SIRAX Staat der Nederlanden 4/g pCts. Vrijwillige Leening Bei weekblaü m „DE KRONIEK", groot f I23.000.000." 27 tot en met 29 iHaart 1916 van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur ANT. VAN GIJN. OREDIET-VEREENIGING te AMSTERDAM. Coiveepondentaohap te Amersfoort Dir. H. J. M. vnn den BEKUH. wiliiei.m in astra at 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito en rekening-courant. HONIG'S MAÏZENA DE ZUIVERSTE Door het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws, Keizers gracht 153 te Amsterdam, wordt uitgegeven het weekblad een samenvatting van al hetgeen de voornaamste dagbladen en perio dieken aan wetenswaardigs behel zen. «De Kroniek* tracht dus te geven «van alles het beste», en voor hen, die tijd noch lust hebben, dagelijks ettelijke kolommen druks te doorworstelen, maar die toch «bij* willen blijven, is het weekblad deaal. Abonnement f 1.25 p. jaar. Vraagt gratis-proefnummer. van den l)e inschrijvingen kiiniieu geschieden van bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, op alle Betaalmeesterskantoren (behalve dat te Amsterdam) en op de kantoren van de Ontvangers der directe belastingen in Gemeenten waar geen betaal meesterskantoor gevestigd is. STORTINGSTERMIJNEN: 8 Mei, 7 Juni, 7 Juli eu 7 Augustus 1916. Voor vorder,, bijzonderheden raadplege uien het PROSPECTUS, dat op de boven genoemde kantoren en op alle postkantoren (hulp- en bijkantoren inbegrepen) te DE MINISTER VAN FINANCIËN, verkrijgen is. VAN RIJN'S debes"EMOSTERD beste schuurmidel der we reld voor potten, pannen, houtwerk, blikzn., Vraagt monster by winkeliers of drogist. FEUILLETON. De oiiekrnik der Italianen. Zooals bekend is, houden de Italianen er in hun keuken een kruik met olijfolie op na, waarvan zij zich bedienen bij het vullen liun- nismaking met de Delftsche Slaolie deed mij denken aan een gulden tijd, waarin voor ons de Delftsche Slaolietlesch bijna den zeilden dienst zal doen als de oliekruik der Italianen, zoodat ik het heldere vocht dan ook be groette als iets, dat in mij voor het aller minst een nauwkeurige proefneemster zou vinden voor méér dan voor sla en voor de bereiding eener mayonnaise*. Aldus de schrijfster van een der getuige nissen, die voorkomen in het Receptenboekje der Delftsche Slaolie, Het is reeds lang ge leden, dat dit werd neergeschreven en of schoon in ons land, bekend om zijn natuur boter en een overvloed van dierlijke vetten, de Delftsche Slaolieflesch wel nooit ten volle de rol zal kunnen vervullen, die de schrijf ster van bovenstaande regelen haar heeft toegedacht, toch heeft de practijk reeds uit gewezen, dat de bekende goudgele olie aar dig op weg is, een voorname plaats in de keuken van onze Hollandsche huismoeders in te nemen. Wij hebben ons voorgenomen, in deze regelen een en ander mede te deelen om trent de ondervinding, die verschillende dames bij het gebruik van genoemd product heb ben opgedaan, ten einde duidelijk te maken, dat de Delftsche Slaolie niet ten onrechte terrein verovert en de tijd waarschijnlijk niet ver meer is, dat zij in de keukenkast van elke Hollandsche huisvrouw voor het gebruik gereed staat. Laten wij eerst het woord aan de zelfde mevrouw, die hierboven toezegde, proeven te nemen. Alvorens de Delftsche Slaolie toe te pas sen aldus mevrouw B. K. onderwierp ik ze aan een onderzoekopzettelijk had ik de minste der drie soorten dus die van 75 cent de flesch genomen. (De derde kwaliteit Supra is vervallen. Alleen worden nu nog maar verkocht de ie kwaliteit Extra en de ae kwaliteit Surfine, resp. van f i.io en f0.95 per heele en f 0.70 en f 0.60 per halve flesch). Ik bevond, dat de olie zich slechts lang zaam verwarmde, terwijl het droge rook wolkje, dat er eindelijk uit opsteeg, mij waar schuwde, dat er geen vochtdeelen te ver dampen waren. In een braadpan op het vuur gebracht, merkte ik op, dat de olie zeer langzaam bruin wordt, doch volstrekt niet aanzet, zoodat het gebruik van Delftsche Slaolie het onaangenaame aanbranden voor komt en ik was niet weinig verrast de zeker heid te hebben, dat de Delftsche Slaolie geen voorbereiding behoeft, maar voor elk gebruik geheel gereed is, waardoor natuur lijk heel wat tijd in de keuken wordt uitge spaard. Het eerst gebruikte ik Delftsche Slaolie om karbonaden te bakken een hoeveelheid olie gelijk staande met de hoeveelheid boter, daarvoor benoodigd, bleek te groot te zijn men doet veel meer met een kopje Delftsche Slaolie dan met een kopje boter, zoodat de Delftsche Slaolie een groote be zuiniging in de keuken mogelijk maakt. Do j karbonaden bekwamen bij het bakken een schoone, bruine kleur en deden bij hét ge bruik denken aan vleesch, dat op den rooster was gebraden. Een stuk ossenvleesch met Delftsche Sla olie ingewreven en in den oven gebraden, beantwoordde aan de strengste eischen van roastbeef, terwijl de jus, verk-cgen door het toevoegen van kleine hoeveelheden kokend water onder het braden, schoon van kleur en aangenaam van smaak was en een goede mate van gebondenheid had verkregen. In den warmsten tijd was het vleesch den vier den dag nog even smakelijk en frisch, het geen ook het geval was met een kalfsfrican deau met Delltsche Slaolie bereid. «Neem voor gebak goede boter" schrijft elk keukenboek voor en goede boter is tegenwoordig duur, zoodat dit nagerecht nog maar zelden op het menu voorkomt. Met den gunstigen uitslag bij het braden verkregen, beproefde ik nu flensjes te bakken met Delftsche Slaolie; de olie, in het beslag be noodigd, vermengde er zich gemakkelijk mee en het gebak werd spoedig gaar en bruin en smaakte overheerlijk. Een broodpudding, waarin de boter door slaolie was vervangen, voldeed bijzonder en hoewel ook hier de olie van 75 cent gebruikt werd, was er niet de minste oliesmaak aan de pudding te bespeuren. Een macaronischoteltje met Delftsche Sla olie toebereid, mocht door een fijnproever gekeurd worden. Een proef, met het bakken van visch ge nomen, voldeed evenzeer; de visch werd ge lijkmatig van kleur, zette volstrekt niet aan de pan en was heerlijk knapperig. Slechts aarzelend ging ik er toe over om de groenten met Delftsche Slaolie te stoven de oliesmaak moest, dacht ik, hier wel te vooischijn komenDoch ook nu was de uit komst verrassendvan oliesmaak geen sprake en bovendien had de groente, met Delftsche Slaolie gestoofd, haar kleur beter behouden dan die, welke met boter was bereid. Een volgende schrijfster, die mededeelingen doet omtrent het gereedmaken van eenige tientallen, meerendeels andere, spijzen, be veelt de Delftsche Slaolie aan «omdat men er vele gerechten smakelijk mee kan toebe reiden, ja, zelfs beter dan met boter of eenig ander vet, ten tweede om de groote bespa ring, die het gebruik van deze olie geeft*. Zij behandelt achtereenvolgens de gunstige uitkomsten hiervan, vergeleken bij het ge bruik van natuurboter, dierlijk braadvet en bakolie. Tegenover boter is het gebruik van Delft sche Slaolie een groote bezuiniging, schrijft mevrouw V. Vooreerst staat, door het watergehalte van de boter, een Kilo boter niet hooger in vet gehalte dan driekwart Kilo olie, zoodat boter van f 1.30 niet meer uitlevert bij 't bakken dan 90 cent olie. Ook gebruikt men minder olie dan de hoeveelheid gesmolten boter welke in recep ten wordt aangegeven. Besparing in prijs en besparing in hoeveelheid; derhalve dubbele besparing bij olie. Ik reken, dat. waar ik anders aan boter f 1.30 noodig had, ik nu toekwam met onge veer driekwart flesch Extra olie, of fo.75. (In den tijd toen dit werd geschreven, kostte een Kilogram natuurboter f1.30. Sedert is de boterprijs ongeveer 40 pet. gestegen, ter wijl de prijs der Delftsche Slaolie slechts met ongeveer 10 pet. is verhoogd. Was dus toentertijd het gebruik der Delftsche Slaolie tegenover natuurboter reeds voordeelig, thans is dit voordeel nog veel grooter geworden). Tegenover b r a a d v e t (kalfe-, runder- en varkensvet) is het voordeel van olie daarin gelegen, dat er bij olie hoegenaamd geen verlies is, terwijl bij vet, door het uitbraden altijd eenig verlies ontstaat; wel blijven daar de kaantjes over, doch deze zijn zoo goed als waardeloos. Een vergelijking in cijfers is moeilijk, omdat de prijzen, naar gelang van I de qualiteiten, bij vet zoo sterk uiteenloopen maar in de eeiste qualiteiten vind ik olie ongetwijfeld voordeeliger. Een andere dame uit Den Haag, wier naam en adres in het Receptenboekje zijn aangegeven en die wij hieronder aanduiden als mevrouw S., had een demonstratie bijge woond en maakt in haar schrijven o.a melding van het protest, dat haar «cordon bleu" aan vankelijk had tegen het gebruik van Delftsche Slaolie voor bakken en braden. Ondanks dit protest, schrijft zij, nam ik een proef met het bakken van appelbeignets, aardappel- croquetten en schijfjes aardappel. Het resul taat was verrassend; het gebak werd gelijk matig goudbruin, droog en bros. Hoegenaamd geen onaangename vetsmaak, zooals bij het gebruik van reuzel het geval kan zijn. Ook bij het bakken en braden van kip, kalfelappen en biefstuk, voldeed de slaolie boven ver wachting. Voor het bereiden van een smake lijke jus moet m. i„ na het in olie bruin braden van het vleesch, een goed stuk boter wor den toegevoegd. Dan is het resultaat prachtig, beter dan na het gebruik van enkel boter of vet. Mijn huisgenooten, die een vooroordeel hadden tegen het gebruiken van slaolie voor braden, enz., moesten erkennen, dat de smaak uitstekend was en dat men van de olie niets kon proeven. Zoo zouden wij kunnen doorgaan met het vermelden van tal van getuigenissen, die, het een al overtuigender dan het ander, ten volle den indruk geven, dat zoowel de fijnproe&ter als de zuinige huisvrouw bij het gebruik van Delftsche .Slaolie in de keuken voldoening vinden. Het kan niet op onzen weg liggen, nog andere oordeelvellingen hierover af te druk ken, waar de fabrikanten gelegenheid geven aan iedereen om gratis en franco het Recepten boekje in eigendom te krijgen, wanneer de wensch daartoe slechts ter kennis wordt ge- Dracht van de afdeeling «Reclame" der Olie- fabrieken Calvé-Delft, te Delft, of van de depothouders hier ter stede. Wij meenen te kunmen volstaan met de belangstellenden hierop attent te maken en hopen er in geslaagd te zijn, in het boven staande te hebben duidelijk gemaakt waarom de Delftsche Slaolieflesch op weg is, in ons land min of meer de rol te gaan vervullen, die de kruik der Italianen in het Appenijnsche schiereiland inneemt. Adv.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 4