Dinsdag 1 Februari 1916. No. 8678 66e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheeu Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. raZDIBIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1.— franco per postƒ1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, olïicieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentitin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRAOHT 9. K E N N I S (1 E V I N U K N. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der Lijst van de hoogstaangesla genen in 's Rijks directe belastingen, ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Genoraal, Gelet op de 2de alinea van artikel 102 der Kieswet, Noodigen de inwoners van deze Provincie uit om, zoo zij in een andere Provincie dan die hunner woonplaats in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den tsden Maart :91ft aan hun College te doen blijken. Utrecht, 17 Januari 1916. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAX LYNDEN VAN SANDENBURG, I Voorzitter. VAN DOORNINCK, Griffier. Zuiver Regeeringsrundvet. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat. zoolang de voorraad strekt, zuiver rundvet verkrijgbaar zal wor den gesteld tegen 32.5 cent per pond (een half K.G.). Voor het verkrijgen van dit vet komen alleen in aanmerking zij, die door tusschen- komst van het Steun-comité cokes van Ge meentewege betrekken. Kaarten, recht gevende op het koopen van vet, bij een hoeveelheid van een halt pond (een vierde K.G.) per week en per persoon, kunnen worden afgehaald aan het Stadhuis, telkens van 1 tot 4 uur namiddags. Amersfoort, 1 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening nan de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van 27 Januari 11)10, 4e afdoeling, 110. 430, ter kennis van belang hebbenden, dat in de Gemeente Linscboten een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 31 Januari 11)10. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. Watersnood en Drankellende. (INGEZONDEN.) Jagend, huilend, fluitend, gierend, Brullend, hijgend, loeiend, tierend, In een woeste, dolle vlucht IJlt de stormwind door de lucht Woelend, klotsend, brandend, kokend, Schuimend, bruisend, ziedend, rookend, Zweept hij straks met ijz'ren hand De waat'ren op naar 't veege land Bevend, sidd'rend, schokkend, dreunend, Om zijn onmacht angstig kreunend. Ligt daar half verwoest de dijk, Aan een wanhoopsbeeld gelijk I Werkend, worst'lend, ploet'rend, slovend, Aan hun redding half slechts g'ioovcnd, Strijden mannen langen tijd Daar eenxwilden, bangen strijd! Wakend, biddend, angstig wachtend, ljv'rig nog haar plicht betrachtend, Pakken vrouw en kind wat goed, Voor 't geval men vluchten moetl Werk'lijk is 't zoover gekomen, 't Water komt naar binnen stroomen, Huisraad, kinderen en vee Voert men vluchtend met zich mee I Spoed belet hen, iets te houwen Van wat zij nog redden wouwen Huisraad, vee, 't verdwijnt weldra, 'tEene voor, het and're na! Arm, van huis en hof verdreven, Zonder middelen om te leven, Trekken naar de stadNzij heen Droeve stoet, vol bang geween! Vruchtloos 't werk van zooveel jaren. Weggespoeld door woeste baren D'een mist kind'ron, d'ander vee, Een derde mist ze alle twee! Voorspoed, welvaart, hoop en vrede, Alles nam de stortvloed mede Armoe, lijden en verdriet Is wat hij in ruil hun biedt! Zoo zie ik u droevig staren, Wreedberoofden, heele scharen, Naar wat eens het uwe was Nueen wijde waterplas En in mijn gedachten komen Menschen, kind'ren, heele stroomen, Oók gebroken, zooals gij, Door een wreede tirannij Een tiran stal hunnen vrede, Nam ook hunne welvaart mede, Roofde velen zelfs hun eer, Gezondheid, huisraad, ja nog meer! Velen vroeg hij heel hun leven. En ze hebben 'them gegeven, Offrend zells den dranktiran Vrouw en kinderenalles dan Lachend, joelend, lollend, drinkend, Scheldend, twistend, vloekend, klinkend. Bogen zij zich onder 'tjuk, Brachten vrouw en kind in druk! Schreiend, bevend, hong'rig vragend, Bedelend, haar nood zacht klagend, Trekken dezen moed'loos voort, Of dan niemand naar hen hoort En men wil hen graag bevrijden Van hun bitter, nood'loos lijden, Zooals na den watersnood Men den armen hulp ook bood Dan helaasvaak baat geen helpen, Drankellend' is niet te stelpen Want dien vijand, sluw van zin, Haalt men zelf vaak lachend in Aan de woeste waterstroomen Tracht men ijlings te ontkomen Werkt aan nieuwen dijk en dam, Eischt weerom wat 't water nam Wanneer zal elkeen beginnen, Ook eens alles terug te winnen, Dat zoolang de prooi reeds was Van 'tvervloekt jeneverglas? De jenever8troom moet wijken Achter zware, hechte dijken. Ons wordt dan de rijke buit, En zijn heerschappij is uit Op! aan 'twerk dan goede vrinden, Rust en welvaart zult ge vinden Helpt ons allen nu met spoed Bannen den jenevervloed Met groote instemming voldoen we aan het verzoek van het A. D. C. om uit »Onze kruistocht», het orgaan van de R. K.drank- bestrijdings-vereenigingen, over te nemen bovenstaand gedicht van Gerda, waarin zoo pakkend zijn beschreven de lagen, die deze andere binnenlandsche vijand, die jaarlijks tienduizenden verslindt, aan zoo menig land genoot legt. Na anderhalf jaar. Stadsnieuws. Heden woedt de Europeesche oorlog reeds anderhalf jaar. De aarde heeft 16/9 milioen inwoners en van dezen zijn, volgens den Groninger pro fessor in Staathuishoudkunde en statistiek dr. C. A. Verrijn Stuart, 969 millioen rechtstreeks betrokken bij drn oorlog, n.l 815 millioen aan de zijde der Entente en 154 millioen aan die der Centralen. De twee groote gevolgen van den oorlog zijn de duurte en het dekken der oorlogs lasten. Sedert Augustus 1914 zijn in Engeland de prijzen der levensmiddelen met 43 pCt. ge stegen te Berlijn met 78 pCt., te Weenen zelfs met 80 pCt.in ons land met 30 pCt. Er staan 15 millioen volwassen mannen onder de wapenen, wier plaatsen in de maat schappij niet zijn te vervangen. Meer nog dan op het slagveld is de oorlog de ver woester van de producten van den mensche- lijken arbeid. Een andere oorzaak van de duurte is de depreciatie van het geld. In de oorlogvoe rende landen in erge, in de meeste neutrale landen in beduidende mate. Arthur Kiddy, financieel redacteur van de «Morning Post», heeft dezer dagen een lezing gehouden over «sommige financieele oog punten in zake den oorlog». Deze werkelijk bevoegde beoordeelaar van financieele zaken stelde de uitgaven van alle oorlogvoerenden in den oorlog tot einde December 1.1. op iets meer dan 72 000 millioen gulden waar van Engeland 18000 millioen en Frankrijk 14000 millioen voor hun rekening hadden. Duitschland werd door Kiddy voor 19 000 millioen gulden en Oostenrijk-Hongarije voor 9000 millioen genoteerd. In laatsgcnocmde totalen zijn dan inbegrepen de sommen door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije voorge schoten aan Bulgarije en Turkije. Rusland komt met 12000 miliioen, Italic met t8oo millioen op de lijst voor. Wordt de oorlog tot einde 1916 voortge zet dan zal de gezamenlijke nota beloopen 145000 millioen gulden, waarvan Engeland iets minder dan 36000 millioen zal hebben uitgegeven. Hoeveel jonge menschonlevens van de krachtigste, vooral in Belg ie, Duitschland en Frankrijk zijn ontijdig afgesneden, hoe veel onherstelbaar geknakt? Hoeveel schepen zijn in dat anderhalf jaar vernield, steden en dorpen verwoest, fabrie ken met den grond gelijk gemaakt, akkers en wijngaarden voor lange jaren veranderd in onvruchtbare vlakten? En hoe lang nog zal duren deze razernij Het Januari-nummcr van liet «'lljdsehrift der Maatschappij van Nijverheid» geeft voor ons, afgescheiden van den watersnood, welke ramp echter te herstellen is, zoo buitenge woon gezegend land verblijdende cijfers. Immers uit de cubriek .«Bedrijvig Neder land» blijkt, dat de Nederlander hoe langer zoo meer zich afkeert van buitcnlandsche ondernemingen en zijn geld belegt in Neder- landsche industrieCn. Het bedrag der binnenlandsche aan de markt gebrachte leeningen was in 1915 ongeveer 579 millioen gulden, tegen 193 millioen in 1914 en 156 millioen in 1913. Het leeuwendeel vormen natuurlijk de Staata- leoningen, ad 385 millioen, en Provlnciale- en Gemeentelijke leeningen ad 51 millioen, tegen 7 millioen en 35 millioen in «913. Doch opmerkelijk is het bedrag der bin nenlandsche industrieele aandcelen en obligatiCn, ad 22 en 6 millioen, tegen 17 en 3 millioen in het buitengewoon gun stige jaar 1913. Onlangs kondigden we aan de inschrijving op f375000 in de biscuit-fabriek «Victoria», te Dordiccht, en op 1 millioen in de Noord- Amerikaansche hypotheekbank te Leeuwar den. Welnu, belde werden ruim volteekend. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Januari ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 48 985.05, terwijl daaruit is terug genomen f 46 968.03. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 20017. De Dagelijkscho Besturen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en van de middenstands-vereonigingen «Handel en Nij verheid» en «De Hanze» hebben gisteravond vergaderd en besloten, ieder voor zich een adres te verzenden aan den Minister van Waterstaat over den gang van zaken in het Postkantoor. Aan het plaatselijk telefoonnet Is thans aangesloten met 110. 267 de officiers-cantine van het kamp op de Vlasakkers. Uit den regenmeter is in Januari na 22 regendagen afgetapt 77.9 m.M. neerslag. In het vooralsnog onvergetelijke etmaal van 13 op 14 Januari zelfs 30.8 m.M. De heer J, Hofland schreef aan den Raad Ondergetoekende heeft de eer U, In ver band met op a.s. Maandag en Dinsdag te houden afdeelingsvergaderingen (leesgister en hedenavond, Red.) de volgende stel lingen ter nadere toelichting op genoemde vergadering toe te zenden 1. Nu door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld, door middel van het be drijf «Centrale boekhouding» de boekhouding en beheer zooveel doenlijk tc centraliaeeren, zoowel aan de bedrijven als aan de verschil lende takken van dienst, wordt door den Raad overeenkomstig het cersto lid van arti kel 56 der Gemeentewet ingesteld oen Cen trale bedrijfscommissie 2. De bevoogheid dezer Commissie wordt binnen de grenzen van art. 56 bij verorde ning vastgesteld 3. Over alle voorstellen, uitgaande van bedrijfshoofden, zooals deze nader zijn aan geduid in de «Verordeningen op het tech nisch beheer» enz die bedoelen reorganisatie of uitbreiding der bedrijven, en verder over alles, waarvan de Raad nadere toelichtingen verlangt aangaande deze bedrijven, dient deze Commissie den Raad van bericht en raad. De heer A. R. Veenst'ra is benoemd tot lid tier sub-commissie, ingestelo door de Ned. verecniging voor Gemeente-belangen, welke zal overwegen de regeling d»r financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente vol gens het nieuwe wetsontwerp. J. Mak, oud-leerling der openbare Mulo- school, is benoemd tot leerling-klerk bij de H. IJ. S. M. De militairen, die zooveel en zoo uitste kende daadwerkelijke hulp verleenden bij de jongste overstroomingen, hebben ook geld bijeengebracht voor do slachtoffers daarvan sommige bataljons zelfs f 100. Prof. dr. H. Wefcrs Bettink doet in het «Utrechtsch Dbld.» een voorslag om een blijk van waardeering en erkentelijkheid te geven aan leger en vloot, die mot gevaar voor eigen leven bij de geweldige ramp hebben gered en geholpen. Een waarlijk sympathiek ptan; doch onze kranige landsverdedigers zullen dc eersten zijn om te zeggenzorgt eerst voor de noodlijdenden, die het zoo bitter noodig bobben. De nog niet ingcdeeldcn der jaarklasse 1912 van den Landstorm worden 9 en 10 Maart in dienst gesteld. Do Cbr. gemongde xangvcrccniging «Soll Deo gloria», directeur de heer O. Rooke, heeft uit haar Donderdag gehouden uitvoe ring f 104.60 kunnen afdragen aan den heer

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1