echter met dijken omringd, zoodat het zee water daartegen werd gestuit en geen kwaad kon doen. Maar omstreeks 1895 meende men, dat die overlaat niet meer noodig was, daar de Eem- dijken waren opgehoogd en dus meer water konden bergen. Daarom werd genoemde overlaat gedicht en zou de achtergelegen polder voortaan droog blijven. Doch wat ge beurde in December 1896? Opnieuw komt een hooge zee de Eem binnen en het water zet zeer hoog op, daar het geen uitweg over den voormaligen overlaat vindt. Onrust barend begint het te stijgenhet bereikte in den nacht van de 5 December reeds het erf van Paridon, aan de Hoofdstraat, terwijl het aan de Eembrug reeds de huizen indrong. Doch in den vroegen morgen begon het plotseling te dalen. Ergens moet dc^ Eem- dijk bezweken zijn. Het bleek spoedig, dat dit het geval was, en wel op de plaats van den vrocgeren overlaat. De nieuwe dijk daar brak door, alsof het water zich over zijn boeien had willen wreken. Het stoomgemaal werd meegesleurd, de zware stoomketel zelfs op een afstand van 50 M„ terwijl het huis van den molenaar (machinist) instortte en grootendeels werd vernield. Te nauwer nood had de man zich nog met zijn gezin in zijn nachtgewaad kun nen redden. Een paar dagen te voren had hij nog een erfenisje van f800 ontvangen, dat bij de doorbraak in de woedende golven voor altijd verloren ging. Zooals men uit het voorgaande ziet, is Eemland herhaaldelijk door overstrooming geteisterd, doch zóo ontzettend als op 14 en «5 Januari jl. is de verwoesting nimmer geweest. Wel zijn gelukkig geen menschen- levens verloren gegaan, doch reusachtig is de materieele schade; men denke slechts aan het balfvc: v. oeste Spakenburg en aan de doorbraak vanjden Eemnesserdijk.J Gelukkig, dat er spoedig militairen te hulp konden snellen om de gaten in de dijken te helpen dichten en zwakke plaatsen te helpen ver sterken anders ware de ramp niet te over zien geweest. Stadsnieuws. Mejuffrouw M. van Eek, oud-leerlinge der Handelsschool, is benoemd tot ambtenaar bij de Centrale boekhouding der Gemeente. De hier ter stede door de plaatselijke commissie voor den watersnood gehouden inzameling voor de slachtoffers van'de over stroomingen heeft f8920.76 opgebracht. Met dankbaarheid maakt de Commissie melding van den steun haar van vele zijden verleend en van de bewijzen van goedgeefs heid, niet het minst van de minder niet aardsche goederen bedeelden, ondervonden. Met de nakomende giften een f 9000 voor Amersfoort is waarlijk een mooi bedrag, waar Baarn en Hilversum ieder omstreeks f 11 000 bijeenbrachten. Denkt men er nu óok nog eens aan, kousen te zenden en huisraad voor hen, die alles verloren door den vloed. Niets belet, deze giften in nhtura te be stemmen voor Spakenburg, waarheen ze dan door bemiddeling van het Centraal Roode Kruis-magazijn ten allerspoedigste zullen worden gezonden. Met man en macht is gisteren door het V. P. N.-personeel gewerkt om de zendin gen eenden uit Landsmeer en Volendam te bevrijden uit de kisten waarin ze naar hier werden gevoerd en ze in minder enge ruimte te vervoeren naar het terrein der ijsbaan bij Hoogland, waar 20 Volendammers hen zul len verzorgen en voeden met Regeerings- mais, van welke reeds 3 waggons naar hier zijn gezonden. Als gezegd, worden de duizenden kippen uit de overstroomde polders verpleegd in het Centraal-fokstation der V. P. V. bij Birk- hoven. De heer J. H. Boks, kerkvoogd van de Ned. Hervormde gemeente, is hier Donder dag na korte ongesteldheid in den ouderdom van 70 jaren overleden. Sedert «88o diende hij de gemeente, achter eenvolgens als ouderling en als diaken meer in 't bijzonder hield hij als kerkvoogd toezicht op het kerkgebouw en de gebouwen der gemeente. De heer C, J. van der Nagel heeft, als Secretaris der afdeeling, saamgesteld een Ge denkschrift van het eeuwfeest der afdeeling Amersfoort van het Ned. Bijbelgenootschap, dat op 28 Eedruari 1915 had kunnen wor den herdacht, doch wegens de tijdsomstan digheden niet werd gevierd. Ook in de Luthersche gemeente is thans opgericht een naaikrans tot steun harer diakon ie. De heer G. J. Kienstra, onderwijzer aan de R. K. school Schimmelpenninckstraat, is benoemd tot Hoofd eener R. K. school te Heerenveen. W. Kuiper benoemd tot Penningmeester van het R. K. schoolbestuur. A. de Wit, bankwerker bij de wagen werkplaats der H. IJ. S. M-, hoopt 2 Febru ari den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. We herinneren er nog even aan, dat dr. W. H. Denier van der Gon aanstaanden Maandagavond in het gebouw aan de Wil- helmina-straat 18 spreekt over de Ra-Isis- mythe. De Chr. gemengde Zangvereeniging »Soli Deo gloriaonder directie van den heer O. Rooke, gaf Donderdagavond in >Amicitia< haar vierde uitvoering voor een bijna geheel volle zaal. Het koor is vrij sterk en, wat de manne- stemmen betreft, zelfs benijdbaar bezet; 12 jongelui waren ditmaal wegens hun dienst plicht afwezig. Ook de stemmenverhouding is goed en er bleek flink te zijn geoefend. Na de pauze kwam er echter verslapping, met soms storend zakken. Het best werd gezongen Den Hertog's »Een nieuw lied van een meisje en een schip per», een nummer, dat heel hooge eischen stelt aan dirigent en uitvoerenden. De sopraan-soliste, mejuffrouw W. Leopold bleek te beschikken over een zuiver hoewel niet sterk geluid en over een zeer goede keuze van eenvoudige, geheel in haar macht liggende liederen. Mejuffrouw R. Uitzinger begeleidde haar inderdaad verdienstelijk. Wel een prachtig succes voor de jonge vereeniging is, dat zij omstreeks f 100 zal kunnen afdragen voor de noodlijdenden door den watersnood. Het Haagsch blijspel-ensemble, onder direc tie van den jongen Louis Bouwmeester, zal Maandagavond in »Amicitia« voorden i07den keer opvoeren »De landstorm opgeroepen», het dolste militaire kluchtspel, dat ooit werd vertoond. De Haagsche bladen zijn vol lof over de vlotte vertooning en grappige situaties, die onbedaarlijk doen «lachen, dat het je pijn doetc en om het kostelijk-grappig spel van Louis den jongere. op de oneerlijke concurrentie, welke plaat selijke commissie ieder geval zal nagaan en ter beoordeeling overleggen aan mr. Paul Reijmer, te Hilversum, die zich bereid, heeft verklaard kosteloos juridisch advies té geven echter niet om steeds als advocaat op te treden. Zooveel mogelijk zal worden ge waakt tegen onbekookt aanhangig maken van een vormeeDd geval van oneerlijke con currentie of tegen een soort klaplooperij van leden en ook wel niet-leden, als in een andere vereeniging opdat mr. Reijmer niet noodeloos worde lastig gevallen en de Wet Aalbersen niet worde gemaakt tot een soort spelletje. Ten slotte werden gekozen tot leden van de commissie de heeren Bunnik, Stenfert en L. Houbaerde heer Nieuwendijk, met den heer Houbaer bij eerste stemming gekozen, meende wegens drukke bezigheden te moeten bedanken. Vervolgens werden de periodieke aftre dende Bestuursleden, de heeren Hemels en Stenfert, herkozen. Een candidaat-lid werd aangenomen als lid. Ingekomen waren een schrijven van de Ilanze-federatie ten geleide van een vragenlijst voor het jaarver slag zal worden verzorgd door het Dage- lijksch Bestuur een schrijven van het diocesaan comité tot oprichting van een federatie van gilden van schoenmakers en schoenwinkeLers en het vormen van districts-afdeelingen het plan zal zooveel mogelijk worden bevorderd. Bij de nu volgende Mededeelingen wekte de V o o r z. i 11 e r de belangstellenden op om eens een kijkje te gaan nemen in een ge wone bijeenkomst der jeugd-organisatie, 's Zondagsmiddags van half vier tot half vijf. Aan de orde was hierna de Rondvraag. De heer Hagebeuk (Hof) wees op den goedkoopen winkel, I.angestraat 5, waar kleedingstukkeu verre beneden inkoopsprijs worden verkocht. Naar spr. is meegedeeld, wordt dat verkoophuis, dat veel erger is dan een vliegende winkel, geldelijk gesteund door het plaatselijk steun-comïté en het vluchte lingen-comité, Niet alleen wordt er verkocht beneden fabrieksprijs, doch ook voor maakloon wordt Aan dc Centrale V. P. N.-veiling werden gister verkocht 30692 export-eieren voor f5.80 tot f7.15 «n 4S04' Regeerings-eieren voor f5.40 tot f7.35 per honderd. De eendeieren deden f5.90 tot f6.25. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bevolen, dat, zoolang de oorlogs toestand niet is ingetreden, het aanroepen van een automobiel of van een motorrijwiel door een schildwacht lang van te voren zal moeten geschieden. De schildwacht stelt zich daarbij midden op den weg, met het geweer of de karabijn in de houding van vaardig. Met den rechter arm geeft hij daarbij eenige malen achtereen het teeken »halt», den arm loodrecht omhoog, daarna omlaag uitstrekkend. Bij duisternis wordt, als teeken om halt te houden, met den rechterarm een lantaarn met rood geverfd glas heen en weer gezwaaid. Belanghebbenden houden hiermee rekening. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, telefoon 165. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart vóór vijven, 1 die van de overige voertuigen uiterlijk kwart j na vijven zijn aangestoken. I Aan het Commissariaat van politie te I Amersfoort zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende aldaar aanwezige goe deren 1 antieke gebloemde chocoladeketel, waar aan een rood stoffen hengsel, 4 oud model platte koppen met oor, waarin een poppetje, 2 kleine kopjes zonder oor, met figuurtjes, 1 lange blauwe damesmantel, knoopsgaten geboord met blauwzwart fluweel. 1 Ja-ger-combination (rok en lijf aaneen). 1 nieuwe wollen deken met bloemen. Het grootste gedeelte van deze goederen was geborgen in een waterdichten rugzak. Korte rekeningen maken goede vrienden. I Markt i AMERSVOOR'! Appelen f3.k f5.--.Nieuwe aardap aardappelen f2.60 a f6.50 a f6.75 Per 1 fö.75 a f7.10 p. 100 i a f ».8o per Kilo. Kuikens f o.aio. I f 1.60. Ganzen fo.— f0.90 a f 1.40. Jong» j Hazen f o.a f o.— a fo.70. Tamme kon stuk. Duiven f0.7* I varkens f o.afo. f 40.Zeugen f 10 f .4.— a f 20.-. Kt Aangevoerd Appelen, 10 heet. Pt i appelen; 30 heet. Z stuks Hoendereieren 150 Kilo Hooiboter; l Magere Varkens; - 1 slagerij; 250 Biggen De heer R. de Reuver is, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer De Commissie voor de inzameling voor de slachtoffers van den Watersnood maakt hij deze bekend, dat de totale opbrengst van de gehouden inzameling bedraagt f8920.<0. Van hen die, onverhoopt, mochten zijn overgeslagen of door afwezigheid niet in de gelegenheid waren een gave te offeren, zal de lieer C. Jl. CltEMEI!, Utrecbtscheweg 108, alsnog gaarne giften in ontvangst nomen. Uit den Omtrek. j Het postverkeer met den Ham (Hoogland) is sedert gister geheel hersteld. De uitgever J. F. van de Ven, tc Baarn, heeft het licht doen zien een serie van 9 prentkaarten in sepia-tint, een hoogst interes sante herinnering aan de verwoestingen, door storm en water te weeg gebracht in Spakenburg. Men zie de advertentie in dit nummer. De uitgever M. J. Boon, te Amsterdam, deed samenstellen een Herinnerings-albunt van den grooten watersnood in Januari 1916, 1 waarin 73 zeer groote en ook kleine photo's, mede uit Spakenburg en ook uit Amersfoort, Gaan we nu morgen allen naar Birkhoven, opdat uit den voetbalwedstrijd Quick 1 U. V. V. 2 een stevig bedrag kan afgezon derd voor de noodlijdenden door den waters nood? H. V. C. 1 gaat voor het zelfde goede doel naar Z. V. V., te Zeist. Onder voorzitting van den heer J. Bunnik werd Woensdagavond in het patronaatsgebouw aan de Elleboogsteeg gehouden de jaarver gadering van de plaatselijke Hanze-afdeeling. Met den adviseur waren tegenwoordig 4 Bestuurs- en 10 gewone leden. In zijn welkomstwoord vlocht de Voor zitter een heilwensch voor de leden en hun gezinnen, De notulen van 5 November werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den 2e Secretaris, den heer L. J. Hemels. De ie Secretaris de heer H. H. Köll- mann, las vervolgens het jaarverslag, waar aan we bet volgende ontleenen. Waren de 13 Bestuursvergaderingen steeds bijna voltallig, de belangstelling in de 4 ledenvergaderingen liet te wenschen, zoodat ook in deze Middenstands-vereeniging de last het zwaarst drukt op de Bestuursleden. Het ledental bleef stationnair. Herinnerd wordt aan de samenwerking met «Handel en Nijverheid» om te trachten een tweede verbinding te verkrijgen tusschen de beide perrons van het spoorweg-station, tot het invoeren van een eigen besteldienst, tot verbetering van de reiniging der winkel straten, tot het verkrijgen van goedkooper voedingsmiddelen eer die door tusschcn- komst van de Regeering werden verstrekt, en in het belang der tot stand koming van het kanaal door de Geldersche vallei. Ook worden er in herdacht dc hier ge houden diocesane Bondsvergadering, de op richting van den Jongensbond met thans 30 leden, de lezing van baron Van Wijnbergen en de tot standkoming der federatie van jeugd-organisaties. Het verslag werd vastgesteld onder dank betuiging, evenals dat van den Penningmees ter, den heer H. W. Stenfert, die 0. a. meedeelde, dat het goed-saldo bedraagt f 163.84, tegen f202.14 verleden jaar. De heeren J. Haarsma en L. J. I.uijcx zullen het geldelijk beheer nagaan. Hierna was aan de orde de benoeming eener commissie van 3 leden in zake de Wet meer betaald dan plaatselijk gebruikelijk is zoo 40 cent voor oen vrouwehemd, terwijl het maakloon daarvoor hier ter stede is 12^2 cent; toch wordt zoo'n hemd verkocht voor 50 cent. Spr. meent ook, dat misbruik wordt ge maakt van de bons, welke het comité ver strekt. De heer Stenfert deelde ter geruststel ling mee, dat uitsluitend aan vrouwen van geïnterneerden bons voorgoederen uit dezen winkel worden verstrekt. De heer N i e u w e n d ij k zeide, dal, al zal het bewijs moeilijk zijn te leveren, zij did de goederen halen ze niet alle zelf gebruiken, doch overdoen aan personen, die er niet voor in aanmerking komen. De Voorzitter zegde ernstige over weging toe. De heer Hogenboom wees op levering van bakkers- en kruidenierswaren aan Roomsch-Katholieke instellingen door niet- i Katholieken. j De Voorzitter meende, dat niet het I Bestuur van de Hanze-afdeeling, doch een vakvereeniging hier ten goede kan ageeren I en vroeg of de Katholieke leveranciers wel altijd kunnen concurreeren wat snelheid van I levering en goede waar voor billijken prijs betreft; dit toch zijn de groote factoren bij het kiezen van een leverancier. Het Bestuur za! gaarne kennis nemen van lèiten e.n die op de meest vertrouwelijke wijze behandelen. De ie Secretaris en de Penning meester wezen ook voor dit geval op het'groote nut van een vakgilde en herin nerden, dat de vak-organisatie dit jaar bijzon der zal worden ter hand genomen in samen werking met de overige afdeelingen in Gooi- en Eemland. De heer Hogenboom verklaarde zich bereid, mede te werken tot stichting van een bakkersgilde, mits het Bestuur daar toe de leiding neme. Hetgeen de Voorzit ter toezegde. De vergadering werd hierna gesloten. De aartsbisschop van Utrecht heeft, onder dankbetuiging, aan pastoor F. X. W. Bult te Barneveld, eervol ontslag verleend als adviseur van het Bureau voor R. K. vak organisatie en van den Bond van R K werklieden-vereenigingen in het aartsbisdom en in diens plaats benoemd pastoor J. G. van Schaik, te Harderwijk. Vermoedelijk aftreden van Minister Treub. De Tweede Kamer heeft gister met 45 tegen 42 stemmen aangenomen de motie-Schaper tegen den dwang, dien Minister Treub aan de Kamer wenschte op tc leggen, in welke motie de Minister een motie van afkeuring had gezien en uit wier aanneming hij de noodzakelijke conclusie zou trekkeu, De zitting is daarna geschorst. Vervolgens werd een Ministerraad gehouden. Minister Treub zal bij H. M. de Koningin een audiëntie aanvragen. 31 Jan. Haagsch blijspel-ensemble. Land storm. Am. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon, gebouw Wilhelminastraat. Maatschappij van Nijverh. Zwaan. V. P. N. veiling, Amsterdam. 27 Januari 1916. V. P. N.-ei f6 tot f8.25 middenprijs f6.74 Regecrings-ei f5.50 totf7, f5,76 Heden overlee droefheid onze lie Behuwdzuster en Jonkïroawe Hilli Starter de Hilv. Douairière jhr. I. LER DE 1 L. D. TRIEZEN De Stürlej Mr. S. TRIEZEI Ha; D. BOGAERT- De Stürlei P. M. A. BOGA Alk A. E. C. DE LA De SiüRLER M. A. DE LAN- Amer S. KRANENBE1 De Stürler P. KRANENBEJ Hilversum, 25 Jai Ministerpark N Bezoeken kuni afget V. P. N. Ö545 Regeering 139293 MtKDlKBËUltTISN. Zondag 30 Januari. Evang. Luthersche kerk. Voorin. io'/a uur, dr, Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorin. 101/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. to»/2 uur, ds. A. L. van Hoorn, n uit Utrecht. Gereformeerde kerk (Langegracht) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5»/a uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5l/a uur, ds. Donner. Woensdag 2 Februari. Avo„d dr. K. Dijk. „i, Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. ,0 uur, ds. J. dor Heijden, Avond d.V.odeli^r^ rije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9 /a uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur. godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente, voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Heden overlei droefheid onze li£ Moeder, Behuw Mina tan Raa in den ouderdoji Amersfoort, M. H. VAN[ H. V£N R. B. VA;< R/j Oldenzaal, R. COHEN, M. H. COM Amersfoort, 28 Graaf en Graving J Dl'. Jonuk betuigen voor de vele blijkt ontvangen by de dochter. Kraamvisites wo gewacht Donderduf Februari na 3 uur. Voor de vele bew 'j ontvangen by het d besten Man cn Vadf* oprechten dank. •1. F. A. van Ud Amersfoort, 29

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2