AMERSFOORTSCQE COURANT. Donderdag 24 Wj Februari 1916. No. 8688 66e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naaiiilooze Vennootschap „l)e Aiiiersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEÜR F. J. FREDERIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post/1.15. Advertenliiin 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening»- advertentiCn per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiün van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOZtTXCSXLAOHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van deingezetenen.dat ilö Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 29 l-'cbruari aanstaande, des namiddags ten acht ure. Amersfoort, 24 l-'cbruari 1916. Do Burgemeester voornoemd Van RAXDWIJCK. BROODKAARTEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat in hel vervolg de nieuwe broodkaarten alléén tegen afgifte van die der vorige maand aan liet Levens- middelenburcau, ingang Groenmarkt, door de broodkaarthouders woonachtig te Amersfoort kunnen worden afgehaald. Hiertoe is gelegenheid op den laatsten werkdag der maand en op den eersten werk dag der nieuwe maand van des morgens 8 uur tot des avonds 6 uur. Iedere kaart, die op den isten werkdag der maand niet is ingeruild, wordt geacht vervallen te zijn. Amersfoort, 24 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Wijk Dij Duurstede een geval van miltvuur is voorgekomen. Amersfoort, 22 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. In plaats van ds. R. Schuursma, uit Zutfen, zal aanstaanden Zondag ds. J. B. Dubuy, emeritus uit Utrecht, voorgaan bij de gods dienstoefening in de Doopsgezinde kerk, hier. Aan kapelaan J. A. Th. van Wessum, ihans te Groenloo, is langdurig verlof ver leend tot herstel van gezondheid. De heer R. van Dijk is gekozen tot kerk voogd van de Ned. Hervormde kerk in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. H. Boks. De Tweede Kamer heeft Dinsdag met 57 tegen 12 stemmen aangenomen de Eeds- wet. Er waren 31 leden absent. Tegen stemden 3 Roomsch-Katholieken en 9 Anti-revolutionnairen. Als nu ook de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt, hetgeen zeer vermoedelijk thans zal geschieden, dan is, in beginsel, ieder verplicht den eed af te leggen. In paats van den eed wordt echter een belofte afgelegd door de Doopsgezinden en anderen wier godsdienstige gezindte het af leggen van eeden verbiedt, en ais de te beCedigen persoon verklaart, tegen het afleg gen van eeden óok als een wet dat vor dert onoverkomelijke bezwaren te hebben, ontleend aan zijn opvattingen omtrent den godsdienst. Hij moet daartoe een formulier teekenen. Bij het afleggen van ambtseeden kan men volstaan met de belofte. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad wederom eenige voorstellen doen toe komen. Op de eerste plaats hun antwoord op de afdeelings-verslagen van 31 Januari en 1 Februari in zake hun voorstel tot invoering eener Centrale boekhouding met verificatie. Daarin schrijven zij: Van hetgeen is medegedeeld door het lid, dat een voorstel had ingediend omtrent het instellen van eene Centrale bedrijfs-commissie namen Burgemèester en Wethouders kennis; zij zijn van oordeel, dat dit voorstel, evenals het besprokene in zake de afschrijvingen, dient te worden behandeld los van de voorstellen in zake de Centrale boekhouding, daar belde zaken van 200 ingrijpenden aard zijn, dat de behandeling daarvan tegelijk met de voor stellen van Burgemeester en Wethouders oor zaak zou kunnen worden, dat de Centraio boekhouding nog langen tijd niet kan worden ingevoerd. Omtrent de opmerking van een lid, als zou hetgeen in ons voorstel van 24 Juli 1915 werd naar voren gebracht, zijn te loor gegaan door opneming van de bepaling, dat de Direc teuren aankoopen tot f 50 kunnen doen, deelen wij mede, dat die bepaling noodig is. omdat er veel artikelen zijn, die niet gezamenlijk kunnen worden ingekocht. Wij blijven in het gezamenlijk inkoopen voor alle bedrijven juist een voordeel der Centrale boekhouding zien en zullen dit zoo ruim mogelijk laten toepassen. Een uitdrukkelijke bepaling, die hel geza menlijk inkoopen verplichtend stelt, mag over bodig, zoo niet schadelijk worden geacht, omdat de uitvoering bij Burgemeester en Wet houders berust en, zooals reeds werd gezegd, niet alle artikelen vatbaar zijn voor niassa- inkoop. Een der leden sprak als zijn mcening uit, dat de comptabiliteitsvoorschriften niet altijd juist zijn. Wordt de bedoeling van dezen spreker wel begrepen, dan wenscht hij een meer recht- strceksche inmenging van de Raadsleden individueel en zulks tot dekking van de ver antwoordelijkheid, die de leden tegenover de gemeenschap zouden hebben. Ons College is van meening, dat die ver antwoordelijkheid voldoende wordt gedekt, indien de Raad een oordeelkundig gebruik maakt van zijn rechten ten opzichte van de begrooting en de rekening. Hetgeen bij do laatste al of niet zal worden overgelegd, staat toch niet ter beoordeeling van ons College, maar wordt behecrscht door de daaromtrent bestaande Provinciale voorschriften en de ver ordening cx art. 114 bis der Gemeentewet. Het zal toch nimmer de bedoeling kunnen zijn, dat het dagelijksch toezicht, waarvoor Burgemeester en Wethouders alléén verant woordelijk zijn, in handen wordt gelegd van de Raadsleden. Omtrent de uitgesproken gedachte van het instellen eener Centrale commissie zal ons College pas een oordeel kunnen geven, wan neer het daartoe strekkend voorstel met toe lichting een punt van studie heeft uitgemaakt. Zij blijven het in hun voorstel ingenomen standpunt geheel behouden. Nog deelen zij mode, dat in voorbereiding is een reorganisatie van de Gemeente-reiniging- Tegen het voorstel van eenige leden der 2de afdeeling om de jaarwedde van den boekhouder ie klasse bij de Centrale boek houding te verhoogen met f 200 merken zij op, dat hierdoor de geheele opzet van sala rissen, ook in verband met het Secretarie- personeel waartoe het personeel van den nieuwen tak van dienst wordt gerekend te bchooren zou worden prijsgegeven, waarom zij aanneming van dit voorstel ten zeerste ontraden. Nog schreven zij aan den Raad Zooals U bekend ls, komt het vele malen voor, dat door vereenigingen hier ter stede wordt gevraagd, gebruik te mogen maken van een schoollokaal of andere beschikbare lokaliteit der Gemeente voor het houden van vergaderingen, cursussen, oefeningen, enz. Bijna zonder uitzondering wordt op der gelijke verzoeken gunstig beschikt, indien geschikte lokaliteit aanwezig is en er overigens geen bezwaren bestaan. Nu eens werden in het Raadsbesluit de voorwaarden, waaronder de in gebruik geving geschiedde vermeld, dan weer werd aan ons overgelaten, voorwaarden te bepalen. Ter wille van de uniformiteit en ook met het oog op het hebben van eenlgen waar borg, dat de Gemeente bij dergelijke In gebruik geving geen schade zal ondervinden, hebben wij het wenschelijk gevonden, U voor te stellen eene verordening vast te stellen, waarin bepalingen zijn opgenomen omtrent het in gebruik geven van Gemeente eigendommen en waarbij aan ons machtiging wordt verleend, onder de in de verordening genoemde voor waarden, lokalen in gebruik te geven. Een ontwerp-verordening bepaalt het vol gende Verzoeken voor het in gebruik r.emen van lokaliteiten moeten worden gericht aan Bur gemeester en Wethouders, op gezegeld papier geschreven en vermelden eene juiste om schrijving van het doel waarvoor de in gebruik neming wordt gevraagd en het aantal dagen en uren, dal de beschikking over de lokaliteit wordt verlangd. De in gebruik geving geschiedt steeds tot wederopzeggings en, indien zulks bij het besluit van Burgemeester en Wethouders tot In gebruik geving uitdrukkelijk is bepaald, gratis. Indien het lokaal niet gratis is verstrekt, moet, wegens vergoeding voor vuur en licht en belooning aan den concierge voor zijne werkzaamheden, ieder jaar vóór 15 Januari aan de Gemeente worden betaald een bedrag van vijftig cent per avond en per lokaal. I Indien ten gevolge van het toegestaan gebruik het gebouw of de zich daarin bevin dende voorwerpen beschadigd worden, is de gebruiker, op eerste aanzegging van Bur gemeester en Wethouders, verplicht, de door hun College te bepalen schadevergoeding te betalen. Ten slotte deden zij den Raad een voor- stel tot regeling van de jaarwedden der con- cierges van de openbare Lagere Scholen. I Die jaarwedde zal bedragen f520, terwijl voor hen wie een ambtswoning is aangewe zen van dat bedrag wordt afgetrokken f 150 voor het genot van vrije woning, vuur licht. I Voor diensten, bewezen buiten de school- tijden ten behoeve van personen of instel- j lingen die gebruik maken van schoollokalen genieten de concierges 20 cent per avond i en per lokaal. De beiooning voor de werkvrouwen, die I 's Zaterdags en 's Woensdag den concierge i van 1 tot 7 uur behulpzaam zijn, bedraagt f per middag. Voor de jaarlijksche groote schoonmaak 1 wordt ten behoeve van een aan te stollen extra-hulp aan ieder der concierges betaald een bedrag van f50, Zij stellen voor, de jaarwedde van den con cierge aan het Gymnasium eveneens vastte stollen op f 520 met het zelfde defroyement voor gebruik van lokalen buiten schooltijd. Een instructie voor de concierges aan de Lagere scholen is gevoegd bij het voorstel. De broodkaarten moeten voortaan worden ingeruild. Men zie de kennisgeving aan het hoofd van dit Aan bet plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 412 de onderofficiers-cantine der Infan- terie-kazerne B, De Dinsdagavond onder voorzitting ven den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuizc gehouden 149ste openbare vergadering van de Kamer vati Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door alle leden, behalve de hccren Eysink en H. van Haselen, die bei den bericht van verhindering hadden gezon den, en den Secretaris-penningmeester, den heer H. P. van Haselen. De notulen van 18 December 1915 wer den gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris. De Voorzitter deelde hierna mede,dat, behalve de gewone periodieken en verslagen, waren ingekomen n het Centraal-bureau voor de statistiek der Jaarcijters van Nederland over 1915 ter lezing aan het secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13 van den Minister van Waterstaat een sta tistiek der spoor- en tramwegen - als voren van de Kamer te Swansea hot jaarver slag als voren van de Kamer te Amsterdam het over zicht van de geschutte zeeschepen, oen gra fische voorstelling van het Rijnv.iartverkeer, en de zeer belangrijke Nieuwjaarsrede van haar Voorzitter als voren het prachtwerk >De Twcntscho nijver heid* als voren van de vcrecniging »Het Nederlandsch fabrikaat* het verzoek om, indien belang rijke werken worden aanbesteed, daarvan intijds bericht te zenden opdat de vaderland- sche nijverheid zooveel mogelijk worde be vorderd. De gemengde commissie uit die ver- eeniging, de Maatschnppij van nijverheid en de Vereeniging van Nedcrlandscho werk gevers uit tevens den wetuch, dat ook de Kamer meewerke om do onverschilligheid in de eigen nijverheid te doen omzetten In belangstelling ter afdoening aan den Se cretaris. De Voorzitter deelde mede, dat Inge volge besluit van do vorige vergadering, net Dagelijksch Bestuur der Kamer zich wendde tot de Directie van de Ncd. Centraal Spoor weg-maatschappij om verbetering te ver krijgen van de halte-Koppel. De Directie antwoordde, dat deze zaak berust bij de Directie van de H. IJ. S. M.. tot welke het Bestuur zich inmiddels wendde. De Kamer wendde zich ook tot het Dage lijksch Bestuur der Gemeente met verzoek om haar pogen bij de Spoorweg-maatschappij te willen steunen. Hetgeen Burgemeester en Wethouders toezegden. De Kamer verzocht nog aan B. W. om verbetering van de passage van het Smallepad. B. W. antwoordden, dat daar éon lan taarn meer zal worden aangestoken. Aan de orde was nu de vaststelling der rekening. Nadat zij was nagezien door de heeron Van Vollenhovcn en Hamers werd zij ongewijzigd vastgesteld op f450 in ont vangst met een batig saldo van f 58. Den Secretaris-penningmeester werd donk betuigd voor zijn keurig beheer. De opmerking werd gemaakt, dat thans voor den eersten keer de Kamer een klein batig saldo heeft, terwijl zelfs het saluria van den Secretaris kon wordon uitbotuald. Aan de orde was hierna het adres der Kamer aan den Minister van Waterstaat over het postkantoor. De Secretaris las het ontwerp-adres, dat reeds bij de leden circuleordo. Daarin wordt er op gewezen, dat het gebouw, bij de opening (in 189Z) bestemd voor den post- en den telegraafdienst, thans, met het zelfde minimum-aantal loketten, óok wordt gebruikt voor de Inmiddels ingevoerde sociale wetten, den pakketpostdienst, den in'ercommunalen telefoondienst, terwijl thans ook, door het overgaan van het locale net der Bell-tclcphoon-maatschappij aan het Rijk, het plaatselijk telefoonnet uit dit kantoor zal worden bediend. Allerlei zaken, die met den postdienst niets te maken hebben, worden aan de loketten behandeld. Herinnerd wordt, dat laatstelijk 10 Maart 1914 reeds werd gewezen op de onvoldoonde Inrichting van het gebouw door zijn te kleine ruimte, ondoelmatigo indccling en onvol doende bediening. Tevens neemt de Kamer de gelegenheid to baat om te wijzen op het zeer langzame intercommunale telefoonverkeer. De heer Van Vollenhoven: Zou er niet meteen kunnen gevraagd om een ge heel nieuw kantoor?

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1