Donderdag 27 Januari 1916. No. 8676. 66e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff'*. HOOFD-REDACTEL'R F. J. FHEDEEZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per postƒ1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertenticn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Koor een detect aan den motor, di.t niet zoo snel kou worden hersteld, kan het stenografisch Itaadsverslag heden niet worden gevoegd bij de courant, in welke 011; de zelfde reden velerlei moest uitgesteld. We hopen althans het Kaadsverslag morgen (Vrij dag) te kunnen verzenden. KENNISGEVINGEN. AARDAPPELEN. De Burgemeester van Amesrfoort maakt bekend dat, waar de vrees is ge wettigd, dat meer en meer zal worden over gegaan tot voederen van aardappelen aan het vee, Besturen van gestichten en particulieren worden uitgenoodigd, zich door inkoop of voorkoop van een voldoende boeveelheid aardappelen voor de komende maanden te voorzien. Het Centraal-administratiekantoor voor de di .tributie van levensmiddelen. Den Haag Noordeinde 167, is bereid Besturen van stichtingen in verbinding te brengen met handelaren en producenten. Amerfoort, 28 Januari 1916, De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amerr- foort brengen ter openbare kennis dat P. I.OBEL, koopman te Amersfoort, bij adres van 15 Januari 1916 bij Hare Majesteit de Konin gin in beroep is gekomen van bun besluit dd. 31 December 1915, afgekondigd den 4 Januari 1916, waarbij hem voorwaardelijke vergunning werd verleend tot het oprichten van een drogerij van haze-, konijne- en gei- tevellen in het perceel alhier gelegen aan de Bolderstraat no. 12, kadastraal bekend Sectie E no, 3147, en tot het oprichten van een inrichting tot het bewaren en verwerken van lompen in het perceel alhier gelegen aan de Bolderstraat no. to, kadastraal bekend Sectie E no. 3148. Amersfoort, 20 Januari «916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 21 Januari 1916 aan H. S. N. MENKO en zijne rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot het oprichtenvan een vleeschconserven-fabriek aan den Soesterweg, in het perceel kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D no. 868. Amersfoort, 24 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaan den Zondagochtend voor te gaan ds. A. L. van Hoorn, uit Utrecht. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot verhooging van het port van: brieven boven 100 Gram (tot 20 Gram 5 cer.t, tot 100 Gram 10 cent, voor elke 100 Gram meer 5 cent); briefkaarten 1.5 en 3 cent, met kostelooze kaart: drukwerk per 50 Gram t cent; quiiantiën, pakketten, tele grammen en telefoon. De hoogere opbrengst wordt in het geheel geraamd op f 687 000. De heer J. H. Gunther Mohr, Inspecteur der posterijen enz. in Utrecht, vergezeld van den hoofd-commies bij de Inspectie den heer J. P. Haanschoten, vertoefde gister geruimen tijd hier in verband met de vele klachten omtrent den dienst in het postkantoor en over de bestellingen. Zoo spoedig mogelijk zullen afdoende voor zieningen worden getroffen. De heer Jac. van Zoonen is benoemd tot ambtenaar bij de Centrale boekhouding. De Directeur van den Gemeentelijken keuringsdienst schrijft ons: Door verschillende omstandigheden, o. a. cJoor de overstroomingen in de Gemeenten Hoogland en Bunschoten is te Amersfoort melkgebrek ontstaan. Het Bureau voor levens middelenvoorziening, Appelmarkt 11. voor ziet hierin zooveel mogelijk, door eiken dag 2000 L. Regeeringsmelk aan te voeren, welke eiker, middag om 2 uur in de Botermarkt op den Hof wordt gedistribueerd. Deze melk, afkomstig uit Nijkerk, Putten, Dooi ..spijk en Wapenvelde, is blijkens het geregelde onder zoek door den Keuringsdienst uitstekend van samenstelling; het vetgehalte is zelfs hooger dan het gemiddelde vetgehalte der melk uit de omstreken van Amersfoort. Aan het Levensmiddelen-bureau, Appel markt, zal morgenochtend weer Regeerings- visch verkrijgbaar zijn en wel kleine kabel jauw ot kleine geul, wijting en spiering. Van levensmiddelen gesproken, het leger bestuur heeft bevolen, dat met ingang van t Februari ook de aardappelen bij gewicht moeten ingekocht en per man 1.5 K. G, moet verstrekt. Zouden de huismoeders dit niet nadoen? En zou men ook hier te lande niet in 't algemeen drooge waren per gewicht en alleen natte per maat gaan verkoopen, gelijk dat in het buitenland tot ieders tevredenheid reeds lang plaats heeft? Aan bet plaatselijk telefoonnet is alsnog aangesloten onder no. 409 de brandstoffenhandel van den heer Ph. M. Putman, Breestraat 46. Omtrent de collecte van het plaatselijk Watersnood-comité is nog niets bekena. Morgenavond vergaderen de dames de heeren, die Dinsdag, gister en ook heden rondgingen. Mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, sedert bijna 34 jaar lid van de Tweede Kamer, thans voor Apeldoorn, heeft wegens hoogen leeftijd ontslag als zoodanig genomen. In 1882 werd hij voor het eerst afgevaar digd door Amersfoort. Na de afscheiding, in 1894, behoorde hij tot de vrij-antirevoiu- tionnairen, welke partij later werd opgelost in den Chr.-historischen kiezersbond. Januari, kosteloos verkrijgbaar aan het secre tariaat, Kortegracht 0 In verband met den wedstrijd welke Zon dagmiddag tusschen Quick 1 en U. V. V. op Iiirkhoven zal worden gespeeld ten bate van het Watersnood comité en waarbij, om het goede doel, terreinkaarten niet geldig zijn. wordt de competitie-wedstrijd tusschen Quick 2 en Presto reeds des ochtends gespeeld. H. V. C. 2 ontvangt 's middags Laren. Tot 1 Januari dezes jaars heeft het Kon, nationaal steun comité, behalve aan giften in natura, in totaal ontvangen f3565855.91. George Weddell. de uitvinder van het Cerebos-zout, is Dinsdag te Londen overleden. De deelnemers aan den Hima-rondrit zul len den zesden dag (Vrijdag 4 Februari) om streeks kwart voor drieën hier doorkomen op hun tocht naar Soest. Onder zeer groote belangstelling had Dins- dag en Woensdag in «Die Pforte von Cleve* een biljart-match plaats t :sschen de heeren luitenant F. Georges en S. K. Kielder. I De stand van de partij was Dinsdagavond I luitenant Georges in 60 beurten 339 punten en de heer Kielder in 60 beurten 502. Gisteravond was het resultaat, dat luite nant Georges 590 punten behaalde in 124 beurten, terwijl de heer Kielder in 125 beur ten zijn 1000 punten maakte, waarmee hij dus de overwinning op zijn naam bracht. De partij was 1000 punten, meteen voor gift van 400. De grootste serie van den heer Kielder was 38, die van den heer Georges 28 caram boles. De prijzen voor de Zaterdag en Zondag in »De Keizerskroon* te houden Postduiven- tentoonstelling zijn thans geëtaleerd in de toonkast van den heer J. J. Smit, horloge maker aan de Krommestraat. Van de 7 medailles werden er 3 geschonken door belangstellenden en de overige door de postduiven-vereeniging «De suelpostc. Het Engelsche Lagerhuis heeft het dienst plicht-wetsontwerp ook in derde lezing aan genomen, thans met 383 tegen 33 stemmen (eerste lezing 507 tegen 107, tweede lezing 431 tegen 39). Er zijn 670 leden. Het Hoogerhuis zal het ontwerp óok aan- Mr. dr. W. H. de Beaufort, gezantschaps secretaris te Parijs, is in zijn rang overge- plaats naar H. M. gezantschap te Stockholm. Braun's operette-gezelschap heeft Dinsdag avond, toen het hier de »Kino-Königin« opvoerde, slechts een matig bezette zaal gehad met, als noodzakelijk gevolg, minder animo dan in November, toen het «Walzer- traum* op zoo uitnemende wijze opvoerde. Het had waarlijk een betere ontvangt ver diend doch er was en er ia in laatsten tijd ook weer zooveel opeens te doen. Voor belangstellenden is Oorlogs-bulletin no. 30 van de «Alliance fran<)aise<, van 15 Uit Volendam worden omstreeks So 000 eenden, vertegenwoordigend een waarde van ongeveer 2.5 ton. tijdelijk overgebracht naar het Centraal-fokstation der V. P. N„ bij Birkhoven. De Algemeene watersnood-commissie stond onmiddellijk f 10 000 toe voor het onderhoud en verzorging van dit kostbaar bezit van je eendenhouders in* de zoo geteisterde streek. De Dinsdag ten kantore van de firma Stoop Zn. te Dordrecht gehouden inschrij ving op f 200 000 aandeelen in de Biscuit fabriek «Victoria*, te Dordrecht, is zoodanig overteekend, dat inschrijvingen voor meer dan drie aandeelen moeten worden geredu ceerd. Naar de Maandag hier gehouden kaas markt werden aangevoerd 48 wagens met 29000 K.G. kaas. De prijs was 62 tot 73 cent en voor con trole-kaas 68 tot 72 cent. Gisterochtend omstreeks 7 uur werd uit de haven hier gevischt het stoffelijk hulsel van een elgekleed heer. Sedert bleek, dat het was dat van den 42"jarigen heer A. J. R., makelaar te Hil-er- sum, die sedert Oudejaarsavond werd vermist, Door de politie zijn hier aangehouden een zwerver, die nog eenige dagen tegoed had en tevens leed aan een zeer besmettelijke huidziekte en een man, die in het bezit was van allerlei zeer vermoedelijk gestolen goe deren. Gedurende de afwezigheid der bewoners is diefstal gepleegd ten huize van den beer B. v. H. aan de Wilhelmina-straat. Kennelijk heeft men zich toegang verschaft door het niet goed gesloten keukenraam. Toen de dame des huises heden terug keerde, vond zij alles op deerlijke wijze onderstboven gebracht. De politie, onmiddellijk verwittigd, haastte zich een onderzoek in te stellen. Scheiding is de beste toetssteen der liefde Uit Spakenburg schrijft men aan de «Nij- kerksche Crt.« Zaterdag 15 Januari zag men te Spaken burg de noodvlag geheschen op een der huizen van Nekkeveld. Toen sprongen Wou ter Muis. B. Koelewijn Pz„ Wouter Roos en P. Bos in een boot en begaven zich op weg om redding te brengen. De doorbraak in den Oostdijk was bij Nekkeveld, en bij M. Bast zaten mannen, vrouwen en kinderen op het dak. Een huis was reeds met hooi bergen en schuren verzwolgen door de ge weldige watermassa's, die naar binnen waren gestroomd, en van het eene huis, dat nog stond, was reeds een hoek weggeslagen. In doodsangst verkeerden daar de Nekkevelders, doch M. Bast was wegens den ontzettende» stroom niet te bereiken. Daarom zette men koers naar H. Hop en laadde men de boot vol12 menschen in de boot, dat was voor eerst genoeg. Na 2 uur worstelens waren de kloeke redders boven de doorbraak gekomen en werden de geredden op den dijk gezet, alwaar drie broers van B. Koelewijn de kleine kinderen overnamen en ze naar Spa kenburg brachten. Daarop zetten de redderB koers naar de wed. Hop en brachten weer 12 menschen behouden terug en gaven ze weer over aan de 3 gebroeders. Nu kwam het grootste karwei. Met een lijn van 200 M. had men de beide vorige malen de huizen bereikt, doch voor het huis van M. Bast, vlak bij de doorbraak, was die lijn te kort. Gelukkig kwam nog een boot te hulp, bemand met Z. van Diermen, K. Blokhuis, G. Blokhuis en I.. Zijl. Dezen had den een lijn van 500 M. en na een wciste- ling van 3 uur met wind en stroom en gol ven gelukte het ook M. Bast en de zijnen te redden. De 4 eerstgenoemde redders gingen daarop naar de Kooi, waar VV. Hooi met vrouw en kinderen op het dak zater. Die menschen hadden alle hoop reeds opge geven. Gelukkig kon men ook dezen nog van het dak halen. De oude 85-jarige groot vader was meer dood dan levend. Na in veiligheid gebracht te zijn, stierf de oude man weldra. Het lijden was den oude te zwaar geweest. Zoo waren 34 menschen gered. Hulde aan de kloeke mannen, die zooveel moeite deden om anderen te redden. Moge het Carnegie- heldenfonds ook hen gedenken. Bijesnkomston. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop I.angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend*. 27 Jan. Zangvereen. Soli Deo gloiia, Am. 28 Jan. Jaarverg. vereen. Chr. Nationaal onderwijs, Blankenheim. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. Theos. loge. Hoogere Burgerschool-club. Am. Postduiven tentoonstelling. Kroon. 31 Jan. Haagsch blijspel-ensemble. Land storm. Am. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon, gebouw Wilhelminastraat.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1