Zaterdag II December 1915. No. 8658 66e Jaargang. bijblad. S.A.IF'IE DEPOSIT. Koopen en verkoopen vreemd geld van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. VHISIBIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een kennisgevingen. LIJST van eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen maximum-prijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten. De luxe-sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking). Deze lijst vervangt de vorige. Regeeringsbrood (bij ver koop op broodkaart) per 1 K.G. f0,12 Tarwewaterbr. (gebuild) - 0,22° Tarwe waterbrood (gebuild) (gebakken onder Rabbinaal toezicht- 0,23s Tarwebrood (ongeboild; bruin brood) -0,19 Roggebrood Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) - 0,16 Tarwebloem (gebuild in- landscb)- 0,23 Tarwemeel (ongebuild). -o,iy Boter0.5 - 0,85 Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk. -0,62s Volvette Goudsche Meikaas -o,6o Edammer Meikaas (40 -J-) -) - 0,60 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk- 0,57s Volvette jonge Goudsche kaas- 0.55 Jonge Edammerkaas (40 +)2) -0,55 J onge Goudsche kaas (40 +)-) -0,50 Edammer en Goudsche kaas 30 -r2)- 0,42s Edammer en Goudsche kaas (20 -f-)- 0,37s Magere Edammer en Goud sche kaas2)- 0,27s Leidsche en Deiftsche ko mijnekaas. -- 0,55 Friesche Nagelkaas-) -0,30 Rijst (grofmiddel Bassein en/of Rangoon) 1 -0,11 Rijst (voorloop Bassein en/ of Rangoon) -0,12 Rijst (grof voorloop Bas sein en/of Rangoon). -0,13 Havermout-0.14 Suiker (witte geraffineerde) - 0,27s Margarine Koffie (Santos, gebiande) -0,60 Peekoffie (in pakjes) «0.1 KG. - 0,04 Cichorei - 0.035 Raapolie 1 L. - 0,65 Boterolie Zout<1 K.G. - 0,09 Zeep (zachte, witte of gele)s) Soda s) PetroleumLiter -o,it De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand December, behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneming van boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet-vermelde arti kelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor (<•11 bepaalde Gemeente wijziging in de maxima te brengen, bchooren gericht te worden tot den Burgemeester. Amersfoort. 9 December 1915, De Burgemeester, Van RANDW1JCK. 1) Een uniforme prijs voor roggebrood, geldend voor het geheele land, kan, in ver band met de zoo uiteenloopende bereidings wijze in de verschillende Provinciën, niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke Provincie afzonderlijk geschieden, in overleg met de provinciale Rogge-commissie. 2) Onder kaas, gemerkt 40+, 30-f- of 20-j-, wordt verstaan kaas, welke respec tievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. of meer vet in de droge stof bevat. Deze prijzen zijn niet van toepassing op room- en lunchkaas en op kaas, bereid onder rabbinaal toezicht. 3) Van de grootste margarine-fabrieken is de verzekering ontvangen, dat voorloopig de prijzen der bekende merken niet zullen verhoogd wordenmede met het oog op de onderling uiteenloopende prijzen der verschil lende merken wordt derhalve vooralsnog eenvoudigsheidshalve geen maximum-prijs vastgesteld. 4) Deze prijs geldt voor den duur der distributie van raapolie door bemiddeling van het Centraal administratie-kantoor voor de distributie van levensmiddelen. 5) Voor boterolie en soda zijn voorloopig geen maximum-prijzen vastgesteldzulks in verband met de moeilijkheden, die de aan voer van koolzaad en soda uit het buitenland ondervindt. Bank'ver eeniging H. L A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Langograclit SO - Tel. Illtc ro. GOS Fourneeren cheque's op Binnen- en Buitenland. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 3 December 1915 aan H. B. RODIE en zijne rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een smidse voor hoefbeslag in het perceel alhier gelegen aan de Valke straat, Sectie E. no. 2025. Amersfoort, 7 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. K. VEENSTRA. Eigen voorbeeld. Het kind zij u heiligDat is een der meest ernstige, een der meest omvattende ver maningen, tot ouders en opvoeders gericht; een vermaning, die met groote letters in ons hart moet geschreven staan, waaraan wij steeds moeten denken en gehoor geven. Het is niet genoeg, onze kinderen lief te hebben, met hen mee te voelen cn te leven, hun het zoo aangenaam en prettig mogelijk te maken. Wij moeten niet alleen op het tegen woordige zien, wij moeten de oogen óok ge richt houden op de toekomst en onze kin deren zóo leiden en opvoeden, dat zij flinke, edele karakters worden, die, wat er ook moge gebeuren, door welke moeilijkheden en ge varen zij zich ook omgeven zien, kunnen be wijzen moedige, onafhankelijke, eerlijke men schen te zijn, die steeds hun plicht vervullen, boven alles en met volle overtuiging. Hoe naar behooren te voldoen aan dien veel omvattenden eisch, die ons, ouders en opvoeders, tot eerste plicht is gesteld? Zouden wij daartoe in de eerste plaats onzen kinde ren niet ten voorbeeld moeten zijn De jeugd toch volgt zoo graag na hetgeen zij vol wassenen ziet doenals het voorbeeld dus nagevolgd mag worden, dan moet het goed zijn en navolgenswaardig. Wij zullen dus in alle dingen nauwkeurig moeten letten op ons zeiven, acht moeten geven op onze fouten en gebreken, willen wij een goeden invloed oefenen op het jongere menschengeslacjit. Daartoe moeten wij ons oefenen in zelf- beheersching, opdat geen verkeerde hande lingen door de kinderen kunnen worden overgenomen. Het >Waak steedse, >Waak overal» moet ons onophoudelijk in de ooren klinken, niet alleen wat ons zeiven betreft, maar óok ten opzichte van ons jonge volkje. De ernstige tijd, dien wij beleven, geeft aanleiding tot velerlei opmerkingen en veranderingen, die uit den tegen woordigen, maatschappelijken toestand voortvloeien. Door iedereen wordt de druk van den Europeeschen oorlog ge voeld, zoowel door de oorlogvoerenden als door de neutralen. De hooge prijzen der levensmiddelen wegen zwaar op de bevol king, die natuurlijk bij gelijke, of wel min dere inkomsten, het heel wat zuiniger moet aanleggen om uitgaven en inkomsten met elkaar te doen kloppen. En dat in een tijd, waarin zooveel kinderen en jongelieden ge wend zijn, groote eiscben te stellen aan het leven, zonder er aan te denken of hun ouders die hooge eischen wel kunnen of mogen bevredigen. Men staat er vaak verbaasd over hoe weinig begrip onze tegenwoordige jon gelui hebben van geld, hoe de waarde er van hun totaal onbekend is en hoe zij mee- nen, dat de ouders steeds maar klaar moeten staan om te voldoen aan al hun liefhebbe rijen; hoe hun openlucht-spelen schatten ver slinden. En dan nog vraagt niet éen ver- eeniging of club hun contributie, spelbenoo- digdheden, enz., maar de jongelui willen graag lid zijn van meer clubs. En daarbij komen dan nog hun andere liefhebberijen. Met hoeveel zou dit alles het huishoudelijk budget wel verhoogen Hoe lang duren die liefhebberijen tot iets anders meer hun be geerte opwekt, en zij niet rusten voor deze nieuwe wensch is bevredigd. I Wanneer een wensch bevredigd is, houdt hij op wensch te zijn, en met het voldoen er I aan, heeft het verkregene geen waarde meer. I Laten we dus van ons jonge volkje de wen schen niet verder vervullen dan ons moge lijk en hun goed en nuttig is. Laten wij standvastig zijn in ons voornemen, onzen kinderen geen juk op te leggen van steeds I maar te wenschen en gedurig wat anders I een juk, dat hun later te zwaar moet vallen, terwijl zij ons dan met volle recht kunnen verwijten waarom wij niet bijtijds hebben ingegrepen. Ge gevoelt toch zelf wel, dat toenemend, begeeren naar iets anders hen diep ongelukkig moet makenwant een maal komt de tijd, dat aan de mogelijkheid om aan al dat begeeren te voldoen, een einde komt. Dan zullen zij zich diep ramp zalig gevoelen en niet weten wat aan te vangen, want hoe dieper het kwaad wortelen heeft geschoten, des te moeilijker is 't, het uit te roeien. Och, voedt uw kinderen eenvoudig op, leert hun tevreden zijn met hetgeen gij hun met een gerust hart kunt gevengij hebt hen zoo lief en wilt alles voor hen zijn, alles voor hen doen, alles voor hen opofferen maar' laat er een grens zijn voor uw opoffe ringen, laat er verstand zijn in uw liefde. Laat uw liefde zijti van de beste soort, laat zij u herinneren, dat het kind u heilig moet zijn. Aan iets, dat heilig is. u heilig is, zoudt gij toch niet iets willen of kunnen dulden, dat het ontsiert, vlekken of gebreken dat zou u niet alleen hinderen, maar u kwesten, u pijn doen, en hoeveel te meer, wanneer het uw kind betreft, dat u heilig moet zijn en is. Ontziet uw kindstrooit goed zaad uit in zijn hart; wiedt naarstig alle onkruid uit, dat er buiten u om in mocht sluipenlaat het toch niet voortwoekeren. En daarom, weest waar en oprecht en vertrouwelijk spreekt steeds met hen, zooals uw goed, liefdevol hart het u ingeeft, te allen tijde hetzij gij hem hebt te wijzen op woorden of daden, die gij in hem afkeurt, en waar over gij hem ernstig onderhoudthetzij gij hem bemoedigt in zijn pogingen om zijn verkeerdheden te verbeteren hetzij gij uw voldoening en vreugde uit, dat hij groote moeilijkheden met ernstigen wil heeft over wonnen. Leert uw kind moed hebben, zichzelf te zijn, zich niet te storen aan het»Wat geeft 't?«, >Wat hindert 't?«, »Wat komt het er op aan'?< van de vriendjes en vriendinnetjes, die het zoo nauw niet nemen met hun doen en laten. Maakt het sterk om aan al zulke drogredenen geen gehoor te geven gij vormt daardoor zijn karakter gij maakt hem een eigen overtuiging, onafhankelijk ook van het >Wat zullen de menschen ervan zeggen?». Zoolang uw kind klein is. weest dan zijn geweten en leert hem langzamerhand naar het zijne luisteren. Wanneer hij dat eenmaal gewend is, dan hoort hij steeds die inwen dige stem, die hem zegt wat kwaad, wat goed isdan gedraagt hij zich daarnaar, eerlijk en trouw en met volle overtuiging dan voelt gij zelf met groote voldoening hoe heilig uw kind is. Het kind zij u heilig. Dat moet niet alleen uw doel, uw streven zijn, gij moet ook het kind zelf er toe brengen, zich zijn heiligheid bewust te zijn en die heiligheid te ontzien en te bevorderen. Het woord >Acht u te fatsoenlijk om kwaad te doen», is dunkt mij gelijkluidend met »Acht u zelf te heilig oni die heiligheid te ontwijden». Door ons eigen voorbeeld moeten wij den kinderen leeren hoe zij moeten doen en zijn, willen zij ge lukkige menschen, flinke, eerlijke karakters worden, "menschen met hart en gevoel voor anderen, streng voor zich zeiven, mild voor hun naasten. Leert den jongelieden begint hiermede reeds bij de kinderen gedurig na te gaan en te overdenken wat hun is overkomen of heeft getroffen. Er zijn zoo talloos veel zaken en dingen, die een kind er toe brengen, zijn verwondering te uiten, opheldering te vragen over hetgeen hem vreemd voorkomtzooveel honderden raadsels, waarvan hij de oplossing niet kan vinden. Zoo gij zijn vertrouwen be zit, dan komt hij met zijn bezwaren tot u; helpt hem dan den weg vinden in den dool hof. waarin hij zich verdwaald voelt, den weg in zijn eigen gevoelens en gewaarwordingen, den weg in zijn eigen hart. Daardoor leert hij opmerken en zijn gewaarwordingen ont leden cn zijn gedrag en daden beoordeelen leert hij inzien wat kwaad, wat goed is. In onzen jongen tijd was het bij velen de gewoonte, een dagboek aan te leggen voor

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1