Tweede Blad Stadsnieuws. Kpr«n)a'°St~ 'e'e8raafkantoor is op beide Kerstdagen slechts geopend van 8 tot 9 en van 11 tot i2 uur. Dezer dagen was het 25 jaar ereleden dat de heer H. w. Va„ Esv'el'd ÓSgetao£ lid van den Gemeenteraad was, terwijl hem sinds 5 September 1911 het ambt van Wet- nouder werd toevertrouwd. In het College van Burgemeester en Wet houders is de heer Van Esveld meer in 't bijzonder belast met de voorbereidende werk zaamheden, welke den veelomvattenden dienst der Openbare werken betreffen. Waar onze Gemeente zich steeds uitbreidt en derhalve van hen, die haar besturen, voortdurend meer zorgen en grootere toe wijding vraagt, daar eischt het ambt van Wethouder niet alleen veel werklust, maar zich een dag na dag geven aan en in het oog houden van haar belangen. Ziet men het vaak gebeuren, dat zij, die lange jaren een zelfde ambt bekleeden, zich moeilijk kunnen vereenigen met al hetgeen nieuwe tijden met hun nieuwe inzichten vragen, zoodat zoo iemand in een niet talrijk College van Bestuur dikwijls remmend werkt, het kan naar waarheid getuigd wor den, dat Wethouder Van Esveld zich heeft weten aan te passen aan het >nieuwe geluid», dat sinds lang ten Raadhuize vernomen wordt. E11 dat strekt hem tot eere. Moge hij nog vele jaren getuige zijn van den vooruitgang en den voorspoed van Amersfoort, waartoe ook hij veel helpt opbouwen. De heer H. Wobben, hulp-keurmeester bij de Gemeentelijken keuringsdienst, is met ingang van 1 Januari benoemd tot ie keur meester bij de op dien datum in werking tredenden Provincialen keuringsdienst, ter standplaats Leeuwarden. Aan den stations-commandant J. S. Magnin, gepensionneerd ie luitenant der infanterie, is verleend de titulaire rang van kapitein. Luitenant-kolonel H. Croockewit, van den Generalen staf, is bevorderd tot kolonel bij dien staf. Kolonel J. M. F. J. Latour, thans com mandant der 2e brigade, is bevorderd tot generaal-majoor en belast met het bevel over de 2e divisie. Aan generaal-majoor A. L. Klerk de Reus, commandant der ie divisie, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toe kenning van pensioen. De Mooie Cubaansche* zal aanstaanden Dinsdagavond in Amicitia* optreden, uitge beeld door mejuffrouw Willy Bierlee. Al meer dan 150 malen heeft het Ned. operette-gezelschap onder artistieke leiding van den heer Maurits Vigeveno deze succes- operette van Max Gabriél opgevoerd in het Rembrandt-theater te Amsterdam en de voor stelling, die hier zal worden gegeven, zal, blijkens de advertentie in dit nummer en hetgeen de leider schrijft, in niets onderdoen voor die, welke met immer wassende belang stelling werden gevolgd te Amsterdam, Den ilaag en Rotterdam. De «Nieuwe Crt.< schreef er van: Een mooi geheel vormt het Xederlandsch Ope rette-gezelschap, want er zijn goede krach ten bij. Sophie van Dijk doet voor Magra Graf in levendigheiden Fesch'heit niet onderVige veno speelt uitstekend en André van Dijk is hier als komiek beslist goed op zijn plaats ook Willy Bierlee mag er wezen. 1 Iet publiek heeft zic'ï bijzonder geamuseerd en dat is toch de hoofdzaak. En het «llaagsche Dbld.<Vigeveno is de beste acteur in deze operettezijn samen spel met Willy Bierlee was zeer goed, ter wijl beiden over prachtige stemmiddelen beschikken. Wat verder het geheel betreft, hierover valt niets dan lof te zeggen. Het talrijk opgekomen publiek, beloonde de spelers door veel applaus. De leden der plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond, die geldelijk daarvoor hebben bijgedragen, werden gistermiddag in dc gelegeheid gesteld, het nieuwe tooneel- dccoratief te bezichtigen. Het doet den vervaardigers, drie geïnter neerden, alle eer aan. De beide bioscopen hebben voor de Kerst dagen gezorgd voor een extra mooi pro gramma. In »I)e Arend», waar de heer Lammers van Bucrcn weer optreedt als explicateur, gaan als hoofdnummers »De verlaten mijn» en »De gevolgen van een leugen* en in het bioBCOOp-theater aan de Langestraat wordt verfilmd Paul Lindau's bekende roman »De landlouper*. Omtrent dc speeldagen en den aanvang raadplege men de adverU'iitifcn, De Volkszangavond van de R. K. ver- ecniging tot verbetering van den volkszang zal niet plaats hebben op den laatsten Dins dag van December, doch op Dinsdag 4 Janu ari 1916. Het weder moge al velen, die hadden ge hoopt op een sneeuwen Kerstmis, met mis schien ijs, en die zich hadden voorgesteld beide feesdagen elders door te brengen, du peeren, aan de Kerstfeestvieringen kan het geen afbreuk doen. Het Leger des Heils zal reeds morgen zijn zoo hoogst welkome manden uitreiken en in den R. K. Volksbond zullen morgen avond de Keratboomen schitteren. Ook »Kinderzorg* heeft morgen zijn Kerst feest. De Kerstfeest-viering der Zondagsscholen va., de Hervormde gemeente heeft Maan dagavond nlaats in «Amicitia*. Het 36e Kerstfeest r Zondagsschool van «den heer W. A. Kleber wordt mede Zondag gehouden. En ook de Belgische kindertjes, die zoo mooi Adam's »Noül« zingen, worden niet vergeten. We komen op een ea ander terug. Hoe ze ook telden en rekenden, hoe graag ze 't ook wilden, het aantal militairen hier in garnizoen was te groot om bijdragen genoeg te kunnen verwachten, ten einde allen met Kerstfeest een verrassing te bereiden. En daarom besloot het zevental dames, dat reeds zoo menig goed werk deed, om alleen een kleine uitdeeling te houden in het Militair hospitaal, het St. Elisabeth's gasthuis en het Patronaatsgebouw, waar eenige honderden Hollandsche en Belgische soldaten en vrouwen ziek liggen, ver van huis en haard. En zoo geschiedde hedenmiddag. In den vorm van speculaas, van vruchten, van chocolade, van sigaren in aardigen koker werd elk bedacht en het zal ze goed hebben gedaan, al die mannen èn vrouwen te hooren het bemoedigende en vriendelijke woord, waarmede die dames de goede gaven »cre denzten*. Ook >de wacht* op de Kortegracht gin gen ze verblijden, zoodat de militairen hier in garnizoen de overtuiging hebben gekre gen, dat, al konden niet allen bedacht, onze stad hen niet vergeet. En wij, inwoners van Amersfoort, wij hebben die kleine dames-commissie te danken voor al de toewijding en ijver, waarmede ze ook dit werk weer verricht hebben. Men verzoekt ons, het volgende commu niqué te willen opnemen. In de Middenstandspers zijn in den laat sten tijd hier en daar, in den vorm van Ingezonden stukken* enz., mededeelingen voorgekomen omtrent de hulp, die door be middeling der Regeerings-commissie in zake het middenstandscrediet wordt verleend. De klacht werd geuit, dat de voorgespie gelde hulp inderdaad achterwege bleef en op verzoeken om de Staats-garantie op het verlangde voorschot afwijzend werd beschikt. Het zou uiteraard als overbodig kunnen beschouwd worden, aan deze klachten verder aandacht te wijden, ware het niet, dat het gevaar zou ontstaan, dat kleine middenstan ders die wèl voor de bemiddeling der Re geerings-commissie in aanmerking komen en daardoor staande worden gehouden, op een dwaalspoor worden gebracht en, ten onrechte vreezend tóch niet te worden geholpen, de noodige stappen daartoe, tot hun eigen schade, zouden achterwege laten. Het is daarom van nut, te vermelden.dat door bemiddeling der Reg^rings-commissie reeds tal van voorschotten, in alle deelen des lands en in velerlei middenstandskringen, zijn verleend, waaruit blijkt, dat die middenstan ders, wier moeilijkheden inderdaad voort vloeiden uit de tegenwootdige oerlogs-crisis, en waarvan met redelijkheid kan verwacht worden, dat zij door dezen steun voldoende gebaat zijn om zich, in afwachting van betere tijden, staande te houden, inderdaad ook worden geholpen. Uiteraard heeft de commissie zich bij de beoordeeling der aanvragen te houden aan de bepalingen, die daartoe zijn gemaakt en zal zij zich moeten onthouden van steun aau hfen, die reeds vóór den oorlog in moeilijk heden verkeerden, of wier zaak geen levens vatbaarheid blijkt te bezitten. Voor dergelijke doeleinden toch is deze commissie niet in het leven geroepen. Onder voorzitting van den heer L. J. Krook werd Woensdagavond in »Het boompje* een buitengewone vergadering ge houden van de onder-afdeeling Amersfoort en omstreken der V. P. N. De vergadering, tegen Iialf zeven gecon voceerd ter wille van de landlieden, kon eerst te kwart voor zevenen worden geopend. Van de 32 toen aanwezigen waren er 10 landbouwers. De notulen van de vergadering van 30 November, door slechts 18 van de ruim 700 leden bijgewoond, werden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde hierna mede, flat deze buitengewone vergadering moest worden belegd omdat de afdeeling thans zonder voltallig Dagelijksch Bestuur is, ter wijl dit den eigen avond om 8 uur een samenkomst heeft met Commissarissen der Middenstands-credietbank. Aan de orde was de voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van den ae Secretaris, den heer J. Wolfswinkel. De heer N i e 1 a n d e r merkte op, dat uit de convocatie voor de vorige vergadering niet bleek wie aftraden. Spr. noemde vooral den heer Van der Linden, omdat het spr. zoo deerlijk spijt, dat deze niet is her kozen. Spr. meent zeker te weten, dat óok het Bestuur er veel spijt vati heeft, dat een man die zóo veel voor de onder-afdeeling heeft gedaan, die lid is van het Bestuur der Provinciale afdeeling en lid van het Hoofd bestuur, niet werd herkozen. De beer Van Munster herinnerde, in de vorige vergadering te hebben gevraagd waarom de aftredenden niet werden vermeld op den beschrijvingsbrief en toen ten ant woord te hebben ontvangen, dat de rooster van aftreding zoek is. De heer Ni erop, ie Secretaris: Juist; dat is zoo. De heer Nielander: Toen de rooster niet aanwezig was, had m.i. de stemming dienen uitgesteld te worden. Dat is niet gebeurd en het had daardoor heel veel van eeri onder-onsje? Spr. wist niet, dat de heer Van der Linden aan de beurt van aftreding was. Velen zijn toen misschien tbuis gebleven, dip andere stellig waren gekomen om den heer Van der Linden te behouden voor de onder-afdeeling. De Voorzitter: De naam van den heer Van der Linden is in de vorige niet een-, doch wel tienmaal genoemdDe ie Secretaris, die 10 jaar in functie is en zijn sporen zóo heeft verdiend, zeide wie aan de beurt van aftreden waren. De heer Nielander: Op de convoca tie der vórige vergadering stonden alléén de namen van de heeren Van Haselen en Nierop. De verkiezing van de overige heeren was dus niet geldig. Alle namen hadden op de convocatie moeten staan. Nu is er een onder-onsje van. gemaakt. De heer Van Schaik: De heer Nielander stelt het voor alsof zij, die de vorige ver gadering bezochten, eigenlijk kwajongens De heer Nielander: Neen, Mijnheer. De heer Van Schaik: Ik heb U aan gehoord; laat mij nu óok eens uitspreken. Ik constateer, dat in de vorige vergadering alle verkiezingen geheel reglementair en dus wettig hebben plaats gehad en dat er dus volstrekt geen sprake is van een onder-onsje. Ook tot mijn spijt is de heer Van der J-in- niet herkozen, doch de verkiezingen geschied den volkomen reglementair. Het is niet noodzakelijk, dat de namen der aftredenden worden vermeld. De ver kiezing, dié thans aan de orde is, geldt niet den heer Van der Linden, doch den heer Wolfswinkel. De heer Nielander: Ik heb alle waar deering voor de vorige vergadering, doch op de convocatie daarvoor staat o.a. de naam van den heer Van der Linden niet vermeld. Dat er toen meer namen zijn bijgevoegd, is niet wettig. De heer Van Schaik: De heer Van der Linden moest periodiek aftreden. De heer Nielander: Ik heb het andere opgevat; maar nu zwijg ik. De Voorzitter: Wil iemand candidaten stellen De heer Van der Knoop: Ik acht die vraag beter bij het volgende punt. De Voorzitter: Het is gewoonte, er candidaten bij te noemen. Er moet tóch worden gestemd. De heer J. Wolfswinkel wordt nu her kozen met 2Ó stemmen, tegen 1 op de heeren Indewey, Van der Linden en Van Munster en 1 in blanco. De Voorzitter; De 2e Secretaris is dus herkozen en aan de orde is nu het ver kiezen van een Bestuurslid in de vacature, ontstaan door het niet-aannemen van de benoeming door den heer Leeuwenkamp. De heer Van Dommelen stelt als can- didaat den heer Van der Linden. De heer Nielander: Heeft het Bestuur geen candidaten, of liever geen candidaat? Als ik Bestuurslid was en men wipte op die manier een zóo verdienstelijk mede-Bestuurs lid, een man die zóo heeft gestreden voor de onder-afdeeling, dan zou ik bedanken. De heer Van Munster. Ik meen, dat de heer Van der Linden als lid van het Provinciaal bestuur en van het Hoofdbestuur thans meer nut kan doen dan als Bestuurslid van de onder-afdeeling. De heer F re de riks: Zou een van de leden van het Bestuur ook kunnen meedeelen of de heer Van der Linden bereid is, onder deze omstandigheden een herbenoeming aan te nemen Zoo niet, dan zal ik een candidaat noemen. De V o o r z i 11 e rDe heer Van der Linden is een kranig organisator, die ons telkens nieuwe plannen doet uitwerken, en een reus achtige werkkracht. Voor dit jaar, althans gedurende zijn gedwongen afwezigheid buiten de stad, geeft hij er om zijn drukke bezig heden de voorkeur aan, niet te worden her benoemd. De heer Frederiks noeint uu als candi daat den heer W. A. Salm, houtvester van de Ned. Heide-Maatschappij. De te Secretaris: De heer Van der Linden zal de benoeming wèl aannemen. De heer Frederiks: Dan trek ik natuur lijk de candidatuur-Salm in. Een lid noemt als capdidaat den heer Van Munster. De heer Van S c h a i k Is het wel noo- dig, candidaten te noemen Dat geeft zoo dikwijls haken en oogen. Het is trouwens ook niet verplichtend, uit de candidatenlijst te kiezen. Ik kan echter meegaan met de Candida- tuur-Van der Linden. Ik geloof, dat de heer Van der Linden best te gelijk lid kan zijn van Hoofdbestuur en onderafdeelings-bestuur. De heer Van der Linden wordt herkozen mot 21 stemmen, tegen 4 op den heer Salm, 3 op den heer Van Munster, 1 op den beer Indewey, 1 op den heer Nielander en 1 in blanco. De Voorzitter: De heer Van der Linde is dus herkozen (applaus). Hem zal bericht worden gezonden. Aan de or^e is de rondvraag. De Voorzitter: vestigt de aandacht op de prijscourant, aan de binnenzijde der agenda afgedrukt en verzoekt goede nota te nemen van deze prijscourant en de volgende. Door de tijdsomstandigheden kan het zeer licht voorkomen, dat de prijzen telkens wij- zlging ondergaan. Dat ieder den Directeur helpe, die het, ooit door de Regeerings-eieren, zoo verbazend druk heeft. Het voeder is niet duur en van de allerbeste qualiteit. De heer Van Schaik: Het is me op gevallen, dat hennepzaad niet staat vermeld. Wordt dat niet meer gebruikt als voeder Elders toch wel, vooral in December en Januari, om de temperatuur der dieren te verhoogen. Het kan best gemêleerd door het Gemengd voer. De heer Nierop: Het is thans verbazend moeilijk te krijgen, doch er is nog in het magazijn, Eigenlijk is verzuimd, het op de prijsconrant te vermelden. Het komt niet voor in de samenstelling van den consulent, op wiens aanwijzing wij werken nochtans wordt het gebruikt voor enkelen, die het per sé willen hebben. Het zit in het «Gemengd graan (zonder rnais)* zooals dat op de prijs courant heet en waarin zit hennepzaad en boekweit. De Voorzitter: De Directeur zal nota nemen van het gesprokene en vooitaan ook hennepzaad vermelden op de prijscourant. De vergadering word hierop te half acht gesloten. We herinneren, dat, terrein en weder dienende, Quick op,.Eereten Kerstdag ont vangt V." V. V., uit Venloo, en Tweeden Kerstdag V. V. A.. uit Amsterdam; twee soliede elftallen. De luitenant-kolonel, eerstaanwezend in genieur te Amersfoort zal volgende week aanbesteden den bouw der veld-artillerie kazerne te Harderwijk, eerste gedeeltera ming f57 5°°. Aan de Centrale V. P. N. - eierveiling werden heden verkocht 14 608 kipeieren voor f 8 a f 9 per honderd. De eendeieren deden f8 tot fS.io. Dinsdag worden er weer Regeerings-eieren verkocht.' Het paard van H. Kolder, uit Stouten- burg, die gisterochtend met een disselwagen van den Soesterstraatweg kwam, geraakte bij de luchtbrug op hol. Bij den overweg bij de Van Asch van Wijck-straat viel de wagen om, waarbij Kolder tegen het hek gesmakt en deerlijk aan bet hoofd gewond werd. Nadat hem de eerste hulp was verleend, werd hij per brancard naar het politie-bureau vanwaar hij tegen de avond kon terugkeeren naar huis. Het paard werd eerst op de Utrechtsche brug tot staan gebracht door een geïnter neerde. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór half vijf, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten vóór vijven zijn aangestoken. 3 Eersten Kestdag is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Langestraat 9, bij de Varkenmarkt, telefoon 164; Tweeden Kerstdag alleen die van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, telefoon 165. Door de politie werd hier Woensdag aan gehouden een zwerver, die nog 9 maanden Rijks-werkinrichting en 3 weken en 3 dagen gevangenisstraf tegoed had. Hij werd gister naar Utrecht geleid met een ander, hier eveneens aangehouden, die nog 3 dagen gevangenisstraf moest onder gaan. Levenslust is niet alleen voorwaarde voor gezondheid, arbeidsvermogen en levenskracht, maar ook voor een gezonde opvalling van het leven.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5