Vrijdag 31 December 1915. No. 8665. 66e Jaargang. B IJ B L A D. E DEPOSIT. •laiiuari-Beleggiiig'eii. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorlieen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR: F. X PREDERIXi AMERSFOORT, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per postƒ1.15. Advertentiiin 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigeniuga- advertentiên per regel 15 cent, ReolameB 1—3 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, io cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRACHT 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNI SO E TINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat het Bureau van den Burgerlijken Stand op NIEUWJAARSDAG voor het publiek geopend zal zijn des voor- middags van ö'/2 tot 9 uur, uitsluitend tot j het doen van aangiften van geboorten en overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet ge- schieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8»/4 uur des voormiddags van dien dag. Amersfoort, 28 December 1915. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen het verzoek van A. J. van ZALIN- GEN, alhier, d.d. 28 October 1915, omver gunning tot het uitbreiden van zijne bakkerij door bijplaatsing van een electro-motor van 1 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat ho. i bij het kadaster bekend onder Sectie E No. 4969, gelezen het verzoek van A. VONK, alhier, d.d. 3 November 1915, om vergunning tot het uitbreiden van zijne bakkerij door plaat sing van een electro-motor van 3 P. K. in het perceel alhier gelegen aan het Havik no. 26, kadastraal bekend Sectie E No. 4268, en gelezen het verzoek van C. SPELT, Czn., te I.eusden, ingekomen 6 November 1915, om vergunning tot het oprichten van eene graanmalerij ten behoeve waarvan gebezigd zal worden een benzine-motor van 10 P. K. in het perceel alhier gelegen aan den Hei- ligerbergerweg. kadastraal bekend Sectie B No. 115, besluiten de beslissing op voormelde verzoeken te verdagen, op grond, dat het ingestelde onderzoek nog niet is volbracht. Amersfoort, 24 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. op 15 September 1915, vastgestelde prijs van roggebrood, n.l. n'/j cent per K.G., voort aan bij leveranties in het groot aan gestich ten, inrichtingen, enz. te beschouwen is als een maximum-prijs, zoodat voor deze leve ringen ook prijzen beneden den bedoelden prijs van l'/a cent per K.G. mogen worden berekend. Onder levering in het groot aan gestich ten, inrichtingen, enz. moet worden verstaan gelijktijdige levering van minstens 30 K.G. roggebrood. Amersfoort, 29 December 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend A. dat bij Koninklijk Besluit van 16 De cember 1915 (Stbl. no. 510) is bepaald 1. dat in inrichtingen, waarin melk van vee van meer dan éen eigenaar wordt ver werkt, de afgeroomde melk, de karnemelk en de wei onmiddellijk na haar ontstaan tot zoodanige temperatuur moeten worden ver hit, dat deze producten bij vermenging met waterstofsuperoxyde-oplossing en parapheny- leendiamine-oplossing niet blauw worden, tenzij genoemde producten door verhitting van de melk of de room waarvan ze afkom stig zijn, vermelde reactie bereids niet meer vertoonen 2. dat wordt verboden het vervoeren van afgeroomde melk, karnemelk en wei, die bij vermenging met waterstofsuperoxyde-oplos- sing en paraphenyleendiamine-oplossing blauw i worden j 3, dat de Minister van Landbouw, Nijver- beid en Handel in bijzondere gevallen van de sub 1 bedoelde verplichting en het sub 2 bedoelde verbod ontheffing kan verleenen. B. dat het onder A genoemde in hoofd- I zaak hierop neerkomt, dat de inrichtingen waarin melk van vee van meer dan éen j eigenaar wordt verwerkt, de afgeroomde melk. de karnemelk en de wei onmiddellijk na haar ontstaan minstens gedurende een half uur op een temperatuur boven 73 gra den moeten worden verhit. Voorts, dat het verboden is, afgeroomde melk, karnemelk of wei, welke niet gedurende minstens een half uur op die temperatuur verhit zijn geworden, te vervoeren. Amersfoort, 29 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag 12 Januari 19:6, des na middags ten drie ure in het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, 28 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. ROGGEBROOD. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat de door'hem, na over leg niet de Provinciale Rogge-commissie Bankvsreartiilng H. L. A. DULLAERT Co AMERSFOORT Scherpenzenl Soest.. LanBogrnont OO - Tol. Intoro. aeo Verstrekken gratis advies voor Oudejaarsavond. Nog slechts enkele uren en alweer is een jaar omgevlogen, 't Heugt ons allen nog zoo goed, dat we begonnen aan 1915 en nu al weer moeten wij er aan gaan denken, de 5 te veranderen in een 6. Nu alweer een jaar. Niet ten onrechte heet het: »Uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een schaduw heen*. Alweer is het Oudejaarsavond, de avond, die zich zoo bij uitstek leent om aan 't mijmeren te gaan, want de laatste dag des jaars is een heel andere dan de 364 die we weer ben doorleefd. Voor de klok zijn 1e dagen gelijk voor het menschenhart niet. En als straks de klok ken hun twaalf slagen hebben doen hooren hoe wordt er nu naar geluisterd, terwijl men anders blij is, het middernachtelijk uur zich niet te hooren aankondigen dan is ook cteze avond weer voorbij, dan is ook dit jaar weer afgesloten, en dan blijft ons alleen de herinnering aan hetgeen 1915 ons bracht aan lief en leed. Laten we daar even bij stilstaan. Het is een uitmuntend gebruik, den Oude jaarsavond te wijden aan gezellig samenzijn in intiemen kring. Velen maken daarvau zelfs een feestje, dat zijn beteekenis ontleent aan de vreugde over bet aanwezig zijn van hen, die maar zelden onder het ouderlijk dak kunnen vertoeven. Dat zij thans weer bijeen mogen wezen, is terecht een reden tot verheugenis, voor ouders en kinderen beiden. Hun vreugde geldt niet allereerst dankbaarheid voor het vele goede, dat ook in het nu stervende jaar hun weer werd geschonken. En tóch, 't kan geen kwaad, daaraan dezen avond even te denken. O zeker! In veel is dit jaar ook aan velen tegengevallen. Wat al verwachtingen zijner teleurgesteld, wat al goede voornemens niet tot uitvoering gebracht, wat al illusies niet verwezenlijkt. Hoe vaak werden de beste bedoelingen miskend. En hoe menigeen missen» we in den kring van onze verwanten en vrienden, die den vorigen Sylvester-avond nog met zoo aan stekelijke opgewektheid ons leven verkwikte, door zijn uitnemend karakter ons vertrouwen op onze mcdemenschen versterkte. Maar óok, voor hoeveel leed bleven wij en de onzen nog bespaard, terwijl rondom zoo onbeschrijflijk veel leed werd geleden. Was gezondheid^ die grootste schat, niet ons deel? Gaf onze dagelijksche arbeid ons niet de bevrediging, die op zichzelve al een zegen heeten mag? Putten we niet eiken dag nieuwe levenskracht uit de nimmer opdrogende bron van aanhankelijke liefde en genegenheid, welke een gelukkig huiselijk leven te bieden vermag Dat mogen we wel eens tegen elkaar op wegen vooral dezen zoo bijzonderen avond. Een enkel oogenblik zal vooral naarmate de twaalf slagen meer en meer nader komen door menigeen wel eens In gedachte een proefbalans worden opgemaakt, zullen de baten worden gesteld tegenover de lasten. Ja, óok de lasten, die ons leven bezwaren. Want als de mensch zich ooit klein gevoelt, dan is 't wanneer hij zich ziet geplaatst tegenover de gevolgen van zijn verkeerde eigenschappen. Die hebben we toch allen, nietwaar? Opsommen, kunnen we ze niet. Daartoe kent de mensch zichzelf gemeen lijk te slecht, vergevensgezind als hij is tegen over eigen fouten en tekortkomingen. Doch als we overdenken welk kwaad onze gebreken hebben gesticht in een heel jaar, kwaad tegenover onze medemenschen en tegenover onszelven niet minder, dan zal toch licht een onzer fouten duidelijk zich voor ons afteekenen. Zien we dat beeld helder, laten we het dan even vasthouden, een wijle aandachtig beschouwen. Dan is er kans, dat zelfverwijt ons treft, dat het ons leering biedt, dat het ons zal overtuigen van de nood zakelijkheid, te waken voor een herhaling van het leed, dat die fout in ons karakter dit jaar bracht, ook zonder dat we dit wilden. Als ieder zich vanavond ernstig voornam éen zijner gebreken voorgoed vaarwel te zeggen, en bij voerde dat plan dan ook werkelijk uit, wat zou er veel gewonnen wezen Wie is op Oudjaarsavond Niet wonderlijk beklemd t Wie voelt zich niet nadenkend Tot diepen ernst gestemd? Wie denkt niet aan het goede, Dat hij dit jaar ontving Wie mist geen dierb're leden Uit den familiekring? Want achzoo wein'ge jaren Gaan spoorloos voor ons heen Wél hem die kan verklaren •Wij missen er niet éon Zien wij den kring der onzen nog eens rond en denken wij daarbij aan hen, die veraf zijn. Als het gezin zoo gezellig bijeen zit, dan wordt de mensch zoo toegankelijk voor een vergevensgezinde stemming. Met een glim lach worden oude gebreken vergevenmen voelt betere voornemens ontkiemenmen doet een nieuwen voorraad moed op en men gaat met nieuwe kracht voorwaarts. Op den drempel van den nieuwen jaarkring sterkt ons zoo merkwaardig de geuachte, dat we ons voelen leden van éen gezin, waarin allen worden saam verbonden door hartelijke liefde. Ook daarom is het zoo'n voortreflijk ge bruik, den Oudejaarsavond te wijden aan de huiselijkheid, die altijd is geweest een karak tertrek van ons volk en die geholpen hoeft, de beste tradities van onzen volksaard aan te kweeken en te bevestigen. Zal er vanavond in den intiemen kring een onvermengd prettige toon kunnen heer- schen, dan dienen we te bannen elke ge dachte aan twist en tweedracht. Weinig In aantal zullen de gezinnen zijn waar nooit verschil van opvatting leidde tot geschil. Laat die geschillen toch niet verduurzamen want dan leiden zij tot scheiding. Ons karak ter wordt er waarlijk niet door geschaad als we nu en dan eens de meeste toonen .e zijn door de minste te wezen. >I.aat de zon niet ondergaan over uw toorn* staat er geschre ven doch velen laten dien toorn dik wijls over onbeduidende geschillen maandenlang duren. Grijp toch deze gele genheid bij uitstek aan om er voor te waken, dat het einde des jaars u niet ziet in twee dracht met die u lief zijn. Zien we óok buiten den engen kring der onzen. Daar buiten wordt óok veel van ons ver langd. Allerlei nooden roepen om leniging in deze buitengewone omstandigheden meer dan ooit. Allerlei belangen van algemeencn aard dienen te worden verzorgd ten bate van de gemeenschap i.. welko wij leven. Met geld alléén komt men er niet. Wie zijn plicht wil volbrengen ook op dit gebied, bedenke wel, dat vooral d.Var alleen een warm medegevoelen tastbare resultaten kan opleveren. Trachten we dan in het gezin waarvan

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1