COUR AI Dinsdag 29 Februari 1916. No. 8690 66e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „I)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Clceff". HOOFD-REDACTBUR F. J. FREDEHI2S. AMERSFOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdogavoud. Abonnement per 3 maandenf\.~ franco per post/1.15 Advorteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I-egale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassecrkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING F. Y RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 29 Februari aanstaande, des namiddags ten acht ure. Amersfoort, 24 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd Van RANDWÏJCK. BROODKAARTEN'. Do Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat in hel vervolg de nieuwe broodkaarten alléén tegen afgifte van die der vorige maand aan liet Levens- middelcnbureau, ingang Groenmarkt, door dc broodkaarthouders woonachtig te Amersfoort kunnen worden afgehaald. Hiertoe is gelegenheid op den laatsten werkdag der maand en op den eersten werk dag der nieuwe maand van des morgens 8 uur tot des avonds 6 uur. Iedere kaart, die op den islen werkdag der maand niet is ingeruild, wordt geacht allen zijn. Amersfoort, 24 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWÏJCK. LANDSTORM. Opkomst in wcrkelijken dienst der Jaarklassc 1912. (Tweede, tevens laatste gedeelte). De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de in de Registers van den landstorm ingeschreven personen der jaarklasse (912, die nog niet in werkelijken dienst zijn opgeroepen of die met het tweede of laatste gedeelte van die jaar klassc moeten opkomen, bij deze worden opgeroepen om op Vrijdag den 10 Maart as., des voormiddags te to uur, aanwezig te zijn te Amersfoort in de cantine achter de Infanteric-kazcrne, ingang Leusderweg, ten einde bij het leger in werkelijken dienst te worden gesteld. Ook de vrijwilligers van den land storm der aangeduide jaarklassc, behoorende tot landstorm-afdeelingen, voorzoover deze vrijwilligers zonder de aangegane verbinte nis landstormplichtig zouden zijn, zijn in deze oproeping begrepen. De door hen aangegane vrijwillige verbintenis zal vóór den vastge- stelden datum van opkomst zijn verbroken. Aan eiken landstormplichtige, die inge volge de bovenstaande oproeping in werke lijken dienst moet komen, zal, voor zoover diens adres ter Gemeente-secretarie bekend is, nader een brief van oproeping worden bezorgd, uitgereikt of toegezonden. Aan de oproeping behoeven NIET of voorloopig niet te voldoen a. zij, die gediend hebben bij de macht het korps mariniers en de marine reserve daaronder begrepen bij het leger hier te lande het reservo personeel bij de landmacht hieronder begrepen bij de Gouvernements marine in Nederlandsche-Indiö of bij de koloniale troepen b. zij, die gevestigd zijn elders dan Nederland, Duitscbland of België; c. zij die van opkomst uitdrukkelijk zijn vrijgesteld, als dienende op particuliere stoom- vaartuigen, welke wegens mobilisatie van de vloot ter beschikking zijn van het Depar tement van Marineals zijnde werkzaam in particuliere fabrieken ten behoeve van den aanmaak van munitie, dan wel als behoorende tot een der groepen van personen, in dienst van den Staat, een Provincie of Gemeente, d. zij. die landstormplichtig zijn geworden n gevolge van een hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid, voor zoover de vrijstelling niet is gevolgd door vrijstelling wegens broederdienst e. zij, die behooren tot het hulppersoneel voor ziekenverzorging, deel uitmakende van een transportcolonne der verceniging tot vrijwilljge hulp «Het Nederlandsche Roode Kruis», of van een andere erkende bij die vereeniging aangesloten vereeniging tot ver zorging van zieke of gewonde militairen f. zij, die als geestelijke, bedienaar van den godsdienst of student in de godgeleerd heid, enz., ontslag van den dienstplicht heb ben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist g. zij, van wie bij den keuringsraad is gebleken, dat zij kleiner 2ijn dan 1.55 M, h. zij, die ingevolge verdrag met een reemden Staat ontslag van den dienstplicht bij den landstorm hebben gevraagd, doch op wier aanvraag om ontslag nog niet is beslist. De landstormplichtige, die vermeent te verkeeren in een dor hier voren onder a—li omschreven gevallen, welke aanspraak geven op vrijstelling of voorloopige vrijstelling van opkomst, kan zich, desgewenscht, om in lichtingen vervoegen ter Gemeente-secretarie op een werkdag tusschen 9 uur voormiddag® en 3 uur namiddags. Zij, die voornemens zijn, zich in de Neder landsche koloniën te vestigen en daarvan tijdig een deugdelijk bewijsstuk aan het De partement van Oorlog inzenden, zullen door den Minister van Oorlog vvorloopig worden vrijgesteld van de verplichting om aan de oproeping te voldoen. Aan de oproeping mogen voorloopig NIET voldoen 1. zij, die verblijf houden in een Gemeente, waar een der ziekten, vermeld in de Wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, epidemisch heerschende is verklaard 2. zij, die verblijf hou Jeu in een gezin waar een der onder 1 bedoelde ziekten heerscht of waar een dier ziekten heeft geheerscht en het gevaar voor besmetting nog niet is ge- Doet een geval zich voor, als hiervoren bedoeld onder 1 en 2, dan behoort de land stormplichtige daarvan onverwijld kennis te geven ter Gemeente-secretarie. VERVOER. De landstormplichtige. die, ten einde aan deze oproeping te voldoen, gebruik moet maken van spoor, tram of stoomboot, dan wel op zijn reis naar de plaats van opkomst van éen of meer veren moet gebruik maken, kan, om voor Rijks-rekening te worden vervoerd, op den laatsten werk dag vóór het vertrek zich vervoegen ter Ge meente-secretarie. Alsdan zal hem inlichting aangaande de reis kunnen worden gegeven en. desgewenscht, een daggeld van fo.25 worden uitbetaald, indien hij daarop recht heeft. ZIEKTE. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, dient de land stormplichtige hiervan zoodra doenlijk, door overlegging van een gelegaliseerde genees kundige verklaring, ter Gemeente-secretarie tc doen blijken. DESERTIE. Hij, die zonder geldige reuen aan deze oproeping voor den werkelijken dienst niet voldoet, stelt er zich aan bloot, als deserteur te worden behandeld. KOSTWINNERSCHAP. Indien ten ge volge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen landstormplichtige vol doende middelen tot levensonderhoud ont breken of 'zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat. waartoe hij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed- of aan ver wantschap bestaan, dan kunnen belanghab- benden zich wenden tot den Burgemeester meteen ongezegeld, door den landstorm plichtige mede-onderteekend verzoekschrift, tot het ontvangen eener geldelijke vergoeding. NIET-OPKOMST. Wie wegens een gel dige reden niet aan dc oproeping voldoet, moet, zoodra deze reden ophoudt te bestaan, daarvan kennis geven ter Gemeente-secretarie. Amersfoort, 24 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, -Van RANDWÏJCK. Vriendelijk. Ook de >Stichtsche Crt.» maakte Zaterdag avond melding van het door ons gelijktijdig gesignaleerde bericht inde «Gazelle de Lau sanne», dat luidt Als België de helft van Luxemburg, de Duitsche helft van Limburg en Nederlandsch oostelijk Limburg had gehad, zou in 1914 een verdediging van de Maas mogelijk zijn geweest. Een vergrooling van België met Nederlandsch gebied zou natuurlijk op vriend- schappeiijkcn grondslag moeten geschieden, met een billijke schadeloosstelling als basis. Het bloed, dat de Belgen hebben vergoten, geeft hun echter recht op bijzondere voor deden. Wanneer Holland in "toog houdt, dat het zelf is ontkomen aan het vreeselijk lot van België zal het den door de Entente ondersteunden cischen van België een ge- I willig oor verleenen. Ook zal men misschien j op een aanstaand vredescongres deze vraag regelen, opdat België, tegen schadoloosstel- 1 ling, een controle over de monding zijner nationale rivier krijgt i Het anti-revolutionair orgaan in de Pro- vincie Utrecht voegt cr aan toe >De lieden die dergelijke enormiteiten durven te publiceeren, behoeven volstrekt niet I »in 'toog te houden» dat de halve Belgische bevolking door het Nederlandsche volk in het leven gehouden wordt, waarvoor de aan bieding van een geldelijke fooi van Engeland I indertijd terecht door onze Regeering is af- i gewezen met een trotsch gebaar, dat meer j zei dan een lang vertoog, j «Het meerendeel van ons volk wist en weet uitmuntend, dat van eenige erkentelijk- heid hoogstens sprake zou zijn zoolang men hier «de kost voor 't eten heeft». Maar ze dienen wel in 't oog te houden, dat ons land aan «het vreeselijk lot van België is ontko- ment doordat we nooit aan eenige interna- donate konkelarij hebben meegedaan. Daar- door zijn we nu ook in staat om, als het 'moet, te toonen. dat wij niet alleen een noodlijdende bevolking kunnen en willen helpen, maar dat wc, zoo noodig, onze rechten met de wapens kunnen verdedigen. Oók tegenover struikrooversp-Mitiek als hier wordt aangeprezen». Inderdaad het laat aan duidelijkheid niets te wenschcn. De St. Ansfridus-kerk (Bergkwartier) is tevens aangewezen als kerk voor de militai ren die verblijf houden in de infanterie- kazernes; de Franciscus Xaverius-kerk (Zand) blijft de kerk voor de bereden wapens. Burgemeester en Wethouders zonden nog de volgende voorstellen aan den Raad Koninginnelaan. Bij uw besluit van 21 December 1915 werd in onze handen gesteld om advies een adres van jhr. S M. van Reigersberg Ver- sluys c.s., houdende verzoek om de iepeboo- men, staande vóór hunne villa's aan de Ko ninginnelaan te willen doen rooien om reden de wortels van die boomen het voedsel weg nemen uit hun aangrenzende tuinen. Daar het voornemen bestaat U te zijner tijd een voorstel te doen tot verandering van dc beplanting langs de Koninginnelaan, waardoor zeker grootendeels aan het verzoek van adressanten zal worden voldaan, heb ben wij de eer IJ te adviseeren om te be sluiten, hiervan aan adressanten mededeeling te doen en ons te machtigen, belanghebben den in overweging te geven, in hun tuinen onmiddellijk achter de omheining een grep pel te doen graven van circa 1.50 M. diepte, teneinde de wortels van de boomen te kun nen afsteken en daarna de greppel weer dicht te maken, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat geen voedsel door de boomen uit hun tuinen wordt gehaald. De straatboomen zullen door deze maat regelen minder vlug groeien, doch verder daarvan geen nadeel ondervinden. Werkloosheid. Bij uw besluit van 1 September 1914 werd besloten, de Verordening op de werkloozen- verzekering tc- wijzigen in verband met de tijdsomstandigheden en te doen aansluiten bij de door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bij circulaire van 2; Augus tus 1914 in hei leven geroepen «noodregeling» Hei was toen reeds duidelijk, dat die rege ling van beperkten duur moest zijn en dat binnen afzienbare:) tijd meer afdoende maat regelen zouden worden vereischt. Intusschen is gebleken, dat de noodrege ling zeer gunstig heeft gewerkt en heeft voorkomen niet alleen, dat de werkloozenver- zekering is te niet gegaan, maar naar het schijnt zelfs tot een zeer krachtige ontwikkeling van het instituut heeft bijgedragen. De Minister van Financiën tot wiens departement thans het onderwerp behoort acht het oogenblik dan ook gekomen, voor de verdere ontwikkeling meer vaste grondslagen te leggen. Onder overlegging van een geheel plan. wordt ook thans voor de uitvoering daarvan een beroep gedaan op de medewerking van de Gemeentebesturen. De hoofdwijziging, die de Minister thans wenscht aan te brengen, bestaat hierin, dat wordt verlaten het z.g.n. Gentsche stelsel (toe slag op uitkeering bij werkloosheid) om daar voor in de plaats te stellen het verleenen van bijslag op de contributiën. De Minister stelt zich vuur, daarbij vertrouwende op de medewerking van de organisaties der vak- verecnigingen en er op rekenende, dat de-e bereid zullen zijn de contributies voor de werk- loozenverzekering te verhoogen, centrale kas sen te vormen, welke niet alleen geregeld zullen kunnen voldoen aan de periodiek optredende uitkciringcn, maar welke tevens in staat zul len blijken te zijl', reserves te kweeken voor abnormale lijden als thans. Daarbij zijn af doende waarborgen voor een riebtig adminis tratis on financieel beheer getroffen, terwijl is bepiald gew orden, dat de kassen der werk- loozenfondsen op zichzelf zullen staan loa, van die d--r vakorganisaties. Het springt in het oog, dat dusdanige regeling voor de verzekerden groot voordeel oplevertde verzekeringskassen zullen veel meer waarborg gaan bicden voor een gere gelde uitkeering, ook dan wanneer langdurige werkloosheid zich voordoet. Maar ook voor de Gemeentebesturen biedt deze regeling groot voordeel; de verzekeringslust zal worden op gewekt, zoodat in crisis-tijden de Gemeente ontslagen zal zijn van het verleenen van hulp. Te ontkennen valt evenwel niet, dat de offers, die de regeling, zonder Rijks-hulp, van de Gemeente vraagt, beduidend meer zullen bedragen dan de subsidien, die thans worden verleenden natuurlijk zal een ge stadige toeneming van het aantal verzeker den steeds meerdere offers vragen. De Minister heeft echter medegedeeld dat, indien de Staten Generaal daarin bewilligen, Zijne Excellentie bereid zal worden gevonden, in de toekomst door het Rijk een belangrijk aandeel in den geldelijken steun aan de werk lozenkassen te doen dragen, en wel in dien zin, dat de Rijks-dverheid 50 pCt. van dien steun voor haar rekening neemt. Ons College is met den Minister van oor deel, dat de werkloozeu verzekering krachtig dient te worden bevorderd, zoowel in het belang der verzekerden zeiven als in dat van het algemeen.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1