BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. van de No. 8674 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 31 JANUARI 1916. De boerenhofstede >De Kruiskampc, eigen dom van de Gemeente, is tot 21 Februari 191c verhuurd, doch in zóo slechten staat, dat de verbeteringen niet kunnen gedekt door huur. B. W. stellen daarom voor, de gebouwen te doen sloopen en op het terrein te doen bouwen arbeiderswoningen van Gemeente wege en daarvoor een prijsvraag uit te schrij ven onder Amersfoortsche architecten, ten einde een fraaie, soliede en toch niet te kost bare bebouwing te bevorderen, Alle deelnemers, wier plannen door een nader te benoemen jury worden goedgekeurd, ontvangen een vergoeding van f 100. Den architect, wiens ontwerp wordt uitgevoerd, worden deze f too niet uitgekeerd. Kapitein-kwartiermeester P. A. Smits, va de 5e infanterie-brigade, wordt binnenkort bevorderd tot majoor. De 2e luitenant J. L. Rauh, van het 3e regiment vesting-artillerie, is bevorderd tot te luitenant bij dat korps. Het Comité voor uitgewekenen te Amers foort mocht in November 1 v 4 van de Oud- Katholieke aalmoezenierskamer voor huisves ting van de betere Belgische vluchtelingen het kosteloos gebruik krijgen van de Kinder herstellings- en vacantie-koloniehuis bij den Stompert. De eigenaren willen het fraaie gebouw aan staanden zomer teruggeven aan zijn oorspron kelijke bestemming. Zwakke kindertjes kun nen niet andermaal verstoken blijven van een verblijf in dit heerlijke oord. Daarom zal weldra een tweede Belgisch dorp verrijzen bij Amersfoort, aanvankelijk van 5 barakken, elk van 20 volkomen ge scheiden éen kamer-woningen. De bouw is onderhandsch aanbesteed aan den heer D. Blankevoort, te Bloemendaal, die ook het barakkenkamp op de Vlasakkers bouwde en, omdat bij materieel en werk lieden had, zeer billijke voorwaarden kon stellen. De plaatselijke afdeeling der Roomsch- Katholieke Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel telt reeds 89 leden. De gisteravond onder voorzitting van den heer L. J. Krook gehouden vergadering van »Handel en Nijverheid* werd bijge woond door de 7 Bestuursleden, doch slechts 8 gewone leden. De Voorzitter wenschte, na zijn wel komstwoord, in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar de leden en hun gezinnen geluk en voorspoed. Al is de economische toestand van den middenstand in de laatste anderhalf jaar verre van rooskleurig, toch mogen de middenstanders hier te lande zich gelukkig rekenen als zij denken aan hun vakgenooten in het buitenland, die elkaar op leven en dood bekampen. De Alpiachtige schenke aan Hare Majesteit de Koningin en Hare kranige Regeering kracht, de neutra liteit van Nederland te blijven handhaven (instemming). De notulen van 26 November werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer L. A. Houbaer. Als candidaatlid werden voorgesteld 5 heeren in de volgende vergadering zal over hun toelating worden gestemd. Aan de orde was een mededeeling over den Boekhoud-cursus. DeOnder-voorzitter.deheer Van Schaik, meende, dat wel aan alle leden bekend was, dat de eerste cursus vanwege de vereeniging werd gegeven in 1913. In 1914 kon door de benarde tijdsomstandigheden geen cursus plaats hebben. In het einde van 1915 ont stond gegronde hoop, dat de lessen konden hervat, een hoop, die thans in vervulling is gegaan. Bij de «6, die aanvankelijk voor deelne ming zich aanmeldden, voegden zich nog eenige nakomers, zoodat de cursus kon ge splitst en wel in eenigszins gevorderden en pasbeginnenden. Daar de heer Peper de cur sussen weer leidt, bestaat gegronde hoop op wederom zeer goede resultaten. Het is spr. opgevallen, dat de jongsten den cursus niet volgen. Hij meent dit te mogen toeschrijven aan de Handelsschool, de vakschool voor den middenstand, en daar uit te mogen afleider, dat binnen enkele jaren alle middenstanders hebben leeren boekhouden. Ten slotte prees spr. de groote welwillend heid van het Bestuur der Handelsschool.dat slechts tegen een zeer geringe vergoeding voor vuur en licht, een lokaal der school afstond (instemming). De Voorzitter, herinnerde, dat het aan tal deelnemers aan den cursus het dubbele bedraagt van dat in 1913, weet dit aan de bemoeiingen van den heer Van Schaik en dankte hem namens de vereeniging. Aan de orde was de bespreking van het Bureau voor boekhouding in verband met de Middenstands-credietbank. De Voorzitter, de discussién openend, vroeg waar nu toch waren de mopperaars, die telkens bij het Bestuur klagen over moeilijkheden die zij ondervinden als zij ere- diet vragen bij de Middenstandsbank. In geen geval treffen die klachten den Directeur, doch de Statuten, welke Commis sarissen zijn gehouden stipt na te komen. De Bank eischt zakelijke, dan wel per soonlijke borgstelling. Borgen zijn dikwijls moeilijk te vindenzakelijke zekerheid is ook moeilijk te geven. Bij remboursement moet men nog altijd afwachten ol de post wordt gehonoreerdgoederenvoorraad in pand geven, kan ook slecht, omdat men geen goederen heeft om ze te bewaren doch om ze te verkoopen, waarbij het onderpand dus zeer wisselvallig kan zijn. Het Bestuur van de >H. X.* had naar aanleiding van de vele klachten op 22 De cember een langdurige bespreking met het Dagelijksch Bestuur der Middenstandsbank welk onderhond leidde tot de volgende reso lutie Het Bestuur van »H. Nkennis genomen hebbende van het bestaan van een Bureau voor boekhouding, aan de Midden stands-credietbank, gehoord de uiteenzetting omtrent de werkwijze van dat bureau, besluit dit bureau, kantoorhoudende Weverssingel 28 alhier, te belasten met het inrichten, bij houden of controleeren der boeken van mid denstanders tegen nader overeen te komen voorwaarden, onder beding, dat aan de amb tenaren, aan dat bureau verbonden, stipte geheimhouding zal worden opgelegd. De Voorzitter vervolgde, dat het Be stuur niet kan meedcelen welke kosten daarmee gaan gepaard. Groote zaken kunnen soms goedkooper geadministreerd dan kleine, die door minder goede boekhouding in "t honderd zijn geloopen. Tevens opende spr. de gelegenheid om vragen te stellen over de credietneming. De heer Gr evers, Directeur de Bank, deelde mede, dat :nderdaad een bepaalde prijs niet is te noemen, omdat er in de eene zaak meer te redderen valt dan in de andere. De prijs loopt van f2.50 tot f15 per maand. Wat de geheimhouding betreft, deze wordt stipt bewaard. Spr. is de eenige ambtenaar, die deze boekhouding voor middenstanders inricht en voert. Weldra zal een klein regiementje worden uitgegeven opdat ieder volkomen op de hoogte zij. Veel mopperaars heeft spr. niet ontmoet. Wel kan hij meedeelen, dat de relatiën der Bank zich voortdurend uitbreiden. Nu de crediet-neming. Daarvoor isnoodig pesoonlijke dan wel zakelijke zekerheids stelling. Mr. De Meester besprak hier indertijd zeer uitvoerig de zakelijke zekerheid, waar voor op de eerste p aats in aanmerking komt een hypotheekdoch hiervoor moet de middenstander bezitten vast goed. Zakelijke zekerheid vormt óok de afkoopwaarde van een levensverzekerings-polis. Voorraden kunnen slechts dienen als zake lijke zekerheid indien zij in bewaring wor den gegeven aan de Bank. Immers er zou anders van worden verkocht Een goed ingerichte administratie steunt de credietwaardigheid eener zaak, doch geeft nog geen absolute zekerheid. Vandaag gaat het den credietnemer goed, morgen gaat hij speculeeren, en overmorgen failleert hij. Remboursement kan alleen dienen als zakelijke zekerheidsstelling als alle posten inkomen bij de Bank andere kan vlug een duplicaat-quitantie via een andere Flank worden getoucheerd. Als er van 10 quitanties 9 on betaald terugkomen, is dat toch stellig geen zakelijke zekerheid. Het reglement is vastgesteld in overleg met de Regeering en de Nederlandsche Bank; Commissarissen en Directeur mogen daarvan niet afwijken. De Bank is aanspra kelijk voor de deposito's en mag dat geld niet ten gebruike geven zonder absoluut be sliste zekerheid. De Voorzitter dankte den heer Greveqifi voor zijn mededeelingen, doch wilde hem, omdat het Bestuur ten deze niet geheel een stemmig is, twee vragen stellen. Spr. be treurde het, dat de heer Grevers de jongste Bestuursvergadering, in welke deze zaak zeer in den breede werd besproken, niet heeft kunnen bijwonen. De eerste vraag is dan: sedert wanneer neemt de Bank effecten in onderpand? De heer Grevers; Van den beginne. De Voorzitter: En in het reglement staat, dat de Bank geen handel mag drijven in effecten, De heer Grevers: Maar dit is toch even min handel drgven in effecten als wanneer de Bank een levensverzekerings-polis in o der- pand neemt. De Voorzitter: Deze Bank is niet op gericht ten bate van deposito-houders, doch van de middenstanders. Als Commissarissen willen, kunnen ze wél crediet verleenen op voorraden al is de controle verre van ge makkelijk. De heer Grevers: Nemen we eens aan, dat de Bank op een voorraad goederen van f12000 een crediet verleent van f6000, doch dat de credietnemer zijn voorraad verkoopt en de Bank niet betaalt. Moet de Bank dan de goederen in beslag nemen bij de afne mers? Crediet op goederenvoorraad zou alléén kunnen verleend indien de Bank zelf die goederen opsloeg; doch de kosten worden dan veel te hoog. De Voorzitter: Als een middenstander zóo gauw zijn voorraad kan te gelde maken dan holt hij terug naar de Bank om zijn crediet af te lossen. De winkeliers en de klein-middenstanders komen niet om duizen den, doch om een paar honderd guldens. De heer Van Schaik: Waarin zit het verschil tusschen de Middenstandsbank en de andere credietbanken, die heel wat cou- lanter zijn om crediet te verleenen, ook op andere zaken dan de Middenstandsbankbij voorbeeld op accepten, boekwaarde, de mo raliteit van den credietvrager en de wijze waarop bij zijn zaak drijft. Het is in onze maatschappij nu eenmaal noodig, dat de een den ander crediteert. De Middenstandsbank moet Ioopen in het zog van den middenstand. Bij de oprichting der Bank zijn allerlei beloften gedaan, doch hoe langer zoo meer is men daarvan terug gekomen. Zoo is be loofd, dat op de meest voordeelige wijze zou worden voldaan aan middenstandsbehoelten. óok op boekwaarde, l.eden van het Hoofd bestuur van- den Middenstandsbond hebben dit den middenstanders bij de propaganda voorgespiegeld; óok mr. De Meester deed dit. De heer Fiedeldy Dop heeft later het biltere woord gesproken: men is de beloften niet nagekomen en heeft or.s aan banden gelegd. Velen meenden op gemakkelijke en zoo billijk mogelijke wijze credriet te zullen krijgen; zij zijn deerlijk teleurgesteld. Er is gezegdde Middenstandsbanken kunnen véél gemakkelijker crediet geven dan andere crediet-instellingen, die er van moeten bestaan, omdat men overal in den lande zulke Middenstandsbanken heeft en de ge zamenlijke Raden van commissarissen als het ware éen groot informatie-bureau vormen. Het Hoofdbestuur der Centrale Bank heeft zijn beloften niet ingelost. De heer Grevers: Commissarissen mogen de Bank niet blootstellen aan verrassingen. De Statuten zijn gemaakt voor het geheele land in overleg met de Nederlandsche Bank. opdat deze onmiddellijk een accept kan dis- conteeren, hetgeen een zeer groot voordeel is. De heer Van Schaik meent, dat meer moet gewerkt in het belang van den mid denstand. Goed; laat ons eensaannemen.dat crediet wordt verleend op een accept. Ten slotte moet dit belanden bij de Nederlandsche Bank en deze verdisconteert lang niet alle accepten. De Voorzitter blijft van meening, dat de Bank niet is opgericht voor de deposito houders, doch voor de aandeelhouders, de middenstanders Er is zelfs gezegd, dat de Nederlandsche Bank hun het 5-voudige zou toeslaan. Indertijd is zelfs gezegd de Middenstands banken worden opgericht zelfs voor de aller kleinsten. Doch hoe zijn de zaken geloopen. Gansch anders dan de opzet was. De mach tige Rotterdamsche Handels-vereeniging is ook lang niet goed te spreken over den gang van zaken. Spr. hoopt, dat na deze lange discussie, welke tot dusver uitsluitend is gevoerd door Bestuursleden, ook de leden zich eens zullen doen hooren, opdat het Bestuur hun opmer kingen zoo noodig kan overbrengen aan Commissarissen der Bank. Den heer Van den Burg, Penning meester, acht dit hoor en wederhoor toch in ieder geval hoogst leerzaam. De Bank moet zekerheid hebben, opdat zij geen nadeel lijde en dan het verwijt moet aanhoorenwaarom hebt ge u niet gehouden aan uw Statuten. De heer Vierdag is een geval bekend waarin een middenstander het door hem bewoonde winkelpand kon koopen beneden taxatie-waarde. Dat pand had dus overwaarde. Maar tóch eischte de Bank bovendien twee borgen. De heer Grevers: De Bank geeft, als elke hypotheekbank, ten hoogste twee derde van de waarde. Is de geschatte waarde van het pand, door den heer Vierdag bedoeld, de juiste? Mag de Bank dit risico wagen? Is de overwaarde werkelijk zóo groot dat de Bank safe is, dan zou spr. gerust z-an Commissarissen durven adviseeren, zonder borgen het gevraagde crediet te verleenen. Taxatie vanwege de Bank zou dan natuurlijk moeten voorafgaan. De heer Vierdag heeft vernomen, dat een middenstander wiens administratie door de Bank werd ingericht en bijgehouden en wiens zuaktoc-stand dus volkomen bij de Bank bekend was, geen simpele f 100 kon krijgen zonder twee borgen. Is dat nu juist gezien? Is dat goede hulp? Met die f 100 had, bij de stijging der prijzen, in een paar dagen 15 a 20 pet. winst gemaakt kunnen worden. De heer Grevers: Elk geval wordt afzonderlijk overwogen, zelfs al is het geheele hebben en houden der zaak bekend. Het reglement eischt dat en daarvan kan met den besten wil niet afgeweken. Commissaris sen voelen dergelijke moeilijkheden zeer goed, doch moeten zich houden aan de Kon. goedgekeurde Statuten en aan de regeling van de landelijke organisatie van welke het centrum is de Nederlandsche Bank, Intusschen zijn die reglementen vastge steld in Augustus 1914. dus in het begin van den crisis-tijd. Misschien, dat ze weldra worden herzien en aangepast aan den reeds meer normalen tijd. De heer Van Schaik: Ik concludeer uit dit antwooord, dat hiermee wordt erkend, dat de middenstandsbank is een wassen neus, een teleurstelling. De heer Grevers: Allerlei verkeerde denkbeelden hebben geheerscht over de Mid denstandsbanken. Menschen die f 100 aandeel namen, meenden dat ze daarvoor recht hadden op 1500 crediet. De heer Huydecoper: Ook de Mid denstandsbanken moeten zich houden aan de geldende Bankregelen en mogen zich niet wagen. Er kan kwade trouw zijn, he ook dat de credietnemer door andere: gelukkig wordt gemaakt en dus niet betalen. De heer Bun n i k herinnert, dat in de ten Stadhuize gehouden tweede vergadering iri welke de oprichting der plaatselijke Midden standsbank werd besproken, door hem is gezegd, dat die Bank niet zou zijn ten profijte van de kleinen, doch van hen die reeds goede en door en door soliede zaken hebben. Spr. gelooft, dat de Burgemeester, die bedoelde vergadering leidde, meent, dat spr. hem wilde contrarieeren. Dat is geenszins het geval. De leiten hebben bewezen, dat spr„ ofschoon hij volstrekt geen voorzeggende geest heeft, goed heeft gezien. De kleintjes willen 100 pet. hebben, doch geen enkele Bank kan dit toestaan, zelfs niet de Hanze-bank, die overigens heel ge makkelijk crediet verstrekt. De Voorzitter: De kleinen hadden reeds lang geholpen kunnen worden als het plan-Krook maar eerder ware ter hand ge- no:.."n. Thans bevordert de Rotterdamsche Handels-vereeniging de tot stand koming daarvan. De heer Van Schaik meent, dat de heer Bunnik te veel plaatselijk denkt en te weinig overweegt, dat de Middenstandsbanken feitelijk zijn éen landelijke organisatie met bijkantoren in alle belangrijke plaatsen of centra. Het groote bezwaar is, dat zij crediet verleenen geheel op de zelfde wijze als alle overige crediet-instellingen. Verschillende onnoozelen, minder intellectueelen, die als 't ware hun laatste penningske offerden om een aandeeltje te nemen, in de hoop vijfmaal zooveel crediet te krijgend zijn deerlijk be drogen uitgekomen. De heer Bunnik: Er is niets beloofd, noch in den beginne, noch later. De Voorzitter sluit om 10 uur de dis cussion, welke spr. hoopt, dat de nu door hun afwezigheid schitterende klagers en mopperaars zullen lezen. Spr. verzoekt den heer Grevers den hoofdinhoud van het ge sprokene mee te deelen aan de Commissa rissen. Aan de orde zijn de besprekingen over den dienst aan het Postkantoor. De heer Vierdag zegt onlangs op de klok af een half uur te hebben moeten wachten eer hij aan de beurt kwam om aan het postzegel-loket eenige pakketkaarten te koopen. Toen hij onmiddellijk daarop aan het postpakket-loket pakje en kaart wilde afgeven, moest hij ruim 20 minuten wach ten omdat beide loketten worden bediend door éen beambte. De ambtenaren, die zeer welwillend zijn, vragen klaagt toch als 't u belieft, opdat er verandering kome. Wie een postwisseltje heeft te verzenden of te ontvangen, in een tijd dat er veel Bel gen of kantoorloopers met lange lijsten ko men, doet beter den volgenden dag nog een kansje te wagen. De heer Eggink spreekt over de eerste ochtend- bestelling. De Voorzitter verzoekt hem, daar dit thans niet aan de orde is, dit in de volgende vergadering te bespreken. De heer Levy had onlangs een aange- teekenden brief met aangegeven waarde te verzenden en vroeg, eveneens na lang wach ten, aan het postzegel loket met ,hoeveel die brief moest gefrankeerd. Na daar zegels te hebben gekocht, gaf hij, weer na lang wach ten, den brief af aan het loket aangeteekende stukken, doch hoorde daar, dat er te weinig frank eerrecht was betaald. Eer hij het regu van zijn aangeteekende had, was er een .uur verloren. Telkens ontvangt hij brieven, bestemd voorj.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5