daardoor komt het zeer nabij aan het cachet van armenzorg. Immers alleen die meuschen, die niet zijn aangeslagen in de iemeentelijke Inkomstenbelasting kunnen er nu van profi- teeren, hoewel dat niet de mer.schen zijn, die 't meest van hun kracht en het meest van hun moreel kunnen inboeten. Men weet het, die menschen zijn er meer of minder aan gewend. Men moet daarin niet een beleediging zien van die menschen, maar voor een niet gering gedeelte zijn ze er aan gewend om op die wijze te worden ge holpen. Maar andere groepen hebben, óok om hun physiek en moreel peil op hoogte te houder,, behoefte aan een dergelijken toeslag en die gaan wij verwaarloozen. Wie, zooals ik, M. de V., het oor te luisteren had kunnen leggen onder de arbeiders, die zou niet kunnen zeggen, dat de verwachting niet opgewekt is geworden. Zooals gij aan de Ingezonden stuk ken in een der plaatselijke bladen hebt kunnen proeven, is inderdaad bij die menschen een verwachting opgewekt. Dat is niet tegen te spreken. Ieder lid van den Raad had de overtuiging, toen men hier vandaan ging, dat de zaak zóo stond, dat de menschen met een belastbaar inkomen van f 600 in de naaste toekomst daarvan konden genieten. Of ik mede daaraan schuldig sta, doet weinig ter zake. Laat ik dan maar zeggen: w ij hebben verwachtingen opgewektlaat ik dan maar de schuld van het College van B. W. terugnemen, maar in elk geval dient de Raad er prijs op te stellen, dat wat hij eenmaal besloten heeft, moet worden uitgevoerd. Door al het hetgeen de heer (ierritsen heeft gezegd, is niet aangetoond, dat wij niet hebben voorraad, of niet hebben geldnoch is dat aangetoond geworden door den Wethouder der Bedrijven en ik hoop dus, dat de Raad inderdaad zal aannemen het voorstel, zooals dat door mij en de heeren Gerritsen en Jorissen ,is voorgesteld geworden. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren nog het woord? Dan komt nu in stemming het voorstel van de heer Holland c.s. Het wordt verworpen met 13 tegen 3 stem men die van de heeren Hofland, I.einweber en Oosterveen. De Voorzitter: Het voorstel is dus verworpen met 13 tegen 3 stemmen en we gaan nu over tot punt 571. Voorstel van B. W. om een crediet te verleenen van f17500 ten behoeve van de uitvoering van eenige werken op het terrein van de Gasfabriek, en om B. W. te machti gen, over te gaan tot de aanstelling van twee portiers. Het voorstel luidt De uitvoering van de diverse uitbreidingen aan de bedrijven, heeft de wenschelijkheid doen gevoelen van de tot stand koming van nog enkele werken, die niet in de oorspron kelijke plannen zijn opgenomen. Nu het gasbedrijf belangrijk is uitgebreid en op het terrein ook is gevestigd geworden het meethuis voor hel electrisch bedrijf, moet het dringend wenschelijk worden geacht, dat controle wordt uitgeoefend op personen en goederen, die op het terrein komen of dat verlaten. Een en ander zal mogelijk worden, wan neer het terrein behoorlijk wordt afgesloten en bij den hoofdingang een portier wordt geplaatst. Voor de bewaking van de terreinen ge durende den nacht is een nachtwaker aange steld. Wanneer voor deze betrekking die van nachtportier in de plaats komt, zal het moge lijk zijn, met aanstelling van nog een portier, een behoorlijke controle in te stellen. Het loon van deze portiers zal, naar het ons voorkomt, gelijk moeten zijn aan dat van de stokers en de fitters, namelijk f 15 per week, met 5 jaarlijksche verhoogingen van 50 cent per week. De kosten van afsluiting en den bcuw van een portiersloge, enz. zullen ongeveer f 3350 bedragen. De gesteldheid van het terrein eischt ver der in twee'ürlei opzicht verbetering. De be strating is zeer onvoldoende, waardoor het vervoer van zware vrachten wordt bemoeilijkt, Vooral in den winter, bij het vervoeren van cokes, wordt dit bezwaar ernstig gevoeld. Ook biedt het terrein geen gelegenheid tot het gemakkelijk opladen van zware stukken, als kabelhaspels, buizen, teer vaten, enz. Het laden en lossen hiervan kost dan ook zeer veel aan arbeidsloon. In een en ander kan verbetering worden gebracht door langs de bestaande spoorbaan een verhoogden loswal te maken, waarvoor de noodige grond aanwezig is. Deze loswal kan worden bestraat met aanwezige keien en daarop kan worden geplaatst een draaikraantje met handbeweging. Op deze wijze zal het lossen uit cn beladen van waggons op gen.akkelijke en goedkoope wijze kunnen plaats vinden. De straten, leidende van den ingang der fabriek naar de cokesbreker en de watergas fabriek en langs het zuiverhuis naar het bui zenterrein en het magazijn voor groote maga- goederen zijn gedacht met verharding van klinkers. De kosten van deze werken worden be groot op i f 12 500. Eindelijk wordt de behoefte gevoeld aan een bergplaats voor de fitterskarren, een ruimte voor het menion vau gaspijpen, het opbergen der fietsen van het personeel, benevens aan een urinoir, meer in de nabijheid van het personeel. Hiervoor is gedacht het maken van eenvou dige loodsen naast het kantoor van den gas meester en achter het zuiverhuis. De kosten hiervan worden geraamd op f 1650. Resumeerende, hebben wij de eer U voor te stellen, ons te machtigen, over te gaan tot de uitvoering van boven omschreven werken en ons daarvoor een crediet toe te staan van f 17 500 en ons tevens te machtigen tot aan stelling van twee portiers op een weekloon van f15, met 3 jaarlijksche verhoogingen van 50 cent per week. De Voorzitter: Vraagt een van de heeren het woord? Hoofdelijke stemming? Niet? Dan is aldus besloten. 572. Voorstel van B. W. om mach tiging te verleenen tot tijdelijkeaan- stelling van hoogstens twee ambte naren voor de in werking stelling der Centrale boekhoudin Het voorstel luidt: Overeenkomstig ons voorstel van 24 Juli 1915, betreffende de Centrale boekhouding, werden wij gemachtigd tot de aanstelling van twee hoofdambtenaren en uitgenoodigd, de verdere voorstellen te willen indienen. Het was de bedoeling van ons College die voorstellen zóo vroegtijdig aan te bieden, dat met 1 Januari het bureau in werking kon tredendit is ons echter niet mogen gelukken in verband met de later dan gehoopte in dienst treding van den Verificateur. Ten einde nu tóch met 1 Januari, of zoo spoedig mogelijk daarna, met de werkzaam heden een aanvang te kunnen maken, zal het vermoedelijk noodig zijn, dat een of twee ambtenaren van lageren rang worden aan gesteld. Wij hebben de eer U voor te stellen, in afwachting van de definitieve plannen, ons te machtigen, over te gaan tot tijdelijke aan stelling van hoogstens twee ambtenaren, Goedgekeurd z. d. of h. st. 573. Voorstel van B. W. om mach tiging te verleenen tot opnemin van tijdelijk kasgeld op den diens 191b tot een bedrag van f,500000. Als voren. 674. Voorstel van B. W. tot wijzi ging der Gemeente-begrooting, dienst 1916. Als voren. 676. R e c I a r dienst 1915. Als voren. 576. R e c 1 a m dienst 1915. Als voren. 577. Vaststelling 5e supplctoire kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1915. Als voren. 678. Vaststelling 3e suppletoir kohier der Straatbelasting, dienst «9*5- Als voren. 679. Afschrijving van Inkomsten belasting wegens vertrek of over lijden, diensten 1914 en 191,5. Als voren. De Voorzitter; Verlangt van de heeren het woord in dez ring? Dan is aan de orde de RONDVRAAG. 580 De heer Van Kalken: het is zoowat een maand geleden, dat ik hier een stuk heb bezorgd van de bewoners van den Leusderweg met het verzoek om dien weg te doen verbeteren. Is dat ver zoekschrift niet ingekomen? De Voorzitter: Was het aan den Raad gericht, mijnheer Van Kalken? De heer Van Kalken; Neen, M, de V,; aan B. W. De Voorzitter: Dan komt het ook niet in den Raad en is het in handen van B. W. De heer Van Kalken: De toestand daar doet mij nog herinneren aan mijn jongens- aren op het platteland van Noord-Brabant. De heer Tromp van Holst: Maar 't wordt beter! De heer Van Kalken: Ja, 't wordt beter, maar 't is nog niet beter on het is een spoed- eischende zaak. Ik ben er van de week nog langs gegaan en 't is een zeer drukke weg, waaraan bijv. dc kazernes en ook Ge meente-gebouwen staan. Wie den mooien weg I.aan 1914 wil wandelen, kan dat wel doen, inaar 't is de vraag of men terugkomt. Ik hoop, dat B. W, zich zullen over tuigen hoe die weg is, want ik vertrouw, dat zij dit niet weten. De Voorzitter: Wij zullen op dit punt onze aandacht gevestigd houden, mijnheer Van Kalken. De heer Gerritsen. Ik geloof toch, dat U een beetje meer hadt moeten zeggen dan dat dit punt in uw aandacht is. Verschil lende ouders van jongens en meisjes hebben bij mij er over geklaagd en toen heb ik ge zegd: ga dan toch asjeblieft reclameeren bij B. W. I De kinderen komen vuil en met smerige Straatbelasting, I n k o m s t e n b e I a s t i n nog een vergade- M. de V. voeten op school en blijven daar den heclcn ochtend of middag mot natte voeten zitten. Het is daar. in éen woord, een vuile boel, is verschrikkelijk om te zien hoe de kinderen naar huis komen. De heer Van Kalken: 'u Wonder, dat de kinderen nog thuiskomen (Gelach). De heer Gerritsen: Dus ik hoop, dat B. A W. meer toezegging kunnen doen. 581. De heer Hofland: M. de V., mag ik eens inlichting vragen, hoe het eigenlijk gaat met de geschiedenis van de verstrek king der levensmiddelen Dat wordt zoo zoetjes aan een spelletje, dat gespeeld wordt, dan eens met deze, dan weer met gene groep van ingezetenen. Voor enkele weken werd door den Bur gemeester in de plaatselijke bladen een op roeping gedaan aan de winkeliers, die zuiver rundvet wilden verkoopen. Zij konden zich opgeven en binnen enkele dagen zou er dan gevolg aan worden gegeven. Nu was ik zelf een van die winkeliers er ik spreek dus voor mijn eigen parochie (Gelach) maar ik ben niet de eenige winkelier; er zullen er waarschijnlijk wel meer in de zelfde positie verkecren als ik. Nu vond ik den prijs van het vet ver bazend goedkoop en daarom was ik er zeer voorzichtig mee, omdat ik eerst eens wilde weten, wat spek ik in de kuip zou krijgen. Ik kreeg al heel gauw bericht van den Direc teur van den Keuringsdienst, dat liet de vraag was of er wel aan voldaan kon worden. Toen dacht ikhoe heb ik het nu V De Burgemeester zeivraag hc aan, en van den Directeur van den Keuringsdienst krijg ik bericht: stel je verwachting niet te hoog, want er komt niets van. Nu is er toch eindelijk iets van dat vet gekomen, maar de winkeliers, die cerstwer- den uitgenoodigd om het aan te vragen, worden thans uitgeschakeld en dus gewoon beschouwd als kwajongens en er wordt ge zegd: je krijgt lekker niks (Gelach). Nu heb ik daarover inlichtingen gevraagd en het antwoord kwam hierop neer, dat men het in Den Haag zoo wilde. Dat is de korte zin van de lange rede. In Den Haag wilde men liever, dat de Gemeente het zelf zou distri- bueeren. Nu konden wij dat vet voor 30 cent krijgen en moesten het voor 32.5 cent ver koopen. Met inwegen, enz, is dat eigenlijk niet doenlijk. Wij gunnen dus gaarne de Gemeente op 't oogenblik dat voordeeltje, dat wel een schadepostje zal wezen. Is dat nu echter wel redelijk? Is dat wel in den haak Mag men nu wel onder deze omstan digheden zóo optreden tegenover mijn col lega's. van die tweede-klas-winkeliers, die daar zitten en rondtobben voor hun boter ham? Ik zal mijn verwijt niet richten tot den Burgemeester, want die is er zoo onschuldig aan als een pas geboren kindmaar ik mag van deze plaats mijn bevreemding wel uit spreken, dat op een dergelijke manier wordt gehandeld. Ik zou willen vragen het nu wel de tijd om dergelijke zaken op dusda nige wijze ten "itvoer te brengen, want wij verkeeren in buitengewone omstandigheden óok die tweede-klasse-winkeliers. Als niet altijd vaststaat de groote maat schappelijke beteekenis. die de winkelier te vervullen heeft in het economisch leven, geef ik dat dadelijk toe, en dat de schakel, dien wij vormen, het juiste verband legt in de sociale verhoudingen, zal ik niet bewe ren. Maar is het nu tijd, nu ze in de penarie zitten en ze alle moeite hebben om het hoofd boven water te houden, hen wel belasting te laten opbrengen maar verder eenvoudig te doen of er van een bestaan van die winke liers geen sprake behoeft te zijn. Van avond vóór ik van huis ging, was ik een oogenblik aan het cijferen om mijn eigen onkosten te berekenen over de eerste drie maanden vau het jaar. Die bedragen f 113 plus een uitgave van f 37 aan vracht, zoodat ik ten slotte niet voldoende overhield om van te leven. Zóo is de toestand na de mo bilisatie voor de winkeliers. En als nu ten opzichte van de groenten- distributie, enz. althans het gewone econo mische verband niet uit elkaar behoeft ge rukt te worden, dan behoeft dit in deze zaak toch óok niet te geschieden. Dat wordt nu toch een beetje al te dol. 582. Dan heb ik nog een heel andere vraag, die ik nu nog zou willen doen. Op 19 Juli hebben B. W. een stuk ver zonden, nadat zij een soort referendum had den gehouden om te komen tot vervroegde winkelsluiting. Nu is die zaak zoo eenvoudig mogelijk De heer Oosterveen heeft toen voorgesteld, niet in principe te besluiten tot die negenuur sluiting, omdat hij vreesde, dat dc tijdsom standigheden een belemmering zcuden zijn. Aanneemlijk heeft dat voor mij niet gemaakt, maar hij vreesde, dat het voor de kleine winkeliers een strop zou zijn. Ik deel die overtuiging volstrekt niet, maar zou meenen, dat die maatregel niet alleen In het welbe grepen eigenbelang van den winkelier zou zijn hij kan n.l. besparing geven maar óok in zijn geestelijk belang, Natuurlijk zijn er 172 tegenstander geweest tegenover 247 voorstemmers, die hechten aan dat dikke woord vrijheid* cn die zeggen wij moeten kunnen doen wat wij willen. Door die enquête hebben wij gezien, dat er enkelen waren, die nog hechten aan dien uitwas van het begrip vrijheid, /e moesten desnoods tot 12 uur open kunnen zijn; maar de menschen die van 's ochtends 7 tot 's avonds 9 uur met slechts een gcringen tijd om te eten, in touw geweest zijn, moesten toch begrijpen, dat het al mooi genoeg is en dat je dan moet Kunnen sluiten zonder gevaar, dat een concurrent zijn winkel open houdt. Daarom zou ik aan B. W. willen ver zoeken, hoewel zij toen zijn meegegaan met den heer Ooster veen. om dit punt nu weer aan de orde te brengen. Hij is er persoon lijk voorstander van en ik houd me over tuigd, dat, wanneer er drang komt uit den Raad, de heer Oostervecn aan dat besluit zal willen meewerken. Daarom zou ik wen- schen, dat we spoedig een principieele be slissing in zake de winkelsluiting zouden krijgen. Dank je wel. De heer Oosterveen: Ik zal er nu niet verder op ingaan. De Voorzitter: Bij B. W. bestaat geen bezwaar om dit punt op de agenda voor de volgende vergadering te zetten. De eerste opmerking van den heer Hofland omtrent dc levensmiddelen is zeer interessant, maar zooals de heer Hofland zelf gezegd hfeft, ze gaat over B. W. heen. liet was misschien wenschelijK geweest als de heer Hofland ons vooraf in kennis had gesteld met dit punt; dan was het mogelijk geweest, de eenc of andere opmerking te maken. Maar de heeren begrijpen, dat het voor den Burgemeester, die, als uitvoerder der Levensmiddelenwet, brood, groenten,vleescb, visch, peen, uien, melk, kaas, boter, enz. krijgt te behandelen, het niet mogelijk ia, op het oogenblik deze zaak precies te beantwoorden. De heer Hofland: M. de V„ een oogen- blikje (Gelach). Ja, hou je gemak maar. Het woord is aan den De Voorzitter: heer Hofland. De heer Hofland: M. de V., ik weet wel, dat, hetgeen ik paa heb gezegd, over 't hoofd gaat van het College van B. W., maar wanneer U op 't oogenblik, als uit voerder van de Levensmiddelenwet, mij hadt kunnen toegeven, dat dit moment niet juist is gekozen om den winkelier uit te schakelen, dan had dat waarschijnlijk van invloed ge weest op een volgenden maatregel. Ik zou het dus op hoogen prijs hebben gesteld, als U hadt kunnen verklaren alles, wat er om heen is gezegd, treft mij niet. maar in beginsel ben ik het met U eens, dat het nu niet de lijd is om de winkeliers uit te schakelen. De Voorzitter: Vraagt nog een van dc andere heeren het woord in deze verga dering Zoo niet, dan sluit ik de vergade- ring (10.53). In de Luthersche kerk zullen Eersten Kerstdag, tot verhooging der wijding aan dienst, door mevrouw Van Dr. en den heer Van den B. gewijde liederen worden gezongen mot viool-begeleiding. Zondag gewone dienst. En Maandagavond te half zeven Kinder kerstfeest. In de Doopsgezinde kerk hoopt Eersten Kerstdag voor te gaan ds. E. M. ten Cate Tot Kerkelijk ontvanger de Ned, Her vormde gemeente is. in de vacature ontstaan door het bedanken van jhr, R. A. P. Sand- berg tot den Essenburg. benoemd de heer H. M. Brouwer (Hooglandscheveen). Het carillon van de Lieve Vrouwe-toren zal hedenavond van 8 tot 9 uur Kerstliede ren doen weerklinken. j De echtgenoote van den Commissaris der Koningin in deze Provincie is verhinderd, 1 aanstaanden Donderdag bezoeken te ont- I vangen. Provinciale Staten hebben, overeenkomstig j het voorstel van Gedeputeerde Staten en het pr.o-advics der Commissie van rappor teurs. het subsidie voor den Avond-tecken- cursus voor volwassenen verhoogd met f 100 en gebracht op f 200 en goedgekeurd het 1 voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijzi ging der Provinciale begrootingen voor 1915 en 1916 en tot verhooging der opcenten op de Grond- cn dc Personcele belasting voor laatstgemeld dienstjaar tot 15.5. j De heer H. Knoop heeft aan de Theolo gische school tc Kampen met gunstig gevolg afgelegd het propedeutisch examen. Mr. P. van der Eist, thans griffier bij de j Arrondisscmcnts-rcchtbank 'c Zierikzee, is iu gelijk ambt benoemd te Middelburg Vervolg Tweede blad.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3