BIJBLAD Anfoortsche Courant Stadsnieuws. Wanneir gij iets koopt Hoed. kost en inwoning Advertentièn. Ambtenaar werkmeisje kantoorbediende. Lijnzaadkoeken en Soyaboonenkueken Van der Zoo de Jong Van Ophoven. DEPOSITO'S. HANDELSCREBIETEN. van de No. 8680 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 6 FEBRUARI 1916. De nieuwe Roomsch-Katholieke kerk in het Leusderkwartier, St. Anfridus-kerk ge naamd, zal Dinsdag 15 Februari door deken L. A. F. X. Fock worden ingezegend. Ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood werd door den heer C. M. Cre- mer (Utrechtscheweg 108) alsnog in dank ontvangen van de zangvereenlging >So!i Deo gloria» f 104.60, van de vereenigde broodslijters der fabriek W. H. Meursing £25, van een Amersfoortsche kegelclub f22, van leerlingen der Middelbare Handelsdagschool f15 en voorts: f38.16, f 10, fo.50 f5.25, f44.60 f30, f5, fo.50 f 1, f13.50. f'» f7.50 f 1f5, f25, f 50, en f 1samen f415.71, ma kende met het reeds verantwoorde bedrag een totaal van f 9336.47. De heer Cremer is alsnog gaarne bereid, nader inkomende giften in geld over te ma ken aan de Algemeene Watersnood-com* Aan het plaatselijk telefoonnet 2ijn thans aangesloten met No. 303 Retraite-huis, Wuytierslaan 52. 399 firma Klaas Baving, automobiel handel, Wuytierslaan 414 H. Noorman, aannemer, Utrecht- schestraat 37. 416 L.G.Eschauzier, Wuytierslaan 69. De heer J. B. Bloemendal is aan 's Rijks veeartsenijschool bevorderd tot veearts. De heer C. J. F. Prins heeft tegen 1 Maart ontslag gevraagd als hoofd der her halingsschool aan de Conlnckstraat. De heer J. J. Vellekoop is benoemd tot lid van het Hoofdbestuur van den Ned. bond voor piano- en orgelfabrikanten en handelaren. Kapitein G. Haas is in activiteit her steld en Ingedeeld bij het 9e regiment infan terie. Een op Urk geïnterneerd Belgisch officier heeft aan den Belgischen gezant te 's-Gra- venhage een uitvoerig adres gezonden, waarin hij de wettigheid van de interneering der Belgische militairen bestrijdt op grond hiervan, dat BelgiC niet als belligerent zou zijn te beschouwen, daar dit land slechts zijn neutraliteit verdedigt. Het adres beroept zich op juridische commentaren op het desbetreffende artikel 10 van de Haagsche Conventie en op enkele artikelen, welke in den laatsten tijd daarover in de Duitsche pers, o.a. in de iFrankf. Zeitung», zijn ver schenen en waarin ook wordt betoogd, dat Belgie niet als belligerent kan worden be schouwd. De afdeeling Amersfoort van •Weduwen- zorg», vereeniging van gepensionneerde mi litairen vóór de Wet van 1909, telt thans 48 leden en 26 donateurs. In het geheel heeft zij in 60 afdeelingen 1854 leden en 885 donateurs, terwijl zij 431 weduwen heeft te verzorgen. Blijkens advertententie in dit nummer zul len morgen- en Maandagavond de projecties in de bioscoop »De Arend» worden afgewis seld door het spel van den heer C. F. I.os- scher, kampioen-harmonicavirtuoos. In het bioscoop-theater aan de I.angestraat gaat deze week onder meer een verfilming van Zola's »L'assomoir«. De Rijks-pluimveeteelt-consulent, de heer H. B. Beaufort, schrijft in het jongste nummer van het orgaan der V. P. N. Oostzaan, Landsmeer, Den lip, Volendam zijn ondergeloopen, gedeeltelijk verwoest. De boeren zijn met hun vee gevlucht, voor zoover het niet verdronken is; de pluimvee houders met hun honderdduizenden dieren konden niet vluchten. De kippen werden zooveel mogelijk naar den zolder gebracht; de eenden zwierven rond op het zoute of brakke water en leden honger. Weet gij, lezer wat de pluimveeteelt in die streken beteekent voor den kleinen man»? Te Volendam werden 60000 eenden ge houden, waar 50 gezinnen van bestaan. Te Den Up en Landsmeer worden meer dan 100000 kippen en eenden gehouden, waaraan de bloei van de beide dorpen te danken is. Te Oostzaan worden 40 000 eenden gehouden en vele duizenden hoenders. Wat moet er worden van hen allen, die bestaan vonden, een goed stuk brood verdienden, uitsluitend met de pluimveeteelt, indien zij hun dieren en eenden moeten ver- koopen Wij zijn bezig met het onderbrengen van deze dieren. Uit Volendam komen 60 000 eenden naar Amersfoort; 5000 hoenders zijn reeds hier gehuisvest; uit Den Up en Oostzaan worden nog 80000 eenden verwacht. Het werk is schijnbaar moeilijk, doch indien gij, lezer, met mij dagen lang door het verwoeste land waart gevaren, zoudt gij met mij voelen, dat dit werk licht valt. Wij ondervinden veel steun van alle zijden, van het Algemeen watersnood-comité, de overheid hier te Amersfoort en vooral niet te vergeten van de militaire macht I Er zijn 24 000 leden in de V. P. N.; zegge 24 duizend. Wat wij hier verrichten, kost geld, veel geld, doch weinig in vergelijking van het doel, dat wij beoogen: de getroffenen in de gelegenheid stellen, na herstel van de door braken hun bedrijf voort te zetten en voor hun gezinnen het brood te verdienen. Wij hebben slechts éen vraag: dat die 24 000 leden ieder naar vermogen bijdragen om dit doel te bereiken. Men weet ons adres, niet waar: Pluim veeteelt-consulent, Amersfoorten aan de achterzijde van den postwissel: »Voor de pluimveehouders uit de geteisterde streken». Een merkwaardig gevolg van het reus achtig groot aantal pluimvee, dat thans tij delijk naar hier is overgebracht, is, dat er geen voetringen meer te koop zijn. De ge- heele voorraad is opgekocht door de V. P. N., die er nog duizenden van fabrikanten liet komen, daar alle kippen en alle eenden middels zoo'n voetring moeten gemerkt om ze later aan hun eigenaar te kunnen terug geven. Onder Hoogland zijn thans in het water van de Schans en de Maat 60 000 eenden volgende week komen er uit Den Up en omgeving nog 80000 bij, die in de Oude Eem zullen worden losgelaten. Douairière jhr. mr. J. van den Berg—Van Teyn is gekozen tot Penningmeesteres van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche meisjesgilde, waarbij zich thans alle plaatse lijke vereenigingen van meisjes-gezellen of leisjes-padvlnders in den lande hebben aan gesloten. Op de Statuten der vereeniging, het N. M. G., zal de Kon. goedkeuring worden aan gevraagd. De vereeniging stelt zich ten doel de op voeding van jongemeisjes aan te vullen, in het bijzonder wat betreft de karaktervor ming en de lichamelijke ontwikkeling. Het hoofddoel is de meisjes, bij goed weer, zooveel mogelijk naar buiten te brengen en bij slecht weer ze in nuttige en practische dingen te laten oefenen. Daar waar de wet zegt Art. 1 Wees veel voor thuis Art. 2 Wees oprecht en trouw Art. 3Gehoorzaam onmiddellijk en zon der morren Art. 4 Wees hulpvaardig Art. 5 Spreek en denk van niemand kwaad Art, 6: Draag teleurstelling met opgewekt heid Art. 7 Heb geen minachting voor eenig soort werk Art. 8Draag zorg voor je gezoodheid blijkt het als vanzelf, dat het streven van de vereeniging is, de meisjes op te wekken tot het goede. Het hoog houden van de Idealen is het werk van de leidsters. 1'ot deze vereeniging kan iedere plaatse lijke melsjes-vereeniging, die met het zelfde doel volgens de zelfde beginselen werkt, toetreden. Statuten en Huishoudelijk regle ment worden op aanvrage kosteloos toege zonden door de ie Secretares, mevrouw G. Hammes—Van Steenis, Stationsweg 27 te Leiden. Inlichtingen worden gaarne gegeven door alle leden van het Hooibestuur, tot wie beschaafde vrouwen, die zich aangetrokken gevoelen tot dit mooie werk, het stukje op voeding tusschen school en huls, zich kun nen wenden om nadere inlichtingen. De biljart-wedstrijd tusschen mejuffrouw L. Schrier, uit Domburg, en den heer S. K. Kielder zal blijkens advertentie in dit nummer, in >Die Pforte von Cleve» worden gehoudon aanstaanden Dinsdag- en Woensdagavond. Amersfoort 2 ontvangt morgen Maarn 2; Quick 2 gaat naar Maarssen. Aan de Centrale eierveiling werden gister verkocht 39037 export-eieren voor f3.80 tot f 7.20 en 60 367 Regeerings-eleren voor f 5.60 tot f 6.50 per honderd. Door den grooten toevoer van eieren in de jongste week ruim 235 000 die alle moeten uitgepakt, geschouwd en weer ingepakt, is de ruimte in het V. P. N.-maga- zijn alweer te klein en worden de vellingen daarom voorloopig gehouden in »De Kei zerskroon Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lan- gestraat 112, bij de Kamp, telefoon 213. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten voor half zes, die van de overige voertuigen uiterlijk vijf minuten vóór zessen zijn aan gestoken. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een Sas herstelde schoen, een rozenkrans, een uweelen zak, en eenlge portemonnaies. Iemand, die gister aan een der Banken een biljet van f 1000 had gewisseld tegen kleiner bankpapier kwam, thuiskomend, tot de ontdekking dat zijn portefeuille met het geld was verdwenen. Aangifte bij de politie heeft niet mogen baten. De politie geleidde gister twee minder jarigen naar Nijmegen en naar Steenwijk en hield hier een gesignaleerde aan, die nog eenige dagen tegoed had. In het begin der week berichtten we, dat de recherche hier een man aanhield die in het bezit was van kennelijk gestolen goed. Thans is gebleken, dat er inderdaad is ingebroken en wel in een tijdelijk onbe woonde villa bij Laan 14. Opmerkzaam gemaakt door het bericht kwam de eigenaar, die 's winters te 's-Gra- venhage woont, herwaarts. Toen hij aangifte kwam doen. kon de politie hem meedeelen, dat de dader reeds was ingesloten te Utrecht. Het geluk komt geslopenhet ongeluk gevlogen. Vit don Omtrek. Men schrijft uit Harderwijk: De woningbarakken van Rijkswege ge plaatst aan den grintweg naar Leuvenum ter voorziening in den woningnood van de Bel gische gezinnen, naderen hun voltooiing. Iedere barak bestaat uit 20 vertrekken; elk vertrek is bestemd voor éen gezin. De huur prijs voor elk vertrek bedraagt, met inbegrip van eenvoudig meubilair en verlichting, fo.70 per week. Donderdag werd gelegenheid gegeven tot aangifte, waarbij niet minder dan 240 gega digden kwamen opdagen. Met den bouw zal worden voortgegaan tot aan de behoefte is voorzien en Harder wijk geen overbevolking meer heeft. Die overbevolking is van grooten isvloed op de huurprijzen in de stad. Vele huis eigenaren ontzien zich niet om huurders, die jarenlang hun woningen bewonen, van 20 tot 100 pet. op te slaan. Om aan die opdrijving paal en perk te stellen, is thans door een dertigtal ingezetenen een adres tot den Minister gericht. bij een van onze adverteerders, maak U dan bekend als lezer van onze courant. Dat bost U niets, alleen maar een paar woorden; doch U zelf an ons bewijst het een grooten dienst Degene, die Zaterdagavond j, I. In het Restaurant «Riche» In Den Haag een hoed van De Jager achterliet en een van Bracket A Broerman meenam, wordt verzocht, deze In genoemd Café Riche in te ruilen. Voor 17-jarlg jongm,, z. b. b. h. h., wordt bij fats. familie, P. G. gezocht. Aanb. met opgaaf van condities onder letter V. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van Inlichtingen aan De partementshoofden. Wijkbezoekera en Be langstellenden zal het Centraal-barean op DINSDAG 8 FEBRUARI, namiddags om half vijf zitting houden in het gebouw KOESTRAAT no. 9. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. VAN DR STADT, Zuidsingel 12. Bij een SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ bestaat gelegenheid tot plaatsing, te Amers foort, van een met diploma lloogere Burgerschool 3-jarigen cursus, diploma Middelbare Handelsschool of diploma A of B eener Mulo-school. Eigenhandig geschreven sollicltatiên onder motto «Spoorweg» aan het Bur. der Amers foortsche Courant, Kortegracht 9. (Th. W. J. HEYLIGERS en mr. dr. H. Tb. A. VERHOEF). KaïsUn es CssuBlaeUsastrs Is efestes. ZCIDHINGKL no. 43 Telefoon 337. Effecten. Coupons. Incasso's. SAFE-DEPOSIT. CREDIET-VEREENIGINU te Amstbrdam. Correspondentschap te AXBRiroORT mr. H. J. I. van den BKRUH. WILHK1.MIS ASTRA AT 6. Zij stelt lioh ten dool het verleenon van Crodieten onder por soonlijko of zakolijke zokerhoid of in-btanoo hot inoasooeron van handolspapior het ontvangen van geldon ft dftposito en rekening-oourant. Flinke DIENSTBODE gevraagd ala in klein deftig pension, loon f130.— p. jaar met balfjaarlijkache verhooging, waach vrij en eenig verval. Goede getuigen vereischt. Adres Mevr. D. FERWERDA-Van DER Ploeg, Johan Verhulatstraat 189 te Amster dam. Wordt GEVRAAGD om onmiddellijk In dienst te treden een Brieven onder motto «Kantoor» aan het Bureau der Amerafoortsche Courant, Korte gracht 9. N.V. Koninklijke Fabrieken vh. WESSANEN LAAN, WORMKRVEER. Opgericht 1763. Voedert uw vee met de solvere air se merk de „Ster" en W. L. merk W. L. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en groote voedingawaarde. RKRE-DIPLOMA Paijjs 19U0. NEGEN ÜOUDBN MEDAILLES. Amersfoort, WntsiDgel 11. Kaam. Teding 110 BtrlMstrut 3. Bussam. HuRDitrut 2.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5