AMEHSFOORTSCHE COURANT. Donderdag 2 ]§fg| Maart 1916. No. 869! 66e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Aniersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" H OOFD-RF. DACTE U R F. J. FREDSKIZ9. AMERSFOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per posty 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer m cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassecrkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9. B IJ B L A D. het stenografisch Raadszitting, eerste 'erslag vat gedeelte. KENNISUEYINliEX. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelezen het verzoek van F. SIEPERDA, d.d. December 1915, om vergunning tot het uitbreiden van eenc melkfabriek door plaat sing van een electro-motor van 4 P.K. voor het drijven van een karn- en een kneed machine, een electro-motor van t P.K. voor het drijven van een pomp, en een electro-motor van 1 P.K. voor het drijven van een fles- achenspoelmachine, in het perceel, alhier gelegen aan den l.aaglandschen weg, bij het kadaster bekend onder Sectie A, No. 1594, besluiten de beslissing op voormeld verzoek te ver dagen op grond, dat het ten dien einde in gestelde onderzoek nog niet is voltooid. Amersfoort, 25 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en We.ihouders van Amers foort, gelezen het ver/oek van K. J. PEGMAX, d.d. Januari 1916, om vergunning tot het uitbreiden van een werkplaats, door plaat sing van een eleciro-motor van 4 P.K. voor het drijven van een zaag- en een draaibank, in het perceel alhier gelegen aan de Koe straat No. 7, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 523S, hesluiten de beslissing op vermeld verzoek te v e r- dagen op grond, dat het tc dien einde in gestelde onderzoek nog niet is voltooid. Amersfoort, 25 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Door het oog dor naald. Baron Van der Feltz, lid der Eerste Ka mer voor Drente, heeft Dinsdag in de ver gadering van ons Hoerenhuis door een po sitieve vraag een niet minder positief ant woord uitgelokt van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken. De heer Van de l'eltz herinnerde aan een paar woorden, door den Minister bij wijze van interruptie destijds in do Tweede Kamer geworpen, toen de heer De Savornin Lohman zinspeelde op geruchten, die er liepen over mogelijke verbintenissen tusschen Nederland en Duitschland. Die woorden waren«Er bestaat geen geheim verbond met Duitsch land». De heer Van der I-'eltz gaf tekennen.dat er desniettegenstaande bij velen nog twijfel hieromtrent bestaat. Daarom verzocht hij den Minister tc dezen opzichte een duidelijke ver klaring af te leggen. Die verklaring kwam. De Minister, jhr. l.oudon, zeidc «met de meeste stelligheid te kunnen verklaren, dat er geen geheim ver bond bestaat, nog ooit bestaan heeft tusschen Nederland en Duitschland, evenmin een ge heime overeenkomst of afspraak, ja zelfs, dat nog nooit een poging tot het aanknoo- pen van onderhandelingen daarover is ge daan. In den ochtend van 3 Augustus 1914 heeft de Duitsche gezant hsm mondeling, in opdracht van zijn Regeering, meegedeeld, dat indien Nederland zijn onzijdigheid hand haaft, Duitschland deze ten volle zou eer biedigen. Te Berlijn heeft men aan den Neder- landscheu gezant de zelfde verklaring gegeven. 'Toen op 4 Augustus, gelijk uit het Engel- sche Witboek blijkt, door Von Jagow de houding van Duitschland tegenover ons werd besproken, kan met diens mededceling «Wij hebben plechtig ons woord aan Nederland verpand», slechts gedoeld zijn op deze een zijdige, stellige en plechtige verklaringen. Haar algeheelo vrijheid van handelen heeft de Nederlandsche Regecring in geen enkel opzicht prijs gegeven». Dat is een verklaring van belang. Neder land heeft nimmer een geheim verbond met Duitschland aangegaan; evenmin is gepoogd, daartoe te geraken. Van een openbaar ver bond is geen sprake. Nederland heeft ten opzichte van Duitschland volkomen vrij heid van handelen. Toen de oorlog in de ernstige begindagen van 1914 reeds woedde of vlak aan onze grenzen door Duitschland werd voorbereid, heeft Duitschland dc verklaring gegeven én aan den Nederlandschen Minister te 's-Gra- venhage èn aan den Nederlandschen gezant te Berlijn, dat Duitschland onze onzijdigheid ten volle zou eerbiedigen, indien Nederland óok zijn onzijdigheid handhaafde. En zoo is het geschied, dat ons kleine land, dat, waar het in den volkerenoorlog der twintigste eeuw aankomt op groote cijfers voor levend en dood oorlogsmateriaal, slechts kleine cijfers kon aanwijzen in ver gelijking met den machtigen buurman, on verlet is gebleven. Do verstandige politiek onzer Regecring, de bezadigde geest van ons volk hebben de neutraliteit beschouwd als Nederland's redding. De politiek van Duitschland heeft de voordeelen van een neutraal Nederland in Augustus I9i4hooger geacht dan die van een overrompeling van ons gebied, op de wijze, die zij in België heeft doorgezet. Beider politiek is te begrijpen en de zorg- vuldigheid, waarmede in den aanvang van 1 den krijg onze Nederlandsche grens is gc- i eerbiedigd, heeft het bewijs gegeven, dat het Duitschland ernst was met het eerbiedigen van onze onzijdigheid. De latere houding der Duitsche Regeering heeft, in weerwil van het grenspassengeplaag en van de duikboo- ten-, torpedobooten- en luchtschip-vergissingen waarvoor van Duitsche zijde loyaal amende honorable is gedaan, niet de minste afwijking vertoond van hetgeen den 3don Augustus 1914 is beloofd. Daaraan dankt - op welke overwegingen de welwillende houding tegenover ons land dan ook moge rusten Nederland zijn on gereptheid. Aan niets anders. Een verbinte nis was er niet; door niets kon Duitschland zich gebonden achten. En al ware die er geweest, wie zegt, dat dergelijke overwegin gen als die ton opzichte van België Duitsch- land's houding hebben bepaald, ook niet voor Nederland te vindc-i waren geweest. De gruwelijke militaire ethiek van den «nood toestand» had ook ten opzichte van Neder land kunnen gelden. •Dat is niet geschied en het is een reden tot groote verheuging. Wij zijn als doorliet oog van een naald gegaan en aan,het gevaar ontkomen. Andere geographische grenzen hadden ons wellicht desn vallen onder de gevolgen van den «noodtoestand». Er is reden voor ons volk, dankbaar te zijn dankbaar omdat de omstandigheden het spaarden, terwijl anderen onverdiend werden verpletterddankbaar jegens een Nederland sche Regeering, die in kalm overwegen de belofte der onzijdigheid kon doendankbaar om het feit, dat in de balans van het vóor- en het nadeel eener vijandelijke actie tegen Nederland, tusschen Germania's vingers het nadeel zwaarder woog en de lijn van den oorlogsbrand dientengevolge met uiterste nauwgezetheid werd getrokken aan de Bel gische zijde onzer grenzen. Stadsnieuws. Prof. dr. J. W. Pont, boogleeraar aan het Hersteld l.uthersch seminarium te Utrecht, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan in de Evang. Lvuhersche kerk, hier. Ds. Joh. Jansen, uit Utrecht, is beroepen bij de Cbr. Gereformeerde gemeente (Dc Zaaier) hier. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressortecrende hulpkantoren werd in Februari ingelegd bij dc Rijks-postspaar bank f54077.08 en daaruit terug gevraagd ^53 972 30. Het laatste door dal kantoor uitgegeven boekje draagt het om achter de betekenis te komen. De bedoeling der bepaling zuilen wij duidelijk heidshalve met een voorbeeld uiteenzetten; ln de Oostelijke :o klasse-competitie zijn V. V. O., Enschedé en H. V. C. afdeelings- kampioen, terwijl G. V. C. nummer laatst staat in de ie klasse. Nu moeten volgens gemelde bepaling deze vier vercenigingen een halve competitie spelen; waarvan de winner in de ie klasse komt. met dien ver stande, dat de huidige ie klasse nooit kan degradeeren. Wordt dus een der 2e klassers winner, dan wordt het aantal 1 e klasse clubs met éen vermeerderd. Omdat slecht een halve competitie moet worden gespeeld, alle vercenigingen elkan der dus slechts eenmaal ontmoeten, worden alle wedstrijden op neutraal terrein gespeeld, zoodat we hier ter stede wel geen enkele promotie-wedstrijd zullen te zien krijgen, tenzij er een wordt vastgesteld op het terrein van de A. F. C. Quick. De onderafdeeling Amersfoort en omstre ken van de V. P. N. kocht Dinsdag voor haar steeds zich uitbreidende handelsinstel- lingcn het voormalig Vendu-hi Havik. Uit den regenmeter werd hier in Februari na 17 regendagen afgetapt 75.3 m.M. neer- 1 slag de grootste hoeveelheid den i6den, 1 namelijk 14.2 m.M., terwijl de drie sneeuw- dagen van 23 tot 25 Februari 13.5 m.M. neerslag gaven. I Ingevolge de verke. rsstremniing op het baanvak Zaandam Purinerend der H. IJ. S. M. wordt met ingang van aanstaanden j Maandag een gewijzigde dienstregeling inge- voerd, Belanghebbenden houden hiermee rekening. In de jongste Raadsvergadering bracht de j Burgemeester terloops ter sprake een bij het College van Burgemeester en Wetbou- 1 ders in overweging zijnde grondige reorga- nisatie van den Gemeentelijken reinigings- I dienst. Thans reeds is aan de Raadsleden toege- Joh. Knoppers gehoudi zonden een voorloopig rapport en voorstel goed werden daarover van dc hand des heeren V. de Groot, 1 Directeur van den Gemeentelijken reinigings dienst te 's-Gravetihage. Het beslaat 16 pagina's druks, zoodat we voor heden moeten volstaan met de aankon- diging van het zeer doorwrochte voorstel. De inrichtingskosten worden geraamd op f9500, de jaarlijks terugkeerende exploitatie kosten op f18500. het Het jongste nummer van het V. P. N.- orgaan bevat een lezenswaardig artikel over De pluimveehouders en den watersnood, met afbeeldingen van de tijdelijke verblijf plaats der eenden uit Volendam en omge ving bij Hoogland. Aan de Dinsdag bier gehouden veemarkt golden de kalfkoeien f 230 tot f 260, de vaarzen t 170 tot f 180. Bij de Dinsdag ten 1 veilingen De jongedames E. Kuijters en A. W. Stienstra, beiden leerlingen van de Industrie- en huishoudschool, behaalden de akte Fraaie handwerken. O. R. Plet i; kapitein bij de infanterie. Kapitein A. J. Valewink is. op zijn ver zoek, eervol ontslagen uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen. Nogmaals vestigen we de aandacht op de advertentie nopens de soirée, morgenavond in I een »De Arend» te geven de fabrieksgebouwen van de voormalige Amersfoortsche stoomweverij, met machine rieën en een gedeelte van den grond ter grootte van 1.35 H.A., samen verhuurd voor f176840 per jaar, en de 4 woningen met erven, groot A. en verhuurd voor f 3S4.80, opgehouden voor f29300; een perceel wannoezeniersgrond aan het Hoevelakcr voetpad, groot 91.So A„ ver kocht voor f 4250 aan den heer G. van Nieuwenhuizen het vendu-huis aan het Havik 20 voor f5600 verkocht aan de V. P. N.; het koffiehuis-De Gans, Zand no. 24, voor bevorderd tot f 305" door den heer W. van Ilaselen q.q. een blok van 7 woningen met pakhuis, enz. aan den Grooten Koppel voor f4750 aan de lirma D. Ilubers Zn.; een blok van 4 woningen op Markenhoef, Kleine Spui, voor f 2900 aan den heer Ph. Willigenburg woning aan de Spieringsteeg no. 6 I yoor f 290 door A. Buitenhuis. In de school Nu H. V. C. afdeelingskampioen is, achten wij het wel gewenscht, in verband met de i me" 'essen- die ons bij blij' verschillende verkeerde voorstellingen te dien den gegeven met de roede. opzichte, de regeling van de a s. kampi jens- competitie uiteen te zetten en te bespreken hoe H. V. C. kan promoveeren. Deze regeling vinden we neergelegd in art. 141 sub b van het Huishoudelijk regle ment, luidende: «Indien de ie en 2e klasse competities beide of éen van beide zijn ge splitst in onder-competities, dan zullen zoo veel wedstrijden worden gespeeld, dat de eigen ervaring krijgt omdat zij wor- j Door plaatsgebrek moesten j slagen als icuilleton uitgesteld. HULPBANK TK AMERSFOOKI. 1 GELDEN TER LEEN uit het Bestuur op MAANDAG 6 MAART aan- aande, 's namiddags ten TWEE uur, vereeniging laagst in rangorde van de onge- zitting houden ten Raadhuize, alwaar de be- splitstc ie klasse-competitie of de vereetii- langhebbenden zich kunnen aanmelden óok gingen laagst in rangorde van elk der klasse onder-competities en de vereeniging hoogst in rangorde van de ongesplitste 2e klasse-competie of de vereenigitigen hoogst in rangorde van elk der 2e klasse onder competities alle tegen elk der andere ver- eenigingen éen wedstrijd spelen en wel om zooveel plaatsen in de ie klassecompetitie als er vcreenigingen uit deze competitie aan de wedstrijden moeten deelnemen». Hoewel tegen het artikel juridisch niet veel is in te brengen, moet eeu gewoon mensch liet toch minstens tweemaal lezen r het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN. Secretaris-Penningmeester. Advertentiën. Jhr. en Mevrouw RÖELL geven ken nis van de geboorte hunuer dochter Thora 17as na. Amersfoort, 29 Februari 1916.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1