Zaterdag 4 |§Üj|[ Maart 1916. COÏÏHANT. 66e Jaargang Ingezonden. lULLAEHT Co De Reinigingsdienst. Aiti het in het vorig nummer aangekondigde rapport en voorstel tot reorganisatie van den icmeen- telijker. reinigingdienst zij het volgende ontleend. De adviseur, de heer V. de iioot. Directeur van dezen tak van dienst, aanvankelijk te Arnhem, thans te 's-Gravenhage, zegt in den aanhef, dat <'-n de veran derde toestanden èn de gestadige uitbreiding der stad de behoefte aan een met do eischen des tijds overeenkomenden Reinigingsdienst steeds sterker doet worden, ook om het verblijf te veraangenamen en vestiging van gegoeden tc bevorderen. Betrof het alleen een betere regeling van dc dage- lijksche werkzaamheden, dan was de zaak vrij eenvou- d g de verplaatsing van het belt-terrein, dat thans it "het industrie-terrein ligt, maakt het vraagstuk meer ingewikkeld. Waar het in de bedoeling ligt, eerlang over tc gaan tot riolcering der stad. waardoor de fcecale stoffen verloren gaan voor de mestbereiding, zal voor den drogen afval (huisvuil en straatvuil) een ander afzetgebied moeten gezocht, evenals dit te Arnhem moest geschieden. l)it punt behecrscht vrijwel het ge- heele vraagstuk. Wellicht zal de oplossing moeten gezocht in de richting der vuilverbranding, met al dan niet productief maken van de warmte, verkregen bij die verbranding, voor gasfabriek, electrische cen trale. rioolgemaal dan wel badinrichting. Met het te kiezen afvoerstelscl houdt ook verband de vraag of de paarden-tractie moet vervangen. Ook andere punten van overweging zullen wel 3 of 4 jaar vorderen eer dit voorloopig voorstel kan worden srcvolgd door een definitief. Allereerst wordt in overweging gegeven om, in aansluiting met toekomstige maatregelen, de straat reiniging. >dic zoozeer te wetischen overlaat", ter hand :e nemen. De uitgaven voor dezen tak van dienst bedragen thans f 1.33. tegen f 1.73 te Kampen, f 1.87 te Enschede, fj.:t te Alkmaar en f 3.66 te Zaandam, alle steden met een uitgebreid tonnenstelsel. Aan redelijke eischen kar, dan ook met zóo lage kosten per hootd dor be volking zoo goed als niet worden voldaan. Het rapport vervolgt De toestand op het belttcrrcin laat veel te wenschen over. Als gevolg van onvoldoenden afvoer gedurende langen tijd van den waardcloozen rommel naar de Zuiderzee zooals gezegd wordt wegens ontoereikend debiet is een groote achterstand ontstaan, zoodat een groot deel van het terrein daardoor in beslag is genomen en men zich voor de mestbereiding zeer moet behelpen. Aangezien deze waardelooze rommel door langer bewaren tóch niet kwijt te raken is, behoort dezu achterstand zoodra mogelijk te worden ingehaald, fntusschen zij hier opgemerkt, dat het tarief voor het op de belt brengen van afval, ad f 0,05 per 0.5 M3., weinig verband houdt met de kosten, ad f 1. die de Gemeente voor afvoer heeft te betalen. Ten gevolge van den afvoer van meer bcerstoffen dan in het huis- en straatvuil kunnen worden vastge legd, staat voorts de compost in de open lucht en dienen de compost-loodsen als beerput. Het zal de vraag zijn of, met het oog op den korten tijd dien dit afvoerstelsel nog zal hebben te leven, hier nog veran dering te brengen zal zijn, bijv. aoor toepassing van turfmest of door het vergrootcn der bergruimte van de beerstoffen, óok om tc voorkomen, dat het in steeds meerdere mate noodig zal worden, beerstoffen over te brengen naar het filiaal aan den Lageweg, waarheen de afneming zich geleidelijk verplaatst schijnt te hebben. Het schoonmaken der privaattonnen geschiedt op beide terreinen in de open lucht en op gebrekkige wijze op het terrein aan »dc Zandhoopenfontbreektbijv.de hiervoor zoo noodige waterleiding geheel en al, als gevolg waarvan het schoonmaken der tonnen plaats heeft met de kleinst denkbare hoeveelheid water. De tonnen zelf zijn door hun constructie zeer onderhevig aan roesten en zien er onooglijk uit. Het verwisselen der privaattonnen in de stad ge schiedt zoo goed als geheel in den voormiddag met 6 wagens en 18 man. waarbij de dragers telkens meegaan naar de losplaats en zelfde tonnen reinigen; hiermede gaat nogal tijd verloren, die beter benut kon worden. Naar mijn meening behoeft er geen be zwaar tegen te bestaan om. evenals elders plaats heeft, ook in den namiddag, doch dan alléén in de buiten wijken, tonnen op te halen, waardoor een betere dag- verdeeling ware te verkrijgen. Het ophalen van huisvuil heeft daarentegen geheel in den namiddag plaats met het gevolg, dat dit in de winterdagen dikwijls in het donker moet geschieden ook dit werk behoort anders ingedeeld te worden. Het materieel bestaat, met uitzondering van een paar wagens van betere constructie, uit karren van ver ouderd model, welker geringe inhoud een vlugge uitvoering in den weg staat. Als gevolg van de bezetting van verschillende werkzaamheden vóór den middag, komen eerst na den middag manschappen vrij voor den veegdienst. Deze werklieden, ten getale van ongeveer 6, werken ieder op zichzelf en verspreid in een bepaald complex van straten en hebben het bijeengeveegde vuil zelf in een handkar mede te voeren en des avonds te brengen aan de belt. Het spreekt vanzelf, dat deze reiniging te eenen male onvoldoende is; de toestand waarin de straten verkecren, bewijst het trouwens genoeg. Dé onvoldoende reiniging, die in den winter modderige straten veroorzaakt, moet in den zomer veel last van stof ten gevolge hebben. Te Arnhem, waar de ge zamenlijke lengte der door den Reinigingsdienst be handelde straten weinig kleiner is dan te Amersfoort, waren geregeld minstens 15 straatvegers den geheelen dag met succes werkzaam. In het algemeen is er te weinig materieel, zelfs in die mate, dat niet eens reserve-wagens aanwezig zijn om te dienen in geval van herstellingen. Zoo wordt in het Bergkwartier slechts 2 maal per week huisvuil opgehaald, omdat voor 3 maal ophalen geen wagens beschikbaar zijn. Bij afwezigheid van uitgangs- of rustpunten van den dienst in dc stad, wordt het werk zoodanig inge richt, dat men op de schafttijden zooveel mogelijk aan het beltterrein is, waarmede eveneens nogal tijd ver loren gaat. Indien ik goed ben ingelicht, is ieder eigenaar van een pand vrij, zijn privaten met tonnen dan wel met beerputten in te richten Het gevolg hiervan is. dat de tonnen over de gehcele stad, zelfs tot in de afge legen buitenwijken, voorkomen, in welke laatste zij vanzelf een kostbare bediening vorderen. Niet alleen is die bediening kostbaar en moeilijk in de uitvoering, doch bovenal ongewenscht, omdat de tonnenwagens daardoor regelmatig moeten verschijnen in wijken waar men ze liever niet ziet. Het ware zeker nuttig, die vrijheid der eigenaren eenigszins aan banden te leggen, bijv. door een veel hooger tarief voor bepaalde wij ken in te voeren, of, nog beter, door de tonnen daar geheel te verbieden. Vervolgens blijkt het in uw Gemeente nog steeds de gewoonte te zijn om bij vernieuwing of herstelling - der straten deze gedurende zes weken onder dekzand te houden. Dit moge nuttig zijn om de straten te be schermen, doch daar tegenoverstaan zóo veel bezwaren, dat het middel erger is dan de kwaal. Des zomers stof en des winters modder, zijn zulke punten een bron van voortdurende zorg voor den Reinigingsdienst en van voortdurenden hinder voor de ingezetenen. In de meeste steden is men hiervan dan ook al sedert jaren teruggekomen en wordt volstaan met een goed in- wasschen van het zand, zonder dat beschadiging is aan te toonen. In dit verband zij nog gewezen op het groote nut om bij de bestrating scherp zand te bezigenbij ervaring uit Arnhem weet ik hoe veel bezwaren het gebruik van het bekende vettige bergzand geeft. A. 11 van C'lceff". HUREAU: EOSTEC UCST S. ais 9. Telefoon 19. van Rumenié, de Moeder der zieken en ge wonden buiten haar land wel het meest bekend onder haar schrijfstersnaam Carmen Sylva. is Donderdag in den ouderdom van 73 jaar overleden. Nieuwe automobielen. Men schrijft ons uit Amsterdam Men kan op geen gracht ioopen, of er tuft een spliksplinternieuwe auto voorbij. Ondanks de hooge rubberprijzen neemt de populariteit van de auto met den dag toe. En het zijn niet meer de kleine Fords, maar dikwijls reuzen-wagens, waarin zes man met gemak kan worden opgeborgen. Zoo kan men het fortuin zien vliegen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. enzeel Soest. ?e>l. Intero. 868 „UPS" brand- en luis. plaatsvervangende leden baronesse leeckeren van Moiecaten en de hc-er van Holst. Bestuursleden werden herkozen gravin Landwijck en mevrouw l.ouman. vergadering werd hierna gesloten. geen vulpenhouder heefr, mag zich ïan oefenen in het vermaken van een iveder. Stalen pennen zijn zoo goed st meer te koop. Ook de pollooden i schaars. Engclsche Regeering heeft uitgegeven warte lijst, bevattende de namen van met wie Britsche kooplieden geen mogen drijven, rop kom: onder meer voorde Utrecht- landels-vereeuiging. een vervolglijst zullen nu vermoedelijk araisseeren Handel en Nijverheid, de het Nijverheids departement. Mercu- dergelijke middenstands- vereenigingen. de Centrale V. P. N.-eierveiling wer- ister verkocht 149045 export-eieren 5.95 tot f6.90 en 76 174 Regeerings- voor f 5.85 tot f 6.60 per honder. e afgeloopcn week verwerkte de mijn 2 eieren. gen is hier alleen geopend de apotheek en heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2, <65- lantaarns van auto's en rijwielen moe- jlgende week vijf minuten voor half die van de overige voertuigen uiter- jf minuten voor zevenen goed helder TOONKUNST. De zangverecniging van de afdeeling Amersfoort der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst zal moeten worden opgeheven, indien niet het aantal der werkende leden aanzienlijk wordt versterkt, inzonderheid wat betreft de alten en de tenoren. Volgens de meening van den Directeur en bet Bestuur is het beslist onmogelijk, met het geringe aantal medewerkenden een uitvoering te geven. Toonkunst waardig. In de laatst gehouden Algemeene verga ring is door het Bestuur toezegging gedaan, mocht het aantal leden toenemen, zooveel mogelijk aan de verschillende uitgesproken wenschen te gemoet te komen Er zal worden gezocht naar een betere lokaliteit voor de repetities, terwijl de keuze van de uit te voeren werken ook zooveel mogelijk zal ge schieden overeenkomstig het verlangen der koorled-n. Het Bestuur, van oordeel, dat er in een plaats als Amersfoort behoefte is aan een krachtig gemengd koor, dat in slaat is, grootere en kleinere oratoria op alleszins bevredigende wijze ten gehoore te brengen, heeft dan ook gemeend, nog eens een drin gend beroep op medewerking tc moeten richten tot zangeressen en zangers hier ter steuc. Wil men, door toezegging daarvan, het blijven bestaan der Zangverceniging hel pen verzekeren, den geve men hiervan vóór 15 Maart kennis aan den waarnemend Sec, retaris, den heer W, A. van den Bovenka.np- Ulrechtschestraat 10. Het Afdeelings-Bestuur. Amersfoort. 26 Februari 1916. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek laantje z, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp i3 Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. i >t Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend». 6 M t Bal tnasque. Am. 8 Mrt. Watersnood-concert. Am. 9 Mrt. llona Durigoen Evert Cornelis. Am. 10 Mrt. Landbouwgenootschap. Zwaan. 13 Mrt. Lezing dr. W. H. Denier van der Gon. Gebouw Wilhclminastraat. Middenstandsbnnk, Am. 15 Mrt. Hollandsche operette. Am. Lezing ds. Thomson. Kloet, 27 Mrt. Lezing dr. W. 11. Denier van der Gon. Gebouw Wilhelminastraat. 25 Apr. Kmma-bloempje. md, die Woensdag in de Utrechtsche- zijn rijwiel even onbeheerd had laten kwam tot de ontdekking, dat zijn kar- vas verdwenen. recherche had reeds den eigen avond jwieldief en zijn buit opgespoord. 2 zwijntjeslikker is Donderdag naar tt geleid en daar opgeborgen doch er er nog anderen rond. lans gister werd op den Hof weer een estolen. vindt t 1 de Vit den Omtrok. Oorlogsleening is der Tweede Kamer de belasting-ont- in de 7 commis- felijk de sectie-ver wijven. Itrale boekhouding 'A. van der Henst, 1 sedert de oprichting der vereeniging voor haar heeft gedaan. 1 De notulen van 3 Maart 1916 werden ge- I lezen en ongewijzigd vastgesteld met dank aan den Secretaris, den heer J. D. Rei man Jr., die vervolgend het jaarverslag uitbracht. Daarin wordt o.tn. herinnerd, dat Zuster j M. van Vollenhoven op 5 Juli 1915 haar functie van huisbezoekster neerlegde en werd vervangen door mejuffrouw M. E. Luldinga, uit Kampen. Dank wordt ge bracht aan mejuffouw Van Vollenhoven voor De rekening sluit, bij een ontvangst van f2159.73, met een bate van f 110.72. De Secretaris deelde mede, dat het Bouwfonds thans f2272.51 bezit. De verbou wing van het huis aan den Utrechtscheweg tot Consultatie-bureau en woning voor de enquètrico zal echter f3600 vorderen, terwijl voor de inrichting een f 1600 noodig zal zijn en er dus een tekort zal wezen van f 3000. Tot leden van de financieele commissie voor 1916 werden gekozen mevrouw Van l.clyvald en jhr. Van Reigersberg Versluys Bij heldere lucht zal aanstaanden Maan dag de groote verkenningsvlucht worden ge houden. Mocht, door de bewolking, het verkennen onmogelijk zijn dan zal de vlucht plaatshebben op 7, 8 of 9 dezer. Da tocht gaat eerst naar het Zuiden des lands. Pauline Ottilie Louise van Rumenië, doch ter van Prins Herman van Wied en van Prinses Marie van Nassau, Koningin-weduwe I'KKDIKHKIIRTIÏ.N. Zondag 5 Maart. Evang. Luthersche kerk. Voorm. to'/a uur, prof. dr. J. W. Pont, uit Utrecht. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10 uur, kinderkerk, ds Hooykaas. 1 Avond 7 uur, gewone dienst, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht), Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond s'/a uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. to uur, ds. Teerink. Avond 5uur, ds. Donner. Woensdag 8 Maart. Avond 7'/a uur, ds. G. Wisse, uit Bodegraven. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5uur, godsdienstoefening. Donderdag 9 Maart. Avond 7 >/2 uur, ds. J. Bosch, uit Delft. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. to uur, godsdienstoefening. I Avond 5 uur, godsdienstoefening.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1