FLEHITE I De heer Meursing: Het kantoor is ruim genoeg als men het perceel er naast maar in gebruik neemt. De plaats, in het centrum der stad, kan niet beter. Men kan het toch niet óok op den Berg zetten De Voorzitter: Als voorstanders van den reSelen handel mogen we in geen geval overvragen. Kunnen de heeren zich vereenigen met het ontwerp? De heer Hamers: Ik meen, dat de klacht over de telefoon minder geldt het lange wachten op een aansluiting dan het lange wachten op het gehoor krijgen aan het Rijks kantoor hier. De V o o r z i 11 e rZij betreft óok het lange wachten op de aansluiting, die soms uren dienst. Sedert militairen een reprimande heb ben gehad omdat zij niet steeds dienstge sprekken voerden, is dit intusschen wel ver beterd. Klachten over niet-gehoorkrijgen hier bebooren te worden gericht aan den Direc teur, niet aan den Minister. Hebben de heeren bezwaren tegen het ontwerp? Niet? Dan is het aldus vastgesteld. De openbare vergadering, te 8 18 geopend, werd hierna om 8.52 omgezet in een comité- generaal. Alle 17 candidaten van de kweekschool »St. Agnes», die dit jaar examen deden voor de akte Nuttige handwerken, zijn ge slaagd. De »Eembode« noemt dit terecht een schoon succes. Van Van Weezei Errens' nieuwste ets, voor stellend de Koppelpoort, is een fraaie zwart- druk, eveneens een épreuve d'artiste, ten toongesteld in de kunst-vitrine van ValkhofTs boekhandel. Het 3e abonnements concert van het Con certbureau Hans Augustin, aanstaanden Don derdag in »Amicitia< bier te geven, zal een liederen-avond zijn, te geven door de wereld beroemde, ook in ons land zoo beminde zangeres Ilona Durigo. Begeleiden zal de voortreflijke pianist Evert Cornelis, dirigent van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam. Ook dit concert belooft dus een zeldzaam artistiek genot voor de muziekliefhebbers hier ter stede. Ten einde de lust tot deelneming aan lichamelijke oetening bij leger en vloot te bevorderen, is door den opperbevelhebber een betooning gesteld op de militaire vaar digheid en zulks in den vorm van een diploma, waaraan verbonden wordt een toekenning van 4 dagen extra-verlof. In Juni a.s. zal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van de proef. Nader zal worden overwogen, of er aanleiding is, later nog weer eens die zelfde gelegenheid te openen. H. V. C. 1 speelt Zondag haar laatsten competitie-wedstrijd in dit seizoen en wel op eigen terrein tegen Quick 1 uit Kampen. Quick 2 (Amersfoort) ontvang Hercules 4 en Amersfoort 1 ontvangt Velox 2. Amersfoort 2 gaat naar Allen Weerbaar, te Bussum. Natuurlijk weder en terreinen dienende. Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd Maandagvond in >De vergulde zwaan» gehouden de voor jaarsvergadering van detuinbouw-vcreeniging >Amersfoort«. De notulen der vergadering van 30 April en 15 December 1915 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld met dank aan den 2e Secretaris, den heer H. van der Knoop. De Voorzitter herinnerde hierna, dat, verleden jaar werd benoemd een commissie ter voorbereiding van een veilingsvereeniging, tot leden van welke commisse werden ge kozen de heeren Van der Linden en Van der Knoop, terwijl als Voorzitter optrad de heer A. Schuttevaer, uitNijkerk. De heer Schuttevaer, alsnu het woord verkrijgend, deelde mede, dat, toen indertijd door den proeftuin de groenten- en fruitvei ling hier werd opgericht, de teelers uit Nij- kerk onmiddellijk inzonden, hoogst dankbaar als zij waren, dat zij hun producten hier veel gemakkelijker konden veilen dan te Utrecht. Nuttig en noodig zal het intusschen zijn, de teelders meer te interesseeren voor deze vei ling, de eenig juiste verkoopplaats, en daar toe moeten zij verbonden door een nauwen band. De commissie beschikt nog niet over veel gegevens omtrent de veiling, die nog zoo jong is, doch alles wijst erop, óok de flnancieele uitkomst, dat zij meer en meer vasten voet krijgt, meer en meer wordt ge apprecieerd door teelers en koopers beiden. De commissie hoeft reeds eenige samen sprekingen gehouden en zal trachten het veilingswezen ook hier ter stede zoo hecht en stevig mogelijk te makendoch dat zal alleen kunnen door een van de tuinbouw- vereeniging onafhankelijke vereeniging van belanghebbenden te maken, waarin de kwee kers zeggenschap zullen hebben. Aanvanke lijk zal die veilingsvereeniging moeten staan onder schutse van den proeftuin. De teelers uit Nijkerk kunnen hier niet steeds aanwezig zijn om den veilingmeester die het veel te druk heeft ter zijde te staan. De prijzen, welke hier worden gemaakt, zijn verre boven die van andere veilingen, zoowel voor de gewone- als voor de kas- productenwel een bewijs, dat ook de afzet reeds vasten voet heeft verkregen. Intusschen is het ook mogelijk, dat, door de aanwezig heid der Belgen, voor de tomaten een hoo- gere prijs was te bedingen dan in normale tijden. Een leemte in het veilingwezen is, dat, doordien de veilingmeester het te druk heeft, er niet voldoende toezicht is, zoodat het som tijds gebeurd, dat de koopers de manden en colli aanraken eer zij ze hebben gekocht. Dat is niet toelaatbaar. Een lid: Je kunt toch geen kat in den zak koopen. De heer Schuttevaer: Het is niet toe laatbaar. De koopers moeten vertrouwen stellen in den veilingmeester. Het is gebeurd, dat koopers manden opensneden eer deze op het veilingsterrein werden gebracht om de waar te onderzoeken, bijvoorbeeld aard beien, die uit de mandjes werden gedaan en er weer ingegooid. Dat mag niet. Het lid: Neen, dat mag natuurlijk niet. De heer Schuttevaer: In de jongste vergadering der veilings-commissie is onder meer besproken, dat Nijkerk maar niet mag zenden wat het wil. Hoe grooter omzet, des te meer koopers; doch een zeer slecht ge volg van zulk animeeren is, dat wie vroeg komen het eerst hun waren zien veilen, ter wijl de eigenlijke leden achteraan komen en dan wellicht niet de prijzen maken, welke in de voor-veiling zijn besteed. Daarom moet een regeling gemaakt, door welke de pro ductie van de leden der veilings-afdeeling van den proeftuin het eerst aan de beurt komen en eerst daarna de niet-leden. Er is gedacht om f 1 i f 1.50 per jaar te heffen van de leden dezer onderafdeeling, welke de veiling te Amersfoort zal vooruitbrengen en op den duur zal mogelijk maken een veilings vereeniging. Van de tuinders moet uitgaan de krachtige ontwikkeling der veiling; van den proeftuin, bet oogenblik waarop de veilingsvereeniging kan worden opgericht. De Voorzitter dankte voor de mede- deeling en sprak den wensch uit, dat zij iederen tuinder zou aansporen, zijn producten te zenden naar de veiling, zoodat zoo spoedig mogelijk, in aller eigenbelang, een veilings vereeniging kan opgericht (instemming). De 2e Secretaris deelde mee, dat zeer vermoedelijk weldra voor de leden een 600 000 sla-planten zullen verkrijgbaar zijn aan den proeftuin, zulks ten einde de vroeg-cultures in de hand te werken. De te Secretaris bracht hierna het 4e jaarverslag uit, dat weldra in druk verschijnt en waaraan we het volgende ontleenen. Ook 1915 was gunstig voor alle onder- deelen der vereeniging De opbrengst van den proeftuin was zeer goed. De wijze van cuLiveeren vindt bier hoe langer zoo meer navolging, vooral de glas cultuur. De omzet aan de veiling beliep f 14 889.85, tegen f6546.25 in 1914. Bijzonder worden vermeld de aardbeien. Aan den 2 jarigen tuinbouwcursus nemen deel 20 leerlingen, aan den korten cursus 16 leerlingen en 2 toehoorders. De vereeniging heeft thans 18 aandeel houders en 212 leden. De achterlijkheid van den tuinbouw in de omgeving van Amersfoort mag niet meer worden toegeschreven aan den bodem. De proeftuin werd druk bezocht door mili tairen, die bier garnizoen hielden en op 15 September door de leden van het Landhuis- houdkundig congres. Een woord van dank wordt gebracht aan den heer P. van Straalen voor de wijze waarop hij als chef van den proeftuin de be langen der vereeniging voorstaat (instem ming). Het verslag werd vastgesteld onder dank betuiging. De Penningmeester, kolonel H. J. Indewey, deed hierna rekening en verant woording waaruit bleek, dat bij een ontvangst van f 4045.30 er een goed slot is van f 35.38, tegen f6.48 in 1914. De ontvangsten zijn saamgesteld als volgt batig saldo vorig boekjaar f6.48, contribu- tien f 248, verkoop producten f 2500.82, sub sidien Rijk f 1100, Provincie f 250, Gemeente f350 en pacht f 190. Namens de flnancieele commissie deelde jhr, Sand berg tot den Essenburg mede, dat het geldelijk beheer door haar is nage zien en in de meest volmaakte orde be vonden. De Voorzitter dankte namens de ver eeniging den Penningmeester voor 2ijn accu raat beheer (instemming) en deelde mede, dat werd voorgesteld 4.5 pet. uit te keeren aan de aandeelhouders. Aldus besloten z. h. st. Bij de nu volgende rondvraag deelde een lid mede, dat hij op het veilingsterrein alléén wenschte toegelaten te zien aanvoerders en koopars en geen publiek. De menschen in de stad kennen nu de prijzen eerder dan de groentenhandelaars. Een stem: Dat leveren de couranten je. Het lid: En wat óok erg is, is, dat het veilingsterrein veel te wenschen laat. Een regenbui en je waar is bedorven: vooral druiven. De Voorzitter De veiling is een open bare plaats en het publick is dus niet te weren. Dat de veilingsplaats niet zóo in de perfectie is, weten wc allen. Er zijn echter plannen in bewerking. De jonge vereeniging verkeert nog in een soort noodtoestand. Het lid: Ik hoorde, dat ook niet-leden kunnen koopen. De Voorzitter: Dat is slechts ten deele juist. Niet allen, die koopen, behoeven lid te zijn van de tuinbouw-vereeniging, doch wel moet iedere kooper lid zijn van de veiling. Aan particulieren wordt niet verkocht. De ie Secretaris: Dat de prijzen be kend worden, is niets bijzondersdit geschiedt van alle veilingen. De koopers moeten na tuurlijk rekenen met bederf, niet-verkoopen, enz., doch mogen er niet te veel opleggen. Het wordt dus een quaestie van concur- Een ander lid heeft dezer dagen ver nomen van den Directeur van het Levens- middelen-bureau, dat wellicht ook in den aanstaanden zomer goedkoope Regeerings- groenten zullen worden beschikbaar gesteld voor iedereen, o. a. peulvruchten, salade, enz. Is het niet gewenscht, dat bet Bestuur daar over den Directeur raadpleegt De Voorzitter zeide overweging door het Bestuur toe. De vergadering, te 8.10 geopend, werd hierna om 9.05 gesloten. De vereeniging .Handel en Nijverheid» houdt aanstaanden Maandag haar maandver gadering. Prof. dr. B. D. Eerdmans zal Dinsdag avond voor de plaatselijke afdeelingen van den Ned. Protestanten Bond en de Evange- lische Maatschappij in de Remonstrantscbc kerk spreken over .Onze toekomst». Het is thans wel zeer opmerkelijk weer. Maandag was het koud Dinsdag nog guur, des middags lenteweer, tegen 4 uur de eerste zeer fijne sneeuw; en thans ligt een dik sneeuwkleed gespreid. Bij een oefening van militairen is op de Leusderheide gevonden een nikkelen heeren horloge met inschrift. Inlichtingen aan het Politie-bureau. De politie hield hier een gesignaleerde aan, die nog eenige dagen tegoed had. Het leven is een boek, dat dwazen vluch tig doorbladeren, doch de wijze aandachtig Nuts-avond met concert, Am. 1 loogland's dam simultaan. Zwaan. Jaarverg. Chr. Nat. Werkmans Bond. Groote kerk. Speenhoff. Amicitia. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon. Gebouw VVilhelminastraat. Handel en Nijverheid. Zwaan. Jaarverg. Tuberculose-vereeniging Reichmann. Jaarverg. Industrie- en huishoud school. Schoolgebouw. Haagsch blijspel-ensemble. Am. Lezing prof. dr. Eerdmans. Rem. kerk. Louis Bouwmeester Jr. Arend. Udi soiree. Am. Lezing ds. Thomson. Kloet. Watersnood-concert. Am. Ilona Durigo en Evert Cornelis. Am. l.ezing dr. W. II. Denier van der Gon. Gebouw Wilhelminastraat. Hollandsche operette. Am. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon. Gebouw Wilhelminastraat. 25 Apr. Emma-bloempje. 25 Eebr. 28 Eebr. 3 Mrt. 4 Mrt. 6 Mrt. 8 Mrt. 9 Mrt. 13 Mrt. .5 Mrt. 27 Mrt. Advertentiën. Meden overleed plotseling, in den ouderdom van 45 jaren, onze lieve Echtgenoote, Moeder, Be- huwdmoeder en Grootmoeder Anna Maria Baner geb. DÜX. Amersfoort. H. O. BAUER. Bussum. J. M. HUPKES—BAUER. W. IIUPKES. Amersfoort. MARY E. BAUER. OSCAR BAUER. JOSEPHINE BAUER, en kleinkinderen. Amersfoort, 22 Februari 1916. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. Üit den Omtrek. Waagt u voorloopig niet op den weg van Hoogland naar Bunschoten. De jongste was van het water heeft er vele gaten gemaakt. Het water valt nu weer sterk. Over een maand is het de tijd, den arbeid op de akkers te hervatten. Wat moet dat worden? En wat baten de even twee milloen, die tot dusver zijn inge- komen bij de Algemeene watersnoods-com- f missie j De overstrooming kan best ecnigen in- I vloed hebben op ons weer. Zooals van zelf spreekt, zal de atmosfeer rond de I Zuiderzee er niet droger door worden. Men j behoeft zich echter niet ongerust te maken; j wat maakt het ten slotte uit, of de hygro- meter een paar procent meer vochtigheid I aanwijst? Is er wat wind, dan is de in vloed van de nieuwe binnenzee op het weer vrijwel nihil. Alleen bij windstilte kan die invloed merk- I baar zijn en in de maanden Maart en April I zal wellicht de neiging tot nevelvorming j iets grooter zijn dan gewoonlijk in deze twee j voorjaarsmaanden (die zich van de andere I maanden in den regel onderscheiden juist door I een lage relatieve vochtigheid) het geval is. Maar de invloed van de overstrooming 1 kan grooter worden wanneer straks de binnenzee voor een gedeelte is droogge- I malen en herschapen in een poel. I Bij hooge temperatuur en windstilte zal dan sneller dan gewoonlijk onweersformatie zijn te constateeren, en het zou ons niets verwonderen, als de zomer van 1916 buitengewoon onweersrijk zou zijn. Echter zijn er nog zooveel andere factoren, die on weersvorming kunnen tegenhouden, dat een prognose voor den aanstaanden zomer natuur lijk niet is te geven. Vast staat echter, dat als de overstrooming een merkbaren invloed heeft op het weer die invloed niet zal be vorderen hetgeen men geneigd is te noemen mooi weer. V. Bt. Heden overleed in het St. Elisabethsgasthuis na een lang durig lijden, voorzien van de H, H. Sacramenten, onze geliefde oudste Zoon en Broeder Petras Jacobns in den jeugdigen leeftijd van 21 jaar. P. J. DE BRUIJN. H. M. E. DE BRUIJN Marijne en kinderen, Amersfoort, 24 Februari 1916, Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Man, Broeder, Zwager en Oom Petros Nicolaas Koppen, betuigen wij onzen harteljjken dauk. A. KOPPEN-Krikkk. A. KOPPEN. F. P. ItUYS—Kowkn. I). liüYS en kinderen. W. J. KOPPEN. Amersfoort, Februari 1916. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop >De Arend». Een voor een geheele stad, een geheel district, een ge heel land zichtbaar uitstalraam, de beste, met duizenden monden sprekende ver koopster, ia een goed gestelde annonce in een couraut, die in alle en vooral de koopkrachtige kringen wordt gelezeD. Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigen voor niet leden ii f 0.10. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van 1.80 tot 8 uur.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2