tingsbewijs verbonden tot bot bedrag dier schuldbekentenis. Ingeval van uitschrijving van een gedwongen taming kunnen deze stortingsbewijzen worden afgescheiden en dienen tot storting op die leening tot het bedrag, daarin vermeld. Deze stortingsbewij zen zijn waardeloos, indien de gedwongen leening niet wordt uitgeschreven, eventueel mededeeling wordt gedn ♦Staatscourant". Iïij Kon. besluit zijn met ingang van i Mei de kantoren Zeist, Driebergen on Wijk-bij- Dnurstede algescheiden van de Inspectie Amersfoort der directe belastingen, enz. en ingedeeld bij de nieuw ingestelde Inspectie Utrecht ze afdeeling. De Inspectie Amersfoort, met wier beheer de Inspecteur C'. M. Cremer blijft belast, omvat alsdan de kantoren Amersfoort, IJaarn, Veenendaal en Amcrongensamen 13 (ie- meenten. Mejuffrouw M. C. J. Uernhardi, klerk der posterijen en telegrafie 1 e klasse, is verplaatst van Utrecht naar Amersfoort ter vervanging van den klerk ie klasse A. C. Groenhoff, die naar Soest is overgeplaatst. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 420 het woonhuis van den heer A. Dros lid van de firma Wolter Dros Huygens-laan. Voor de Gemeente Amersfoort werd weder om eene beperkte hoeveelheid (yooo K.G.) rundvel beschikbaar gesteld. Vanaf heden .30 Maart kunnen houders van rundvctkaartcn hierop rundvet krijgen tegen den prijs van 37 5 cent per pond. Eiken Donderdag acht uur 101 half twaalf v.in. en van twee uur tot half vijf n.m. is de ver koophal van het Levensmiddelen-bureau hiervoor geopend. Met ingang van Dinsdag 4 April zal. waar schijnlijk eiken ocheud van half tien tot elf uur, aan het Levensmiddelen-bureau verkrijg baar zijn goedkoope Regeeringbakbokking en harde bokking, waarschijnlijk tegen den prijs van 10 cent per 5 stuks. Deze goedkoope bokking wordt door de Regeering alléén beschikbaar gesteld onder de voorwaarde, dat zij direct aan de consu menten wordt gedistribueerd. Met deze bok king mag geen handel worden gedreven. De ten behoeve van de bevolking aangevoerde visch moet inderdaad gebezigd worden voor het doel, waarvoor zij wordt beschikbaar gesteld. Voor Amersfoort en omliggende Gemeenten (Woudenberg. Hoevelaken, Bunschoten en Scherpenzeel) zijn in de week van 26 Maart tot 1 April 80 Regeerings-v a r k c n s be schikbaar gesteld. De ramen der slagers prijken met nieuwe maximum-prijslijsten, voorloopig en met ingang van 2.8 Maart 1916 vastgesteld. De aanvoer van Regeerings-visch is wederom van dien aard. dat eiken Dinsdag en Vrijdag voldoende hoeveelheden goed koope Xoordzeevisch beschikbaar zijn. De prijzen zijn: kabeljauw en schol 16 cent, schelvisch 13 en wijting 11 cent per pond. Houders van broodkaarten, wonende te Amersfoort, en zij die in Leusden aan de grens van Amersfoort wonen en hiervan'ken nis hebben gekregen, worden erjjaan herin nerd, dat zij Vrijdag 31 Maart en Zaterdag 1 April a.s., van 's morgens 8 uur tot "s na middags 5 uur, tegen afgifte van hun brood kaart, eindigende 31 Maart a.shunne nieuwe kaart over April kunnen in ontvangst nemen, aan het broodkaarten-bureau. Appelmarkt (ingang Groenmarkt). Aan hen, die hun kaart niet op de daar voor vastgestelde dagen hebben ingewisseld, wordt geen nieuwe kaart uitgereikt. Broodkaarten, per post bezorgd, worden beschouwd als niet te zijn ingeleverd. Mejuffrouw C. P. Ph. Welters is benoemd tot Bestuurslid der prupaganUa-commissie Eemland van de Maria-vereenigingen tot drankbestrijding in dat district en tot afge vaardigde naar de vergadering van Besturen der gewestelijke propaganda-dubs. Ook mejuffrouw T. Vreekamp behaalde de akte Nuttige handwerken. De examens te Utrecht zijn thans afgc- loopen Mr. Harmcn Smeenge, feitelijk de man, die hier den grooten stoot gaf tot het op richten der Ambachtsschool', werd Dinsdag te Meppel gehuldigd in verband met zijn 30-jarig lidmaatschap van de Tweede Kampr voor dat district. Den 3 April zullen zijn geestverwanten hem huldigen te Amsterdam, waar hij, gelijk bekend, griffier van bet Gerechtshof is. Militair paardenarts ze klasse dr. J. Eggiuk is voor den tijd van ten hoogste vijf jaar gedetacheerd bij het leger in Ned. Uost-lndiö. De detacheering bij de luchtvaart afdeeling van luitenant A. Plesnian is verlengd tot 29 April. den ingelijfd de dienstplichtigen toegewezen aan de zdc bataljons der infanterie en den genie-autodienstin dat van 1 lot 5 Mei de helft der dienstplichtigen voor dc bereden artillerie; in dat van 16 tot 20 Mei die voor de pantserfort-artillerie en het korps torpe- disten. In het tijdperk van 16 tot 20 April Was men gisteravond zóo ontstemd over het niet-kotnen van Royaards, dan wel was men zóo onder den indruk van de schitterende wijze waarop Magda Janssens deze afschu welijke «Weibsteufel» uitbeeldde;- Anders is men zoo gul met applaus en thans was er na de 4 bedrijven slechts even een vleugje en zelfs aan het slot, na het gruwelijke 3de bedrijf, volstrekt niet die enthusiaste bijval welke, volgens de recensies, elders wordt gebaacht aan de drie arlisten, die dit lugu bere maar suiblieme werk van Carl Schot»- herr vertolken. Heel het stuk speelt in het sombere boe- renvertrek, het «Vossenhol', de plaats waar het «mannetje van niks» naar lichaamskracht, de sluwe geldscbraper, alles wagende doch nooit zijn vingers brandende smokkelaar alles uitbroedt, alles verbergt. Eeii hoogst een voudige omgeving dus, die weinig biedt voor het oogwaaruit al aanstonds volgt, dat het spel alles moet doen. En de wijze waarop Magda Janssens en Karei van Rijn, haar man 111 «Trientje Beulemans" haar terecht ook bier zeer toe gejuichte vader en ook Ko van Dijk, de oersterke grenssoldaat, dit tooneelspel hebben vertolkt, was in éen woord meesterlijk. Als het scherm opgaat, herinnert jie smok kelaar, door zijn drie arme broers ook om zijn rijkdom, vrucht van zijn geslepenheid, smalend het zuigflesch-kereltje genoemd, dat het hun zevende trouwdag iseen oogen- blik is zijn vrouw verheugd over de lap zijde en het stuk kant smokkelwaar die hij haar schenkt. Maar in hot zelfde oogen blik komen bij de struische, jonge heel knappe vrouw - de b'onde pruik deed het prachtig weer boven de aversie tegen het manneke en haar woestheid over hun kinderloos huwelijk. Hij is naar liet dorp geweest om weer een smokkelzaakje voor te bereiden en ver telt haar, dat een jong grenswachter, die promotie wil maken om zijn oude moeder wat beter geldelijk te kunnen steunen, hem wil betrappen en daartoe zal trachten haar verliefd op zich te maken opdat zij klappe waar de smokkelwaar toch wordt verborgen. Hij spoort haar aan, den grenswachter aan te moedigen. Een oogenblik later treedt deze binnen en verzoekt haar, een winkelhaak ir. zijn uniform jas te herstellen den smokkelaar komt die winkelhaak voor, met een mes in de mouw gesneden te zijn. Zij herstelt; die scheur en betast onwillekeurig zijn armen. «Wat koorden» roept ze begeerlijk en zij denkt ine', afgrijzen aan de broodmagere armpjes van haar man, die ze met ollie moet wrijv en z< odra hij maar even in den regen heeft geloopen. Niet heel lang duurt het spelletje van kat en muis; de grenswachter wil zijn plicht doen, ziet een kist én, waar er geen sleutel is, slaat hij met zijn herculische kracht den dek sel in en vindtkinderkleertjes. Vreeselijk vaart zij uit tegen den kracht patser, dien ze zonder het thans reeds te willen geheel in haar strikken verwart. Den volgenden dag komt hij terug. Zij heeft toilet gemaakt, coquetteert op gruwe lijke wijze met hem, wijst hem de plaats waar de smokkelwaar wordt verstopt, geelt hem zelfs de lap zijde en het stuk kant. op dat hij het aan de wacht brenge en zijn be- looning ontvange. Doch hij doet geen aangifte, zwerft dag en nacht om het huis en als de smokkelaar naar het dorp is om haar hoogsten wensch te vervullen en het mooiste huis van het dorp. «aan de markt 1:0. 7te koopen, keert de grenswachter terug met de stukken van overtuiging. De kant slaat zij om en tergt hem met «jou goeie naam zit nou om mijn hals»zij maakt hem razend door haar aan halen jaagt hem te gelijk haar huis uit en noodigt hem in het zelfde oogenblik, den volgenden dag terug te komen. lïij vergeet zijn plicht, zijn moeder, alles en keert terug. De smokkelaar is thuis. Zij tergt beiden zóo, dat haar man zijn mes trekt om den grenswachter te dooden. En als deze, onverschrokken, zijn aanvaller zóo door zijn kalmte intimideert, dat deze het mes weg werpt, dan geniet de perverse vrouw van deze scène en schreeuwt ze haar man ten slotte toe: «ik ril van je, vent van niks». Als de grenswachter, door het canailleuse schepsel telkens meer gefascineerd, terug komt, bespreekt ze met hem, samen heen te gaan. «Maar ik heb geen geld, nóg geen geld; alles is van hem» laat ze er op volgen, En wanneer hij zijn met twee patronen ge laden revolver trekt, met een «dan hebben we beiden rust-, dan sugereert ze «er zijn anderen, die eerder aan de beurt zijn dan wij, nog bloedjonge en sterke menschen». Met duivelschen list geeft ze hem druppels gewijze de gedachte in, dat bij den smok kelaar uit den veeg moet, ruimen. «Hen» dooden?» roept hij verschrikt. «Ja, ja. doe het» gilt ze. En beider bezinning keert op het zelfde oogenblik terug. Doch het zaad is gestrooid. Hoede grens wachter ook worstelt, hoe hij zich ook voor neemt, de duivelin te ontvlieden, weerkeert hij terug. De smokkelaar, door zijn spionnen inge licht, verwijt hem. dat hij de stukken van overtuiging niet heeft afgegeven aan de grenswacht en overstelpt hem «net verwijlen. Zij brengt den Hercules tot het uiterste; thans niet opzet; «de duive! is in mij los en nu moet er maar van komen wat wil» roept ze, En als haar man het huis op haar heeft overgeschreven dan gebeurt het vreeseüjke. Zij maakt den grenswachter dronken door wijn zoowel als door haar satanisch coquet- teeren en haar man razend van jaloezie; en als deze den jager hoont, vuurt ze hem aan i met een «maak hem toch niet boos, pieterig I mannetjehij kan je immers maken en bre- ken, kereltje van pap», i Daar weerklinkt een harmonica, mishan- deld door den knecht, en als deze zoowat j een dans speelt, springt zij. door den wijn verhit, op en gaat dansen, een boerendans, ten slotte met den grenswachter, die hoe langer J zoo harder met haar meestampt en ineo- I schreeuwt. Weer trekt de smokkelaar zijn mes;doch j de grenswachter stoot hem zijn hartsvanger in de borst om in den eigen oogenblik tot volle bezinning te komen. Magda Janssens heeft zich ook in dit emplooi, niet alleen in de ontzaglijk gepas- sioneerde scènes doch ook door haar onbe schrijfelijk mooi stil spel, doen kennen als een kunstenares van Zeldzame gaven. Karei van Rijn was een uitmuntende doublure voor j Royaards. E11 Van Dijk, ook door zijn lichaamsbouw, als geknipt voor zijn rol. Slechts éen zinnetje in de overigens pak- kende, vloeiende vertaling van onzen vroe- geren stadgenoot den heer Kdmond Visser deed wonderlijk aan en wel «dat is gedaas in de ruimte». Hoe komt een grenswachter aan die uitdrukking In deze omgeving, waarin terecht geen salon-taal werd gespro ken. ware een «klets niet» of een ander kernachtig woord heel wat juister geweest. De kaïnormu/iek-avond, Dinsdag door de plaatselijke Toonkunst-afdceliug gegeven, is een zeer groot succes geweest en een hoogst welkome vervanger voor de zanguitvoering. Het Bestuur, kostelijk voorgelicht door den heer M. \V. Petri, heeft een prachtkeus gedaan door het Utrechtsch strijkkwartet, meer bekend als ,het alom zoozeer gewaar deerde Veerman-kwartet, ook hier te doen optreden en te doen genieten van zijn voor- treflijk samenspel en de sublieme klankver houdingen der heel mooie instrumenten, in alle nuanceeringen. Het bestaat uit de heeren G. Veerman ie viool, J. van de Wijngaard 2e viool, C. Th. Kleeman alt en Ed. Lorree cello, terwijl mevrouw I.ucie Veerman—Bekker welwillend medewerkte aan den Bechstein-vleugel uit Louis Klein's magazijn. Uitgevoerd werden Mozart's kwartet in D, Schuberts kwartet in A-klein, opus 29, en. met medewerking van mevrouw Veerman, het klavier-kwintet in A van Dvorak, waarin zij zich toonde een uitermate begaafd pianiste tnet ztor groot muzikaal gevoel, die de haar gebraente bloemenhulde en de daverende toe juichingen ten volle verdiende De zaal was goed bezet, ook met leden van andere afdeelingen. De lezing over de N'ederlandsche letter kunde na 1 - so door ds. Jac. J. Thomson voor het plaatselijk Nuts-departemer,t zal nu plaats hebben op Donderdag April. Den daarop volgender. avond treedt Bart Kreeft, die thans zijn 40 jarig tooneel-jubilee viert, hier op in «Nachtdienst". E11 den toden komt Pisuisse Amicitia". Deze maatregel is getroffen om gehang bij de bagage-loketten zooveel mogelijk te Ter Dinsdag hier gehouden veemarkt gol den kalfkoe.cn fz6o tot f 300. kalfvaarzen f170 tet f240 en pinken f 85 tot t9°- De kalveren deden gister f 10 tot f20. De bijbouw van 4p woningen voor «Volks huisvesting II'bij de SS welke zij reeds heeft tegenover de Koningspoort, is thans toegewezen aan de firma Slingeland Meijer, te Haarlemmermeer, voor t 105 500. De politie maakte proces-verhaal op tegen een kolfiehuishoudster die, zonder daartoe ver gun ning te hebben, muziek deed maken in haar inrichting. Men bereikt een ideaal slechts voor éen oogenblik. Uit den Omtrek. De heer J. J. Veerman, oud-eigenaar van Hotel «Velaars, cn lange jaren lid van bet Hoofdbestuur van den Ned. Hotelhouders Bond, is in den ouderdom van 63 jaar te Baarn overleden. De Noord-Hollandsclie eendjes bij Hoog land hebben slachtoffers gemaakt. Zij/elven zijn thans immuun; doch bij boer Hartman stierven Ko beste kippen, bij diens knecht ook de beste en ook onder de kip pen van dr Bos kwamen veel plotselinge sterfgevallen voor. Dr. Te Hennepe. die overmorgen terug keert naar Rotterdam, constateerde, dat thans deze kippen waren besmet met hoen der-cholera. Den beer A. Kellenaers, redacteur van den «R.K. Middenstander», te Leiden, is een candidatuur aangebc len voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Weert (vacature-jhr. mr. Victor de Stuers). Voor belangstellenden is Oorlogs-bulletin 110. 34 van de «Alliance franijaise" van 1.5 Maart, kosteloos verkrijgbaar aan het Secreta riaat, Kortegracht 9. Bij den oproepingsbrief voor de hedenavond te houden jaarvergadering der onderafdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. is gevoegd een staat, vermeldend het aantal export-eiererdat in 1913 aan haar veiling werd verkocht. Daaruit blijkt onder meer, dat werden ver kocht 358 132 eieren voorsamenf 148240.21, met een middelprijs van ruim f0,28 honderd. per De agenda voor de morgen te houden ver gadering van «Handel en Nijverheid» ver meldt onder meer een bespreking eener vak organisatie voor winkeliers in tabak en sigaren. Quick 1 ontvangt hier Zondag het eerste elftal van Kampong, uit Utrecht, voor de eerste ronde der beker-competitie. Mot ingang van morgen moet men voor het vervoer per spoorweg van eer. rijwiel als bagage 30 cent betalen, tenzij men te voren tegen den ouden prijs van 20 cent een rii wielkaart knopt in de stad. (Jeineeiitclijko Arbeidsbeurs. it KOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 1 en des avonds van 6.30 lot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 1. Op ik Maart 1916 waren ingeschreven 1. tie volgende werkzoekenden 2 bakker. --- muzikant, bankwerker. pakhuisknecht, beeldhouwer. 2 naaister, behanger. 1 rijwielhersteller. 1 boekhouder. 1 schilder, boekdrukker. 2 schoenmaker, boekhouder. sigarensorteerder. 1 m fabrieksarbeider stalknecht. I gasfitter. steendrukker. 2 grondwerker. stoker. handelsreiziger. 2 stukadoor. 1 hulp in de huis- straatmaker. houding. suikerbewerker. 1 kantoorbediende. tabakskerver. kellner. -.elegraafwerker kleermaker. 5 timmerman. letterzetter. - tuinman. j 1 lithograaf. -- veldarbeider. loodgieter. visscher. j loopknecht. voeger. 30 los werkman. - voerman. muchiueteekenaar wagenmaker, machinepoetser. - waschvrouw. magazijnknecht. 1 werkster. 3 metselaar. 17 wever. meubelmaker. winkelbediende. montagewerker. -• winkeljuffrouw. II. werden gevraagd de volgende werk- krachten ambtenaar. 1 magazijnknecht, j 1 banketbakker. melkknecht. 6 beeldhouwers. 7 meubelmaker. 1 behanger. - molenaar. 10 boerenknecht. 2 naaister. - boekdrukker. pakknecht, i borstelmaker. pettenmaakster. broodbakker. 3 rijwielmonteur. - chocoladewerker. 3 schilders. correspondent. 5 schoenmaker. deurwaarderski. sigarenmakers. 1 dienstbode. 2 slager 3 electticien. sorteerder. - fitter. smjdi fotograaf. tabaksbewerker. horlogemaker. timmerman. kantoorbediende. 3 tuinman. 1 kappersbed. voerman. 4 kleermaker. werktuigkundig *oe.*,er: teekenaar. kruidemersbed. 2 werkster. letterzetter. - winkelbediende. - loopjongen. zager, I Voor aanvragen van werkkrachten door I f3!??'1*' W00"aclui* buiten de Gemeente Kj&r* "w*** °p de «•O—- 'V"e vr®ffe,> en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis, telefoon 374.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2