BIJBLAD AmersroortsctiB Courant Stadsnieuws. van de No. 8701 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma a. h. van CLEEFF VAN ZATERDAG 25 MAART 1916. De eerste voorjaarsvergadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal aanstaanden Woensdag worden gehouden in de Groote kerk, hier. Amersfoort behoeft zich niet meer zóo te schamen, dat het geen openbare badinrichting heeft als vóór kortwant ook het zooveel rijkere Baarn heeft besloten, zijn badin richting, die het bij den jongsten stormvloed verspeelde, niet te herbouwen. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 413 de heer Jorrits de Boer, in agenturen, Anna Paulowna-laan 34. De heer H. C. A. de Jong heeft in de jongste vergadering der Roomsch-Katholieke kiesverceniging meegedeeld, dat hij niet meer in aanmerking wil komen voor een moge lijke herkiezing tot lid van de Provinciale Staten. De aftredende leden, de heeren K, van der Burg, H. J. Bicker Caarten (Baarn) en W. van Klooster (Eemnes) werden opnieuw gecandideerd. De heer F. M. Houbaer werd gekozen tot Onder-voorzitter. De jongedames F. VV. Meiuers en B. Gilles, leerlinge der Industrie- en huishoudschool, behaalden de akte Nuttige handwerken. Mr. dr. W. A. van Zijst heeft bedankt voor het Burgemeesterschap van Batavia. Ten gevolge van den oproep hebben reeds 42 leden van de Openbare leeszaal en biblio theek hun contributie verhoogd. Wie volgen Dat Amersfoort op éen avond zelfs niet in den Vastentijd èn een circus èn een specialiteiten voorstelling zou kunnen ver drager, heeft wel niemand gelooid. Natuurlijk had het circus-Kinsbergen, dat in »De Arend» optrad, de voorkeur en al waren het geen »heusche< paarden, doch hitten, men heeft zeer genoten van de uit stekende dressuur, welke niet alleen bleek uit de gangen op het uit den aard der zaak kleine tooneel, maar ook uit het appor- teeren, het gedachtenlezen enz. Een zeer in den smaak vallend nummer was ook dat van een der leden van het ge zelschap, die wondere toeren met duiven deed van den gespannen draad. Een heel goede August vulde de tusschen- poozen op recht verdienstelijke wijze aan. In >Amicitia« traden indetdaad eerste rangs artisten op, doch er was heel weinig betalend publiek. Uitgaand Amersfoort heeft in deze veel bewogen tijden ook wel iets anders te doen dan een specialiteiten-voor- stelling bij te wonen. Vermoedelijk heeft de heer Staal uit het telkens drukker bezoek op Zondag afgeleid, dat hij ook op een week dag wel eens kon optredendoch hij heeft zich deerlijk misrekend. Natuurlijk had hij, die zijn beste beentje voorzette, een reusachtig succes, vooral met zijn onbetaalbare gramofoon-imitatie. Ook het zeer muzikale duo-Joline, Betty Martine met haar gedresseerde honden, de neger zangers en dansers, de dwerg-humorist Bel loc en vooral de pianist, die alle nummers op ongewoon artistieke wijze begeleidde, deelden in hat succes. Doch artisten kunnen niet leven van een dikwijls zelfs zeer enthusiast applaus. De keuze wordt nu moeilijk. Royaards en Magda Janssens komen hier aanstaanden Woensdagavond opvoeren Schönherr's »De duivel in de vrouw» in de vertaling van den heer Edmond E. Visser het evenement van het tooneelseizoen. En Vrijdagavond zal de Kon. vereeniging »Het Nederlandsch tooneel» hier spelen «Mensch en oppermensch»van Bernard Shaw, in de vertalling van Herman Roel- vink, evenzeer met een uitstekende bezetting. De Dinsdagavond onder voorzitting van den heer C. M. Cremer gehouden jaar vergadering der vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken" werd bijge woond door éen lid, dat nog kwam omdat hij rapport moest uitbrengen namens de financieele commissie voor 1915. Niet alleen de Raadszitting maar ook andere bijeenkomsten beletten de 2elfs meest belangstellende leden, tegenwoordig te zijn. Het jaarverslag werd vast gesteld, waar na de Rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer J. H. C. Th. leengs, voorloopig goedgekeurd, terwijl deze en de heeren J. S. J. de J o n g h en M. S. de Pool werden herkozen tol Be stuurslid. Aan. het inmiddels in druk verschen ver slag zij het volgende ontleend. In weerwil van de moeilijke tijdsomstandig heden ging de Middelbare Handelsdagschool met 4-jarigen cursus weder vooruit. Het aantal leerlingen klom in 1915 van 107 tot 135, van welke 65 uit 16 omliggende Ge meenten. Na de school van de Algemeene Winkeliers Vereeniging te Amsterdam is zij de sterkst bevolkte Handelsschool in ons land. Als gevolg van de splitsing der 2e klasse in 1914 moest in 1915 ook voor 3e klasse een parallel-klasse worden ingesteld en ver moedelijk zal in 1916 ook de 4e klasse moeten geplitst. Het behoeft geer. betoog, dat deze nieuwe uitbreiding van de school met grootere kosten gepaard gaat. Zoo moest andermaal het personeel met éen leeraar worden uitgebreid. Door dezen maatregel kwam het Bestuur tevens nader aan het doel, dat het zich heeft gesteld, t.w. dat voor ieder te doceeren vak een leeraar met Middelbare bevoegdheid beschikbaar zij. Doch ook andere omstandigheden werkten mede tot een voortdurende stijging van uit gaven. De leeraar Y. Dusbosq bijv. is nog steeds in Frankrijk gemobiliseerd, hetgeen, gelijk bekend is, een extra-uitgaaf van 1750 'sjaars meebrengt. Sloot 1914 met een nadeelig saldo van f 676.45, over het afgeloopen jaar valt een tekort van f303.77 te boeken, niettegenstaan de de schoolgelden f3208 (dus belangrijk meer dan de raming ad f 2400) hebben opge bracht en het beheer met groote zuinigheid werd gevoerd. De vereeniging. die in 1914 bij de firma Lamaison Bouwer Co. een tegoed had van f1171.37, zal op deze vordening wel een bedrag van f 1000 moeten afschrijven. Voor het totaal tekort van f 1980.22 zullen voor 1917 de noodige middelen tot dekking moeten worden gevonden. Tot noodzakelijke aanschaffing van meubi lair in 1914, werd in 1913 een bedrag van f 500 gereserveerd. Evenmin als in 1914 heeft het Bestuur in het afgeloopen jaar de vrijheid kunnen vinden om die gelden voor het aan gegeven doel te besteden. Het tekort over de afgeloopen jaren moet zoo spoedig mogelijk worden aangezuiverd en het Bestuur is van oordeel, dat bedoeld reser vefonds moet Worden aangewend tot gedeel telijke dekking van het tekort. Blijkens schrijven van Z Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken vaB 2 October 1.1. 1 is op de Rijks-begrooting voor 1916 een bedrag van f 8000 uitgetrokken als subsidie aan de vereeniging voor 1916. De Staten der Provincie Utrecht mochten bij besluit van 20 Juli 1915 goedvinden, het subsidie der Provincie voor 1916 te verhoogen tot f 1943, terwijl krachtens besluit van den Raad onzer Gemeente van 30 Maart 1915 het Gemeentelijk subsidie voor dat jaar werd gesteld op f5900. Behalve de suhsldies van de Gemeenten Baarn en Zeist wordt thans bovendien door de vereeniging van de Gemeente Soest een subsidie van hoogstens f 25 per leerijpg geno ten, tot een maximum van f 100, onder bepa ling dat het subsidie per leerling et het voor dezen te betaleu schoolgeld samen niet meer dan f60 zal bedragen. Op adressen aan de Staten der Provinciën Noord-Holland en Gelderland om subsidies uit de Provinciale kas voor leerlingen die uit die Provinciën de school bezoekeu, werd af wijzend beschiktde beslissing op een derge lijk adres aan den Raad van Hilversum werd aangehouden. Het jaar 1915 was overigens van bijzon dere buteekenis, omdat voor het eerst het eind examen der school werd afgenomen. Aan alle to leerlingen kon het diploma worden uitgereikt en deze hebben allen een werkkring kunnen vinden en zijn werkzaam tot tevre denheid van hun chefs. Van hen zetten 9 hun vakstudie voort, ten einde practijk-diplo- ma's te verwerven. De tiende slaagde daarin reeds. Hieruit blijkt wel het best het nut van de schoolmaar gezien den vrij belangrijken werkkring waarin deze jongelui voorloopig een bestaan trachten te y Inden, valt vooral vast te stellen hoe de waarde van het diploma door derden wordt erkend. Zoo werd o.a. blijkens schrijven van 25 Mei 1915 de Directie van de H. IJ. S. M. bereid bevonden, de eind-diploma's der school gelijk te stellen met die eener Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus, wat betreft de sollicitatie van oud-leerlingen naar de betrekking van leerling klerk bij genoemde Maatschappij, mits de door sollicitanten behaalde eindcijfers vol doende zijn geweest. Van den Directeur-Generaal der Staatsspoor wegen ontving het Bestuur bericht, dat het eind-diploma der school vrijstelling geeft v^n het examen voor surnumerair bij die Maat- schappij. Voorts werd op een verzoek van het Be stuur door Z. Exc. den Minister van Oorlog bepaald, dat aan de leerlingen die met goed gevolg het 4e studiejaar hebben doorloopen vrijstelling zal worden verleend van het wetenschappelijk toelatings examen voor het reservekader bij de infanterie, de vesting-ar tillerie en de bereden korpsen. De vereeniging telde op 31 December 107 leden. Wegens gebrek aan vrijen tijd zag de Se cretaris mr. R. P. van der Mark zich in Janu- ari «9«5 genoodzaakt, ontslag te nemen. Het Bestuur is er nog niet in geslaagd, in deze vacature te voorzien. Voor den cursus 1915/1916 meldden zich in het geheel aan 55 candidaten, n.l. 37 voor de eerste, 15 voor de tweede en 5 voor de derde klasse. Hiervan werden er 12 afgewezen, zoodat tot de school werden toegelaten 43 nieuwe leerlingen. Nadat de nieuwe cursus reeds was aange vangen, meldden zich ook dit jaar nog telkens candidaten aan deze konden echter wegens gebrek aan ruimte niet meer worden toege laten. Ten gevolge van de splitsing der 3e klasse was het schoolgebouw in de Koestraat te klein geworden. In de behoefte aan ruimte werd voorzien, doordat de Gemeente een zeer doel- hulplokaal liet bouwen in den schooltuin. Met erkentelijkheid wordt in het verslag gewag gemaakt van de verbetering, die het Gemeentebestuur wederom heeft aangebracht ten opzichte van de schoolbanken er werden n.l, in twee lokalen nieuwe geplaatst. De be hoefte aan een behoorlijk, volgens de eischen des tijds ingericht schoolgebouw doet zich intusschen meer en meer gevoelen. De Voorzitter deed nog de volgende belangrijke mededeeling. Door het Bestuur worden plannen overwo gen tot oprichting van een Handelsavond cursus. Evenals in andere plaatsen doet zich ook hier ter stede, bij jongelieden die overdag reeds op kantoor of winkel zijn, de behoefte gevoelen aan meer ontwikkeling eu kennis op handelsgebied. Het geldt hen te helpen, die nist zoo ge lukkig waren, de Handelsdagschoolt te kunnen bezoeken. Het Bestuur wil trachten, door het oprich ten van een Handels-avondcursus in die leemte te voorzien, indien althans de bezwaren van financieelen aard kunnen worden overwonnen. Waar in het boven staande wordt meege deeld, dat wegens te late aanmelding candi- daat-leerlingen moesten afgewezen, omdat men immers op het laatste oogenblik geen plaats kón majcti, mogen belanghebbenden wel acht geven op de advertentie in dit nummer nopens de inschrijving vau leerlingen voor den nieuwen cursus. De St. Joris-school, aan de Schimmet- penninck-kade, moet alweer uitgebreid. De aanbesteding zal weldra plaats hebben. Tot onderwijzer aan die school is met ingang van 1 April benoemd de heer B. Schneider, uit Volendam. Onder voorzitting van den heer J. B u n- n i k werd Donderdagavond in het patronaats gebouw aan de Elleboogsteeg gehouden een buitengewone vergadering der plaatselijke Hanze-afdeeling, weike ook werd bijgewoond door 6 middenstanders uit Baarn. In stede van te 7.30 werd om 8.05 (fé'Vcr- gadering geopend. De notulen van 26 Januari werden onge wijzigd vastgesteld, met dank aan den 2e Se cretaris, den heer L. J. Hemels. Twee nieuwe leden werden geïnstalleerd. Ingekomen was een schrijven uit Leeuw arden, houdend verzoek om inlichtingen over de jeugdorganisatie; de ie Secretaris, de heer H. H KMl man n. beeft dit inmiddels ver zorgd. De Voorzitter herinnerde hierna, dat deze vergadering vooral is belegd om te komen tot een vak-organisatie van bakkers en kruideniers, zeide dat het hem bijzonder genoegen deed, dat ditmaal een middenstan der, iemand dus tegenover wien men zich vrijer gevoelt dan tegenover de heeren die vroeger hel nut van bet gildewezen uiteen zetten, dit onderwerp zou inleiden en noodigde bij voorbaat allen uit, vragen te stellen of bedenkingen te opperen. De heer Chr. J. Vrucht, Hanze-propa- gandist uit Leiden, zeide vervolgens, dat het gildenwezen uit de Middeleeuwen, doch zon der zijn fouten en aangepast aan onzen tijd, een juweel is voer den middenstand. Niet het «Ieder voor zich en God voor ons allen», van de Fransche revolutie, moet de leuze zijn, doch het Allen voor éen en éen voor allen», naar den wensch van paus Leo XIII, die nu bijna 25 jaren geleden in zijn beroemde ency- kliek «Rerum novarum» her-opriep de orga nisaties van de arbeiders, van de boeren en van de middenstanders tot gezamenlijke behartiging van aller algemeene belangen. Daaruit ontstondeu de vak-vereenigingen, met, als gidsen, de vak-organisatie en de vak coöperatie; de laatste met het doel, gezamen lijk grootere quantums in te koopen tegen contante betaling ten einde sterk te slaan tegen de concurrentie \an boven (de fabrikanten, de filialen en de grossiers) èn van beneden (de verbrulka-vereenigingen, enz.). Spreker, eenig zoon van een dorpstimmer man en dus aangewezen om zijn vader op te volgen in het vak, heeft persoonlijk ervaren, dat men ook met slechts weinig personen kan coüpereeren. Een kwart eeuw geledeD stond spr. nog aan de schaafbank kozijnen uit de hand te maken toen een reiziger het dorpje bezocht en de voordeelen van een pons machine uiteenzette. Welnu, de drie timmer lieden van het dorpje kochten gezamenlijk zoo'n pons-rpachine en dit samendoen beviel zóo goed, dat zij weldra ook gezamenlijk hout inkochten, In het kort een inkoop-coöperatie stichtten. Hoe sterker zoo'n coöperatie is wat leden- Ui betreft, des te grooter quantums kan men gezamenlijk Inslaan, des te lagere prijzen be dingen bij den inkoop, des te lagere ver koopsprijzen berekenen, des te grooteren omzet maken. Wie lid is van een middenstands-vereeni- ging verlangt uit den aard der zaak nog wat meer dan de behartiging der algemeene mid denstands-belangen, hunkert hoe langer zoo meer naar de behartiging ook van specifieke vak-belangen. Zondagsrust, vervroegde win kelsluiting, boekhoud-cursuasen, enz. zijn stellig hoogst welkomdoch men verlangt ook finan cieel voordeel en dit is alléén te verkrijgen door vak-organisatie. Dergelijke vak-organisatie is te meer noodig door de reeds vermelde concurrentie. Spr. herinnerde, dat de ambtenaars-inkoopsvereeni- ging te Rotterdam nog in het crisisjaar ruim 6 millioen omzette en wees op de verbruiks- vereenigingen van arbeiders (coöperatieve bakkerijen, kruidenierswinkels, slagerijen en zelfs coöperatieve bouwvereenigingen wier leden werklooze timmermansknechts het werk den timmermansbazen voor den neus weghalen). Wat de vak-organisaties kunnen tot stand brengen, toont het feestnummer van de Bossche bakkers- en kruideniersvereenlging, bij haar 1 o-jarig bestaan. Zij begon heel klein te Til burg en is thans reeds een zeer machtig diocesaan vak-gilde. Dat dergelijke vak-gilden met den dag meer noodig zijn, bewijst de resolutie, welke verleden jaar met algemeene stemmen werd aangenomen in de te Utrecht gehouden Al gemeene vergadering der Maatschappij van nijverheid en volgens welke het nuttig en noodig is, dat de arbeiders in coöperatie gaan m. a. w. de samenwerking van groot-kapitaal (de fabrikanten) en arbeiders. Het wordt óok bewezen door de op leiding tot administratief ambtenaar bij ver- bruiks-coöperaties. Maar niet minder wordt het bewezen uit hetgeen we thans meeleven. Heel wat winke liers hebben te tobben door de Regeerings- voorwaarden omtrent de levensmiddelen-voor ziening. Ieder Nederlander is er mee ver trouwd geraakt, dat de Regeering dit bedisselt, de prijzen bepaalt, enz. en het gevaar is lang niet denkbeeldig, dat deze Regeeringszorg ook in vollen vredestijd zal worden voortgezet. Men moet in de middenstand-vergaderingen geen plechtige moties aannemen, geen zwaar wichtige adressen opstellen tegen ambte naars-coöperaties immers dat is louter vrij heidsaanranding doch men moet in branqbe- vergaderingen zich bedienen van het zelfde wapen, namelijk óok kapitaal bijeenbrengen, Gaat men over tot het vormen van vak gilden, dan moet ge niet rusten voor alle vakgenooten daarin zijn opgenomengij moet geen keuze doen, doen allen ver eenigen voor uw gezamenlijke vakbe langen, óok de kleintjes, mits zij midden standers zijn en dus niet een kruidenier wiens geheele winkelvoorraad bestaat uit een rooden zakdoek, een bokking, twee pakjes zeeppoeder en drie pakjes kachelglans. Gij helpt dan elkaar, want veel kleintjes maken óok een groote en het gezamenlijk quantum kan daardoor zóo groot worden, dat ge 5 in plaats van 4 pet. korting kunt bedingen bij den inkoop. Het is ook een daad van naastenliefde en het is de wil van paus Leo XIII, die u heeft toegeroepen vereenigt u I Geheel naar het woord, dat iederen tsden Zondag na Pink steren wordt herhaald steunt elkander, maar bijzonder de huisgenooten des geloofs. Zulk een Hanze-gilde moet federatief samenwerken met eventueele plaatselijke vereenigingen, evenals de Hanze-afdeeling federatief samenwerkt met «Handel en Nijver heid*'. Juist in die federatieve samenwerking ligt de hoogste kracht. Mobiliseert u in vak-gitden als vrijwillige landstormers en ge kunt verzekerd zijn van de overwinning (applaus). De Voorzitter gaf nu gelegenheid tot het stellen van vragen. Een borstelmaker vroeg hij hoe kon komen tot de oprichting van een vak-gilde, zoo mogelijk een diocesaan. Hij is de eenige, die hier dit ambacht beoefent. De heer Vrucht: Door dit te vragen in den «R.K. Middenstander" en in «Gilde- kracht". Een kruidenier vroeg welke middelen

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5