AMEESFOORTSCHE COURANT. Dinsdag 28 Maart 1916. No. 8702. 66e Jaargang. 41» pets. VeifwllHye Leening; STAAT DER NEDERLANDEN groot f 125000 000 Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortscht Courant, voorlieen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTE UR F. J. TRSDEHZZ8. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- cn Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Dij regel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening*- advertentiOn per regel 15 cent, Reola nc«. 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent, Dij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTSGRACHT 9. Postbus g. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 April doet in - schreven aIsabonn<5, ontvangt de tot dien datuin verschijnende nummers kosteloos- KENNISGEVING. MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetisch register. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat het inschrijvings register voor de lichting 1917, met het daar uit opgemaakte alphabtisch register ge durende acht dagen, van den 25 Maart 1916 tot en met den 3 April a.s. ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op: 1. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden uitgebracht bij den Commissaris der Koningin dezer Provincie; 2. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld 3. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onder- teekening door een ander persoon is toege laten, zoo bij het bezwaarschrift eene behoor lijke volmacht wordt overgelegd 4. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter Ge meente-secretarie moet worden ingeleverd; 5. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischen, hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben; 6. dat bet bewijs van ontvangst moet worden bewaard, tot dat bij of zij, die het bezwaarschrift indient, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Amersfoort, 25 Maart 1916. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. Shaksper of Bacon? In den loop van dit jaar, den 23 April, zal, naar de >Arnhemschc Courant* herinnert, de herdenking plaats hebben van den drie honderdsten sterfdag van William Shake speare. Dat zal, vervolgt het blad, voorzoover de tijdsomstandigheden het toelaten, aanlei ding wezen tot voorstellingen, waarbij eer bewezen zal worden aan de nagedachtenis van den grooten Engelschen schrijver, wiens geesteskinderen eeuwen reeds trotseerden dat zal aanleiding wezen óok tot het uitge ven van herinneringsboeken. In ons land is voor zoo'11 uitgaaf door lezingen belangstel ling gewekt, en wanneer de datum van de herdenking nadert, zullen natuurlijk dagbla den en periodieken artikelen wijden aan den schepper van Hamlet*. Misschien zal dan niet op den voorgrond worden gesteld de vraag, waarvan de oplossing, al laat zij na tuurlijk de beteekenis van de serie onsterf lijke werken volkomen onaangetast, toch van belang mag geacht worden te zijn, een vraag, die reeda tot veel pennenstrijd aanleiding is geweest, aan welker beantwoording tal- looze knappe mannen hebben gearbeid, die in de literaire wereld meer dan eenmaal een (question bruiante* was, een vraag over welker beantwoording de meeningen thans nog; evenzeer verdeeld zijn als zij ooit waren. Elke: poging om die quaestie nader tot een oplossing te brengen, dient, althans wanneer daarbij ernst voorzit, met ernst beschouwd te worden, omdat toch ten slotte de vraag of Shakespeare de schrijver is dan wel Bacon of misschien Bacon niet alleen, niet slechts van historisch, maar ook wel degelijk van literair belang is. Met »what is in a name- geldt hier niet. Wordt aangetoond, dat Ba con de auteur is van do werken, die op Shakespeare's naam staan, dan moet aan zijn nagedachtenis de eer gegeven worden, die haar toekomt. Dr, II. A. W. Speekman, leeraar in Wis kunde en Mechanica aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens te Arnhem, heeft zich sedert geruimen tijd met deze quaestie bezig ge houden hij heeft, ernstig en langs securen weg. een onderzoek geleid, dat, naar wij van terzijde vernamen, verrassende resultaten heeft opgeleverd. Een verzoek om een onderhoud met hem werd dadelijk ingewilligd enjzoo zijn wij (d.i. de Redactie der >Arnh. Crt«.) in staat, onzen lezers de primeur te geven van de resultaten van een belangrijken ar beid, die veel zorg en overleg heeft gekost en die ongetwijfeld resultaten heeft opgele verd, die, afgaande op hetgeen dr. Speek man ons meedeelde, mogen doen verwach ten. dat ook te zijner tijd groote aandacht aan zijn werk zal wordeu geschonken. Ziehier wat wij uit den mond van dr. Speekman vernamen. Nadat, als bekend, William Shaksper (aldus. Red.) in 1616 was overleden, is in 1623 een eerste verzamelde uitgave van Shakespeare's werken verschenen. Van deze uitgave zijn enkele deelen bewaard gebleven, zoodat zij later nagedrukt konden worden. De facsimile-uitgave naar de uitgave van 1623 is het uitgangspunt geweest van vele studiCn naar het auteursschap. Er waren n.l. in deze uitgave zeer vele schijnbare drukfouten, in den tekst en inde pagineering, hoewel de boekdrukkunst in die dagen reeds zeer hoog stond en er vele honderdén pagina's gedrukt werden in andere werken, zonder ée» enkele drukfout. Men moest dus denken aan slordigcn arbeid van den auteur, aan geen of zeer slechte cor rectie. Toen 10 jaar later een nieuwe uitgave verscheen, werden vele van die drukfouten verbeterd, later nog meer, zoodat de stan daard-uitgaven van de laatste 200 jaar geheel afwijken van het facsimile van 1623. Boven dien zijn er verschillende scènes, in het bij zonder waar clowns in optreden, die, afgezien van de schijnbare drukfouten, geheel onbe grijpelijk zijn voor den lezer. In deze onduidelijke plaatsen, deze druk fouten cn deze verkeerde pagineering hebben de werkelijke schrijvers verborgen, dat zij dc auteurs waren. De auteurs; want dr. Speckman's onder zoekingen geven hem de overtuiging, dat niet Shaksper, maar Bacon, en naast Bacon nog een ander, de schrijver is geweest. Om duidelijk te maken, hoe hij dit resul taat verkreeg, vergelijkt dr. Speekman de facsimile-uitgave inet een kerk met vele ge schilderde ramen, welke alle bestaan uit kleine vierkante ruitjes. Nu blijkt, dat op een groep van bijv. iö ruitjes, te zamen een vierkant vormend, de teekening onzuiver is, de ruitjes niet goed passen. Op afbeeldingen van deze ramen worden de onvolkomenheden bijgewerkt, tot het beeld zuiver is. Kan men nu uit die 16 ruitjes, door verschikking een nieuw beeld vormen, dat duidelijk is, dan is dat aardig, opmerkelijk en toevallig. Maar kan dat zélfde met vele andere onduidelijke groepen gebeuren, dan kan men niet meer dénken aan toevaldan is het opzet van den maker, die met dat tweede beeld iets be- i doelde, Juist zoo gaat het met Shakespeare's wer ken. j Uit enkele duistere regels, een paar duis tere woorden of letters, kan, naar gebleken is, door verschikking, of iets dergelijks, een nieuwe zin te voorschijn worden geroepen, die onthult, dat de gebroeders Francis en Anthony Bacon de schrijvers zijn. van don Inschrijvingen logon den koers van 100 pot. kunnen ge schieden tot 20 Maart. 1010. waarmede wij ons gratis belasten. Commanditaire Banktrereeniging IEI_ I_i_ _A__ UDvallaert <5z> Co. Van toeval kan hier geen sprake zijn, daar tallooze malen een duistere regel het zelfde feit verbergt. Om deze onthullingen te be vestigen, maakt dr. SpecKman gebruik van een wiskundigen sleutel, die de schrijvers bij het verbergen van hun mededeelingen blijk baar óok hebben gebruikt. Langs wiskundi gen weg bewijst hij daarmee do juistheid van zijn ontdekkingen. Bovendien kon hij dien zelfden sleutel terugvinden uit de zooge naamde onjuiste pagineering. zoodat dan moeilijk meer gesproken kan worden van toeval. En dan bevat niet alleen de uitgave van 1623 verborgen plaatsen; ook dc grafschrif ten op het graf en op de graftombe van William Shakespeare (dat is dus het graf waarin misschien indertijd is bijgezet het stoffelijk overschot van Shakspervoor dit vermoeden bestaat te meer aanleiding omdat naast dit graf de laatste rustplaats is van Shaksper's vrouw) in de kerk van Stratford on Avon, hebben een verborgen zin. En na ontcijfering blijkt, dat een deel van den ont cijferden tekst zoo goed als woordelijk is te vinden op een plaats in een werk, dat reeda bestond vóór het grafschrift werd gemaakt. Bovendien worden op eenvoudige wijze hier uit afgeleid de zelfde getallen, die in de folio-uitgave den sleutel van de verborgen plaatsen geven, zoodat ook hier geen sprake kan zijn van toeval. Dus komt hij tot dezij conclusie, dat de opschriften na Shaksper's dood daar geplaatst zijn door Francis Bacon, ter eere van hemzelf en zijn broer, hetgeen ook in de opschriften verborgen ligt. Nu geven deze verborgen plaatsen, na ontcijfering, behalve de aanwijzingen wie dc schrijvers zijn, ook onthullingen over de ge beurtenissen in dien tijd aan het Mof van Elisabeth, over politieke aangelegenheden, enz, cn bij het minste vermoeden, dat de Bacons zóo iets zouden hebben opgctcckend, zou dit hun het leven hebben gekost. Blijk baar hebben zij deze feiten willen bewaren voor het nageslacht, waarom dr. Speekman overtuigd is, dat de schrijvers van dc folio- uitgave geschriften hebben verborgen, waarin alle inlichtingen omtrent auteurschap cn sleutel worden gegeven. Er zijn dan ook op de ontcijferde plaatsen aanwijzingen in deze richting gevonden, waardoor hij de plaats, waar alles verborgen is, meent gevonden te hebben, en deze plaats is geen andere dan het graf van William Shakespeare, in de kerk te Stratford on Avon, Do reden voor Bacon en zijn broer om een pseudonym te kiezen, was hun hoogc positie aan het Mof van Elisabeth» terwijl het toentertijd algemeen gebruikelijk was, onder een aangenomen naam te schrijven. Zij kozen daarvoor de pseudonym Shake speare, cn de verwarring van den naam Sha kespeare met den persoon Shaksper is.schuld aan de misvatting, dat Shaksper de schrijver was. Maar ieder wist toentertijd wel, dat Shaksper niet de auter der werken was, ge tuige de weinige belangstelling in Jen per soon Shaksper, nóch bij, nóch na zijn dood. Tijdgenooten prezen niet hem, maar Shake speare, den pseudonymen schrijver. Boven dien heeft het historisch onderzoek naar den persoon van 'vVilliain Shaksper aan het licht gebracht, dat hij tot zijn 20ste jaar zoo goed als geen onderwijs genoot. Buiten eenige handteckeningen onder officieele stukkon "is er geen bewijs voor, dat hij ooit een letter heeft geschreven. Bij dergelijke omstandig heden is het zelfs voor het grootste genin onmogelijk, zulke veelzijdige werken, rijk aan menschen- en wereldkennis, als onder zijn naam bestaan, te schrijven. Daarvoor is noodig een veelzijdige opvoeding cn omgang met ontwikkelde menschen. Met dr. Speckman's opvatting van twee schrijvers is bovendien een groot bezwaar tegen Bacon's auteurschap uit den weg ge ruimd. Bacon was een man van de weten schappen, zakelijk en droog, zonder poötische neigingen. Onmogelijk konden aan hem o.n. verschillende liefdessonnetten worden toege schreven. Kennelijk zijn dus de werken door twee verschillende personen geschreven, het geen geheel overeenkomt met dr. Speck man's conclusie. En hoewel Anthony, die in 1601 op onge veer 40-jarigen leeftijd stierf, niets onder zijn naam publiceerde, zijn er toch tal van manu scripten van hem in het British Museum, waaruit blijkt, dat vele stukken uit Shake speare's werken, die onmogelijk aan Francis Bacon toegeschreven kunnen worden, wel van de hand van Anthony kunnen zijn. Omtrent zijn verwachtiugen van den in vloed van zijn werk na de publicatie, ver klaarde dr. Speekman geen onmiddellijk resultaat te verwachten, daar do quaestie >SUaksper of Bacon'1 langzamerhand in Enge land een persoonlijke quaestie is geworden. Nog in 1914 verklaarde het «Atheneum", in een recensie van een anli-Bacon-werk, hoe gelukkig het is, dat Engeland cr voor be waard bleef, dat zulk een onwaardig persoon als Bacon hun (Shakespeare" word. Dr. Speekman zelf is overtuigd van Francis en Anthony Bacon's auteurschap en gelooft, dat zijn werk veel zal bijdragen tot moer alge- meene erkenning van deze overtuiging. Uit den aard der zaak moet de publicatie van dr. Speckman's werk vooreerst nog eenigen tijd op zich laten wachten, daar voor Engeland een Engclsche uitgave gcwenscht is, terwijl de huidige toestand het tot stand komen daarvan zeer vertraagt. Tot zoolang moeten wij dus ons oordeel opschorten zijn methoden kunnen natuurlijk niet vóór hot boek worden gepubliceerd; maar naar het geen wij er nu van weten, zal het werk buitengewoon interressante gegevens kunnen verstrekken tot ontwarring van dc quaestie. Naar aanleiding van een bericht betreffende een mogelijk aanstaande afschaffing van het bruine Regeeringabrood en de verstrekking in de plaats daarvan van goedkoop witte brood, heeft men zich om Inlichtingen ge-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1