Donderdag 13 Jgjgl Januari 1916. No. 8670 66e Jaargang. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H van Cleeff" HOO F D-RE D ACT EUR F. J. 7RSDEHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolamos 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, io cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGIUCHT 9. KENNISGEVINGEN. MAXIMUM-PRIJZEN VAN VARKENS- VLEESCH. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat met ingang van mor gen de maximum-prijzen voor varkensvleesch per vijf ons zijn vastgesteld als volgt: rollade 60 cent magere lappen 55 doorregen lappen 45 vette lappen 40 carbonade 55 versch vet spek 45 versch doorregen spek 50 gezouten of gerookt vet spek 45 gezouten of gerookt mager spek 50 reuzel 45 kluiven 15 gehakt 55 Amersfoort, 11 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. LANDSTORM. Opkomst in wcrkelijken dienst der Jaarklasse 1912. (Eerste gedeelte). De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de in de Registers van den landstorm ingeschreven personen der jaarklasse 1912, wier geslachts namen aanvangen met een der letters A tot en met J, bij deze worden opgeroepen om op Woensdag den 2 Februari a.s., des voor middags te 10 uur, aanwezig te zijn te Amers foort in de cantine der Infanterie-kazerne, aan den Leusderweg, ten einde bij het leger in werkelijken dienst te worden gesteld. Ook de vrijwilligers van den land storm der aangeduide jaarklasse, behoorende tot landstorm-afdeelingen, voorzoover deze vrijwilligers zonder de aangegane verbinte nis landstormplichtig zouden zijn, zijn in deze oproeping begrepen; de door hen aan gegane vrijwillige verbintenis zal vóór den vastgestelden datum van opkomst zijn ver broken, Aan eiken landstormplichtige, die ingevolge de bovenstaande oproeping in werkelijken dienst moet komen, zal, voor zoover diens adres ter Gemeente-secretarie bekend is, nader een brief van oproeping worden be- zorgd, uitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven NIET of voorloopig niet te voldoen a. zij, die gediend hebben bij de zee macht het korps mariniers en de marine- reserve daaronder begrepen bij het leger hier te lande het reserve personeel bij de landmacht bieronder begrepen - bij de Gouvernements-marir.e in Nederlandsch-Indië of bij de koloniale troepen b. zij, die gevestigd zijn elders dan in Nederland, Duitschland of België; c. zij, die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrijgesteld, als dienende op particuliere stoom- vaartuigen, welke wegens mobilisatie van de vloot ter beschikking zijn van het Depar tement van Marine; als zijnde werkzaam in particuliere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een Provincie of Gemeente, enz.; d. zij, die landstormplichtig zijn geworden ten gevolge van een hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid, voor zoover de vrijstelling niet is gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst; e. zij, die behooren tot het hulppersoneel voor ziekenverzorging, deel uitmakende van een transportcolonne der vereeniging tot vrijwillige hulp »Het Nederlandsche Roode Kruis», of van een andere erkende bij die vereeniging aangesloten vereeniging tot ver zorging van zieke of gewonde militairen; f. zij, die als geestelijke, bedienaar van den godsdienst of student in de godgeleerd- j heid, enz., ontslag van den dienstplicht heb ben gevraagd, doch op wier aanvraag'om ontslag nog niet is beslist; g. zij, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij kleiner zijn dan 1.55 M; h. zij, die ingevolge vejdrag met een vreemden Staat ontslag van den dienstplicht bij den landstorm hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist. De landstormplichtige, die vermeent te verkeeren in een der hiervoren onder a—h omschreven gevallen, welke aanspraak geven op vrijstelling of voorloopige vrijstelling van opkomst, kan zich desgewenscht om in lichtingen vervoegen ter Gemeente-secretarie op een werkdag tusscher. 9 uur voormiddags en 3 uur namiddags. Zij, die voornemens zijn, zich in de Neder landsche koloniën te vestigen en daarvan tijdig een deugdelijk bewijsstuk aan het De partement van Oorlog inzenden, zullen door den Minister van Oorlog voorloopig worden vrijgesteld van de verplichting om aan de oproeping te voldoen. Aan de oproeping mogen voorloopig NIET voldoen 1. zij, die verblijf houden in een Gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de Wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch becrschende is verklaard 2. zij, die verblijf houden in een gezin waar een der onder 1 bedoelde ziekten heerscht of waar een dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is ge weken. Doet een geval zich voor, als hiervoren bedoeld onder 1 en 2, dan behoort de land stormplichtige daarvan onverwijld kennis te geven ter Gemeente-secretarie. VERVOER. De landstormplichtige, die, ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van Óen of meer veren moet gebruik maken, kan, om voor Rijks-rekening te worden vervoerd, op den laatsten werk dag vóór het vertrek zich vervoegen ter Ge meente-secretarie. Alsdan zal hem inlichting aangaande de reis kunnen worden gegeven en, desgewenscht, een daggeld van fo.25 worden uitbetaald, indien hij daarop recht I heeft. ZIEKTE. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de land- J stormplichtige hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van een gelegaliseerde genees- j kundige vergaring, ter Gemeente-secretarie te doen blijken. I DESERTIE. Hij, die zonder geldige reden aan deze oproeping voor den werkelijken I dienst niet voldoet, stelt er zich aan bloot, als deserteur te worden behandeld. I KOSTWINNERSCHAP. Indien ten ge volge van het verblijf in werkelijken dienst I van den opgeroepen landstormplichtige vol- doende middelen tot levensonderhoud ont- breken of zouden komen te ontbreken aan zijn I gezin of aan dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den twee- j den graad van bloed- of aanverwantschap bestaan, dan kunnen belanghebbenden zich wenden tot den Burgemeester met een o n- gezegeld, door den landstormplichtige I mede-onderteekend verzoekschrift, tot het ont- j vangen eener geldelijke vergoeding. NIET-OPKOMST. Wie wegens een gel- dige reden niet aan de oproeping voldoet, j moet, zoodra deze reden ophoudt te bestaan, j daarvan kennis geven ter Gemeente-secre tarie. I Amersfoort, 12 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Gelezen het verzoek van D. PRIIjS Jr., ingekomen 23 November 1916, om vergun- ning tot het uitbreiden van eene bakkerij door bijplaatsing van een electro-motor van 1.5 P. K. voor het drijven van een kneed machine, in het percel alhier gelegen aan den Hof no. 26, kadastraal bekend Sectie E No. 565, BESLUITEN De beslissing op vermeld verzoek te ver dagen op grond, dat het ingesteld onder zoek nog niet is volbracht. Amersfoort, 7 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis; 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou- I denden, anderen dan sterkedrank, voor ge- bruik ter plaatse van verkoop, door WlL- helmus Marinus SCHOENMAKER, kof fiehuishouder, wonende alhier, in de beneden- voorlokaliteit van het perceel St. Andriesstraat no. 26, te Amersfoort, 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren hij hun College kan inbrengen. Amersfoort, ii Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, De GEZONDHEIDS-COMMISSIE voor de Gemeente AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij hare Openbare vergadering, bedoeld in art. 27 der Gezondheidswet, zal houden op Vrijdag 14 Januari 1916, des avonds te half negen, in het Raadhuis. Amersfoort, 11 Januari 1016. De Voorzitter, Dr. H. W. SCHREUDER. De Secretaris, des TOMBE. Hoe eu waarom men van (lieren houdt. (INGEZONDEN.) Misschien verkondig ik naar de meening van velen een paradox als ik beweer, dat er zeer weinig menschen zijn, die werkelijk van dieren houden. Ik-zelf heb er in mijn leven maar twee of drie ontmoet. Ik bedoel hiermede, dat het dier niet van den mensch die ware genegenheid ondervindt, waarbij men aan 't wezen dat men lief heeft een deel van zijn persoonlijk belang opoffert, welk deel meer of minder groot is naar gelang van den graad van genegenheid, die men den ander toedraagt. Als men, zij 't ook oppervlakkig, de lieden bestudeert, die zoogenaamd van dieren «hou den», dan bespeurt men zonder eenigen twij fel de juistheid van hetgeen ik boven zeide. De manier waarop men dieren houdt, ver schilt in verband met ouderdom, smaak, be roep, of, om nauwkeuriger de waarheid te zeggen, naar mate van de diensten of van het genoegen, dat de dieren kunnen verschaf fen. Het kind - wanneer 't ten minste geen Hechten aard heeft houdt van dieren. Waarom Omdat het dier zijn levend speel goed is, de onderworpen slaaf van al zijn grillen, soms zelfs de martelaar onder de onbewuste wreedheden der allerkleinsten, Het dier, dat in den regel de kinderen, waarmee het is opgevoed, met volle toewij ding lief heeft, verdraagt van zijn kant alle mishandelingen altijd staat het klaar om te ipelen, te lief koozen, te beschermen, en klau wen en tanden in te houdenwelk laatste trouwens ook maar voorzichtig is. Want, als per ongeluk het lievelingsdier, na lang ge slagen of gesard te zijn door zijn jeugdigen meester, den schijn zou aannemen niet van verzet maar van eenvoudige verdediging, dan zet het kind een keel op en de ver schrikte familie, in plaats van het dier in zijn rechtmatige poging tot zelfverdediging gelijk te geven, pakt het beet, straft het en maakt het soms zelfs dood. Ik heb een lief klein katje gekend, dat eens op een dag, uit onvoorzichtigheid, een nagel uitstak, die in aanraking kwam met den voet van een meisje, dat het katje ach terna jaagde. Het vel van het kind werd over de lengte van hoogstens een millimeter geschramd, maar de vader van het meisje, in zijn woedende teederheid, pakte het on- noozele diertje beet en gooide het uit het oper. venster naar buiten, waar het op de straat- steenen te pletter viel. Jonge lieden en menschen in de kracht van hun leven bekommeren zich in 't alge meen weinig om de dieren, die hen vaak min of meer in hun werkzaamheid belem meren. Zij kunnen wel in 't bezit zijn van dieren, zooals honden, paarden en dergelijke, die ze voor weelde of voor genoegen houden, maar zij beschouwen het dier niet als vriend, als trouwen makker van goede en slechte dagen. De grijsaard houdt óok van dieren, een beetje om de zelfde redenen als het kind, en speciaal van den hond of de kat, die geduldig, en soms zelfs uit toewijding, zijn zwakheid en humeurigheid verdragen. De hond bijvoorbeeld vindt zijn meester altijd mooi; zijn ouderdom en lichaamszwakte bemerkt het dier niet anders dan dat het zijn snelheid regelt naar den wankelenden pas van zijn meester, of door zijn waakzaam heid tegemoet komt aan verduisterde oogen of verdoofde ooren. En gaan wij nu van den leeftijd over tot den smaak, dan zien we, hoe ieder van ons van die dieren «houdt» of, liever gezegd, hen opzoekt, die ons helpen in de vervulling van onze begeerten. De jager heeft onder de dieren den hond het liefst, dat wil zeggen natuurlijk den jachthond en geen anderen hondde liefhebber van wedrennen of paard rijden bekommert zich alleen om paarden, wel te verstaan alleen om die, welke de ver- eischte hoedanigheden bezitten om aan zijn ijdelheid of zijn begeerten te voldoen. De elegante vrouw van de wereld houdt van haar kleine hondjes en poesjesze houdt er van omdat ze. opgesierd met linten en gewasschen met odeurwatev, aardig staan bij het meubilair van den salor.maar op welke manier „houdt" men van die arme kleine diertjes, die alleen ter versiering in 't leven zijn gebracht? Zonder lucht, zonder lichaams beweging, uitsluitend gevoed met koekjes en suikergoed, sterven zij aan bloedarmoede en zenuwzwakte in hun met zijde gevoerde mandjes. Andere menschen houden meer van dieren op een geheel abstracte manier; zij zoeken in het poesje de bekoorlijke gratie. Als het poesje grooter wordt, is de liefde weg; het dier wordt verwaarloosd en vaak uit het huis gejaagd. Sommigen houden van hun dieren omdat ze mooi zijn, of een statigen gang hebben, of om de zuiverheid van het ras; ze zijn trosch op den lof, dien men aan hun hond of paard toezwaait; zij pronken met het mooie dier, zooals sommige echtgenooten pronken met de schoonheid van hun vrouw; maar in 't eene geval zoowel als het andere is de grondslag der genegenheid onbetrouwbaaij; de liefde verdwijnt wanneer ouderdom of ziekte de schoonheid verwoesten. Eindelijk houden sommigen van de dieren naar gelang van hun betrekking. Dat is wel de ergste manier om te houden van een dier, dat niet meer is dan een werktuig voor den

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1