BIJBLAD kersfoorlscle Courant Stadsnieuws. van do No. 8661 uitgave van N.V. do AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 18 DECEMBER 1915. Rooken door kindoron. In »Het Katholieke Schoolbladt komt on der bovenstaanden titel een lezenswaardig artikel voor, waarvan, naar onze meening, door ouders en verzorgers van kinderen in onze Gemeente ook wel eens goede nota mag genomen worden. Ook hier toch neemt het rooken der kinderen, vooral het sigaret ten rooken, een bedenkelijken omvang aan. Het komt ons derhalve wenschelijk voor, het onderstaande uit genoemd artikel te citee- ren, hopende, dat het iets mag bijdragen om aan die verderflijke gewoonte een einde te maken, Omdat de gevolgen van het veelvuldig rooken der jeugd niet denkbeeldig zijn, gaan er stemmen op om door een radicaal rook verbod een einde te maken aan den huidi- gen toestand. In sommige landen bestaan ook werkelijk verbodsbepalingen. In Amerika is het in zeventien Staten verboden, tabak te verkoopen aan hen, die nog geen 19jaar zijn in zeven Staten is de leeftijdsgrens zelfs 21 jaar. De straf voor rookende kinderen bedraagt f24, voor de verkoopers van tabak i 240. In Japan is he. aan alle personen be neden de 20 jaar t de wet verboden, te rooken. In Canada w\.:den jeugdige rookers tot f 12 beboet; de tabakshandelaar krijgt f 24 tot f 96 boete of een maand gevangenis straf. In Australia worden kinderen, die roo ken, gestraft met f 3 tot f 6 boete; de leve ranciers van tabak, enz. met f90 tot f120. Ook in Engeland zijn straffen gesteld bij de Kinderwetten en wel tot f120. Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, IJsland hebben soortgelijke verbodsbepalingen. Duitschland gaat langzamerhand den zelfden weg op. Zoo publiceerde de Gezondheidscommissie te Lübeck in Maart van dit jaar hetjvolgende Om uit een gczondheidkundig oogpunt het rooken van tabak voor jeugdige perso nen dat in den laatstcn tijd steeds groo- ter omvang aanneemt - tegen te gaan, be paalt de Gezondheidscommissie Aan perso nen beneden 16 jaar is bet verboden tabak, sigaren en sigaretten te rooken. Voor de naleving van dit gebod zijn ook aansprake lijk degenen, die belast zijn met het toezicht op jeugdige personen. Het is verder verbo den, aan personen beneden de 16 jaar tabaks pijpen, tabak, sigaren of sigaretten te ver koopen of te geven. Voor het naleven van dit verbod zijn ook de jeugdige personen zelf, zoowel als degenen die met hun toe zicht belast zijn, verantwoordelijk. Overtre dingen worden gestraft met boeten tot hoog stens 40 Mark, subsiclair 14 dagen hechtenis. Te Keulen heeft men het anders aange vat. Daar heeft de schoolcommissie de school jeugd, die rookt, met straffen op school be dreigd en de Polizeiprasident heeft zijn onder hebbenden last gegeven, dat zij er op zullen letten, welke kinderen op straat rooken, om ze voor straf te kunnen voordragen aan de schoolcommissie. Behalve het maken van verordeningen, waarbij straffen worden bepaald op het roo ken, trachten verschillende autoriteiten, ook in aanschrijvingen en missives, de algemeene opinie te bewerken voor een intensieve actie tegen het tabaksgebruik. Als men bedenkt, dat juist dit jaar in Duitschland de strijd tegen het rooken zoo krachtig wordt 'aangebonden, dan is men wel geneigd, eenig verband te zoeken tus- schen rooken en verminderde weerbaarheid. Inderdaad is dit zoo. Van degenen, die zich als vrijwilliger aanmeldden, werd tot een derde gedeelte afgekeurd door de officieren van gezondheid op grond van het rooken van sigaretten. Zooiets maakt indruk, vooral op een volk, dat zijn weerkracht zoo hoog opvoert als de Duitschers. De nadeelen voor de gezondheid spint het tijdschrift »Pharus« in den breede uit. Droge tabaksbladeren lezen wij daar bevat ten volgens dr. Von Bunge, professor in de physiologische scheikunde te Bazel, van 1 tot 8 pCt. nicotine, een kleurlooze vloeistof. Nicotine is een zóo werkzaam gif, dat een druppel een konijn doodt; vijf druppels dooden een hond in enkele minuten; vier miligram, d.i. ongeveer het vierde deel van een druppel, in de maag van een metisch gebracht, veroorzaken duizeligheid, verdoo- ving, overgeven, verzwakking der gezichts- en reukwaarnemingen, onmacht, beven van liet geheele lichaam, belemmering der adeyi- haling, slapeloosheid, enz. De vergiftigings verschijnselen duurden drie dagen. T"di openbaren zich deze verschijnselen niet in zoo sterke mate bij het rooken. Dat de nicotine niet in den mond komt, is een gevolg hiervan, dat ze in het tabaksblad met niet-gasvormige zuren verbonden is. Bij het verbranden dezer zuren verbrandt ze gedeeltelijk mede en komt ten deele vrij. Bovendien bevindt zich een groot gedeelte in het overschot van sigaar of sigaret en in nog grootere mate in de tabakspijp. Wat ten slotte wordt ingeademd, komt door de longen in het bloed. De meest voorkomende symptonen van chronische nicotine-vergiftiging zijn hart kwalen. Chronische nicotine-vergiftiging heeft mede schuld aan verkalking der bloedvaten, welke onder meer storingen in de spijsver tering ten gevolge heeft. Nog een groot aantal pathologische ver schijnselen somt Von Bunge als gevolg van het rooken op. Tusschen al die verschijnselen is verband dat nicotine-vergiftiging als oor zaak optreedt, wordt eensdeels statistisch be wezen en anderdeels ook daardoor, dat bij het ophouden der oorzaak ook de verschijn selen achterwege blijven of in kracht afne men. Alle onderzoekers komen evenwel hierin overeen, dat de gevolgen het krachtigst op treden bij het rooken van sigaretten. Dat vloeit hieruit voort, dat de sigaret als van zelf leidt tot onmatig rooken, een grooter nicotine-gehalte heeft dan de sigaar, dikwijls tot verkrijging van een aangenamer geur. bewerkt wordt met opium, dat op zichzelf al een zwaar vergif is voor hart en zenuwen. De papieren omhulsels zijn bovendien ge drenkt met olie, die vergif bevat, terwijl de langzame verbranding van het papier zeer nadeelig werkt op de slijmhuid van den mond en oorzaak kan zijn van keelziekten. Van belang voor den invloed, dien het rooken op kinderen uitoefent, zijn de onder zoekingen, die dr, Seaver, van de Yale-uni- versiteit, Vereenigde Staten, bij meer dan duizend schoolkinderen instelde. Vooreerst waren de rookers in doorsnee de minderen in de klasse. Onderzoekingen wezen boven dien uit, dat de toeneming in gewicht bij de gewoonte-rookers slechts 90.6 pet., de toeneming in lengte 80 6 pet., de borstom- vang 78.8 pCt., en de elasticiteit der longen slecbts 56.5 pet., bedroeg, vergeleken bij de niet-rookers. Het »Handbuch der Schulhygiüne», van Burgerstein en Netolitzki, deelt op grond van een negenjarige ervaring mede, dat de rookers een geringere longencapaciteit aan wijzen tot 80 c.M3. en in gemiddelde lichaams lengte 7 c.M. bij anderen achterblijven. De leerlingen-gewoonte-rookers zijn. wat vorderingen betreft, bij anderen éen tot ander half jaar achter. Onder voorzitting van den lieer A. van Weezei Errens hield de Commissie van toezicht op het I.ager onderwijs gistermid dag ten Raadhuize een openbare vergadering, welke werd bijgewoond door alle leden behalve mevrouw Veenstra en mevrouw Toxopeüs, die bericht van verhindering hadden gezonden. De notulen van 30 September werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer J. J. T h i e n. Tot 2e Voorziter werd herkozen mr. dr. H. Th. A. Verhoef. Ter voorziening in periodieke vacatures werden aan den Raad ter benoeming voor gedragen de aftredende leden, de heeren Thien, Verhoef en Van Wijland. Ingekomen waren van B. W. berichten over wijziging der schooltijden en over benoemingen van on derwijzend personeel voor kennisgeving; verslagen van schoolvergaderingen als voren van den Bond van Ned. onderwijzers een verzoek om adhsesie op zijn request tot verbe tering van den hygienischen toestand in school gebouwen heeft gecirculeerd en zal worden gesteund van dien Bond een verzoek om de enquête naar het rooken door schoolkinderen te willen ter hand nemen, opdat zij zich uitstrekke zoowel tot de bijzondere als tot de open bare scholen zal worden ter hand genomen. Bij de nu volgende rondvraag deelde de heer Verhoef mede, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat in andere commissiën, die reeds langer openbare vergaderingen houden bijvoorbeeld Amsterdam, met zijn 60 of 70 leden uitsluitend zaken van meer algemeenen aard in het openbaar worden behandeld. Het is spr. niet bekend welke maatstaf wordt aangelegd om eenig onderwerp al dan niet in openbare zitting te bespreken en hij zou er prijs op stellen indien aan andere commissiën van toezicht kon worden gevraagd, welke pu.iten en op welke gronden deze in het openbaar worden behandeld. De Voorzitter deed toezegging, dat dit zal worden gevraagd. De Voorzitter deelde ten slotte mede, dat hij uit Utrecht ontving een rapport over schoolbezoek gelijk dat daar plaats heeft. I Naar spr. meeniog zijn daarop wel wat veel vragen vermeld. Het stuk zal circuleeren opdat de leden er vragen kunnen bijvoegen, dan wel afvoeren, ten einde het schoolbe zoek eenigermate uniform te doen zijn. De vergadering, te half vijf geopend, werd hierna om kwart vóór vijven gesloten. Men schrijft ons: Een sympathiek werk ten bate van de gemobiliseerde militairen te Amersfoort is dezer dagen tot uitvoering gekomen. Wij bedoelen hetgeen er hier is en nog wordt gedaan voor uitbreiding van de Militaire tehuizen, de nutte instellingen wier deuren dagelijks openstaan voor al onze jongens onder de wapenen. Ettelijke duizenden zijn ze in aantal, die avond op avond hun ka zerne of kampement uitzwermen om in hun »Tehuisc brieven te gaan schrijven en gezel ligheid of nuttige bezigheid te vinden. Steeds komen er nog bezoekers bij. en steeds moet er opnieuw raad geschaft worden om allen te bergen; maar eer het zóóver is, staat er fluks weer een verlengstuk bijgebouwd! Er wordt hier heel wat gedaan, ook op dit gebied; en gelukkig, want het strekt menig jongmensch, die anders zou rond dolen, tot zegen. Op verzoek vestigen wij thans de aan dacht onzer lezers op het Militair tehuis aan de Beekstaat, dat voor een flinke vergrooting, gepaard met uitbreiding van het ameublement, duizend gulden noodig had. In éen gift kreeg het Bestuur de helft van dat bedrag ten geschenke; nu s'aat het nog voor de dekking van de andere helft der kosten. Tot hulp zal o.a. een commissie uit de Hervormde gemeente persoonlijk de leden dier gemeente aan huis bezoeken om die allen in de gele genheid te stellen, ook het hunne er toe bij te dragen. Met vertrouwen .bevelen ook wij deze zaak aan in de belangstelling van allen wie ze aangaat. Gister was het feest in de Anna Paulowna- bewaarschool. Door een welwillend kindervriend de eerste letters van zijn naam zijn maar neen, hij houdt er te zeer van, in stilte wel te doen dan dat we hem zouden willen ont stemmen daartoe in staat gesteld, konden de Dames van kleeding bij de jaarlijksche uitdeeling van jurkjes, kieltjes, enz. aan de kleintjes, die trouw ter school komen, de ktnderhartjes bovendien verheugen met een mooi stuk speelgoed en lekkere versnape ringen, terwijl bovendien de vertooning van een tooverlantaarn de feestvreugde zeer ver- hoogde. De milde gever en de dames, die met I zooveel zorg warme kleertjes schenken aan I deze kinderen van de allerarmsten, kunnen j er overtuigd van zijn, dat zij vele kleintjes en ook hun ouders gelukkig hebben gemaakt Onder voorzitting van den Burgemees ter werd gisteravond weder ten Raadhuize een vergadering gehouden van welke het resultaat is, dat met aanvankelijk 38 leden is opgericht het departement Amersfoor der Maatschappij van nijverheid tevens het 38ste als Bestuursle m waarvan werden gekozen de heeren A. Eysink, P. Kemper. A. C. Koppejan, Joh. H. van der Meiden, H. Meursing, Ed. van Vollenhoven en H. J. Wolter. Thans waren 40 nijveren en vertegenwoor digers van het credietwezen saamgekomen. De heer G. S. de Cl ereq, Algemeen secretaris der Maatschappij, door den Bur gemeester voorgesteld, schetste in korte trek ken en op beknopte wijze doel en streven der in 1777 opgerichte Maatschappij, die thans meer den 3100 leden telt en de oudste en de grootste vereeniging is in ons land en wier doel is het bevorderen van de volks welvaart in Nederland in den ruimsten zin des woords, welk doel zij tracht te bereiken door het vereenigen van alle belangstellen den in de Nederlandsche nijverheid in al haar onderdeelen, zoowel in departementen als algemeene vergaderingen het uitgeven van een orgaan, gewijd aan de belangen der Nederlandsche nijverheidhet houden van congressenhet oprichten en in stand hou den van musea, scholen en andere instellin gen het onderhouden en beschikbaar stellen der boekerijhet uitschrijven van prijsvragen het toekennen van vereerende getuigschrif ten het houden van tentoonstellingen Tastbare uitingen van het streven der Maatschappij zijn Het Tijschrift, dat haar officieele mede- deelingen bevat en waarin de nijverheids- vragen van den dag en allerlei wetenswaar dige medodeelingen op het gebied van nijver heid, handel en scheepvaart, in beknopten vorm, worden behandeld. Het Koloniaal Museum met zijn laborato rium, waarin onderzoekingen plaats hebben ten dienste der cultureszijn rijke boekerij en zijn school verzamelingen, die aan het onderwijs ten goede komen. Het Museum van kunstnijverheid te Haar lem, met zijn school, waarin het kunstam bacht wordt onderwezen en verdeeld. Ruim 200 leerlingen uit alle deelen van het land ontvangen daar opleiding. Museum en school slaan kleine afgeronde collection af voor kunstbeschouwingen en tentoonstellingen. 1 Iet Bureau voor handelsinlichtingen (tevens agentschap van het Koloniaal Museum) te Amsterdam, dat aan nijverheid en handel practische hulp verleent ter uitbreiding van de handelsbetrekkingen met het buitenland. Sedert 1 Januari 1903 is de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerks- nij verheid in Nederland met de Maatschappij een geheel geworden. De Vereeniging had bij haar ontbinding 51 jaren eervol gearbeid en gedurende dien tijd op gelijksoortige wijze als de Maatschappij de welvaart bevorderd. De Maatschappij heeft vooral veel gedaan om het besef te verlevendigen, dat een der beste middelen tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid is goed onderwijs. De scholen, door haar departementen te Amsterdam, Woerden en Noordwijk gesticht, bewijzen, dat het niet bij woorden is ge bleven. lot de slichtingen van het departement Amsterdam behoort o.a. het Veiligheids- museum, een verzameling van toestellen en modellen op de ware grootte, waardoor on gelukken en ziekten ten gevolge van het bedrijf in fabrieken en werkplaatsen kunnen worden voorkomen. In dit museum wordt door toestellen in werking aangetoond, dat beveiligingen kunnen worden aangebracht zonder productieverlies en zonder overlast voor den werkman. De andere instellingen van het departe ment Amsterdam zijn: de avondschool voor volwassenen, de teekenschool voor kunst ambachten, de vakschool voor schoenmakers en voor kleermakers, enz. Wie de industrieele geschiedenis van ons land naslaat, zal den naam der Maatschappij verbonden vinden aan schier alle pogingen om de publieke opinie, en door haar de Regeeringen van Staat, Gewest en Gemeente, te \vinnen voor het openen van nieuwe hulp bronnen voor den handel en de nijverheid. Er is dan ook geen beter georganiseerde vereeniging om in naam der Nederlandsche nijverheid bij de Overheid vertogen in te dienen dan de Maatschappij van Nijverheid met haar departementen in alle deelen van het land. Naast de door de Maatschappij zelve in het leven geroepen stichtingen, heeft zij in veie plaatsen Ambachtsscholen helpen op richten, tot de opening van de nieuwe kook school in ons land krachtig medegewerkt, deti weg gebaand voor de Heidemaatschappij, het houtsnijwerk en het batikken als bron van huisvlijt aangemoedigd, boekerijen ge sticht en in tal van plaatsen tentoonstellingen georganiseerd als een der jongste zij hier genoemd de internationale tentoonstelling van ambachtswerktuigen te Amsterdam, in 1907. Ook bevorderde zij de stichting van een Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-\ork en bracht de andere buiten- landsche Kamers met elkaar en met de Ne- derlansche Regeering in contact, zond zij een I'echnische zending uit naar de Ver eenigde Staten en was het voornaamlijk aan haar steun te danken, dat de Vereeniging tot veredeling van het ambacht thans de ge legenheid biedt aan den ambachtsman om, door middel van een examen, den graad van gezel en meester te ververven. Op verzoek van Minister Veegens nam het hoofd bestuur het initiatief tot het oprichten der Vereeni ging tot bevordering van rookvrij stoken. Tot de onderwerpen, die in den Iaatsten tijd, hetzij door middel van speciale com missiën, hetzij door samenwerking tusschen- Hoofdbestuur en departementen, behandeld zijn, bebooren onder vele andere Arbeids wet, Arbeidscontract, Hinderwet, Ziektewet. Ongevallenwet, Tariefwet, Rechtbanken van Koophandel, reorganisatie Kamers van Koophandel, Handels- en Vakonderwijs, ont ginning Limburgsche korenvelden, tentoon- stellingswezen en reglement voor de jury's, stelsels van spoorwegexploitatie, wettelijke bescherming van beeldende kunsten, terwijl onderzoek werd gedaan naar de levensvat baarheid van staalgieterijen in Nederland, naar die van copra-slagerijer. in Nederland, naar de oorzaak van den geringen omvang onzer chemische industrie, terwijl aanhoudend wordt gepleit voor het waardeeren van de producten der eigen nijverheid. Vangroot belang is zeker ook het door de Maatschappij ingestelde instituut der nijverheids-consulen ten. Alle onderwerpen worden steeds zakelijk behandeld. De adviezen der Maatschappij worden steeds uitgebracht onafhankelijk van politieke of kerkelijke partijen iedere eer lijke overtuiging wordt door haar geëerbie digd, Dat is het geheim van den invloed harer adviezen. Het initiatief tot het behandelen van boven genoemde onderwerpen is zoowel uitgegaan van de leden als van het Hoofdbestuur. Elk departement, elke donateur, elk lid kan van het gezag der Maatschappij en van haar or ganisatie gebruik maken om zaken aan dc orde te stellen, wier verwezenlijking de kracht van den eenling of zelfs van een plaatselijke vereeniging te boven gaat. In eigen kring zijti de departementen vol komen zelfstandig. Zij hebben dan ook her haaldelijk gebruik gemaakt van hun bevoegd-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5