BIJBLAD Amersfoortsclie Conrail Stadsnieuws. van de No. 8710 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 15 APRIL 191C. Een wetsontwerp, strekkend om vóór 1 Mei de klokken een uur vooruit te zetten ten einde tot September een uur daglicht te winnen heeft het Departement van Binnenlandsche Zaken verlaten. De Regeering heeft er zich reeds van vergewist, dat de Tweede Kamer er niet lang over zal praten. AGENDA voor de openbare verga dering van den Raad der Gemeente Amers foort op Dinsdag 18 April 1916. des avonds 8 uur. 1. Ingekomen stukken en ntededeelin- gen. 2. Benoeming van leden van de stem- bureaux voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten. 3. Benoeming van een tijdelijk Direc teur tier Burgeravondschool (vacature- Groote Haar) (Gedr. Verz. No. 94). 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot nadere regeling dor jaarwed de van den bevolkingsagent (Godr. Verz. No. 98). 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vorleenen van een cro- diet voor de uitbreiding van de buizen voor gas en water on het kabelnet (Gedr. Verz. No. 91). 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot liet verleenen van een crediot voor don aankoop van gasfornuizen, ten einde deze in huurkoop beschikbaar te stellen (Gedr. Verz. No. 86). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van 1500 M2 bouwter rein it f2. - per M2., gelegen aan de Barchinan Wuytierslaan, aan E. J. Ger- rits (Gedr. Verz. No. 87). 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van 3 woningen aan den Leusderweg, van C. H. van üuuren. en tot het aangaan van eone ruiling van grond met de N'. V. «Amersfoortsclie Rij wiel-, Automobiel- en Machinefabriek v/h. I). H. Eysink» (Gedr. Verz. No. 93). 9. Voorstel van Burgemeester en Wol- houders om machtiging te verleenen tot het riolcei-en van de Koesteeg (Gedr. Verz. No. 77). 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om vergunning te verleenen tot liet plaatsen van drie rioolputjes 111 Ge* nieentegrond vóór liet perceel Sectie B., No. 2256/57 aan den Bisschopsweg (Gedr. Verz. No. 84). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een crediot te verleenen voor het leggen van riolen in de wegen in Tuin dorp (Gedr. Verz. No. 96). 12. Voorstel van Burgomeester en Wet houders in verband met do verbreeding van do Langestraat (Gedr. Verz. No. 65). 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het crediet, toegestaan voor verbouw en inrichting van het gebouw der voormalige Am bachtsschool ten dienste van Gemeente werken. Bouw- en Woningtoezicht, enz. (Gedr. Verz. No. 89). 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om afwijzend te beschikken op het adres van G. J. van Lent in zake verbetering van het perceel Kamperbin nenpoort 110. 2 (Gedr. Verz. No. 83). 15. Advies van Burgemeester 011 Wet houders naar aanleiding van het adres van de Veraeniging van behangers-, stoffeerders- en beddenmakerspatroons in zake hot afzonderlijk uitbesteden van bohangwerk (Gedr. Verz. No. 88). 16. Voorstel van Burgemeester en Wot* houders om in beginsel te besluiten, thans niet over te gaan tot invoering van den vrijen Zaterdagmiddag na 4 uur (Gedr. Verz. No. 90). 17. Voorstel van Burgomeester en Wet houders tot het verleenen van een crediet voor den bouw van eon hulplokaal bij de Handelsschool (Gedr. Verz. No. 85). 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaar ver klaarde woningen van E. de Keeling, kadastraal bekend Sectie E. 110s. 2416, 2115, 2414, 1211, 1212, 1213, 2418, 2419. 2420 en 2421 (Gedr. Verz. No. 82). 19. Medodeeling van Burgemeester en Wethouders omtrent den uitslag van een onderzook naar middelen van driuk watervoorziening met voorstel om ovet te gaan tot hot wegnemen of buiten werking stellen vun oenige stadspompen (Gedr. Verz. No. 76). 20. Voorstel van Burgeinoester en Wet houders om niet over te gaan tot het uitschrijven van een prijsvraag voor het bouwen van woningen aan de Kruiskamp (Gedr. Verz. No. 95). 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuur van de boerderij »I)e Kruiskamp» tot Kerstmis 1916 (Gedr. Verz. No. 99). 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van hot Raads besluit dd. 26 Januari 1915 in zake het verleenen van bouwcrediet door de Ge meente (Gedr. Verz. No. 79). 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het Raads besluit dd. 19 December 1913, betreffende hot openen van een rekening-courant (Gedr. Verz. No. 80). 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot opneming van tijdelijk kas geld (Gedr. Verz No. 97). 25. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot wijziging der Gemeente-be grooting. 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting voor hel Grondbedrijf, dienst 1915. 27. Voorstel van den heer II. de Kom- pennor eu vier andere Raadsleden om de gewone Raadsvergaderingen te hou den op den laatsten Dinsdag van elke maand, des namiddags ten 2 ure (Gedr. Verz. No. 92). 28. Afschrijvingen wegens vertrek of overlijden van* aanslagen in de Inkom stenbelasting. dienst 1914-1915. 29. Vaststelling suppletoire kohieren Schoolgeldbelasting. 30. Vaststelling le 011 2e gedeelte kohier Hondenbelasting, dienst 1916. 31. Vaststelling le gedeelte kohier Straatbelasttng, dienst 1916. 32. Vaststelling le gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting,dienst 1916. Burgemeester en Wethouders hebbrti den Raad weder een 14-tal stukken doen toe zenden, welke aan de orde zullen komen in de vergadering van aanstaanden Dinsdag avond. Zij stellen voor: hun andermaal een crediet te verleenen van f1400 tot aankoop van een 50 tal gas fornuizen om deze, op de zelfde wijze als die, welke bij Raadsbesluit van 7 September 1915 voor bet zelfde bedrag werden gekocht, weer in huurprijs beschikbaar te stellen aan den heer E. J. Gcrrits, alhier, onder de gewone bepalingen te verknopen een perceel bouwterrein aan de Wuytierslaan, groot ongeveer 1500 M2., voor fz perM*. hen ingevolge het adres van de Vereeni- ging van behangers-, stoffeerders- en bedden- makerspatroon te machtigen, in bestekken voor Gemeente-werken afzonderlijke percee- len op te nemen voor het behang- zoowel als het verfwork in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer G A. Groote Haar, te benoe men tot tijdelijk Directeur der Burgeravond school den heer A. Baart, benoemd Directeur der Ambachtsschool, hier; hun te machtigen, de bij Raadsbesluit van zi December 191.5, toegestane opneming van tijdelijk kasgeld, ad f <00 000.uit te brei den tot een mlllloen. te verantwoorden op den dienst 1916, tegen eene rente van uiter lijk 5 pet., uit welk bedrag zal worden afge lost de op 1 Mei vervallende tijdelijke leening ingevolge Raadsbesluit zó October 1915, groot f,550000.terwijl het overschot zal worden gebruikt ter betaling van de voor het Grond bedrijf aangekochte eigendommen onder Soest. De aflossing zal worden bestreden uit de buitengewone en de rente uit de gewone, middelen der Gemeente, terwijl de aflossing zal moeten plaats hebben vóór het sluiten van de rekening 1916; de jaarwedde van den bevolkings-agent, die bij de jongste salaris-herziening van het Secretarie-personeel nog in militairen dienst was. te verhoogen met f too; de boerderij »De Kruiskamp» voor f4 por week en den daarbij behoorenden grond voor f 100 te verhuren tot Kerstmis 1916 aan den tegenw oordigen huurder, nu vooralsnog niet kan overgegaan tot bebouwing dier landerijen. Nog schreven B, ik W. aan den Raad Tusschen het Julianaplein en Kroontjes- molen staan aan den Leusderweg enkele woningen, welke ongeveer 3 Meter buiten de rioollijn staan. Daardoor heeft de Leusder weg ter plaatse eeu breedte van slechts 7 Meter. Aan deze perceelen grenst het fabrieks terrein van de firma Eysink, dat eveneens enkele Meters vooruitspringt. J'en behoeve van het steeds drukker worden de verkeer langs den Leusderweg, moet het wenscbelijk worden geacht, dat In den bc- staanden toestand verandering komt. Zij kan evenwel alleen worden verkregen, indien de eigenaar van de bedoelde woningen en de firma Eysink hunne medewerking daartoe vvensckcn te verleenen. Getracht is daarom, met hen in onderhan deling tegeraken, waarvan de uitkomsten deze zijn De eigenaar dier woningen, samen groot 355 M2, de heer C. H. van Buuren, bakker, wonende alhier, is bereid, zijn eigendommen aan de Gemeente af te staan voor f6500; de firma Eysink is bereid, met de Gemeente een ruiling aan te gaan, waarbij de Gemeente van de firma om niet overneemt een gedeelte van het kadastraal perceel Sectie B no. 3400, ter grootte van ongeveer 49.25 M2., bestemd voor verbreeding van den Leusderweg. met bevoegdheid van de firma om de daarop staande en haar tot.behoorende boomen te rooien, terwijl de firma van de Gemeente koopt het niet voor verbreeding benoodigde gedeelte van de genoemde perceelen 3401, 5402 en 1871, tot een gezamenlijke grootte van ongeveer 315 M2., voor de som van f3000. onder voorwaarde, dat de firma de daarop staande panden onmiddellijk na over dracht moet doen afbreken, het terrein over de volle breedte moet afschutten voorloopig met een houten schutting en binnen 5 jaar roet een steenen muur. tenzij de grond wordt bebouwd. Bij aanneming dezer regeling zal dus de verbreeding in baar geheel tot stand kunnen komen en zal de Gemeente hebben te be talen voor ongeveer 90 M-. grond f 3500 plus de kosten van overdracht en de kosten van straataanleg. Deze laatste worden begroot op ongeveer f 300. Naar ons College oordeelt, zijn deze offers niet te zwaar voor den verbeterden toestand, die zal worden verkregen. Bij uw besluit van 7 September ty 15 werd een crediet toegestaan van f 11 500 voor de verbouwing van de voormalige Ambachts school voor inrichting van lokaliteiten van Gemeentewerken, Bouw- en Woningtoezicht, Arbeidsbeurs en Brandweer. Ten gevolge van eenlge veranderingen ten behoeve van de Arbeidsbeurs en vooral de zeer groote prijsstijging der verschillende materialen 11a het opmaken der begrooting. in Mei 1915, en zelfs nog na den datum, 9 September 1915, waarop de machtiging tot uitvoering der werken aan de Directie der Gemeente-werken werd gegeven, zijn de gel den, voor genoemd doel toegestaan, niet toe reikend om het werk te kunnen voltooien. De meerdere uitgaven hiervoor worden begroot op f 3500. Wij hebben de eer U voor te stellen, het crediet met dit bedrag te verhoogen. In uwe vergadering van 4 Mei 1915 werd, overeenkomstig ons voorstel, besloten, een adres van de afdeeling Amersfoort van den «Nederlandschen bond van werklieden in Open bare diensten en bedrijven», dd. 23 April 1915. houdende verzoek, voor de werklieden aan alle Gemeente-bedrijven, ten opzichte van wie bet 3-ploegenstelsel niet van toepassing is, de week te doen eindigen op Zaterdagmiddag 4 uur zonder dat hiermede vermindering van loon gepaard gaat. en een adres van de af deeling Amersfoort der «Nederlandsche R K. Gemeente-werklieden», dd. 1 Mei 1915, van gelijke strekking, te behandelen als de om standigheden daar. oor gunstiger zijn. In de Raadsvergadering van 28 Septem ber 1915 kwamen deze adressen weder ter sprake. Een ingesteld onderzoek naar de kosten van invoering van den vrijen Zaterdagmiddag na 4 uur, zooals wordt gevraagd, geeft aan. dat deze per jaar zullen bedragen voor de Gasfabriek f 1091. de Waterleiding178. het Electrisch bedrijf 148. den Reinigingsdienst 750. Gemeente werken 375. Totaal f 2542. welk bedrag bij de steeds toenemende werk zaamheden aan deze bedrijven zeker weldra zal stijgen tot f 3000.Onder mededceiing van het resultaat van bovengenoemd onderzoek werd aan de verschillende 'omtnissie's van bij stand adviea gevraagd. De ingekomen adviezen geven ons aan leiding hoewel ons invoering van den vrijen Zaterdagmiddag na 4 uur sympathiek is en wij zelfs voor invoering van den ge beden vrijen Zaterdagmiddag gevoelen U te adviseeren, thans geen besluit te nemen om tot invoering daarvan over te gaan. De kosten, daaraan verbonden, zijn van dien aard, dat wij voor bet beoogde doel de verschillende bcgrootingen daarmede niet zouden durven belasten, terwijl, als het geld beschikbaar was, wij dit In deze tijden liever zouden besteden voor loonsverhooging dan voor vermindering van werktijd. Daarom stellen wij U voor. thans afwijzend op het verzoek te beschikken, en adressanten mede te declen, dat, indien meer normale tijden zullen zijn ingetreden het invoeren van den gcheclcn vrijen Zaterdagmiddag in over weging zal worden genomen. Ten behoeve van de voorziening van gas, water en electriciteit van «Tuindorp» en in het Soesterkwartier zullen de noodlge huizen en. leidingen weldra moeten worden gelegd daar, zouals U uit vorige besluiten bekend is, dc wegenaanleg in Tuindorp verder zal worden uitgevoerd en met den wegenaanleg in het Soesterkwartier een aanvang moet worden ge maakt, ten einde, zoo mogelijk, op den be paalden tijd te kunnen voldoen aan de voor waarden waaronder de verschillende fabrieks terreinen zijn verkocht. Voorstellen voor laatstgenoemden wegen aanleg zullen U weldra worden aangeboden. Blijkens ter inzage gelegd rapport van den Directeur der Bedrijven zullen voor uitvoeren der werken beuoodigd zijn 1. ten behoeve van Tuindorp, voor het gasleidingnet f 8500, voor het waterleidingnet f6500, voor het geheele kabelnet f 10 000; totaal f25 000. Hoewei het bedrag van f 10000 niet direct benoodigd zal zijn. vragen wij, daartoe thans toch het volle crediet ten einde, indien zulks onverwacht noodig mocht blijken, het werk geheel te kunnen uitvoeren. 2. ten behoeve van het Soesterkwartier, voor het gasleidingnet f8500, voor het waterleidingnet f 5000, en voor het kabelnet f 18 500 totaal f32 000. Wij hebben de eer U voor te stellen, ons te machtigen, bovengenoemde werken te doen uitvoeren cn ons daarvoor een crediet te verleenen van totaal f 57 000. In uw vergadering van 27 Juli 191,5 werd besloten, de wegen, aan te leggen op de Zuidhelling van den Berg, te voorzien van eene riolcerir.g ten behoeve van den behoor lijken waterafvoer. Tot dit besluit is uw ver gadering gekomen, omdat gevreesd werd, dat zonder rioleering het overtollige water niet voldoende zou kunnen worden afgevoerd en de wegen door het afstroomonde water te veel zouden lijden. Nu de rioleering van de wegen Berg-Zuid voldaan heeft, komt het ons in het belang van bet onderhoud gewenscht voor, bij den wegenaanleg in Tuindorp ook rioleering toe te passen. Dj uitioozing van de aan le leggen riolen zal kunnen plaats hebben op het riool in de Pieter Bothlaan, of, ingeval daartoe vergun ning wordt gegeven door het Rijk, in de sloot langs het kazerneterrein. Gelet op een en ander hebben wij de eer U voor te stellen, ons te machtigen, tot aan leg van rioleering in dc wegen van Tuindorp over te gaan en ons daarvoor ten behoeve van de wegen op de ter inzage gelegde teekening aangegeven - een crediet te ver leenen van f4000. In uw vergadering van 25 Januari j.l. werd besloten tot afbraak van de boerenhof stede «De Kruiskamp». met daarbij behoo- rende schuren e.d. en werd ons College ge machtigd tot het uitschrijven van een prijs vraag onder Amersfoortsche architecten voor het maken Van een ontwerp-plan van bebou wing met arbeiderswoningen op de betrek kelijke landerijen. Zooals U uit ons voor-tel d.d. 11 Januari j.l. is gebleken, was ons voornemen o.a. te bepalen, dat de deelnemers^ wier plannen naar het oordeel der jury 'zouden voldoen aan de door ons vast te stellen voorwaar den, een vergoeding van f 100 zouden ontvangen. Bij het samenstellen van het programma voor de prijsvraag zijn wij echter op bezwa ren gestuit. Het is ons n.l. gebleken, dat de meeste architecten, als lid van de «Maat schappij tot Bevordering der Bouwkunst1', het Genootschap «Architecture et Amiciii a", de Vereeniging «Bouwkunst en Vriend schap" of den «Bond van Nedcrlandsche Ar chitecten" niet zouden mogen mededingen, daar de genoemde vergoeding van f 100 niet in overeenstemming is met het bepaalde in de «Algemeene Regelen voor Nationale Bouwkundige Prijsvragen". De Permanente prijsvraag-commissie, inge steld door voornoemde vereenigingen, wier goedkeuring op het programma vereischi is en met welke derhalve overleg is gepleegd, gaf te kennen, dat het totaal bedrag aan prijzen moet worden gesteld op f 2000; daarbij zou de deelneming dan niet behoeven beperkt te blijven tot de Amersfoortsche architecten, doch zich over het geheele land kunnen uit strekken. Niettegenstaande het gevolg zou zijn, dat deelnemers aan de prijsvraag dus niets of minder dan f too zouden verdienen, welke belooning wij aan ieder der deel nemende Amersfoortsche architecten hadden toegedacht, blijft de Prijsvraag-commissie bij haar bezwaar. Het wil ons echter voorkomen, dat, nu voor het uitschrijven van bedoelde prijsvraag een dergelijk niet onbelangrijk bedrag zou moeten worden besteed, dat op de exploitatie der arbeiderswoningen zeker van invloed zou zijn, in deze richting niet raag worden voort gegaan. Wij hebben derhalve de eer li voor te stellen, te besluiten, thans niet over te gaan lot het uitschrijven van bedoelde prijsvraag. Inmiddels zal ons Collage te rade gaan hoe op andere wijze een fraaie, soliede en toch niet te kostbare bebouwing bevorderd zou kunnen worden, daarbij tevens rekening houdende met de wijze van uitvoering, die is omschreven In onze voordracht dd. 30 Maart jl,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 5