Ingezonden. In April werd ten postkantore Amers foort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren ingelegd bij de Rijks-postspaar bank f28 933.69, doch daaruit teruggevraagd f47281.31, natuurlijk in verband met de oorlogsleening. Het laatste door dat kantoor uitgeven boekje draagt het nummer 20 223. Vóór de mobilisatie was het gemiddeld aantal postpakketten, dat hier per maand werd aangeboden en door het postkantoor verzonden, 3000; sedert de mobilisatie is het 5000; doch in April, dus sedert het intrekken der gewone verloven, klom het tot bijna 11 000. Het tot gister vrij laat in den middag ontbreken van spoorboekjes met de gister ochtend in werking getreden zomerdienst- regeling heeft heel wat ongerief veroor zaakt. De Centraalspoor en de Ooster stoom tram-maatschappij verspreidden hun handige reiswijzers reeds Zondag. Thans zijn de reisgidsen echter overal verkrijgbaar. De stoombootonderreming Houtzaager Heineman had het voorrecht, niet minder dan alle vier de schroefbladen van een harer booten te verliezen in den Eemmond. Daardoor moest de boot naar hier worden gesleept, terwijl zij ook naar Amsterdam zal moeten gesleept om daar van nieuwe schroefbladen te worden Aan mr. F. C. van Beusekom is. in ver band met zijn benoeming tot Griffier van het Hoog militair gerechtshof, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als Secretaris van den Voogdijraad te Utrecht. De buitengewone vergadering der Pro vinciale Staten van Utrecht zal zeer ver moedelijk worden gehouden op 30 Mei. Werden de vorige week door tusschen- komsl van het Levensmiddelen-bureau ruim 12000 stuks Zuiderzee-baring aangevoerd, deze week zal de aanvoer 20000 stuks be dragen, waarvan 12 000 stuks gerookt (zacht) zoogenaamde bakbokking en 8000 hard gerookt (stroo-bokking). De prijzen zijn voor beide soorten 2 cent per stuk, terwijl aan eiken kooper niet meer dan 10 stuks van'elke soort, dus samen hoogstens 20 stuks, worden verstrekt om zooveel mogelijk den grooten toeloop van koopers tevreden te stellen. De uren van verkoop zijn niet vastge steld, om de eenvoudige reden, dat de bok king op ongeregelde, vooraf niet bekende tijden wordt aangevoerd. Zoodra er een zending is gearriveerd, wordt door middel van de stadsomroepers bekend gemaakt, dat de verkoop (een uur ni de aankomst) zal beginnen. Voor den goeden gang van zaken wordt den koopers aangeraden, gepast geld mee te brengen, benevens een stuk papier of doek, om de bokking in te wikkelen, daar er in enkele uren een paar duizend koopers moeten worden gepolden. Op de Lijst van hoogstaangeslagenen in 's Rijks-directe belastingen, verkiesbaar tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, komen thans voor 8 namen van stad- genooten, de heeren P. van Achterbergh, J. Bast, L. C. Beynen, H. Th. Cox, D. Ger ritsen, G. Kolff (Nimmerdor), A. M. Tromp van Holst en mr. P.J. F. van Voorst Vader. Gister was het een halve eeuw geleden, dat nu wijlen de heer W. van Zalingen in het perceel Langestraat 13 opende de brood-, koek- en banketbakkerszaak, welke kort daarna werd overgebracht naar bet perceel Langestraat 1waar zij thans door zijn zoon deu heer J. A. van Zalingen getuige ook de verschillende bekroningen, op vak tentoonstellingen behaald met groot suc ces en onder toepassing steeds van het nieuwste op vakgebied wordt gedreven. Prachtige bloemstukken en een beschei den wel zeer smaakvolle herinnering van den datum van de oprichting der zaak me- moreerenden het feit, dat voor de familie tot een blijden herdenkingsdag werd ge maakt. Een zeldzaam jubilee mocht gister ook de heer J. B. J. Vos herdenken, die niet minder dan veertig jaren onafgebroken werkzaam is bij de firma J. van Vollen hoven, thans als boekhouder bij de N. V. »stoom-olieslagerij en graanhandel van J. van Vollenhoven". Van alle gebouwen en van enkele schepen in de haven wapperde de vlag ter eere van den jubilaris, die hartelijk werd toegespro ken door den heer J. van Vollenhoven en de mede-directeuren in tegenwoordigheid van het geheele personeel, waarbij zoo velen met langdurigen dienst (1 van 33, 1 van 30, 8 van ^5 jaar, velen van r 2J/2 jaar, enz.). Voor den heer Vos en zijn patroons een heerlijke herinneringsdag. De heer W. Kleber is door bet Hoofd bestuur der Vereeniging voor Chr. nationaal schoolonderwijs benoemd tot lid van den districtsraad. De heer J. Chr. Hagelen, laatstelijk boek houderbij de handelsinstellingen der V. P. N. hier, is benoemd in een administratieve betrekking te Wormerveer. De jongedames G. G. M. Vinke en B. W. Werdmüller von Elgg verwierven de akte van bevoegdheid voor onderwijzeres. De jongedames P. M. van der Knoop en W. van Eek behaalden het diploma Handenarbeid A. Beiden werden opgeleid door den heer G. Cadee, onderwijzer aan het Rijks-opvoe dingsgesticht. Dr. J. van der Werff, gedetacheerd bij het Oost-Indische leger, is bevorderd tot officier van gezondheid ie klasse. ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana door den Belgischen kolonel Vermeulen Zondag den leden van «Amicitia» aangeboden en ge geven op het terras, werd buitengewoon druk bezocht. Het harmoniekorps uit kamp 2, onder de zeer goede leiding van den heer Frans de Bie, die sommigen in zijn guide-uniform hielden voor een Fransch hoofdofficier, viel, mede door de uitmuntende samenwerking van de Belgische hoornblazers, zóo in den smaak dat menigeen, onomwonden den wensch uitsprak voor een herhaling. Wellicht ten overvloede, doch dat schaadt zoozeer niet, berinneren we, dat de voor stellingen van het anti-alcoholisch blijspel «De weerwraak der kabouters» heden- en Donderdagavond aanvangt om half acht. De N. V. «liet tooneel», onder directie van Willem Royaards, zal hoogst waar schijnlijk morgen acht dagen in «Amicitia» opvoeren Fabricius' nieuwste tooneelstuk «Dolle Hans», met Henri Brondgeest in de titelrol. Al is 't wat ver in het seizoen, ieder zal dit werkelijk mooie stuk willen zien. Van de Zendings-commissie uit den kerke- raad der Ned. Hervormde gemeente ont vingen we het tweede jaarverslag over den eigen zendingsarbeid, uitgebracht aan de 18 gemeenten in de classis. De titel van het keurig uitgevoerde boekje is »Een moeilijk jaar». Een kiekje op de zendingspost te Dorumé, een op het zendingshuis aldaar en een kaartje van Halmaheira verluchten het boekje, waaruit onder meer blijkt, dat in het verslagjaar door de 18 gemeenten een kleine i 1950 is bijgedragen voor dezen arbeid. Aan de te Utrecht gehouden Algemeene vergadering van de Ned. Padvlnders-Ver- eeniging was ook verbonden een wedstrijd voor de verschillende P. V.-korpaen uit den lande. Amersfoort won twee tweede prijzen name lijk in den estafette-wedloop en bij den hinder nis-wedstrijd, terwijl een der P. V. van hier een tweeden prijs behaalde in den driekamp. Naar de gister hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 60 wagens met 39 700 pond kaas. De prijs was 60 tot 71 cent. De haudel was door het overgroote aan bod vrij stug. Aan de Centrale V. P. N.-veiling werden heden verkocht 231 114 Regeerings-eieren voor f5.60 tot f5.95 per honderd. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde gister o.a. een 42-jarig spoor wegarbeider, wegens diefstal van appelen tot f io of tien dagen hechteuis; een 40- jarig opperman, wegens wederspannigheid tegen een agent van politie, tot zes weken gevangenisstraf; den man die een broek stal van de uitstalling des heeren C. Hehen- kamp, tot drie maandenen den letterzet- 1 ter uit Baarn, die uit den voortuin eener i villa aan den Heiligenbergerweg een rijwiel j stal en daarbij werd betrapt door den be woner, tot negen maanden gevangenisstraf. I Hetgeen ge zijt, maakt uw Vaarde uit11 n'et hetgeen ge bezit. I strijd met to man, een gedeelte zelfs met slechts 9 menschen, moest spelen. Als om bijna half drie wordt begonnen, blijkt ook H. V. C. slechts over 10 man te beschikkenechter verschijnt no. 11 spoedig onder luid gejuich op het terrein. Over het spel het volgende. Wat tech niek bestreft, stonden de G. V. C.'ers verre boven hun tegenstanders, en gaf H. V. C. allerminst eerste klas-spel te zien. Vóór de rust wist geen der partijen te doelpunten. In de H. V. C.-verdediging misten we Wielaert, die echter voldoende werd ver vangen door Van Zomeren. Na de rust komt G. V. C. meer en meer opzetten. Een opbreng van links wordt met een goeden voorzet besloten een gewirwar voor het H. V. C. doel en als de stofwolk is weggetrokken, blijkt G. V. C. een doel punt te hebben gemaakt. Na den uittrap valt H. V. C. geweldig aan, maar de voorhoede kan het niet ver brengen tegen het enimente spel der G. V. C.-achterhoede. Een onverwacht schot van Peters had beter lot verdiend dan vlak naast te gaan. Even later zien we Van der Pol een zijner gevaarlijke schuivers geven, maar de koffiekleurige G. V. C.-doelman laat zich niet van de wijs brengen. Langzamerhand nadert het einde en reeds denken we G. V. C. met 1—0 te zien winnen, als Brits een hoogen bal te stoppen krijgt, en niet vangt maar den bal voorde voeten van den G. V. C.-centervoor slaat, die, gevoelig voor deze beleefdheid, den bal langs Brits kanjert. Dadelijk daarop blaast scheidsrechter Bisselick, onder wiens goede leiding deze wedstrijd werd gespeeld, inrukken. Opmerkelijk was het groot aantal vrije schoppen, dat aan G. V. C. werd toege kend, hetgeen niet pleit voor de manier van spelen der thuisclub. Door een defect aan den 1 motor kon de courant niet op den gewonen tijd ver schijnen. Bij de heeren Rijkens en Van Wijland is in dank ontvangen voor het behoeftig gezin, waarvoor de oproep is verschenen in ons nommer van jl. Zaterdag: v. M. f 10.— N. N. 2.50 N. T. 2.— d. P. 10.— F. *.5° Timmerlieden Bouwvakarb. 30.13 H. P. 1.- Eline 0.25 »Ons Penningske* 2.50 N. N. 1 mr. v. T. «o.~ d. K. to.- Anna 0.10 van Truisje 5.— F. K. 10.— X. IJ. Z. 2.50 PI. 5 C. 5— Postwissel N. N. 10.— benevens 1 pak kleeren van N. N.1 pak kleeren door bemiddeling van den heer T. M.; en kleeren door bemiddeling van mej. W. v. d. M. Een goed begin. De heeren nemen nog heel gaarne giften in ontvangst. RED. Bijeenkomsten. Dagelijks R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. totDond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop >De Arend». 2/4 Mei De weerwraak der kabouters. Am. 5 Mei Ledenverg. Nut, Fröbelschool. 10 Mei Dolle Hans, Am. 21 Mei Encycliek-feest. 3/6 Juni Tentoonst. Natuurhist. vereen. Am Voetbal. Zondag ontving II. V. C. 1 het Wagening- sche G. V. C. om nogmaals een kansje zij het dan ook een klein voor het eerste klasse-schap te beproeven. De hitte maakte goed voetval vrijwel onmogelijk, zoodat de geheele wedstrijd met niet veel vuur werd j gespeeld. De G. V. C.-doelverdediger, de bekende Brutel de Ia Rivière, kon door een motor ongeluk Amersfoort niet bereiken, zoodat G. V. C. gedurende den geheelen wed- Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. 'Geachte Redactie, Tot mijn spijt moet ik erkennen, dat ik, hoewel lid van »H. en N.«, zelden of nooit haar vergaderingen bijwoon. Gebrek aan tijd is er al een van de hoofdoorzaken van. In de meeste vereenigingen ziet men dit zelfde verschijnselde meeste leden komen eerst dan op, indien het Bestuur, in belang rijke gevallen, den steun der leden noodig heeft. Doch om op het doel van mijn schrijven te komen, wenschte ik mijn meening to zeggen, naar aanleiding van het verhandelde in de laatste vergadering van »H. en N.« omtrent de voorgestelde verhooging der prijzen van gas en electriciteit. Theoretisch hebben de tegenstanders gelijk; practisch niet. Een feit is het, dat Amersfoort behoefte heeft aan vermeerdering van vermogen de inwoners. Sedert jaren is de aanwas daarvan ten goede gekomen aan Bussum, Baarn, Hilversum; zelfs Putten, Voorthuizon, Nunspeet, enz. hebben er van geprofiteerd. Doch Amersfoort werd steeds gepasseerd. Het waarom zullen wij maar in het midden laten; doch nu Amersfoort een betere toe komst blijkt te gemoet te gaan en de aan dacht meer en meer op onze stad gevestigd wordt, zou het verkeerd gezien zijn, thans het percentage der Inkomstenbelasting te verhoogen. Degene die zich hier wil vesti gen, informeert wel naar het belastingcijfer, doch niet naar den gasprijs, die in ieder geval niet hooger is dan in andere plaatsen. En nu zullen wij, winkeliers en nering doenden, wel meer voor ons gas en elec triciteit moeten betalen, doch het verschil daarvan, met een hooger percentage der belasting, zal niet zóo groot zijn, dat het eenig belangrijk gewicht in de schaal legt. En als wij een grootere welvarende bevolking hier krijgen, dan zal dit ons allen, in welke branche van handel of be drijf ook, meer voordeel aanbrengen, dan een mindere uitgave voor onze gas- en electriciteits-verlichting. En waar B. A W. de propaganda voor onze stad, in geschrifte en daad met zóo ruimen blik leiden, daar mogen wij in details niet al te klein-critisch worden. Een winkelier op de Langestraat. Amersfoort, 29 April tgtó. Geachte Redactie, Met klimmende verbazing heb ik gele zen hetgeen door sommige leden van «Handel en Nijverheid" Vrijdagavond is ten beste gegeven over het voorstel tot verhooging van den liebtprijs. De Vrijdagavond is voor ons, zaken men schen, wel de slechtst denkbare om te ver gaderen. Niet waar, men werkt Donderdag wat langer om gereed te zijn voor den marktdag, en als men dien Vrijdag van vroeger dan gewoonlijk druk in de weer is geweest en men alles opgeborgen heeft, heeft men de ware lust tot vergaderen niet. Vandaar, dat zoo velen wegblijven. Maar toch vraag ik mij af hoe het moge lijk is, dat het dozijn middenstanders, dat deze vergadering wel bijwoonde, blijk heeft kunnen geven van zóo volkomen onbekend te zijn met de financieele voorstellen, die zij toch in hun geheel hebben kunnen lee- ren kennen en ook, als meestbelangheb- benden, hadden behooren te lezen. Het heeft mij ten allerzeerste verbaasd, dat het Bestuur is ingegaan op praatjes. Geen enkele schriftelijke en dus goed omlijnde klacht is, naar de verklaring van den Voorzitter, ingekomen. Men heeft, naar hij antwoordde, de verschillende Be stuursleden wat in 't oor geblazen. Is dat nu voldoende voor bet Bestuur eener vereeniging, die het toch werkelijk ernstig bedoelt? Zou er éen ander Bestuur van éen andere vereeniging te vinden zijn, die, afgaande op zulke losse geruchten een dergelijke zaak, als van het Bestuur nog wel uitgaande, zou ter tafel brengen Ik heb er mij over verbaasd, dat midden standers noemt men ons nietde rugge- graat der maatschappij - met dergelijke gezochte argumenten tegen de lichtprijs- verhooging zijn komen aandragen. De handeldrijvende middenstand te Amers foort heeft behoefte aan welgestelde inwo ners waar de reclame-commissie voor de vestiging deze tracht te verwerven, moet allerminst een middenstander er toe mee werken, dat de plaatselijke directe belasting wordt verhoogd, doch, uit welbegrepen eigenbelang, met beide handen aanvaarden de betere oplossing en wel de verhooging der indirecte (licht-) belasting. Waren hier handelslieden aan het woord Ieder koopman weet toch, dat hij, om zijn artikelen voordeelig te kunnen plaatsen, zich wat opofferingen moet getroostenook geldelijke. Wil hij koopers lokken door veel licht, dan moet hij dat licht ook betalen; eerder kan hij wat hoogeren prijs betalen voor gas of electrisch licht dan dat hij zijn koo pers mist wanneer de Inkomstenbelasting zal zijn verhoogd en zij dus óf vertrekken óf zich hier niet vestigen. Laat ons toch niet te veel kleinzielig theoretiseeren, doch practisch handelen. Het eerste kan een zeer tijdelijk schijn- succesje geven (de beroemdeinstemming); het laatste brengt geld in't laadje. En hierom is 't toch maar te doen. MARCHAND, Amersfoort, 29 April 1916.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 3