J Iet bedrag van den te verlecnen steun moge dan ook toenemen een juiste raming is niet mogelijk de te behalen voordeelen zullen daar zeker wel tegen opwegen. Wij nemen dan ook de vrijheid uwe ver gadering voor te stellen, ons te machtigen, aan den Minister van Financien te berichten, dat de Gemeente Amersfoort bereid is, de nieuwe regeling te aanvaarden. Bestrating. Meermalen is het ons opgevallen en werd er ook in uwe vergadering op gewezen, dat de uitvoering der herstellingswerken aan de straten te wenschen overliet, in het bijzonder wanneer dit betrof opengebroken bestralingen voor gas- en waterleiding of electrische ka bels, terwijl het toch vele malen gewenscht was, te gelijker tijd eenc herbcstrating of verstrating uit te voeren van een naburig ge- deelte. Door den Directeur van Gemeente-werken werd onze aandacht daarop ook gevestigd j en de Directeur der Bedrijven gaf dit feit toe, doch beide ambtenaren wezen ons er op. dat deze omstandigheid een gevolg is van de wijze, waarop de uitvoering der straatwerken is ge- regeld, waarom zij op een verandering aan- J drongen. Zoolang echter het contract met de aan nemers van het gewone straatwerk liep - i n.l. tot 31 December in 15 kon van ver andering geen sprake zijn en bleef de toe- j stand zoo, dat de aannemers van het leggen j van gas- of waterleiding of electriciteitskabel zorgden voor het dichten der sleuven en de 1 aannemers van het onderhoudswerk het over- 1 blijvende uitvoerden. Vóór het afloopen van het contract werden ons dan ook voorsteilen gedaan om aan den ongewenschten toestand een einde te maken en wel door al liet straatwerk te brengen I onder éen dienst en de uitvoering in eigen j beheer te doen geschieden. Met dit voorgestelde kunnen wij ons ver eenigen, omdat dit de eenige manier is, een uniforme wijze van uitvoering der werken aan de bestrating te krijgen. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen, ons ie machtigen al het voorkomende straatwerk in eigen beheer te laten uit- j voeren onder het toezicht van Geineente-wer- ken. Voor het leggen van buizen en kabels kan worden berekend de kostende prijs aan arbeids loon en aan verloren of niet meer bruikbaar materiaal, verhoogd met 20 pet., zulks voor vergoeding van administratie, toczich', Onge vallenwet, enz., waardoor de kosten voor de bedrijven ongeveer gelijk zullen blijven als onder de vorige regeling. Wordt overeenkomstig ons voorstel besla- j ten dan zal het noodig zijn, aan te stellen in vasten dienst 2 siraatmakers en 2 handlangers en moet de Verordening tot regeling van de loonen der Gemeente-werklieden, vastgesteld 26 Mei 1914, worden aangevuld mctdecaie- j gorie «straatmakers» op een minimum-loon j van f 13.50 per week en met de categorie «handlangers» op een minimum-loon van f 11.50 begroot op f1250, zoodat de tutaalkoslcn f3470 of rond f3500 zullen bedragen. Ten gevolge van het vervallen der rijwiel paden is een bedrag van f 2500 overgehou den, zoodat de meerdere kosten f 1000 zullen bedragen. Wij hebben de eer U voor te stellen, ons te machtigen tot het aanleggen der plant soenen over te gaan en te besluiien het crediet voor wegenaanleg te verhoogen met t 1000. Ter voorziening in de vacature van een onderwijzer aan de openbare Lagere school E, ontstaan door het wegens benoeming tct hoofd eener school te Harderwijk verleend eervol ontslag aan den heer E. H. Buijten- huis. worden door B. W. voorgedragen de heeren l. C. Knoot, te I.aag-Soeren F. C. Hoek, te Maartensdijken S. Gollieb, te Winterswijk. een banner; on dergelijke I Aan de orde waren de ingekomen stuk- keenen mededeeling van het Bondsbestuur, dat het Middenstands congres dit jaar zal worden gehouden te Leiden, het verzoek om voorstellen daarvoor in te zenden vóór 1 Mei, en de mededeeling. dat de lieer H. Koppel tot de jaarvergadering waarnemend Bonds voorzitter blijft. Aan de orde waren de mededeehngen De Voorzitter deelde mede, dat de heer b .oloeeMfio in Hp insnectie Utrecht, die ren o.n.»»" --o hun wil aan mijn verzoek geen gevolg kon den geven. Duidelijk is uit sommige brieven af te leiden, hoe de onderwijzers er 111 geslaagd zijn, de harten der kinderen warm te doen kloppen voor het lijden van hen, die door den watersnood zooveel verloren. >Het be drag is niet groot, maar wat de kinderen gaven, gaven ze met een blij hart», schrijft mij het hoofd eener kleine dorpsschool E11 een ander: >Ik acht mij gelukkig, UEG. te kunnen verklaren, dat elk kind tzijne heelt de kinderen voor verreweg 1 g.oorere in.nprti*. Utrecht behooren tot een arme klasse en ieder, zon- I posterijen en telegraf Inde inspectie UtrechL der uitzondering, iets. zij 't slechts een paar reeds 25 Januari hier was om den toestand centen, heeft meegebracht». aan het postkantoor week. Wij hebben de eer U hierbij ter vaststel ling aan te bieden een ontwerp-besluit waarin het vorenstaande is geformuleerd. Daar ons is gebleken, dat de Verordening, regelende de loonen der Gumeente-werk lieden nog aanvulling behoeft voor enkele catego rieën, die daarin niet waren opgenomen bij (ie vaststelling der verordening, omdat de voor die categorieën voorkomende werkzaamheden toen nog niet in eigen beheer werden verricht, hebben wij deze gelegenheid aangegrepen, daarin te voorzien door ook die categorieën in het ontwerp-besluit op te nemen, zoodal hij vaststelling ook is voorzien in de gevallen waarvoor tot heden nog geen regeling was getroffen. Lanen Berg. Bij Raadsbesluit van 29 Juni 1915, werden B <Sr. W. gemachtigd het geprojecteerde rijwielpad in de Vondellaan te laten verval len en op de vrijkomende plaats eenig laag plantsoen te doen aanbrengen. Bij de behandeling van de vraag welk soort beplanting zou worden aangebracht, werd door ens tevens overwogen het aan brengen van eenige beplanting op de Daam Fockema-laan bij de aansluiting op de Barch- man Wuytiers-laan en langs het vo.thekje langs de trambaan, beplanting van het vak tusschen Vondel-laan en Huygens-laan, be planting terreintje gelegen in het Da Costa- plein en beplanting van het terreintje, ge legen aan de Emma-laan en den Utrecbt- schen weg, een en ander als op ter inzage gelegde teekeningen is aangegeven. De kosten van deze beplantingen worden begroot op: Daam Fockema-laan en Wuy- tiers-laan f625, Vondel-laan (middengedeelte) f 625, terreintje tusschen Vondel laan en Huygens-laan f400, Da Costa-plein f375 en Emmalaan U trechtsche weg f 195; totaal f2220. Ten einde de nooaige afwisseling te kun nen aanbrengen, zijn tusschen de beplantin gen waterpartijtjes ontworpen in het terrein tje tusschen Vondel-laan en Huygens-laan en het Da Coata-plein. De kosten voor het maken van waterdicht werk zijn niet be grepen onder het bovenstaande en worden z\an den Raad dezer G den het volgende adres Geeft met verschuldigden eerbeid te ken- nen de afdeeling Amersfoort en omstreken 1 van den Bond van Nederlandsche nnderwjj- zers, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 22 Maart 1890, no. 28, dat aan tijdelijke leerkrachten, die aange wezen zijn ter vervanging van in militairen dienst zijnde onderwijzers een zeer variee- rend salaris is uitbetaald, dat daarentegen andere lijdelijke leer krachten, die aangewezen zijn ter vervan ging van onderwijzers, wier afwezigheid niet met de mobilisatje in verband staat, steeds een constant salaris ontvangen hebben van vijftig gulden per maand, reden waarom zij, onder verwijzing naar bijgaande Memorie van toelichting, uwen Raad verzoekt 1, aan alle tijdelijke leerkrachten een sa laris toe te kennen van vijftig gulden per maand, 2. aan dit besluit een terugwerkende kracht te verleenen tot 1 September 1914. Hetwelk doende, enz. Uit de Memorie van toelichting blijkt.dat aan salarissen werd uitbetaaald aan tijdelijke onderwijzers(essen), aangewezen ter vervan ging van gemobiliscerden over het tijdvak van 26 Augustus 1914 tot 1 Februari 1915 f 222 62, dus ongeveer f 44 per maand over Februari, Maart en April 1915 f46.53; over Mei en Juni 1915 f46.53; over Juli 1915 f49.31; over Augustus 1915 ongeveer f53; over September 1915 ongeveer f34.82; over October en November 1915 f34,82; over December 1913 f39.90; over Januari 1916 ongeveer f 39, alles per maand. Uit het bovenstaande blijkt ten duidelijk ste, dat de salarieering ongunstiger wordt, naarmate de bovengenoemde ambtenaren hun diensten langer hebben bewezen. De onhoudbaarheid van een dergelijke j salarieering springt dermate in het oog, dat I verdere motiveering wel overbodig geacht zou mogen worden. Mogelijk, dat vrijwillige aanbieding van 1 diensten in Augustus 1914 aanleiding heeft gegeven tot opvattingen, waaruit deze vreemde salarieering is voortgesproten, 1 maar dan had men de ongunstigste salaris sen mogen verwachten in het begin van de crisis en niet na anderhalf jaar; dit klemt te meer, daar de onzekere financieele toestand in 1914 oorzaak was van den oproep van gratis leerkrachten. Het is toch hoogst eigen aardig, dat over een tijdvak, waarin ieder den financieelen toestand donker inzag, hoogere salarissen zijn uitbetaald dan over de laatst verloopen maanden, waarin van een ongunstigen financieelen toestand geen sprake tneer is. Er bestaat dan ook geen enkele geldige 1 reden, ontleend aan den arbeid of de bevoegd heid der tijdelijke onderwijzers, die kan bil lijken, dat zij gesplitst worden in z catego rieën, van welke de financieele waardeering zóo sterk uiteenloopt. 1 De erkenning van het beginsel van finan- cieele gelijkstelling van alle tijdelijke leer krachten leidt noodwendig tot herstel voor d*» betrokken personen van de nadeelen, Hoor hen geleden ten gevolge van een rege ling der salarissen, die te eenen male met dat beginsel in strijd is. Vandaar het verzoek om aan de gelijkstelling der salarieering een terugwerkende kracht te verleenen. Met vertrouwen ziet dan ook de afdeeling de beslissing op baar verzoek tegemoet. De onderwijzers weten, hoe zij tot kinde ren over zulke onderwerpen spreken moeten. Een vertelde mij glimlachend, hoe hij in een der laagste klassen even gezocht had naar den vorm, waarin hij de zaak aan de kleuters zou voordragen. Maar toen was onverwacht in oogenschouw te nemen. Inmiddels werd een vergadering gehouden met de Kamer van Koophandel en Fabrie ken en de Hanze-afdeeling. in welke werd éen kleine jongen hem te hulp gekomen j besloten individueele adressen te zendon aan door den vinger od te steken en te zeggen,)en Minister van Waterstaat. .Juliaanije heeft óók haar varken kapot ge- De Secretaris leest hetontwerp-adres maakt om wat te geven«. En toen was 't van ,H. N„» waarin wordt geklaagd zoo van een leien dakje gegaan. 1 wel over het te klein aantal loketten als Natuurlijk zijn er bezwaren; waar vindt „Ver de onoordeelkundige bediening aan die men die niet? IJdelheid en farizeïsme spreken loketten aan welke verschillende zaken te zoo licht een woordje mee. Die komen zelfs j gelijker tijd worden behandeld, terwijl éen bij volwassenen, als er liefdadigheid moet 1 ambtenaar of beambte twee drukke loketten worden beoefend, nog weieens aan den dagj moet bedienen. Ook wordt er op gewezen, waarom dan bij kinderen niet. Maar een jat het in 1892 geopende kantoor niet- verstandig onderwijzer weet wel, hoe hij in 1 tegenstaande de bevolking toenam van 17000 zulke gevallen spreken en handelen moet. toi 26 000 inwoners en in weerwil van de Hij zorgt, dat de kinderen var. elkander niet inmiddels toegevoegde nevendicnsien (Rijks- zien wat ze bijdragen; en hij maakt zc dui- verzekeringsbank, Ongevallenwet, Ouder- deiijk, hoe het niet aankomt op wat en hoe- domspenaioen) - nog het zelfde kleine aan- veel men geeft, maar of men geeft »m<;t een ta| loketten heeft, ofschoon door aantrekken blij hart» en of liefde en medelijden de gift van het aan het Rijk toebehoorende aan- vergezellen. Een onderwijzer verhaalde me, grenzende pand in de hal zeer gemakkelijk hoe een arme jongen hem stilletjes éen cent nieuwe loketten zijn aan te brengen. Oók in de band duwde, zijn eenig bezit; den wordt cr op gewezen, dut, door een meer volgenden dag bracht hij nóg een cent, dien practisch gebruik van het postlokaal aan het bij met een boodschap verdiend had. Zoo spoorwegstation, de dienst in hel postkantoor worden de beste aandoeningen in het kinder- Veel te vereenvoudigen zou zijn. gemoed gewekt. Het adres eindigt met het verzoek, door Als een bezwaar tegen inzamelingen op het in gebruik nemen van het aangrenzend de scholen wordt wel aangevoerd, dat op pand het aantal loketten te vermeerderen, die wijze door middel der kinderen somtijds en maatregelen te treffen waardoor een min gepaste pressie op de ouders wordt ambtenaar of beambte niet meer dan éen uitgeoefend. Dit bezwaar kan gegrond zijndienst worde opgedragen. doch alles hangt er vanaf, of het doel, voor geld gevraagd wordt, voor de kinderen begrijpelijk en of het bij outlets en kinderen volkomen sympathiek is. En dal is thans, met deze nationale ramp, die groot en klein met deernis vervult, ongetwijfeld het geval. Waar men telkens leest, hoe bij onze Oostelijke naburen de kinderen, zelfs in dc scholen, met haat tegen den vijand worden gevoed, daar heeft deze schooicollecte thans aan onze onderwijzers een dankbare aanlei ding geschonken om bij hun leerlingen aan te kweeken liefde tot den cvenmensch en te wekken deze edelste aandoening van het menscbelijk hartmedelijden met hen, die ongelukkig zijn. Van verreweg de meeste scholen in mijn arrondissement ontving ik een bijdrage. Te Amersfoort niet van de openbare scholen, wel van alle bijzondere, op éen na. Verder, met éen uitzondering, van alle openbare en bijzondere scholen in de andere Gemeenten behalve natuurlijk van die waar, gelijk te Bunschoten en Spakenburg, de bevolking zelf door de ramp getroffen werd. In 't geheel ontving ik f514.44. Van 2 scholen werd het geld niet aan mij, maar aan een plaatselijke commissie afgedragen, wat natuurlijk het zelfde is. Wat ik ontving zal, vereenigd met de bijdragen uit andere arrondissementen, als een gave der school kinderen aan de Algemcene commissie voor den watersnood worden gezonden. Morgen is onherroepelijk de laatste dag waarop men de broodkaarten kan inruilen. Men zie de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer. Mejuffrouw A. Reeders verwierf de akte Nuttige handwerken. De firma Gebr. Hamers heeft aan haar welbekende zaak toegevoegd een afdeeling 1 dit nummer. De schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, de heer J. Stamperius te Baarn, schrijft ons: Nu ge zoo vriendelijk waart, mijn rond schrijven aan de hoofden van scholen in zake j een inzameling voor de slachtoffers van den watersnood in uw blad op te nemen, wil ik gaarne uw lezers ook met den uitslag in kennis stellen. Deze is in alle opzichten gunstig geweest. De hoofden van scholen en onderwijzers hebben blijkbaar ntijn bedoeling volkomen begrepen en zijn met sympathie ingegaan op het denkbeeld, om ook het kind daadwerke lijk te betrekken in de leniging der ramp, die ons vaderland trof. »Uw circulaire vond bij ons algeheele instemming*, schrijft ntij deelde mede, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken baar adres reeds heeft verzonden en dat de In specteur aan spr. en den 1 e Secretaris reeds toonde de plannen voor den verbouw. Een gansche middag werden de besprekingen gevoerd in tegenwoordigheid van den Direc teur van het kantoor, besprekingen die reeds hebben geleid tot aanmerkelijke verbeteringen in den besteldienst. Nadat de Voorzitter had meegedeeld, dat de gecombineerde vergadering had be sloten, direct te requestreeren aan den Minis ter opdat de zeer noodige veranderingen ook zoo grondig mogelijk zouden worden aangc- bracht, werd het adres ongewijzigd v.astgc- steld. De Secretaris deelde mede, dat nog was ingekomen het jaarverslag van den Mid denstandsbond, waaruit onder meer blijkt, dat thans 145 vcreenigingen zijn aangesloten, die samen 360 stemmen uitbrengen. 1 Het verslag ligt ter lezing aan het sec .e- tariaat, 1 .<uigcstra.it 70. 1 Aan de orde was dc rondvraag, De heer Eggink bracht naar aanleiding I van de notulen ter sprake de eerste post bestelling, een zaak van reeds zeer ouden datum, in 1901 al aanhangig gemaakt door verschillende Middenstands-organisaties. Spr. was er van overtuigd, dat deze zaak urgen- ter is dan die van den dienst in het post kantoor en deelde mede, dat de vorige Di- rectcur-generaai der posterijen en telegrafie hem heeft gezegd, dat de eerste bestelling hier veel te laat is. i Omdat het punt niet op de agenda staat en, ook volgens de notulen der vorige ver gadering, in een volgende bijeenkomst aan- bangig zal worden gemaakt, wilde spr. er thans niet verder op ingaan. 1 De Voorzitter deelde mede, dat dit punt niet is gebracht op de agenda omdat liet zeer breedvoerig is besproken met den 1 Inspecteur, die mededeelde, dat met het oog op de tijdsomstar.dhedcn nergens in Neder- 1 land wijziging kan gebracht in dc bcstellin - gen. Alle moeite wordt in het werk gesteld om de bestellingen zoo goed mogelijk te doen plaats hebben de beste krachten zijn aan het front of doen dienst in de stellingen. Zoodra de mobilisatie voorbij is, hoopt het Bestuur de zaak aanhangig te kunnen maken. De Inspecteur deelde nog mede, dat in De gisteravond onder voorzitting van den heer L. J. Kr ook gehouden vergadering van «Handel en Nijverheid* werd bijgewoond door 5 Bestuursleden en 7 gewone leden. De notulen van 21 Januari werden gelezen en onder applaus vastgesteld met dank aan den ie Secretaris, den heer L. AHoubaer. r,.„8 Vervolgens werden 6 adspirant-leden toe- het kantoor te Amersfoort thans niet "wordt gelaten als lid. gewerkt voor 25000. doch voor 52 000 men- Aan de orde was een voorstel om bij te schcn. dragen voor het gedenkteeken op het graf De Onder-voorzitter, de heer Van van den heer J, S. Meuwsen, den te vroeg Schaik Versta ik goed, 52000 menschen? onulapen es,.ten Uondsvoorrmer. Dat komt me toch wel wit apocrief voor. De Vooraitle, deelde mede. dat aeer De Voorrlttert De In.pecteor noemde veel hij den Mtdden.und.bond aangeiloten e,ooo in.onera, r.ooogeinleVneerden, ,0000 vereen,gtngen daarvoor rrede hebben bijge- Nederlandache militslrin en 5000 Btdgische inwonersdat is al 54 000. dragen de meeste f 10.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2