AMEHSFOORTSCIE COURANT. Zaterdag 5 Februari 1916. No. 8680 66e Jaargang. Gemeente Amsterdam. DULLAERT Co Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". I-IOOFD-REDACTEUR F. J. FRIBERIZS. AMERSFOORT. Va.,schijnt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiiin 1 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiCn per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. Bij dit nummer behoort een BIJBLAD. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, naar aanleiding van ont vangen klachten, dat er geen roede en gele kool en uien in de gewenschte kwaliteiten aanwezig zouden zijn, dat vanaf 5 Februari e.k. genoemde groen ten d a g e 1 ij k s, van 9 uur tot 12 uur v.m., verkrijgbaar zullen zijn voor particu lieren aan het Levensmiddelen-bureau, Appelmarkt 11, tegen aldaar bekend ge maakte prijzen, welke voorloopig zijn Roode kool per K.G 5.5 cent. Gele 5 Uien 7 Amersfoort, 4 Februari 1916. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethoudeis van Amers foort brengen ter ke.inis van belanghebbenden, dat de vorderingen ten laste der Gemeente over het dienstjaar 1915 ten spoedigste moeten worden ingediend, ten einde verjaring volgens de Wet van 8 November 1815, Staatsblad No. 51, te voorkomen. Amersfoort, 4 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit d.d. 28 Januari 1916 aan J. J. VER- MEIJ alhier en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het hebben van een bergplaats, tevens zouterij van huiden, in het perceel, alhier gelegen aan de Bloemendalsche straat, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort Sectie E No. 3'49- Amersfoort, 28 Januari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen het verzoek van C.J. PRINS, d.d. 6 December 1915, om vergunning tot het uitbreiden van eene bakkerij, door bijplaatsing van een electro-motor van 1.5 P.K. voor het drijven van een kneedmachine, in het perceel, alhier gelegen aan den Utrechtschenweg, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie C No. 968, besluiten de beslissing op vermeld verzoek te ver dagen, op grond, dat het ingestelde onder zoek nog niet is voltooid. Amersfoort, 1 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen het verzoek van G. DE JAGER, d.d. 25 November 1915, om vergunning tot het uitbreiden van eene bakkerij doorplaat sing van een electromotor van 1 P.K., in het perceel, alhier gelegen aan de Krankeleden- straat No. 4, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E, No. 5187, besluiten de beslissing op voormeld verzoek te ver dagen op grond, dat het ingestelde onder zoek nog niet is voltooid. Amersfoort, 1 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Het Oranje Kruis. Van verschillende zijden vraagt men ons welke toch is de vereeniging wier naam hier boven staat en die in de laatste dagen zoo veel wordt genoemd. De Koninklijke Nationale Bond voor red dingswezen en eerste hulp bij ongelukken »Het Oranje Kruist werd 8 Juni 1909 opge richt op iniatief van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en is gevestigd te Amsterdam. De Bond stelt zich ten doel in het Konink rijk der Nederlanden al datgene te bevorde ren, dat strekken kan tot verbetering en ver breiding van het reddingswezen en van eerste hulp bij ongelukken, in den ruimste zin der woorden. De Bond tracht dit doel te bereiken a. door onder behoud hunner zelfstan digheid met raad en daad te streven naar samenwerking en aansluiting van alle ver- eenigingen, lichamen en personen, die op het gebied van het reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken werkzaam zijn of de bevordering daarvan beoogen b. door, waar noodig, bestaande vereeni- gingen of lichamen, welke zich als gewoon lid bij hem aangesloten hebben, steun te verleenen en de oprichting van nieuwe ver- eenigingen of lichamen daar, waar hieraan behoefte bestaat, te bevorderen c. door te streven naar eenheid in de werkzaamheden der verschillende bij hem aangesloten vereenigingen en lichamen d. door het houden van nationale bijeen komsten, het in het leven roepen van ten toonstellingen, het bevorderen van wedstrij den en het uitschrijven van prijsvragen e. door het verzamelen en openbaar ma ken van gegevens omtrent het reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken f. door het invoeren eener gelijkvormige statistiek van alle verrichtingen op het ge bied van het reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken; g. door het bevorderen en verspreiden van goed onderricht in eerste hulp bij]onge- lukken, in den ruimsten zin des woords h. door het oprichten van een eigen natio naal fonds, ten einde bij zware rampen ook geldelijke hulp te kunnen brengen en bij zelfopofferend gedrag belooningen te kunnen geven, en het verbinding zoeken met andere soortgelijke fondsen i. door aanraking te zoeken met verwaute organisaties in het buitenland en, wanneer de tijd daartoe gekomen is, daarmede in blijvende verbinding te treden k. door alle andere wettige maatregelen ter bereiking van het doel. De Bond tracht meer in het bijzonder ook zijn doel te bereiken 1. door het stichten en in stand houden van een «Centraal-bureau van het Oranje Kruis», dat, onder verantwoordelijkheid van het Dagelijksch Bestuur, onder meer: a. zich op de hoogte houdt van al het geen voor de ontwikkeling van het redding wezen van belang is b. inlichtingen en adviezen verstrekt, in dien deze gevraagd worden en (resp. of) indien de Raad van Bestuur (of het Dage lijksch Bestuur) deze wenschelijk oordeelt; c. zorgvuldig gegevens verzamelt en rang schikt betreffende het personeel, hetwelk ge acht kan worden in tijd van nood actief werkzaam te kimnen zijn, alsmede het mate- Uitgifte van f 10 000 000. 4'/ pets. Obligatie'» tegen den koers van 9<>y, pet. Inschrijvingen worden tot en met DINSDAG 8 FEBRUARI a. s. aangenomen door de Commanditaire y I A Bankvereeniging iP. L. r\ AMERSFOORT Scherpeuzeel Soest. rieel en verdere middelen, welke op het ge bied van het reddingswezen voorhanden zijn d. in overleg met de bij den Bond aan gesloten vereenigingen en corporaties zorg draagt voor een doelmatige regeling van de te brengen hulp bij rampen e. zich te belasten met de verzameling en verwerking der statistische gegevens; 2. door het aangaan van verbintenissen, waardoor de uitgave van een officieel orgaan, het tijdschrift »Het Reddingswezen in vredes- en oorlogstijd* verzekerd wordt. Alle leden (gewone en buitengewone leden en leden-begunstigers) ontvangen dit koste loos. Het Oranje Kruis stelt bij massa-rampen gelijk thans deze Watersnood er een is zijn materieel en zijn middelen ter beschik king. Als Voorzitter van het Nederiandsche Roode Kruis heeft de Prins de medewerking ingeroepen van de Gewestelijke commissa rissen van deze vereeniging om bij de ramp, die een groot deel van ons land heeft ge troffen, de leiding te nemen bij het verstrek ken van dekens, kleedingstukken en schoei sel, voedsel en drinkwater voor mensch en dier, brandstoffen en al hetgeen maar kan strekken om te-voorzien in den eersten nood. Gelijk de Algemeene watersnood-commis sie de gelden ontvangt en op oordeelkun dige wijze verstrekt, wordt thans door het Oranje Kruis de materieele hulp gebracht. Het stelsel »Alles in éen hand* komt daardoor zoo veel mogelijk en zoo juist mo gelijk tot zijn recht, zoodat er geen bevoor- dceling van enkelen kan plaats hebben ten koste van anderen. Het Centraal-bureau van het Oranje Kruis, heeft tot nog toe verzonden 238 ledikanten of kribben, 321 matrassen, 520 stroozakken, 1682 dekens met bijbehoorend beddegoed, 283 stel bovenkleeren voor mannen, 310 voor vrouwen, 791 voor kinderen, 710 stel ondergoed voor mannen, 685 voor vrouwen, i.)0i voor kinderen, 4000 paar klompen, groote hoeveelheden levensmiddelen, brand stoffen, enz. Allen, die goederen ter beschikking willen stellen van de noodlijdenden, worden drin gend verzocht, dit onverwijld te doen aan het Centraal-bureau van het Oranje Kruis, Keizersgracht 134 te Amsterdam, alwaar nog zeer veel noodig is. Een goede houding. Recht op van lijf, recht op van ziel, Dat is een stand naar mijn behagen. Het tijdschrift »Moleschott« geeft zeer dikwijls belangrijke, zeer wetenswaardige bijdragen betreffende de volksgezondheid, In het jongste nummer staat een artikel, dat wel door iedereen gelezen mocht worden, die met kinderen in aanraking komt. Een veelvuldig euvel der jeugd is het zoogenaamd kromzitten, in elkander gedoken zitten en meer zulke zaken. Voor wie nadenkt, is het te begrijpen, dat dit een gewoonte is, die aan verschillende organen groot nadeel berokkent en in huis en op de school gebeurt dit maar al te veel. Daarop wijst dr. Ch. Bles, een der redacteuren, onder het onderwerp >De school en ruggegraatsverkromming*. Vooral schijnt de schrijver het euvel te zoeken op de school. Hij schrijft het volgende: Ieder mensch heeft aanleg tot slechte houding en brengt die op school mede. De nevenoorzaak is er dus en op school werkt de hoofdoorzaak in; de meeste schoolbanken deugen niet voor de kinderen die ze ge bruiken, de kinderen zitten scheef en voor overgebogen en hierdoor ontstaan hoofdpijn, neusbloedingen, bijziendheid en ook rugge graatsverkromming. De kinderen zitten in de scholen zeer slechtik spreek hier uit ondervinding ge durende 9 jaar. Bij het schrijven, zit geen een kind goed en bij het overig onderricht bijna geen. Op sommige scholen moeten de kleinste kinderen bij het leeren lezen met 2 vingers aanwijzen; een vinger van de linker hand bij den regel en een vinger van de rechterhand bij elk woord. Ook daardoor wordt een slechte houding in de hand ge werkt. Een aanmerking op de houding werd nooit in mijn tegenwoordigheid gemaakt, tenzij op mijn verzoek. De volle, maar helaas onverdeelde aandacht der onderwijzers valt op het geestelijk werk, dat wordt verricht. Hierbij komt nu, dat verreweg de meeste kinderen met ruggegraats verkromming juist dien vorm van afwijking vertoonen, die door de slechte houding in school kan ont staan. Een dalen van den linker schouder, een opheffen van den rechter schouder, een bocht in de ruggegraat, boogvormig naar rechts in het borstgedeelte, boogvormig naar links in het lager gelegen deel der wervel kolom. Een goed schoollokaal en een goede schoolbank kunnen voorkomen hoofdpijn, neusbloedingen, bijziendheid en ruggegraats verkromming, wellicht hier en daar, bij reeds bestaande afwijkingen, iets ten goede werken. Op een slechte schoolbank kan een kind niet goed, maar op een goede schoolbank wel slecht zitten. Dit laatste hangt af van den onderwijzer. Zooals de wil van het kind de rugspieren in werking kan brengen, zoo moet de wil van den onderwijzer den wil van het kind in werking brengen. Hierdoor moet de onderwijzer en daar ontbreekt het bijvoorbeeld den onderwijzers der Am- sterdamsche volksscholen niet aan toe wijding en volharding hebben. Toewijding en volharding niet alleen voor de geestelijke, maar ook voor de lichamelijke ontwikkeling der kinderen. Het negeeren van de school a's oorzaak voor de scoliose, schijnt de aan dacht der onderwijzers van de lichaamlijke ontwikkeling der kinderen afgeleid te hebben. Geen twee gymnastieklessen per week, noch afzonderlijke «bijzondere* gymnastiek kun-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1