Stadsnieuws. Ingezonden. Quaker Oats Te laat om het nog in het vorige nummer te kunnen opnemen, ontvingen wij Zaterdag het volgende communiqué. Door den Directeur van het Rijks-centraal administratie-kantoor voor distributie van levensmiddelen is per circulaire aan de Burge meesters meegedeeld, dat na de loopende week niet kan worden doorgegaan met de beschikbaarstelling van varkens tegen 70 ct. per K.G. slachtgewicht. Voorloopig zal de levering belangrijk worden ingekrompen en waarschijnlijk een of twee weken onvol doende zijn. De prijzen zijn voorloopig bepaald voor varkens met een slachtgewicht van respect, minstens 80 en 110 K.G. op 80 en 83 ct. per Kilogram. De Burgemeesters worden dringend ver zocht, bij de vaststelling der detailprijzen voor dit overgangstijdperk rekening te hou den met de gunstige positie waarin de var kensslagers met name in de laatste maanden hebben verkeerd en voorts om door een goede controle te verzekeren, dat het vleesch in het klein aan de ingezetenen of omwonen den wordt verkocht. Tevens deelt men ons mede, dat in de volgende week geen aflevering van Kegee- ringsvarkens zal geschieden, maar dat ver wacht mag worden, dat de omstandigheden zich binnenkort zullen wijzigen en met de distributie wederom een aanvang zal worden gemaakt. Inmiddels zijn maximum-inkoop prijzen bepaald. In den ouderdom van even 85 jaar is hier Zaterdag na korte ongesteldheid overleden de heer X. Vink, van 22 Maart 1875 tot 27 Juni 1912 Gemeentebode en bode van het Burgerlijk Armbestuur, welke betrekkingen hij steeds met groote toewijding vervulde. De ter aarde bestelling zal Donderdag middag omstreeks half een geschieden op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats. De heer I. C. Knoot, te I.aag-Soeren, in de jongste Raadvergadering benoemd tot onderwijzer aan de school Coninckstraat, heeft de benoeming niet aangenomen omdat het hem niet mogelijk b'eek, hier een wo ning te huren tegen schappelijken prijs. A. van de Fijpekamp hoopt aanstaanden Maandag den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den vader van zijn tegen woordigen patroon, den heer W. Ruitenberg. Een kwart eeuw heeft Nol, vooral in den schoonmaaktijd de vertrouwensman van velen, die ververs- of behangerswerk van doen heb ben, de belangen van zijn patroons, achter eenvolgens vader en zoon, op voorbeeldige wijze weten saam te koppelen met die der klanten, er nooit éen teleurstellend, doch komend op de minuut, waarop hij had beloofd er te zullen zijn. Vice-admiraal F. Pinke, sedert 1912 com mandant der zeemacht in Xed. Oost-Indiö, zal eerst na de demobilisatie repatrieeren. Kolonel J. Burger, thans commandant der 1 e brigade, is bevorderd tot generaal- majoor en belast met het bevel over de ze divisie. Luitenant-kolonel H. C. A. de Block, com mandant van het ge regiment infanterie, is bevorderd tot kolonel-commandant der 3e brigade kolonel R. Dufour, thans sous-chef van den Generalen staf, is belast met het bevel over de 4e brigade. Luitenant L. J. Rieber, van het 16e regi ment infanterie, is bevorderd tot kapitein. Aan kolonel W. S. X. van Bockom Maas, commandant der 4e brigade, is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst. In ValkhofFs kunst-vitrine is thans geëta leerd een knap bloemstuk van mejuffrouw G. van 't Eind. Volgende week gaat in het bioscoop' theater aan de Langestraat de zeer bekende film «Quo vadis". De Openbare leeszaal en bibliotheek nam sedert 1 Januari toe met 155, in Februari met 50 nieuwe leden. liet aantal bezoekers der couranten- en tijdschriftenzaal, waar thans niet minder dan 210 periodieken ter lezing voorliggen, was in Februari van dit jaar 2015. tegen 2302 in de zelfde maand van 1915 en 1440 in 1914; dat van de studiezaal was 460, tegen hot en J92. Er werden uitgeleend 4133 banden, tegen 3713 in Sprokkelmaand 1915 en 230S 1914. Het aantal uitgeleende romans bedroeg 2263, 181S en 1256, het aantal kinderboeken 724, 795 en 277. In de gisteravond gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der X. V. «Middenstands-credietbank voor Amersfoort en omstreken" werd voor den tijd van éen jaar herbenoemd tot Directeur dier Bank de heer H. Grevers. De Raad van Commissarissen stelde voor, de tijdelijke benoeming te continueeren omdat de instelling nog geen vol jaar werk. De X. V. Holland—Noord-Amerika hypo theekbank". gevestigd te Gorinchem. kondigt bij advertentie in dit nummer aan de uitgifte van een millioen gulden aan t> pets pand brieven, voor de stukken van f tooo en f 500 met winstaandeel, voor de kleinere coupures zonder aandeel in de winst. De plaatselijke afdeeling van den Bond voor vrouwenkiesrecht houdt Donderdagmid dag een vergadering, in welke mr. II. Vaillant zal spreken over de artikelen der Grondwet, die de verhouding van ons volk met het buitenland regelen. Van vrou wenkiesrecht gesproken, het Zon dagsblad van >De Tijd" heeft aan zijn lezeressen gevraagd hoe de Roomsch-Katho- lieke vrouw denkt over het vrouwenkiesrecht. Op de rondgezonden uitnoodiging aan vooraanstaande vrouwen kwam voor 21 pet. antwoord binnen. Er kwamen echter behalve deze antwoorden ook spontane brieven van lezeressen in. Circa 36 pet. der zich uitsprekende Ka tholieke vrouwen verklaarden zich meer onverdeeld voorstandsters van vrouwenkies recht, zonder dat zij eenige beperking aan gaven ruim 35 pet. uitte zich als tegen standsters ruim 16 pet. kon uf wilde om de eene of andere reden geen meening uitspre ken. Bovendien was ruim 12 pet. alléén voor kiesrecht voor vrouwen, die hoofden van gezin, of door haar zelfstandigheid daarmee gelijk te stellen zijn. Worden zij, die meer onverdeeld voor standsters zijn van vrouwenkiesrecht, dus van zelf reeds voorstandsters van kiesrecht voor gezinshoofden en daarmede gelijkgestelden, bij de laatste categorie voorstanders opge teld, dan is circa 48 pet. der R. K. vrouwen, die zich bij de rondvraag hebben geuit vóór kiesrecht voor de vrouw, die hoofd van een gezin is of daarmee gelijk gesteld kan wor den; circa 35 pet. zijn tegenstandsters circa 16 pet. schijnt onverschillig. H. C. 2 won hier Zondag op eigen terrein met 31 van Presto. Amersfoort 2 was met 2—0 de meerdere van D. O. O. 3. Quick 2 werd met niet minder dan 1—5 geslagen door H. V. V. 4. onder hare bezoekers, terwijl ook vrouwen in de besturen zitting uemen. In sommige Burgerlijke Armbesturen zitten ook vrouwe lijke leden. Waar nu in deze lichamen de vrouwen met vrucht werkzaam zijn, was er zeker geen enkele reden <>rn ze te weren uit de kerke lijke liefdadigheid. Waar de vrouw een kracht blijkt te zijn in het opsporen en het lenigen van armoede, waar velen van haar over veel tijd beschik ken om aan dit werk te geven, zoude het jammer zijn. als de kerken deze krachten, gaven en tijd ongebruikt lieten. Mogen dus spoedig vele gemeenten van verschillende kerkgenootschappen het voor beeld van Bennebroek volgen! En als de kerkeraden wat al te conser vatief zijn, moeten de vrouwen maar eens bij hen aankloppen. Misschien vinden zij dan gehoor. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Hierbij zend ik u een berichtje, hetwelk j ik zeer gaarne zou opgenomen zien als in- 1 gezonden. j Bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, J. A SAXDBERG. 2de Secretaris der afd. Gooi- en Eemland van de Ned. ver. tot besch, van dieren, j Amersfoort 21 Februari 1916. 1 Door het Bestuur der afdeeling Gooi- en Eemland van de Ned. vereeniging tot be- I scherming van dieren is een schietmasker aan geschaft, hetwelk geregeld door den heer 1 E. R. van de Kamp, wonende Arnhemschestr. 3 te Amersfoort, wordt gebruikt. Het Bestuur verzoekt den leden dier af- j deeling wanneer zij er op gesteld zijn. dat het vee in den kortst mogelijken tijd pijn- 1 loos wordt gedood, hun vleesch van slagers j te betrekken, die het schietmasker geregeld j gebruiken. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden heden verkocht 170611 Regeerings-eieren voor f 6.20 tot f 6 qo per honderd. Met gevaar voor eigen leven bracht Zater dagmiddag de nieuw aangestelde agent var polite Van Es op den Arnhemscheweg eei hollend paard tot staan. Vanochtend om 5 uur werd de geheelt brandweer gealarmeerd voor een brand bij «Birkhoven». In den kortst denkbaren tijd waren allen met het volledige materieel op de zooge naamde plaats des onheils tegenwoordig, waar tot 7 uur een oefening werd gehouden. De politic hield weder een gesignaleerde aan. die nog eenige dagen tegoed had en stelde hem np transport naar Utrecht. Een poosje geleden hield de politie hier een 31-jarigen zwerver aan. die in het bezit werd gevonden van Chineesch porseleinen voorwerpjes, stukken dekens, enz., die later bleken ontvreemd uit een villa aan den L'trechtschen straatweg bijna onder Soest. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Arrondissements rechtbank te LVecht eisehie gisteren tegen hem 8 maanden vcor dezen diefstalen 18 maanden wegens diefstal van lood en koperen kranen, ter waarde van f45, uit een huis van de bouw-maat schappij iNieuw Amersfoort», mede op den Berg Het is beter, een woord terug te houden dan het terug te nemen. Kellnersactie en Fooienstelsel "Uit den Omtrek. De aannemer van de herstellingswerken aan de dijken bij Xijkerk bracht uit Hattem een ploeg geschoolde werklieden mede. wien hij 30 cent per uur betaalde en nam uit Xij kerk en omgeving handlangers aan, die hij betaalt met 18 cent per uur. Gisterenochtend weigerden de 200 losse werklieden het werk te hervatten tenzij hun 25 cent per uur werd betaald. Daar de aan nemer hiertoe niet bereid was, werd besloten te staken, Middelerwijl blijven de Arkenheemsche en de Bunschoter polder in gevaar. We lezen in »De Ploeger" Ds. A. S. Talma. te Bennebroek. de oud- Minister, heeft het intiatief genomen tot een uitnemende zaak. Hij heeft, gebruik makende van een betrekkelijk nieuwe bepaling in het kerkelijk reglement, enkele belangstellende dames uit de gemeente Bennebroek bij offi cieel kerkeraadsbesluit aangesteld tot arm- verzorgster naast de broeders diakenen. Is dit geer. verblijdend verschijnsel? De particuliere Vereen, van Armenzorg tellen bet algemeen meer vrouwen dan mannen De actie, welke thar.s door de vakbonden van personeel in het café-restaurantbedrijf I wordt gevoerd, n.l. omde kellners schade- I loos te stellen voor de r.adeelen der jongste prijsverhoogingen, verdienen in een ruimer kring de aandacht, i Bij een nadere beschouwing van hetgeen 1 de kellners, vereenigd in deze Bonden, wen- schen en hopen te bereiken, is, dat dit per- soneel over de gansche linie in loondienst zal komen te staan, i Moge de vergoeding, welke zij van de werkgevers verlangen voor de nadeelen der prijsverhooging, al het onmiddellijke doel zijn, ontegenzeglijk zit aan deze actie de 1 bedoeling en het voornemen vast, er toe te geraken, dat het kellnerspersoneel. tenge- volge van het fooienstelsel, niet langer als een bijzondere groep arbeiders zoowel in 1 economiscben zin als in sociaal-wetgevend opzicht te midden van de loonarbeiders aller beroepen staat. In economischen zin daarom, wijl 2ij als arbeiders in dienst staan van een werkgever die hen voor hun arbeid niet zelf betaalt, doch dit op zijn clientele heeft afgewenteld sociaal-wetgevend opzicht, wijl vele wet ter. van beschermenden aard hen niet berei ken daar de kellners vrij algemeen niet worden beschouwd als arbeiders, tegen «loon» arbeidend i Xaast dit pogen verlangen deze arbeiders naar het oogenblik, waarop de kellners niet meer worden verplicht, te betalen aan be drijfskosten voor de inrichtingen waar zij werkzaam zijn, waaronder het bezoldigen van ander personeel. Zulke abnormale verhoudingen, waarbij de arbeider van zijn fooien aan den werkgever nog moet afstaan, te doen verdwijnen, is mede het streven van deze vakbonden. In een destijds uitgegeven brochure wer den bedragen van f300 tot f1700 per jaar genoemd, die door het kellnerspersoneel aan de inrichting waar ze werkzaam waren, wer den toebetaald. Deze ongezonde verhoudin gen bestaan ook thans nog in tal van groote en ie klasse inrichtingen hier te lande. De vrij algemei 1 ingevoerde bierprijsver, hooging nu, treft de kellners wel het meest in hun inkomen, terwijl in die zaken, waar dit artikel niet werd verhoogd, daarvoor andere consumptie in prijs steeg. Het kellnerspersoneel draagt de overtui ging een overtuiging, ontsproten aan het dagehjksch bedrijfsleven - dat hetgeen het verlangt, niet te veel gevraagd is en van de winst best af kan. De pogingen der kellners-organisaties kunnen als redelijk worden beschouwd verre van te veel eischend, en verdienen den morcelen steun van allen, die in het kellnerspersoneel. Daarbij zal het streven om «loon» arbeider te zijn, naast de zedelijke waarde er van door een verdwijnen van het karakterbeder- vend fooienstelsel den keUo^uin een gunstiger maatschappelijke p^^^Rrrengen dan die waarin hij thans ver^ een streven, dat ieder die tusschen arbeider en werkgever normale arbeidsverhoudingen tracht te scheppen, onbewist sympathiek moet zijn, een sympathie, die de kellners bij voorbaat gaarne tegemoet zien. De Besturen. AMSTERDAMS!) HE SNUFJES. Worden de menschen ernstiger? Toen de oorlog uitbrak, is er van ver schillende zijden op gewezen, dat nu de menschheid gelouterd zou worden. We leef den te lustig, te weelderig, te zorgeloosnu zou de menschheid weer ernstig worden. En er werd voorspeld, dat spoedig de kerken te klein zouden blijken, maar dat de schouw burgen en andere huizen des vermaaksvoor een groot gedeelte zouden kunnen worden afgebroken. Die voorspelling 's niet bewaarheid ge worden. Inderdaad, de eerste oorlogsmaan den waren de kerken eivol, en klaagden de theater-directeuren steen en been, zoodat Heyermans bijv. weer tijd vond, in het «Han delsblad» zijn Falklandjes serie te vervolgen. Maar nu De kerken zijn niet voller meer dan vóór den oorlog, maar de publieke vermakelijk heden rendeeren beter dan ooit te voren. Speciaal de bioscooptheaters zitten ge regeld propvol. Neen, ernstiger schijnen de menschen niet te worden. Het omgekeerde willen wij ech- ter óok niet beweren. Men moet er toch I rekening mee houden, dat Amsterdam nog steeds veel «vluchtelingen» herbergt en dat ook het aantal buiteiilandscbe kooplieden nog steeds groot is. Ook de zoete oorlogswinstjes, die er in breeden kring gemaakt zijn, komen de publieke vermakelijkheden, als wel van zelf spreekt, wel ten goede. In den tijd van de organisitie. Men schrijft ons uit Amsterdam Wij hebben hier een groote winkeliers- vereeniging, een flinke organisatie, die veel in het belang van den winkcliersstand heeft gedaan. Ieder, die er een winkel van eenige beteekenis op nahoudt, is lid van die ver eeniging. Maar de winkoliers hebben aan die eene organisatie niet genoeg. Zij vinden het noodig. nog speciale vereenigingen op te richten, die niet de algemeene winkeliers- belangen behartigen, maar de bijzondere be langen van den eenen of anderen tak. Zoo is thans opgericht een vereeniging van winkeliers in garen cn band. Het doel van die vereeniging is naar het schijnt, wat meer eenheid in de prijzen te krijgen, zoo dat concurrentie voorkomen zou worden. Inderdaad zijn de prijzen in garen en band den laatsten tijd zeer opgeloopen, terwijl die hoogere inkoopsprijzen dikwijls niet op de klanten kunnen worden verhaald. Ongetwijfeld kan een dergelijke vereeni ging de belangen der winkeliers bevorderen, maar dan moet de overgroote meerderheid der collega's meedoen, cn ieder, die de Amsterdammers kent, weet. dat de solidari teit vooral in middeistandskringen dikwijls nog allerbedroevendst is. Herhaalde malen werden er in de hootdstad reeds pogingen gedaan oni eenheid in prijzen te brengen. Kappers, handelaars in boter en kaas, brand- ?n tal van anderen pro- niecst waren de resultaten stoffenhandel, beerden het, klein. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18 tv j Oudheidk. museum F'lehite. Dinsdag 1 heosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond, Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 15 Mrt. Heyermans. Am. Ledoiivergad. Ambachtsschool. Schoolgebouw. 10 Airt. Bond vrouwenkiesrecht. Ons Huis. 2' -Mrt. l.edenverg. Handelsschool. Am. 17 Mrt. Lezing dr. W. H. Denier van der «o vtr« r a t,ebouw Wilhelminastraat. 29 Mrt. l.edenverg. Natuurhistorische ver- eemging. Reichmann. 7 Apr. Nuts-lezing, Am. 25 Apr. Emma-bloempje. 21 Mei Encycliek-feest. 3/6 Juni Tentoonst. Natuurhist. vereen. Am. li foidkoop ta rmtagx kit 4ur. »!,.,eh.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2