ler berging, vee had ingejaagd, dat in zijn doodsangst de schuiten stuk sloeg. Het water, dat zoo plotseling wies we deelden reeds mede. dat Bunschoters, die te Spakenburg een godsdienstoefening in de Gerclormcerde kerk hadden bijgewoond, niet meer naar hun dorp terug konden stond in een oogenblik 2 voet boven de bekende Hooge sluis, de voor vreemdelingen zoo moeilijk te beklouteren brug, die trouwens hooger is dan de kruin van den zeedijk, die bijna 2.80 M. boven N. A. P. ligt terwijl Vrijdagnacht de hoogste waterstand was 3-45 M. Men is te Spakenburg, dat feitelijk zelf een dijk vormt, gewend aan hoog water en de voorschriften, door he* Hoogheemraadschap gegeven, worden, uit puur zelfbehoud, stipt nagekomen. Zelfs in den stormnacht werden alle kistingen tusschen en vóór de huizen aangebrachthet materieel daarvoor, in of onmiddellijk bij elk huis zorgvuldig bewaard en telkens door het Bestuur van het Hoog heemraadschap geschouwd, was overal in den besten staat. Doch wat baatte het bij zoo'n vloed, die het water zelfs opzette tot boven de kozijnen, welke, mede op last van het Hoogheemraadschap, toch alle boven dijkshoogte liggen. Ontzettend is de schade. Niet alleen door het verlies van bijna al 't vee - er zijn 400 koeien verdronken maar doordat alles en alles is weggespoeld. Velen konden alleen het lijf bergen, met hetgeen ze aan hadden al het overige is verzwolgen door het water of bc Jol ven door dc ingestorte huisjes. Een oude man, die heel zijn leven hoogst zuinig is geweest om toch iets te hebben in den tijd waarin hij niet meer kón werken, zag, toen het eindelijk na den bangen, vree- selijken nacht begon te dagen, zijn kabinet, waarin hij zijn kapitaaltje veilig opgeborgen waande, wegdrijven en voor zijn oogen uit eenslaan. En waar anders de Bunschoter boeren de Spakenburger visschers in alle st'lte zoo zeer ruim helpen, zal dit thans niet moge lijk zijn, omdat zijzelvcn zooveel hebben ver loren. Marken is zwaar bezocht, maar Spaken burg nog oneindig zwaarder. Kunt ge u ook maar een flauwe voor stelling maken van hetgeen daar wordt ge leden Hebt ge het vannacht weer hooren bulderen, thans uit Zuidwest zoodat het ge vaar niet zóo groot was als een week gele den. Een volle week zitten de menschen in de diepste ellende. Helpt hen toch. geeft mild geeft dubbel, omdat ge geen tijd hebt uw gift te overwo gen geeft driemaal zooveel als ge anders zoudt gevet., omdat ge zelf zijt gespaard te hunnen koste. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algeraeene kennis, dat binnen deze Gemeente een geval van miltvuur bij een gestorven en afgeslachte koe is voor gekomen. Amersfoort, 18 Januari 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Stadsnieuws. Z. K H. de Prins der Nederlanden kwam, gelijk we reeds schreven. Dinsdagochtend tegcr half twaalf hier per auto aan en begaf zich naar Hoogland, vanwaar bij met een bootje werd gebracht naar Bunschoten en ten slotte naar Spakenburg, welke drie Ge meenten bijna te zelfder tijd werden bezocht door den Commissaris der Koningin in dc Provincie Utrecht met den Griffier en den Hoofd-ingenieur van den Provincialen Water staat Dc Prins, vergezeld van zijn adjudant en de Burgemeesters van Bunschoten en van Hoogland, keerde tegen 4 uur te Bunschoten terug. Het gezelschap vond daar een met twee paarden bespannen vrachtwagen van de firma Nieuwendijk Sc Co., die 't eerst den tocht met een flinke lading kruidenierswaren naar de zoo zwaar geteisterde Gemeenten had gewaagd, doch niet verder kon komen dan Bunschoten. De Burgemeester van Hoog land vroeg den beiden geleiders van den wagen. J. Versteeg en J. M. Klein, of dc Prins mocht meerijden, aan welk verzoek gcreedelijk werd voldaan. Uit Hoogland keerde de Prins terug per auto. De Gezondheids-commissie voor Amersfoort is diligent om Hoogland, Bunschoten en Spakenburg te voorzien van drinkwater. De Iloofti-inspecteur voorde volksgezond heid in de Provincie Utrecht vond op eerste aanvraag de grootst denkbare medewerking van de commissie. De Commissaris der Koningin verleent morgen geen audiëntie. Burgemeester en Wethouders hebben den Raadsleden andermaal een aantal voorstellen doen toezenden. De hoofdinhoud daarvan volge hier. In de Raadsvergadering van 14 December 1914 werd besloten tot uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek en waterleiding, aanleg van het kabelnet voor het electrisch bedrijf op de zuidzijde van deu Berg, en tot uitbreiding van het Gasbedrijf. Zulks als eerste maatregel. De Diiecteur der Gemeente-bedrijven wijst thans in een omstandig rapport op de nood zakelijkheid van verdere verbeteringen en vernieuwingen in de stokerij, het kolen- en cokestransport, de exhauster-installatie, de ammoniak-wasschers en enkele fabrieksleidin- gen, die veel te nauw zijn. Als conclusie tot zijn voorstel schrijft de heer Koppejan Resumeerende. zou ik U dus beleefd in overweging willen geven, Burgemeester en Wethouders te adviseeren, een crediet bij den Raad aan te vragen van totaal f143000, in welk bedrag f8000 is begrepen voor even- tueele prijsverhoogingen ten gevolge van den oorlog en voor onvoorzien. Hiermede zal dan Amersfoort een gas fabriek bezitten, welke het gasverbruik bij de gedurige uitbreiding der stad steeds zal kunnen volgen, terwijl het buizennet ook voor deze aflevering geschikt is. Slechts zal in den loop der tijden een nieuw ovenblok met fundatie, werkvloer en leidingen, ge schat op f40 000, bijgebouwd moeten worden. De schuldenlast der Gasfabriek zal dan totaal f800000 bedragen. Vergelijk ik bieimede bijv. de Gemeente Alkmaar, die thans alléén voor de nieuwe fabriek, dus zonder het buizennet, reeds méér dan dit kapitaal beschikbaar heeft gesteld, dan blijkt deze fabriek met betrekkelijk klein kapitaal te werken. Hierbij dient dan nog te worden aangemerkt, dat het Amersfoortsche buizen net met de laatste uitbreidingen op den Berg zéér groot is. Ook al zou nu in de toekomst blijken, dat voor de verzorging van de nog aan te leggen binnenlanen op den Berg een belangrijk net noodig is, of dat, bijvoorbeeld door onver wacht snelle vertering van de onderdeelen van een der gashouders of een ander toestel, opnieuw geld beschikbaar zou moeten worden gesteld, ook dan nog blijft bet kapitaal onder dat, hetwelk vele andere Gemeenten, van de zelfde grootte als Amersfoort, en waar de gasfabriek reeds voor de productie in dc toe komst berekend is, in het Gasbedrijf hebben vastgelegd. Het advies der bedrijfs-commissic luidt in zijn geheel De Commissie voor de bedrijven heeft de eer U te adviseeren, overe,. .oms'ig het bovenstaande den Raad de noodige voor stellen te doen. Hoewel er zeer goede Hollandsche firma's zijn voor de uitvoering der bedoelde werken zouden we niet tot uitvoering willen over gaan wanneer blijkt, dat Duitsche firma's geen offerte doen, omdat die firma's meer ondervinding op dat gebied hebben. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, hen te machtigen, over te gaan tot het doen uitvoeren der werken en daar toe een crediet te verleenen van f 145 000. Verder stellen zij voor: aan H. M. de Koningin andermaal vrij stelling te vragen van de verpliching van het oprichten van een Burgerdagschool het ziekteverlof van mejuffrouw J. A. Poortman, onderwijzeres aan school D, te verlengen tot 1 Februari aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs tijdelijk, bijvoorbeeld voor een jaar, aan te stellen twee ambtenaren, elk van f 900 in verband met diens steeds toenemende bezigheden als Controleur der Gemeente belastingen aan den heer A. L. baron Van Ittersum. op zijn verzoek, eervol ontlag te verleenen als Secretaris-penningmeester het Burgerlijk Armbestuurhem, met ingang van den dag waarop dit ontslag zal zijn verleend, toe te kennen de maximum bezoldiging aan het ambt verbonden, en aan te stellen, voorloopig voor éen jaar, een amb tenaar bij de Controle der belastingen op een wedde van f 600 aan den Ned. opzichters- en teekenaars- bond te berichten, dat door de op 1 Januari in werking getreden salaris-regeling is vol daan aa.i zijn verzoek van 20 L* .mber M5- Zeer vermoedelijk komt in de eerstvol gende Raadsvergadering aan de orde de quaeslie der vervroegde winkelsluiting. Im mers het schrijven dienaangaande van B. Sc W. van iy Juli 1915, bereids opgenomen in de «Amersfoortsche Courant» van 24 Juli 1915, is weder bij de stukken gevoegd. De conclussie van B. W. luidthun College te willen uitnoodigen, een ontwerp verordening op de winkelsluiting ter vast stelling te willen aanbieden. Door het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten is, in samenwer king met de Ned. vereeniging voor Gemeente belangen en de Vereeniging van ambtenaren der Gemeente-financiCn. een commissie van adv.es benoemd in zake dc ingediende wets ontwerp»* tot wijziging der Gemeentewet (belastingverrmming) en de financiecle ver houding tusschen Rijk en Gemeenten, welke Pisuisse kan gerust zichzelf blijven omdat commissie zich, in verband niet den omvang van het onderzoek, in sub-commissies zal splitsen. In Februari wordt weer een examen ge houden voor hulptelegrafist bij de Rijks telegraaf. Men zie de advertentie in dit nummer. 1 thans hij ten volle de zeldzame gave bezit, met de macht van zijn expressie elk beeld ons voor te tooveren dat hij wil, terwijl hij het zóo te zien geeft, dat het ons bijblijft, 't Was weer een prachtavond. De herziene Statuten Koninklijk goedgekeurd. 1 H. V. C. zijn Aan het plaatselijk telefoonnet iangesloten met no. 410 firma Haarsma Schaars, in landbouwwerktuigen, enz.. I.an- g est raat 4.5. Met ingang van morgen gaat in het bios coop-theater aan de I.angestraat o.a. «De greep», de bekende film voor welke I.ouis Bouwmeester de hoodfdrol speelde. De dienstplichtigen der landweerlichting 1910 het kader inbegrepen, de dienstplich- 1 tigen der militielichting 1906 van het korps t2.O0f*|-o| pantsertort-artillcrie met inbegrip van het militiekader, en van liet korps torpedisten, met uitzondering van het militiekader, zullen op 28 Januari in hot genot van voorloopig klein-verlof worden gesteld. Het voornemen bestaat, alle kippen uit de ondergeloopen polders in Noord-Holland tijdelijk saam te brengen in het Centraal proef-fokstat.on, hier. De heer H. Slagter is benoemd tot onder wijzer aan de Prins Hendrik-school te Bussutn. Een van de eerste giften voor de lijdenden door de watersnood is van hier verzonden door de Burgerwcesjes. die geen oogenblik aarzelden, een deel van hun spaarpotjes at te staan voor de zoo zwaar beproefden. Hardi! Jean-I.ouis! Guitig zong mamselle Rose die paar woor den, door een oud-Bretonsch bard gedicht 1 voor Pisuisse. Een oogenblik zweefde ons iets voor den geest van anachronisme, doch Jean I.ouis, die Dinsdagavond het beste van Amersfoort's uitgaand publiek een paar zóo prettige uren weer wist te bezorgen, zeide Probeert toch.niel naar Spakenburg te gaan. Een stadgenoot, die er heden goede ken nissen wilde bezoeken, verzoekt ons, lezeres sen en lezers ernstig te waarschuwen voor den nog zeer gevaarlijken tocht. Hijzelf is cr nog heelhuids afgekomen, doch moest bij de Groene Kruis-afdeeling worden voorzien van drooge kleeren. De agent van politie P. Smid had het ongeluk bij het afstappen van zijn rijwiel op den Hooglandscheweg uit te glijden en daarbij het rechterbeen te breken. Nadat een korporaal van de hospitaal compagnie een noodverband had gelegd, werd de getroffene per brancard naar het St. Elisabcths-gasthuis overgebracht. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomeneen militaire pet, een zilveren armband, een met zóo veel aplomb/dat het liedje voor 1 bonten kraag, een damesbont, hem werd geschreven, dat we 't ten geloovcn. Toen de kunstzuster, mejuffrouw Antoi nette van Dijk, en de kunstbroeder. Jan Hemsing, nog in hun kunstenaars-loges ver toefden ge kent toch, hopen we, de beide kleedkamers en hebt daardoor zoo ten volle Swiep genoten als régisseur parlant au public hield Pisuisse, die minstens evenzeer vo^r drie telt als zijn aardige mede werkster bij deze tourn ee (zoodat ze niet met hun vijven, doch met hun achten waren) zijn oratie. In den aanvang was mejuffrouw Van Dijk niet gelukkig; zij werd ook zóo koel ont vangen. Doch na „Een oude man sprack een jonck meysken an" ging het crescendo beter en in de Bretonsche duo's, die ze met Pisuisse zong, was ze in volle kracht en deed zich hier kennen en waardecrcn als uitmuntend geschoold zangeres, die aan een mooie, frissche, zeer aangenaam aansprekende stem een uitmuntende dictie paart. Haar aardige Introducties sloegen geweldig in en «Moeder lustig», «Blijde herinnering», maar vooral -Freulctje» en «Waaiertje», beide van me- rouw De Wijs, voltooiden haar triomf. Bij het vorige bezoek mochten we Pisuisse r reeds geluk mee wcnschen, dat hij in Jan Ilemsing een zóo eminent vervanger heeft gevonden voor Blokzijl, evenals Swiep thans luitenant de laatste bij de land storm, de eerste aan dc grens. Kemsing's absolute zekerheid en kostelijke musicaliteit verzekeren de nimmer falende medewerking (denk aan de partij, die Ilemsing speelde bij «Kuno der Weiberfeind»), Hemsing zong «De wiegende mijnwerker», «Prinz Eugen» an «Ik ben van den buiten», met gevoel en mponeerende kracht, doch bleek in alles de bekende opera-zanger, geheel voorbeschikt voor groote zalen en een ander milieu. Pisuisse zelf was op zijn best. Als con ferencier heeft hij met zijn introductiön onmiddellijk het publiek gewonnen ;dc leuk heden, dc ingeslikte brutaliteiten, die met groote virtuositeit worden gelanceerd en in hun vaart ingehaald door een goed geplaatste grap (denk aan dat: ons vertrouwt men nog geen doodgewone portefeuille toe) missen nimmer hun effect. Dat is een afzonderlijke kunst, die in ons land tot de zeldzaamheden behoort. En dan daarnaast die andere, die heel groote kunst: dat geweldige uitdruk kingsvermogen, in vroolijkheid en smart, vooral in smart, wanneer het levens een zakmes en eenige portemonnaies, alle op den openbaren weg gevonden. We herhalen de herinnering, geen vleesch te koopen van verdronken vee of gevogelte. Door de politie is een schuit aangehouden, waarin ruim 300 Kilo vleesch van koeien en varkens, een andere waarin twee geslachte volicdige koeien, een derde waarin varkens en kippen. Zelfs langs den Liniedijk wordt het lekkers hierheen gebracht. De halve loods van de Gemeente-reiniging ligt er vol nee. Dr. A. Aletrino.de man van «De nieuwe gids», is op 58-jarigen leeftijd te Chernez bij Montreux overleden. Een allerbeminnelijkste opmerking, welke blijk geeft van fijn gevoel, groote mensch- lievendheid en nog grooter medelijden, vindt het «Handelsblad» in de «Daily Mail», het beruchte Engelsche Jingo-blad «Afdoender dan de maatregelen van de Nederlandsche Regcering en de zorgvuldig heid van de Nederlandsche douane-ambte naren zullen de groote overstroomingen in Nederland zijn voor het voorkomen van het invoeren van vet en vleesch naar Duitsch- land. Ilc-t vernietigen van duizenden run deren en schapen, te zamen met de groote schade aan landerijen toegebracht, zal tijdelijk een einde maken aan de werkzaamheid van .Nederlandsche smokkelaars van levensmid delen». Daar door het hooge water de terreinen te Deventer onbespeelbaar zijn en dit ook nog wel een tijdje zullen blijven, werdjl. Zondag de "S!" i Ï7'"r"' Y- Dat 11. V. C. den wedstrijd zou winnen stond wel vast, de vraag wat slechtsmet hoeveel, loch zag het er in 't begin naar uit, dat Davenlria het eerste zou doelpunten en met een beetje geluk zou dit ook onge twijfeld wel gebeurd zijn. Na eenigen tijd echter is H. V. C. al sterker geworden en is een doelpunt spoedig gemaakt. De Daventria-voorhoede wordt het levensleed zingt,"die fbrKteoEpV-' I r voort,lurend door dc H. V. s?t: ïjsrs heerschte. zoo hoogst artistieke kracht wordt getrokken. Daten we slechts wijzen op »TU t en iras, les pieds devant» en op «Pierrot assassin» om voorbeelden te noemen van een uitbeelding, die Jean-I.ouis Pisuisse - dat klinkt deftig en stemt overeen met een breed gebaar - alleen kan geven, omdat mj is een groot kunstenaar. Subliem waren de satyre op de fancy lair, door hemzclven geschreven, een kostelijke variant van Briollct's >C'est pour les pauvres» een vorigen keer hier door hem gezongen en dc niet geheel verticale historie van de zich voor dc armen opofferende, die 10 pet stortte in dealgcmccne kas. «Was will Majesi fat» en «Kuno» sloegen weer geweldig in. .Maar heeft, wie zóo weet te schilderen en te nuanceeren, thans reeds noodig de hulp- middelen der vcrkleederij We bedoelen meer het Bretonsche costuum dan het kleed van den gouden bruigom en van Oom Lustig dikwijls uit-gctrapt. Intusschen is de stand Z*?1, terwij' vóor 'aat "ok nog een vierde doelpunt komt voor H. V. C. In de tweede speelhelft domineert H. V C over het algemeen en gaat zij de tegenpartij' insluiten, hetgeen tot resultaat heeft, dat nog eind* dn", u WOrdt 8edoelpunt, en het einde dus kwam met 5—0 voor H. V C uefukïlJF?gÜ' ha1 ?avcn,ria "iet voel' rnrht.ki samen»Pel d« midden vóor en rechtsbinnen was soms heel goed, doch een zuiver geplaatst schot bleef steeds uit. kla«PenuhTnv°oQuic.k 3 voor de 'c««ve- u. V. v.a wel",<,ie"d «-• De wedstrijd Qeick <Kamp=,,)_g„[ck \W n°- r,d .iietsm-ijuicli wegens onbespeelbaarkcid J' i' .'gelast, doch zal aanstaan- den Zondag hier worden gehouden

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2