Stadsnieuws. Ingezonden. arbeid of een middel om fortuin te maken ecu werktuig, dat men nauwelijks onuiet. Men weet hoe de koetsier van zijn paard «houdt», het paard, dat hij met zweepslagen voortjakkertof hoe de portier van zijn waak hond houdt, dien hij een geheelen dag, in brandende zon of strenge vorst, aan de ket ting laat liggen en wiens woestheid hij poogt op te wekken. Een treurig ding die «liefde» tot de dieren. En nog treuriger is het als men van de vraag waarom men van ze houdt, overgaat tot de manier waarop! Zelfs 't moest gelief koosde dier wordt gewoonlijk aan de be langen en grillen van zijn meester opge offerd; zijn meest gewettigde behoeften, zijn honger, zijn dorst zelfs, worden als hinder lijk beschouwd en niet ingewilligdmen geeft zich geen moeite voor zijn opvoeding, cn het dier ontvangt alleen de opvoeding, noodig om ermee te pronken; pootjes geven, over een wandelstok of door een papieren hoepel springen, allemaal bclachlijke en volmaakt onnutte dingen, in plaats dat men het dier een deur leert opendoen, schellen, enz., talenten die het ten minste in staat zouden stellen, binnen te komen als het wil, waardoor het niet zoo lang op straat zou behoeven te blijven waar 't aan allerlei gevaren is bloot gesteld, vooral om gestolen of opgepakt te worden. Liefde ontvangen om zijn-zelfs-wil deze droom wordt voor den mensch misschien enkele malen verwezenlijkt; maar voor het dier helaas nooit! I.i de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaan den Zondagochtend voor te gaan dr. E. M, ten Cate. Na afloop van de godsdienstoefening wordt gehouden de jaarvergadering van de leden der gemeente. Naar uit vooraanstaande parlementaire kringen wordt vernomen, staat op het oogen- blik nog niets vast omtrent den gang van zaken of het tijdstip van aanvang van het afdeelingsonderzoek der Grondwets-herzie- nings en der belastingontwerpen, hetwelk bij de aanstaanue wederbijeenkomst der Tweede Kamer bepaald zal worden. Immers de thans nog fungeerende Centra le sectie zal. wanneer de Kamer einde dezer maand haar werkzaamheden hervat, juist ver nieuwd moeten worden en deze nieuwe Cen trale sectie zal dus nopens een en ander nog besluiten moeten nemen, Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Van de Commissie ter voorbereiding van een tentoonstelling en congres op Gemeente lijk financieel gebied, gevormd door de Ver- eeniging van ambtenaren der Gemeente- ffnanciën, werd daor ons een circulaire ontvangen met verzoek een bijdrage ln de kosten te willen verleenen. Daar ons het doel der tentoonstelling zeer sympathiek is en wij overtuigd zijn, dat het Gemeentebelang bij het welslagen gebaat zal zijn, hebben wij de eer U voor te stellen, een bedrag van f 50 beschikbaar) te willen stellen om aan genoemde commissie uit te keeren wanneer definitief tot het houden der tentoonstelling wordt besloten. Ten andore schreven zij Meermalen werd de wenschelijkheid ge voeld, verbetAIng te brengen ln den toestand van den Soesterweg, doch daar die weg in eigendom en onderhoud is bij het Rijk kon de Gemeente daarin niet de gewenschtc ver andering brengen. Om aan dien toestand een einde te kunnen maken, hebben wij ons den 11 februari 1915 gewend tot den Minister van Waterstaat, met het verzoek, het gedeelte van den Soesterweg (Rijksweg Eetnnes—Hoevelaken) vanaf den spoorwegovergang Amersfoort—Zwolle tot en met de Algemeene begraafplaats 4 15 M. vóór H.M. paal 452 ln beheer en onderhoud aan de Gemeente Amersfoort over te dragen. Bij schrijven van 9 December 191 5 deelt de Commissaris der Koningin ons mede, dat de in bovengenoemd schrijven bedoelde over dracht ln verband met een voor eenigen tijd met de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal plaats gehad hebbende gedachten wisse ling niet, zooals tot dusver gebruikelijk was, bij oen door de wet te bekrachtigen over eenkomst, doch bij een wet, waarin de te stellen bedingen zijn opgenomen, zal dienen te geschieden. Ten aanzien van de bedoelde overdracht, werd ons een ontwerp toegezonden, dat in afdruk hierbij gaat. Nadere overweging heeft de wenschelijk heid doen gevoelen, dat ook het verdere deel van den weg, tot aan den spoorwegovergang bij «Birkhoven», In onderhoud en beheer bij de Gemeente wordt gebracht. Er zijn reeds meerdere perceelen aan den weg aldaar gebouwd en een voortzetting daarvan mag met grond worden verwacht. Wij hebben de eer U voor te stellen, te besluiten, boven omschreven weggedeelte in onderhoud en beheer over te nemen op de voorwaarden, ln genoemd ontwerp vermeld, en ous te machtigen, de verdere maatregelen te nemen om de tot stand koming der wet te be vorderen en tevens den Minister uit te noodi- gen. te willen bevorderen, dat ook het verdere gedeelte van den weg in dit wetsontwerp worde begrepen. Nog schreveu zij: Bij uw besluit vau 30 November 1.1.. no. 344, werd aan den heer G. van Hoogevest q.q, verkocht een strook grond, groot S25 M2 om te worden getrokken bij het hem bij Raadsbesluit van 7 September 1915, no. 383, verkochte perceel. Bij kadastrale opmeting blijkt het perceel eerstgenoemd beduidend grooter te zijn, waar tegen kooper bezwaar maakt. Ten einde aan dit o. i. billijk bezwaar tege moet te komeu en voor de Gemeente een bouwblok van goede afmetingen over te houden, zou. met Intrekking van uw besluit van 30 November, achter het perceel, verkc :bt bij Raadsbesluit van 7 September 1913. een strook kunnen verkocht worden met een oppervlakte van 2; st 8 M-', zooals op de teekening ia aan gegeven. Wij hebben de eer, U voor te stellen, het Raadsbesluit van 30 November 1.1. in te trek ken en het bijgaande besluit tot verkoop vast te stellen. I'en slotte stelden zij voor, te verkoopen aan den heer G. van Hoogevest q.q. een strook grond aan de Emma-laan. groot on geveer 518 M-, voor f2.50 per M-, aan den heer W. van Haselen P.Hz. q.q. een perceel bouwterrein voor fabrieken in het Soesterwegkwartier, groot ongeveer 3300 M-, voor f 2 per M2, en aan den heer J. Bunnik een perceel bouw terrein voor fabrieken aan den Soesterweg. groot ongeveer 2700 M2, voor f 2 per M2. Bij Kon. besluit is aan de Gemeente Amersfoort een Rijks-voorschot verleend van f 93 000 ten einde haar in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de stichting «Volkshuisvesting II« ten behoeve van den bouw van 42 woningen met óen winkelhuis aan de Kruiskamp. 2. Degenen der onder 1 bedoelde per- Uemccnteltiku Arbeidsbeurs. sonen. tlle vrgwilligen dienst by de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de kolo niale troepen hebben vervuld en op 1 Te- 1 bruari 1916 niet zijn gevestigd binnen, het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk BelgiC. komen eerst tot den Landstorm te behooren op den dag, volgende op dien, waarop zij zich aldaar mochten vestigen. 3. Bij de inschrijving voor den landstotm f van de onder 1 en bedoelde personen kan j worden afgeweken van de bepalingen van het Landstormbesluit. voor zoover dit door Onzen Minister van Oorlog wordt bepaald. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd. dat I'isuisse met mejuffrouw An toinette van Dijk en den heer Jan Hemsing hier aanstaanden Dinsdag optreden. Oók na hetgeen we verleden Dinsdag over dit uitmuntend trio schreven, behoeven we aan de advertentie wel niets meer ter aan beveling toe te voegen. Dien avond vangen ook aan de biljart wedstrijden in het café-restaurant van den heer Kielder. In het jongste nummer van het maand blad der V. P. N. schrijft de heer H. B. Beaufort over het Centraal proeflfokstation dier vereeniging. bij «Birkhoven» en wijst onder meer op de Welsummer hennen, die daar reeds sedert 1 November hun prachtig groote bruine eieren leggen. Uit de prettige beschrijving blijkt, dat er hard wordt gewerkt aan het in orde bren gen van het terrein, zoowel voor den kippen- teelt als voor het oordeelkundig planten van vruchtbocmen. Ook over de mesterij schrijft de pluimvee consulent veelbelovend nieuws. I Tot Commissarissen van de plaatselijke Nuts-spaarbnnk zijn gekozen de heeren J. i Bolk. dr. B. J. van Enst, W. D. Helderman. I W. H. Kam. G. H. Kolff, J. Peper, C. J. i F. Prins, A. F, Sutherland en E. van Vollen hoven. i «Help u zeiven» mogen we wel zeggen 1 tegen ons zeiven. doch nooit gebruiken cm anderen af te schepen of te benadeelen. De aanvoer van versche Noordzee-visch liet de laatste weken te wenschen over, daar de aanvoer te IJmuiden door stilligging van het grootste gedeelte der visschersvloot zeer gering, zelfs bijna nihil was. Met groote moeite en extra-onkosten kon nochtans door het Levensmiddelen-bureau gedeeltelijk in de behoefte aan versche visch worden voorzien, door den aanvoer van kleine zendingen kabeljauw en spiering. Schclvisch en wijting waren absoluut niet verkrijgbaar. Hedenochtend werd echter bericht ont vangen. dat een groot deel der trawler-vloot te IJmuiden weder is uitgevaren, zoodat de aanvoer, voorloopig nog wat gering, waar schijnlijk binnen veertien dagen weer normaal zal zijn. De electrische centrale, die ook Amers foort voorziet van energie voor lichten kracht houdt zich niet aan den gulden regeldrie maal is scheepsrecht. Dinsdagavond omstreeks halt zes was het weer mis, wel is ar gedurende ten hoog ste vijf minuten. Of nu weer da fout zat bij Craailoo De heer G. A. Groote Haar, Directeur der Ambachtsschool hier, is Dinsdag benoemd tot Directeur van de Middelbare technische school met daaraan verbonden Ambachts school te Haarlem. Mejuffrouw E. Vervloei is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in Nuttige handwerken aan de openbare I.agere school E (Coninck- straat). De heer A Wcrumeus Baning. thans te 's-Gravenhage (Paulus Buys-straat 26). de Nederlandsche «kapitein Marryat,*. hoopt 21 dezer zijn rosten jaardag te herdenken. De duur der detacheerng van dr. J. van der WerfT als officier van gezondheid bij het Oost-Indische leger is verlengd tot 11 November en alzoo bepaald op minstens 5 jaren. 1 usschen 1 en 5 Maart moeten voor eerste oefening opkomen de dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan de regimenten huzaren en de dienstplichtigen der lichting 1916, toegewezen aan de vesting-artillerie I usschen 1', en 20 Maart moeten opkomen de dienstplichtigen der lichting 1916. toe gewezen aan de regimenten huzaren cn be stemd voor het remonte-depot. In «Staatsblad» no. 9 is opgenomen een Kon. besluit betreffende nadere uitbreiding van den landstorm. Daarbij is bepaald, dat, 1. behoudens het bepaalde onder 2. sedert 1 februari 1916 ook tot den Landstorm voor zoover zij alsdan niet reeds daartoe behooren behooren de personen, bedoeld "rt- der Wet van 31 Juli 1915 Stbl. no- 345)i die zijn geboren in 1S91 I De groote gebeurtenissen in den Europee- schen oorlog zijn in de eerste helft van deze maand: I het prijsgeven door de Entente van ver- I dere pogingen om de Dardanellen te for- j ceeren en het ontruimen van Galipoli; het aannemen ook in tweede lezing door het Engelsche Lagerhuis van de Dienstplicht- j wet. Gister werd die goedgekeurd met 431 1 tegen 39 stemmen, uitsluitend van Iersche i nationalistenop 6 Januari, bij de eerste iezing. waren 403 stemmen er vóór en 103 1 er tegen het nemen van den Lowtajen-berg door de Oostenrijkers, de tot dusver onneembaar geachte stelling welke Montenegro beschermt en te gelijk grootendeels beheerscht. 1 Wat de vredestocht van Ford I kost. Wat de heer Fort met zijn vredes- tocht heeft willen bereiken, is nog altijd twijfelachtig; zeker is, dat de onderneming hem heel wat geld kost De Noorsche pers I schat de uitgaven van de reis tot de aan- komst te Christiania op een half milliocn i kronen. Voor het verzenden van draadlooze telegrammen is f 24 000 uitgegeven het per- soneel van de «Oscar II» ontving f21000 I aan drinkgeld. En dat is nog maar het begin j geweest. Wanneer Ford zijn plannen heeft uitgevoerd zullen ook Stockholm. Kopenhagen en Den Haag bezocht zijn. I)e onderneming j zal dan waarschijnlijk niet veel minder dan i een millioen gekost hebben. Maar 'n reclame, I dat er in zat' Bijeenkomsten. j Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum I-'lehite. Dinsdag Theosofische leeszaal, j Vrijd. tot Dond. Bioscoop I.angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». I 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. Am. Jaarverg. Roode Kruis, i 14 Jan. Openbare vergad. Gezondheids- rommissie. Raadhuis. 15 Jan. Uitvoering T. B. C.-vereenigtng graphische vakken. Keizerskroon. 1 ió Jan. Jaarvergadering Doopsgezinde ge- I meente. Kerk. 17 Jan. Lezing dr. Denier van der Gon. gebouw Wilhelminastraat 18. 18 Jan. Pisuisse, Am. Biljart-wedstr., ITorte von Cleve. 19 Jan. Amersf. Orkest Vereen., Am. 25 jan. Braun's operette-gezelschap. Cu- banerin. Am. *<t Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. T Theos. loge. 31 Jan. Haagsch blijspel- ensemble. Land storm. Am. xo Febr. Hanna Verbena, Am, 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. Theos. loge. Mrt. IIonaDurigo en Evert Cornelis, Am. *4 Apt. Emma-bloempje. GEOPEND eiken werkdag van 8 tot 1.30 en des avonds van 6.30 lot 7-3°- Op Zaterdag alleen van 8 tot 1.30. Op 13 Januari 1916 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 1 bakker. -- meubelmaker. bankwerker. 1 montage werker. 1 beeldhouwer. muzikant. behanger. pakhuisknecht. boekbinder. 4 naaister. boekdrukker. 1 rijwielhersteller. boekhouder. 12 schilder. bootwerker. schoenmaker. chauffeur. sigarensorteerder. concierge. 20 sjouwer. dienstbode. slager. electricien. smidsleerl. fabrieksarbeider 2 steenhouwer. 10 grondwerker. stoker. handelsreiziger. 1 stukadoor. huishoudster 3 straatmaker. 2 kantoorbediende. tabakskerver. kellner. telegraafwerksr 1 kleermaker. 8 timmerman. koffermaker. tuinman. koopman. veldarbeider, letterzetter. visscher. lithograaf. - voeger. i loodgieter. voerman, i loopknecht. wagenmaker. 14 los werkman. - waschvrouw. machineteekenaar werkster. machinepoetser, wever. i magazijnknecht. winkelbediende. 6 metselaar. - winkeljuffrouw. II. werden gevraagd de volgende werk krachten banketbakker. metselaar. boekbinder. meubelmaker. 1 boekhouder. molenaar. 2 borstelmaker. naaister, 1 broodbakker. - pakknecht. 2 chocoladewerker. 1 pettenmaakster. dienstbode. 2 rijwielmonteur. 2 electricien. - schildersleerling. fitter. 2 schoenmaker. I hoefsmid. 8 sigarenmakers. 1 horlogemaker, - slager kappersbeii. 1 sorteerder. 1 kantoorbediende. smid. 1 keukenmeid. 1 stalknecht. kleermaker. tabaksbewerker. knipster. timmerman. koetsier. tuinman. koksleerling. voerman. kruideniersbed. - wagenmaker. leersnijder 1 werkmeid. 1 letterzetter. 1 werkster. loopjongen. winkelbediende. 1 magazijnbed. zwikker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis, telefoon 374. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Hooggeachte Redactie, Zeer aangenaam zou het ons zijn indien L' onderstaande regelen in uw blad wilde opnemen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. «Fuvi» is geen vriend van II. V. C.dat weten we; dat hij reeds vele seizoenen, dit seizoen in 't bijzonder, II. V. C. afkamt.dat weten we ookpure afgunst is hier de drijf veer. Dat «I'uvi» echter zóo onhebbelijk zou ix" \?m ^oe^ei1 veree"igingsnaam van H. VC. in gevaar te brengen, dat wisten we nog met, «Fuvi» doet het weer zoo echt Farisearsachtig voorkomen alsof er Zondag op Bct ll. V. C. terrein een geweldige ramp heeft plaats gehad, en verschuilt daar natuur lijk achter de zooveelste nederlaag van Quick tegen H. V. C. Zeker, ook wij betreuren ten zeerste het ongeval-De Bruijndoch erger te betreuren is het, dat «Fuvi* durft beweren, dat II. V. C. willens en wetens met muziek het veld rondtrok toen De Bruijn in het kleedlokaal lag. H. V. C. is het veld niet rondgegaan. Toen de wedstrijd ten einde was, speelde plotseling muziek; de H. V. C-ers bleven daarop in het veld zonder naar het kleed lokaal te gaan, waar De Bruijn lag, en bleven dus onwetend van het ernstige van zijn toestand. Zelfs werd niet aan hem meer gedacht. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een speler met een neusbloeding of zoo iets het veld verlaat? Zoo, en niet anders, verliet toch ook De Bruijn het veld, Zelfs verschillende verslaggevers, m.u. die

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2