AMEESFQORTSCHE COÏÏRAET. Dinsdag 7 fgfjg Maart 1916. No. 8693 66e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7HEDSRZZ8. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /1.— franco per post f\. 15. Adverteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 1,5 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers. 10 cent. Bij advertentiOn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTEGRACET 9. Postbus 9. Telefoon 19. De Reinigingsdienst. 11. Het rapport van den heer De Groot ver volgt De Directeur moet geheel alleen voor alles en nog wat zorgen hij is o.a. te zeer ge bonden aan zijn administratie en andere bezigheden om voldoenden tijd beschikbaar te hebben voor het toezicht over de uitvoe ring. Wil hij dit voor eer dan is itij verplicht, in schrijfwerk in orde te zien zijn aanwezigheid i bij het aanvangen keer laten voorgaan, den laten avond zijn maken, iietgeen, ge- 1 den vroegen ochtend, den dienst, op den duur bezwaarlijk verlangd mag worden. Bij zijn afwezigheid is zijn ecktgenoote verplicht, allerlei tclephonische berichten en boodschap pen op te nemen en een paar malen heb ik gelegenheid gehad waar te nemen, dat dit vrij veel voorkomt. Hij behoort te worden ontlast van het eenvoudig administratieve werk en bovendien eenigszins te worden bijgestaan in bet toezicht op de uitvoering, al ware het alleen om hem bij ontstentenis te kunnen vervangen thans zou hiervoor niemand zijn aan te wijzen. Daarvoor is het noodig, dut een klerk wordt aangesteld, eventueel een jongmensch, dat met f500 als aanvangssalaris, behoorlijk is betaald. Deze ambtenaar zal het eenvou dige schrijfwerk hebben bij te houden, de telephoon bedienen, enz. terwijl de Directeur het meerwaardige gedeelte van de admini stratie voor zijn rgkening kan houden. De diensttijd van den stalbaas daarentegen wordt niet voldoende productief gemaakt deze verzorgt thans vóór den aanvang van den dienst de paarden --di; worden gepoetst, terwijl de haver gegeten wordt, betgeen on- gcwenscht is en hceit verder in den loop van den dag te zorgen voor den stal en voor het schoonmaken en smeren der wagens. Dit werk kon beter door een terrein- of stalknecht gedaan worden, terwijl de stalbaas dan gebezigd kon worden voor het toezicht. Ik zou den stalbaas, die op mij een goe den indruk maakte, bij wijze van proef wil len belasten met meer algemeen toezicht, zoowel op de tereinen als in de stad. Ter wille van de goede verhoudingen met het overige personeel en in verband met het door hem te verrichten meerwaardige werk, alsmede om daarmede een aansporing te geven tot nauwgezette plichtsbetrachting, zou ik zijn loon tijdens den proeftijd, even tueel gedurende een jaar, willen verhoogen met f 5 per week en zijn titel veranderen in »baas«, om hem later, bij goed voldoen,een definitieve aanstelling te geven als opzichter. Deze toeslag moge wat hoog schijnen, doch met het oog op de bijzondere omstan digheden waaronder de stalbaas zal hebben te 'verken, moet worden in acht genomen, dat van zijn beleid veel zal afhangen. Daar bij blijft hij do zorg voor de paarden behou den, hetgeen een langen werkdag vordert. Met deze uitbreiding, die overigens, op zichzelf beschouwd, toch nog geheel onvol doende is, zou ik in de gegeven omstandig heden willen volstaan, hierbij steunend op de in te voeren meer systematische werk wijze, die het toezicht zeer zal vergemakke lijken. Ten behoeve van een juiste werkverdeeling van de verschillende diensten is door mij de stad verdeeld in drie afdelingen, van welke twee weer onderverdeeld zijn intweeonder- afdeelingen. In ieder der afdeelingen 1 en II zal een gebouwtje, in mijn Gemeente «post huis» genoemd, moeten worden ter beschik king gesteld om te dienen als uitgangspunt voor de verschillende werkzaamhedenin afdeeling III kan dit punt het terrein »de Zandhoopent zijn. In verband met de wijzi ging, die de plattegrond der stad door uit breiding zal ondergaan en die later een andere indeeling noodig kan maken, komt het mij gewenscht voor, die gebouwtjes voor alsnog een tijdelijk karakter tc doen hebben zij zouden derhalve kunnen zijn een gehuurd pakhuis of eenig ander gebouw. Echter moe- ten zij in ieder geval ruimte bicden voor de berging van eenig klein materiaal en gerecd- schap, voor een schaftlokaal en een klein magazijn en moeten zij voorzien zijn van gas, water, privaat- en wascbgelegcnheid. De ligging heb ik mij voorgesteld in de om geving van de op den plattegrond aange geven cirkels, terwijl de benondigde ruimte blijkt uit de schets van een llaagsch post- i huis. I in deze posthuizen komen bij het begin en het einde der werktijden, alzoo ook op de schafttijden, de vegers, de dragers der privaaltonnen en de werklieden, die aan de vuilnis-voerlieden zullen worden toegevoegd. Deze werklieden hebben dan niet meer te gaan naar het terrein de /.andboopen»,doch blijven ie midden van hun werk, Voor het verband met de directie is het noodig. dat die posthuizen aan de telefoon zijn aatigo- sloten. j Het ophalen van huisvuil stel ik mij voor overal te doen geschieden 3 maal per week en wel in dier voege, dat het ophalen den eanen dag in afdeeling I en den volgenden dag in aideeling 11 plaats heelt. Iedere afdeeling is weer in tweein gedacht en wel met de bedoeling om in het eetie gedeelte des voormiddags en in het andere des namid dags te doen ophalen. In afdeeling 111. welke nog te klein is om te verdeelen, wordt 5 maal per weck opgehaald, Op de dagen dat zulks daar niet plaats heeft, kan de voerman met paard en wagon op andere u ij/e pro ductief gemaakt worden. Het is de bedoeling om blijkens het werk- programma aan ieder der drie voerlieden, die ik mij voorstel hiervoor noodig te heb- ben niet onmogelijk is er, vooral in den winter, nog een vierde noodig voor scholen cn andere openbare gebouwen, die dikwijls gesloten zijn op de uren, dat de gewone vuilniswagen rondgaat een gewoon werk- I man toe te voegen, die bij het ophalen assisteert en tegelijk do hoopen veegvuil j oplaadt, die hij tijdens het gaan storten van den wagen heelt bijeengeveegd. Op deze wij/.e blijft na het ophalen van het vuil steeds een reine straat achter en wordt het ophalen zelf nog bespoedigd. Hiervoor verdient het aanbeveling om de kleine vuilniskarren voor dit doel niet langer to bezigen en andere aan te schaffen, van gi'ootcre laadruimte. Deze karren kunnen dan beter dienen voor het vervoer van veeg vuil c,a„ waarbij niet zulke groote hoeveel heden voorkomen. Ten einde te voorkomen, dat nieuw materiaal zou moeten worden aangeschaft, dat mogelijk in de toekomst- plannen niet zou passen, heb ik mijn collega te Amsterdam gevraagd en bereid gevonden, I voor uw Gemeente een tweetal buiten dienst gestelde, doch nog in behoorlijken toestand I verkeerende, ofschoon van wat oude con structie zijnde, vuilniswagens te reserveeren voor den prijs van ongeveer f 100 per stuk. I De inrichting van den veegdienst, zooals ik mij die gedacht heb, blijkt eveneens uit evengenoemd werkprogramma. In hoofdzaak komt deze werkwijze hierop neer, dat zooveel mogelijk in ploegen wordt 1 gewerkt onder voortdurend toezicht van een I voorman, die overigens zelf meewerktter wille van zijn prestige behoort deze op de eene of andere wijze onderscheiden te worden (in Den Haag hebben dezen een dubbele gele band om de pet). Het handwerk wordt bovendien ondersteund door een vast, dagc- lijksch gebruik van een vecgmachine een j machine is feitelijk te gering, doch om meer- 1 genoemde roden wordt hiermede voorsbands volstaan terwijl het vuil niet in hand karren, doch in een de ploeg begeleidenden paardewagen of kar wordt opgeladen. Bij droog weder wordt zulk een ploeg vergezeld van een sproeiwagen, i Nu zal het wel niet ncodig zijn, iederen dag alle straten op die wijze te behandelen, vandaar dat ik mij heb voorgesteld, éen ploeg tc hebben van 5 man met voltallig materieel en éen kleinere van .5 man, zonder veegmachine, die, verband houdende met het ophalen van huisvuil, den eenen dag in de eene en den anderen dag in de andere af deeling zullen werken. Op de voor- en de namiddagen, waarop in een afdeeling huis vuil wordt opgehaald, stel ik mij voor, te volstaan met liet vegen bij den vuilniswagen door een daaraan loegevoegden werkman. Afdeeling III wordt in verband met de grootte en den aard der bewoning op eenigs zins afwijkende wijze behandeld, echter even voldoende als de andere. Het behoeft wel niet te worden verzekerd, dat de routen zoo danig worden gekozen, dat storing is uitge sloten en dat rekening wordt gehouden met allerlei omstandigheden, bijv. met markt- Op deze wijze zal volgens het werkpro gramma iedere straat dagelijks minstens een goede of een lichte beurt en de hoofdstraten beide krijgen, terwijl het van het te voeren beleid zal afhangen om, al naar gelang van de omstandigheden, de eene straat meer, de andere minder intensief te behandelen. Aanbeveling verdient hel nog om hetzij des Zaterdagsavonds, of des Zondagsmorgens de voornaamste straten nog een oppervlak kige beurt te geven om te voorkomen, dat des Zondags toch nog geen reine straat is verkregen dit geschiedt in vrijwel alle steden van eenig belang. Voor deze inrichting zijn geregeld noodig 3 voerlieden met paarden en 11 werklieden, welk aantal als een minimum moet worden beschouwdop een zelfde oppervlak in mijn Gemeente (Den Haag) werkt ongeveer het dubbele aantal. Rekening houdende met het aantal Kilo meters dat een ploeg vegers van bepaalde sterkte kan behandelen en in verband met de totale lengte uwer straten geloof ik wel, met boven genoemd aantal uit te komen. De verwisseling van de privaattonnen is niet zoo gemakkelijk te regelen, aangezien deze eenerzijds te zeer verspreid, en ander zijds te zeer opeengehoopt voorkomen, een en ander blijkende uit de aantallen, die in den plattegrond zooveel mogelijk voor iedere straat zijn aangegeven. Hierbij komt het on gelijk aantal verwisselingen van iedere ton de regeling nog moeilijker maken. Toch zou ik willen trachten, de zelfde indeeling te verkrijgen als voor veeg- en ophaaldienst dit is later een kwestie van indeeling, die proefondervindelijk moet worden bereikt. I11 tegenstelling met de thans gevolgde gewoonte, zou ik de voerlieden willen doen meedragen thans blijven zij bij den wagen en verder aan iederen wagen twee dragers toevoegen, zoodat een wagen even spoedig kan worden geladen als noodig is voor het heen en weer gaan naar het belt- terrein met inbegrip van het ledigen. Wan neer dit laatste te lang duurt, dan moeten reserve-tonnen aanwezig zijn, die eenvoudig in den wagen geplaatst worden, terwijl de gevulde daarna gereinigd worden en even tueel voor da volgende wagens dienen. Hiertoe moeten aan het beltterrein werk- lieden gesteld worden, wier taak alleen be staat in het reinigen der tonnen. Wanneer t.lzoo een wagen geladen is met gevulde tonnen, gaat deze naar het belt- terrein en komt een tweede wagen onmiddel lijk daarna het werk vervolgen met de zelfde dragers. Zóo werkende, stel ik mij voor. in alle verwisselingen te kunnen voorzien met 2 groepen van 2 wagensmisschien zal het noodig zijn, enkele verspreide tonnen af zonderlijk tc halen, doch dit kan geschieden met een reserve-wagen buiten het verband. Op deze wijze worden paarden en wagens nieer productief gemaakt en zijn de plaatsen waar het werk wordt uitgevoerd tot een klein aantal teruggebracht. De dragers be- 1 gir.nen en eindigen hun dienst in meerge noemde posthuizen met de bedoeling, dat zij, wanneer er tijd over is, helpen bij het veeg werk of, in bet tegenovergestelde ge val, dat zij door de vegers geholpen worden, Zooals reeds eerder gezegd, is het de be doeling, dezen dienst gelijkelijk over den geheelcn dag te verdeelen, met inachtneming natuurlijk van de wenschelijkheid om be paalde straten vóór- en andere na den mid dag te behandelen. Óp het ledigen van privaatputten heb ik geen juisten kijk kunnen krijgen, aangezien dit werk onregelmatig voorkomt. Volgens mededeeling van den Directeur zou hiervoor gerekend moeten worden op minstens 2 doch veelal 3 voerlieden met paarden en wagens. In verband met de wen- scheiijkheid om meer stoffen over te bren gen naar den I.agenweg, waarvoor 't materieel zal moeten dienen, zal het nuttig zijn, op 3 te rekenen. Ook voor het ledigen van rioolputten ben ik aangewezen op de opgave van den Directeur, die voor dit werk rekent op 2 voerlieden met paarden en wagens. Ofschoon een betere straatreiniging zeer zeker van itivoed zal zijn op de rioolputten, heb ik voorloopig gere kend op dit aantal. Het sproeien geschiedde tot dusverre met 3 sproeiwagens, waarvan éen van oude con structie. Wanneer ik bedenk, dat te Arnhem geregeld 12 wagens in dienst waren wel te verstaan óok ten behoeve van de Rijks straatwegen en de macadamwegen, die door den Reinigingsdienst niet geveegd doch wel gesproeid werden dan moet de indruk verkregen worden, dat 3 wagens in uw Gemeente bepaald onvoldoende zijn. Echter wordt, weder om de zelfde reden, geen voor- stel gedaan om hieraan uitbreiding te geven en een afwachtende houding aangenomen. In ieder geval zal een betere straatreini ging niet nalaten, een gunstigen invloed uit te oefenen, terwijl ook de reeds toegepaste behandeling met chloorcalcium haar waarde heeft. Aangezien dit werk een seizoenbedrijf is I en de paarden voor de andere diensten dag I in dag uit hun vaste taak hebben, alzoo niet j kunnen wordtn weggenomen, komt het mij j in de gegeven omstandigheden voor, dat het wenschelijk is, de paarden voor den sproei- l dienst te huren, eventueel te bedienen door eigen personeel. De sneeuwruiming wordt tot dusverre be zorgd door den dienst der Gemeente-werken. Dit werk houdt innig verband met de taak en den werkkring van den Reinigingsdienst en behoort dan ook, evenals overal elders, door dezen dienst uitgevoerd te worden deze voelt hiervoor uiteraard veel meer dan een andere dienst, waarvoor dit werk te eenen male bijzaak is, en zal er dan ook beter voor zorgen. Aangezien het vaste personeel niet bere kend is op zulke vermeerdering van de dag taak, worden in vrijwel alle steden losse werklieden aangesteld, die, in ploegen ver deeld, werken onder toezicht van de vaste werklieden, die in zulk geval als voorman optreden, terwijl de vaste voormannen op zulke dagen als opzichter fungceren. Hiervoor kan de zelfde verdeeling worden aangehouden en kan dit werk vanuit de posthuizen ge regeld worden, waartoe daar een voldoend aantal gereedschappen en een hoeveelheid zout en zand moet aanwezig zijn. De ruiming geschiedt dus weer volgeos een vast plan, eerst de meest belangrijke, dan de mindere straten. Voor het vervoer der sneeuw worden gehuurde wagens aan genomen, aangezien het eigen materieel daarop niet berekend is. Een sneeuwploeg zou bij de de ruiming der rijwegen uitstekende dieusten bewijzen, doch om meergenoemde reden wordt de aan schaffing nog niet voorgesteld. Eindelijk komen er bij den dienst nog allerlei werkzaamheden voor, als opruiming vat. stortplaatsen van vuil, verwijderen van straatzand, afvoeren van waardeloos afval van den ,Lageweg«, het reinigen doormid del van spuiten van de open goten, schoon houden van urinoirs, straatwieden, reinigen

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1