BIJBLAD AmersfoortsclB Courant Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Koetsiers en Voerlieden Wanneer gij iets koopt van de No. 8698 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 18 MAART 1916. KENNISGEVING. MELK VOORZIENING. De Burgemeester van Amersfoort. Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie, d.d. 11 Maart 1916, no. 1013, betreffende meikvoorziening, waarbij in vooruitzicht wordt gesteld, dat dagelijks aan eiken melkveehouder door zijne tusschenkomst 1 cent per Liter in de Ge meente Amersfoort verbruikte consumptie- melk wordt uitbetaald lx>ven den prijs, welke wordt betaald door den slijter (81/., cent) of door den consument (11 cent), Noodigt alle melkveehouders, zoowel in als buiten de Gemeente Amersfoort, uit, aan den Directeur van het Levensmiddelenbureau, Appelmarkt 11alhier, opgave te doen van de hoeveelheid melk, welke door hen in de maanden April tot en met October 1915 voor gebruik in de Gemeente Amersfoort werden geleverd aan slijters, aan directe verbruikers of aan eenigc melkinrichting. De Directeur van gemeld Levensmiddelen bureau is voor deze aangelegenheid op Maan dag 20 en Dinsdag 21 Maart a.s. telkens van 9 tot 12 v.m. of van 2 tot 3 uur n.m. voor melkveehouders te spreken. Amersfoort, iS Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Ten slotte schreven B. W. aan den Raad Bij de behandeling van de Begrooting voor 1916 is van meer dan éen zijde gesproken over de noodzakelijke verbetering van den toegang tot de oude stad. In ons antwoord op de afdeeli^gsverslagen hebben wij onder meer gezegd, dat wij sym pathiek staan tegenover het geopperde denk beeld om een plan te maken ter systematische uitvoering van de noodzakelijk geachte ver beteringen. De Commissie voor de Fabricage is inmid dels uitgenoodigd, de uitwerking dezer ge dachte in studie te willen nemen. Zonder vooruit te willen loopen op hetgeen de commissie ons zal adviseeren, moeten wij thans komen met een voorstel, dat met die plannen in nauw verband staat, n.l. de ver breeding van een gedeelte van de Langestraat bij de Varkensmarkt. Ten einde deze verbreeding tot stand te kunnen brengen, werd door U reeds besloten, over te gaan tot aankoop van de perceelen kadastraal bekend sectie E nos. 1841 en 1842 aan de Zuidzijde en sectie E no. 3463 aan de Noordzijde van de Langestraat. Het is ons thans mogen gelukken, de beschikking te krijgen over de overige gron den benoodigd voor de verbreeding en het stichten van nieuwe perceelen aan de Noord zijde van de Langestraat. Mogelijk zal het daardoor worden, een straatbreedte te verkrijgen van 11 Meter. Ten einde U een juist inzicht te geven van hetgeen deze verbetering zal kosten, deelen wij U mede, dat reeds is uitgegeven voor aankoop van het perceel kadastraal be kend Sectie E no. 3463, plaatselijk Lange straat no. 10f20600.— Het nu voorgestelde zal kosten aankoop van het perceel kadastraal be kend Sectie E no. 289 - 5000.— stichting nieuwe huizen voor G. Boeken- oogen en G. Riezebos- 16000. schadevergoeding aan Boekenoogen en Riezebos5ooa overkluizing voor de verbreeding - 2000. bestrating- 1000.— afronding hoek van het perceel Sectie E no. 297- 500-- onkosten - 4°o. Totaal - 30500. Hierbij is buiten beschouwing gelaten de aankoop van de reeds genoemde perceelen aan de Zuidzijde van de Langestraat. kada straal bekend sectie E nos. 1841 en 1842, groot respectievelijk 54 M- en 240 M2 voor respectievelijk f7210 en f 13 090.50, omdat de bedragen, daarvoor uitgegeven, vooral na de tot stand koming der verbreeding ter plaatse, zeker ruimschoots zullen worden gedekt óf door verhuur óf door verkoop; wij durven zelfs veronderstellen, dat de waarde dezer eigendommen zal verhoogd worden met f 5000, welk bedrag dan in mindering van bovenge noemde lasten mag worden gebracht. Tegenover de lasten staan voorts nog, als baten, de opbrengst van de afbraak der perceelen Langestraat nos. 6, 8 en 10 en Krankeledenstraat no. 2, geschat op f2000. terwijl de nog overblijvende grond, die niet wordt bestemd voor straat en verkregen wordt door slooping van het perceel Lange straat no. 10 en Krankeledenstraat no. 2, groot 99 M'-\ kan worden verkocht voor f 9S50 aan de firma P. de Gruyter Zn., te 's-Hertogenbosch, kost en van overdracht voor rekening van koopster. Zuiver ten laste der Gemeente blijft derhalve f50 500-f 16850 of f33150. Ten behoeve der verbreeding behoudt de Gemeente dan een oppervlakte straat van 1:0 M-. Gelet op het groote belang, dat de Ge meente heeft bij deze verbreeding hebben wij de eer U voor te stellen, daartoe te besluiten door vaststelling van het hierbij gaand ontwerp-besluit met bijbehoorende ont- werp-overeenkomsb Aan Gedeputeerde Staten dezer Provincie is het volgende adres verzonden geeft eerbiedig te kennen, enz. dat de Gemeente Amersfoort onlangs beeft gekocht een perceel grond voor ongeveer dat die grond, indien hij publiek verkocht zou kunnen worden wat zeer te betwij felen is slechts de marktwaarde van f 1700 zou kunnen opbrengen, dat die grond een paar jaar geleden is ge kocht door baron Rengers met het plan, daar een huis te stichten, doch daarvan heelt afgezien en hem van de hand heeft willen doen, dat die grond daarvoor dan ook niet bij zonder gunstig is, als zijnde gelegen opeen half uur afstands van de stad, den vorm heeft van een scherpen driehoek, zeer onvrij is en geen uitzicht heelt, dat de Raad evenwel dien grond toch gekocht heeft, ofschoon het niet denkbaar is, dat de stad zich tot op een afstand van een half uur gaans zou kunnen uilbreiden, evenals Amsterdam, dat de ontevredenheid over dien aankoop zeer groot is en als zeer onbezonnen wordt beschouwd en men zich afvraagt welke toch de ware reden voor zoo iets zouden kunnen zijn. dat het eenige antwoord hierop is, dat de Raad genoodzaakt is geweest, tot dien exorbitanten prijs te koopen om zijn daarbij gelegen gronden op dien zelfden hoogen prijs te kunnen boeken, hetgeen niet moge lijk zou zijn indien die grond publiek ver kocht zou zijn geworden (waarvoor de Raad gevreesd zal hebben) en slechts de gewone marktwaarde van f:700 had opgebracht en zijn Grondpolitiek alsdan zou blijken te zijn een zeepbel en de stad bankroet, dat in 't algemeen de waarde van grond en huizen te Amersfoort zeer fictief is en op den besten stad gelegen heerenhuizen zoo goed als onverkoopbaar en ook niet te ver huren zijn, zooals bijvoorbeeld met iLisiduna" het geval is geweest, dat, eenige jaren ge leden gebouwd voor zeker mille, na korten tijd bewoond geweest te zijn, een paar jaar niet te verkoopen noch te verhuren was en eindelijk voor ongeveer elf duizend gulden is verkocht en eenigen tijd daarna, wederom voor dien zelfden prijs, aan het Leger des Ileils", dat nu nog meerdere groote heerenhuizen, op de beste standen, onverkoopbaar zijn. dat ondergeteekende |UwEdelGrootAcht- baren alzoo in overweging zou willen geven, den Raad niet te steunen in zijn pogingen om den gevaarlijken weg op te gaan van den kikvorsch in de fabel. Hetwelk doende, enz. Ten einde de zaak geheel objectief te kunnen beoordeelen, is op zijn verzoek, de naam van adressant achterwege gelaten. De Redactie is evenwel door hem gemachtigd, dien mede te deelen aan werkelijk belang hebbenden. Tot juist begrip herinneren we, dat het adres betreft den aankoop van 2.87.75 H.A. bouwgrond aan Laan 1914 van den heer A. Looxma van Weideren baron Rengers voor den prijs van 60 cent per M'-, den zelfden prijs dien baron Rengers in 1912 betaalde; tot welken aankoop voor f 17 625 in de vorige Raadszitting werd besloten met op 3 na algemeene stemmen. Baron Rengers wilde op die gror.d een villa bouwen, en huurde, in afwachting daar van de villa van baron Van Hogendorp, welke hij inmiddels kon koopen, daar kolonel baron Van Hogendorp hier niet terugkeert. Aan den Raad dezer Gemeente is ver zonden volgende adres: geven met verschuldigden eerbied te ken nen ondergeteekenden, A. Hulst en C. Wijnen, respectievelijk Voorzitter en Secretaris der afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Bond -van werklieden in openbare diensten en bedrijven, goedgekeurd^ bij Kon. Besluit van 12 Januari 1915, dat zij zich, in opdracht van de huishoudelijke vergadering van boven genoemde organisatie, tot uwen Raad wen den met het beleefd maar dringend vezoek om, nu de abnormale toestand en daarmede dc zeer hoogc stand der prijzen van de eerste levensbenoodigheden zoolang aanhoudt, aan het personeel in dienst der Gemeente Amersfoort, dat minder dai: f 1000 per jaar aan inkomen heeft, een hoogcr loon per week uit te koeren. Voor een nadere inotiveering van dit ver zoek zijn ze.zoo vrij te verwijzen naar bij gaande Memorie van toelichting. Hetwelk doende, enz. Het Rijks-Centrale administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen heeft thans officieel aan de Burgemeesters doen weten, dat in de week van 19 tot 26 Maart geen varkens kuunen worden geleverd, met vermelding, dat in de week van 26 Maart tot 1 April de levering wederom zal plaats hebben. Het is echter niet zeker, dat de aflevering zal plaats hebben tot het volle aantal der gevraagde hoeveelheden. We herinneren nog eens aan de kook demonstratie, welke hier Maandag en Dins dag wordt gehouden vanwege de firma R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam. Mevrouw Verschoor—Jansen, die straks Amersfoort metterwoon gaat verlaten, heeft gisteren afscheid genomen van het Vluchte lingen-comité, van de dames die het met onverzwakten ijver bijstaan in zijn moeilijk werk, en van de vluchtelingen, Zoo gaarne had zij, die sedert 10 October 19:4 zorgde voor de maaltijden der vluchte lingen, tot het einde hen verzorgd zij stelde er zich zooveel van voor. hen uitgeleide te doen naar hun weder vrij vaderland. De eervolle onderscheiding, haar echtgenoot ten deel gevallen, heeft dit goede voornemen doen stranden. Als hoofd der dames is thans opgetreden mevrouw Von Schmidt auf ALenstadt. De jongedames M. Gaemer, A. B. C. Glaser en T. Lokhorst verwierven de akte Nuttige handwerken. Majoor dr. J. J. Snel zal dr. S. de Jong vervangen bij de 4e divisie. De Toonkunst-afdeeling heeft, als wel te verwachten was, toezeggingen gekregen voor ernstige medewerking in haar zangkoor. Het spreekt intusscheu vanzelf, dat van de voor genomen tweede uitvoering, op 2S dezer, niets kan komen. Daarom biedt het Bestuur dien dag een kamermuziek-avond aan, te geven door het Utrechtsch strijkkwartet met medewerking van mevrouw I.ucie Veerman Bekker. Chevalier Kinsbergen.die hier welbekende, zal Donderdag en Vrijdag optreden in »De Arend". Als nieuwtje heeft hij thans ook een mooi stel hitten, die goede circus-toeren zullen uitvoeren. Ds. Van Wijhe, uit Barchum, zal hier morgenmiddag de vraag bespreken van de R. S. V. en de S. D. A. P. Quick 1 gaat morgen naar haar naamge- noote te Kampen. H. V. C. 2 ontvangt A. W. 3. Amersfoort ontvangt Quick 2. Amersroort 2 gaat naar A. W. 4. Quick 3 gaat naar Hercules 6. Aan de Centrale V.P.N.-veiling werden gister verkocht 170 311 export-eieren voor f6.25 tot f7.20 en 115 747 Regeerings- eieren voor f6.25 tot f6.70 per honderd. In de afgeloopen week werden door die veiling verwerkt 3642:1 eieren. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 45, telefoon 63. Het S-jarig zoontje van den heer II. A. V. geraakte gister al spelend onder een vracht wagen. De heer L. Pezie verleende de eerste hulp. Hedenochtend bleek, dat een dijbeen ge broken, het andere gekneusd en het achter hoofd geschaafd Is, doch dat de kleine patiënt er lang niet zoo erg aan toe is als oogen- blikkeliik na het ongeval werd verwacht. Een 83-jarige bewoonster van de Schel- vischsteeg werd gisteravond door de buren, die haar hadden gemist, dood te bed ge vonden. De lantaariu van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart voor zevenen, die van de overige voertuigen uiterlijk kwart over zevenen zijn aangestoken. De politie hield hier een gesignaleerde aan, die nog 32 dagen tegoed had. De dwaas wenscht; de wijze werkt. l'KKMKBEUKTKN. Zondag 19 Maart. Evang. I.uthersche kerk. Voorm. iol/2 uur, dr. Toxopetls. Remonstrantsche kerk. Voorn:, io'/.j uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorin, lo1/;! uur, ds. S Lulofs, uit 's-Gravenhage. Gereformeerde kerk (Langegracht), Voorm. 10 uur, ds. G. Wielenga, uit Zwolle. Avond 52/2 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond s'/j uur, ds. Wielenga. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 52/2 uur, godsdienstoefening. Donderdag 23 Maart. Avond 72/2 uur, ds. Joh. van der Schuijt, uit Amsterdam Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 92/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistisch verbond, in de Doopsgezinde kerk. Avond 6I/0 uur, ds. N. J. C. Schermerhorn. uit Nieuwe Niedorp. AMERSFOORT, 17 Maart 1916. Appelen fo.a f o.—Peren f o. - a fo,—.Nieuwe aardappelen io.— afo.— Zand- aardappelen f 2.S0 a f 3.30. Hoendereieren f7.15 af7.40 per 100 stuks. Bruine eieren f7.40 a f7.50 p. 100 stuks. Hooiboter fi.6o a f 1.85 per Kilo. Kippen f 1.30 a f 2.75 Kuikens fo.— a 1 o.—Piepkuikens f 1.— a f i.75. Ganzen fo.— a fo.Oude eender, fo. - a f0.Jonge eenden fo.a lo.— Hazen f o.a fo.—Wilde konijnen to a fo.Tamme konijnen fo.So a f2.per stuk. Duiven fo.So a f 1.— per paar. Vette varkens fo.afo. Magere varkens f 30. f 50.Zeugen f 100,— a f 140. Biggen f 20.a f 2S.—Kalveren f15.af28. Aangevoerd waren ongeveer heet. Appelen. heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen 30 heet. Zandaardappelen200 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 200 Kilo Hooiboter: Vette Varkens; 40 Magere Varkens: Varkens voor export- slagerij; 300 Biggen12 Zeugen 59 kalveren. V. P. N. veiling, Amsterdam. 16 Maart 1916. V. P. N.-ei f6.45 tot f8.75 Regcerings-ei f6.50 tot f7.15 V, P. N. 24 260 Aanvoer: Regeering ,96o-8 LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden. Wijkbezoekers en Be langstellenden zal het ('entraitl-burenu op DINSDAG 21 MAART, namiddags om half vijf zitting houden in het gebouw KOESTRAAT no. 9. Voor spoeaeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandf STADT. Zuidsingel 12. Religieus Socialistisch Verbond. Afd. Amersfoort. Religieus Socialistische Samenkomst Zondag 19 Maart, *s avonds HALF zeven, in de Doopsgezinde kerk. Spreker: ds. X.J. C. SCHERMERHORN uit Nieuwe Niedorp. Onderwerp: „Heldengodudlenst". Medewerking Amersfoortsch Vioolkwartet. Toegang vrLJ. GEVRAAGD. Aan een groote Transport onderneming te Amsterdam kunnen eenige bekwame VnkmensclK'ii worden geplaatst. Rij voorkeur tusschen 25—45 jaar. Vast loon per zes werkdagen f 13.— tot f 15. in verband met de te verrichten werkzaam heden. Br. fr. met afschrift van getuigschriften motto Koetsier» aan Alg. Adv. Bureau A. DE LA MAR Azn„ Amsterdam. bij een van onze adverteerders, maak U dan bekend als lezer van onze courant. Bat kost U niets, alleen maar een paar woorden; doch U zelf en ons bewijst het een grooten dienst

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5