereeniging zal den zang begeleiden. Frans Rodijns, de hoogst artistieke kunst smid uit Lier, wiens werk op de tentoon stelling der geïnterneerden, verleden jaar in »Amicitia« gehouden, zoo terecht werd be wonderd, heeft in opdracht van de Belgische officieren, die sedert hun interneering gast vrijheid genieten in die sociëteit, een keurig St. Nicolaas-geschenk vervaardigd. Rond het uurwerk eener groote pendule, wier wijzerplaat uitmuntend harmonieert met haar kunstvolle omvatting, vervaardigde hij een gesmeed ijzeren kast met wonderfraaie loovers en takken van Zweedsch ijzer en geheel in den stijl twee lichtdragers, ieder met drie electrische lichtpunten, welke wor den gevoed door een op den schoorsteen geplaatst elementje. Kolonel Vermeulen bood Zondagochtend het zeer gewaardeerde geschenk namens de hier vertoevende Belgische officieren aan het Bestuur der sociëteit aan. De heer H. W. van Esveld, Voorzitter, dankte in het Ne- derlandschdr. Ph. H. Peyrot, Commissaris, in de Fransche taal. Onder het midden der wijzerplaat is aan gebracht een gestyleerd koperen schildje, waaropLes Officiers Beiges a la société Amicitia Amersfoort décembre 1915. Bij de gisteravond gehouden verkiezing van kerkvoogden der Ned. Hervormde ge meente is herkozen de heer C. J. van der Nagel, en werd in de vacature-Bolk gekozen de heer A. C. Couvee. Voor den cursus in veekennis, uitgaande van de afdeeling Amersfoort en omstreken van het Utrechtsch Landbouw Genootschap en welke zal worden gegeven door dr. H. A. Vermeulen, uit Utrecht, hebben zich aan gemeld 15 deelnemers. Ook de barbiers- en kapperspatroons hier ter stede zinnen op tariefsverhooging. Einde week zal een lid van het Hoofd bestuur van den vakbond het goed recht van deze verhooging komen bepleiten. H. V. C. 1 ging Zondag niet naar Daven- tria, omdat het terrein - een IJsel-uiter- waard was afgekeurd. Haar tweede elftal sloeg hier Sport Staalt Spieren, uit Doorn, met 11—o. Quick 2 sloeg Velox 2 met 10. Amersfoort 2 sloeg Ares met 2o, V. V, A. 1 sloeg Hercules 4 met 6—0. Naar de kaasmarkt werden gister aange voerd 22 wagens met 9000 pond kaas. De prijs liep van 66 tot 69 cent. De handel was vlug. Aan de Centrale V. P. N.-mijn werden heden verkocht 47 378 Regeerings-eieren. De prijs liep van f 8.00 tot f 9.00 per honderd. Eén van de exporteurs kreeg een groote bezending terug omdat de door hem gezon den eieren veel te klein waren. Het impera tief voorschrift is, dat er moeten worden geleverd eieren van ten minste 57 Kilo per duizend. Nogmaals, dit zijn versebe eieren, die alle worden geschouwd en worden verkocht aan den handel, uitsluitend voor binnenlandse!» gebruik. De schrikkelijke storin van Zaterdagnacht, die hier wel het hevigst woedde tusschen middernacht cn éen uur, heeft hier gelukkig zeer weinig schade aangericht. Wat dakpannen, een paar ruiten, een enkele schoorsteen, eenige takken moesten het ontgelden; doch het telefoonnet werd niet gestoord en ook persoonlijke ongevallen zijn niet te betreuren. Een infanterist kreeg gistermiddag in de Van Persijn-straat een klap van een paard, die zóo aankwam, dat twee passeerende Belgische kameraden hem moesten dragen naar het Politie-bureau. vanwaar hij per brancard werd vervoerd naar het militair hospitaal. Wees vriendelijk en aangenaam in den omgang; als de ingang van uw huis met distelen is begroeid, komt niemand in uw rozentuin. TTit don Omtrek. Te Baarn heeft de inschrijving voor de door prof. Lanz uit te rusten Nederlandsche ambulance voor de verbonden legers der centrale mogendheden ruim f8700 opge bracht; daaronder was éen inschrijving van f5000. Iemand die onbekend wenscht te blijven, heeft voor het bij het station De Bildt op een reeds ten gebruike gegeven terrein te bouwen Ned. Hervormd kerkje f 10 000 ge schonken. AMSTKUÜAMSCHE SNUFJES. Het geval Schroder. Men schrijft ons uit Amsterdam De in-hechteuis-neming van den heer J. C. Schroder, hoofdredacteur van »De lelegraaf*. wordt hier druk besproken. Schroder genoot hier zekere populariteit. Wie heeft nog nooit gehoord van Barbarossa Wie kende niet den dagboekschrijver, die In »De Telegraaf» zulke kostelijke soms ook schrijnende humor kon ten beste geven Zeker, hij had niet alleen vrienden. Zijn aantal vijanden was misschien nog grooter. Wee dengeen, op wien hij zijn journalistieke mitrailleuse richttemeer dan eens schoot Schroder dan met dum dums, die een noode- looze en wreede wonde nalieten. Maar die wreedheid zat hem in het bloed Nu beklaagt ieder den bloeddorstige!) Rood- baard, zelfs de pro-Duitschers, en men vraagt zich af of het niet beter en meer doeltreffend ware geweest, wanneer de uitgaaf van »I)e Telegraaf* één dag ware geschorst. Alleen enkele theater-directeuren zullen blij zijn. dat de gevaarlijke dwarskijker voorloopig veilig zit opgeborgen. Het Dam-vraagstuk, (Van een onzer Amsterdamsche medewer kers). Vele Amsterdammers zijn niet tevreden over hun Dam Het gebouw van de «Groote Club* is voor velen een windmolen zonder wieken, en het gebouw van Peek Clop penburg mag op zichzelf monumentaal wor den, evenals het te bouwen Dam-hotel, op de plaats waar vroeger het Commandants huis stond, het valt niet te ontkennen, dat de Dam, als geheel, er niet op vooruitgaat. De Dam, de Amsterdamsche Dam, de his torische Dam in den Amstel, waaraan Am sterdam zijn ontstaan heeft te danken hoewel de historici lachen om die bewering - de Dam, het hart van het hart des lands, waarop we zoo trotsch zijn, die we haast beschouwen als een plekje gewijden grond, die zelfde Dam. het valt niet te ontkennen, krijgt al meer en meer een hutspotachtig karakter. Vroeger was met het Paleis te concurreeren. De Damhuizinghen werden al hooger en breeder, en het gevolg van een en ander is, dat de Dam zelf er kleiner door schijnt. De Dam is, zoo zeggen reeds verschillenden, geen plein meer, maar een kom. Ga niet zoo voort. Onder de velen, die zich met hel Dam- vraagstuk zijn gaan bezighouden, behoort thans ook de sympathieke jhr. J.H..Schorer uit Laten (N.-H.) In de «Nieuwe Courant* van Zondag j.I. schrijft hij een zeer interes sant artikel, waarin hij o.m. het volgende schrijft»Men neemt de ontstane disharmonie in de verhouding der gebouw' 1. onderling waar; men moppert over den vorm van dezen en genen hoek van het plein; men ziet, dat de verwijdering van het Vrijheids beeld aan den indruk der omgeving geen wijziging brengten men gevoelt onwille keurig, dat niets baten zal om een gewenschte uitkomst te bereiken*. Jhr. Schorer meent dan echter, dat een blik in het verleden opheldering geeft de

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2