Donderdag 4 Mei 1916. No. 8718 66e Jaargang. VERHUIZING Oitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Aniersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeflf". HOOFD-REDACTEUR p. j. rnisiBzsa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentitïn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. SOR7SGR4CHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Beleefd verzoek, bij hetnieuweadres op te geven, opdat de courant z o nd er stoornis kunne bezorgd. KRNSISUEV1NUEN. Zitting v 1 den Keuringsraad. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1917, dezer Gemeente zitting zal houden te Amersfoort, in het gebouw <Ons Huis», aan de Kortegracht no. 1op Dinsdag den 9 Mei 1916, des voormiddags te half tien uur, voor de ingeschrevenen onder de volg nummers 1 tot en met 55 van het alphabe- tische register; op Woensdag den «o Mei 1916, des voormiddags te half tien uur, voor de ingeschrevenen onder de volgnummers 56 tot 126; op Donderdag den u Mei 1916, des voormiddags te half tien uur, voor de ingeschrevenen onder de volgnummers 127 tot 197; en op Vrijdag den 12 Mei 1916, des voormiddags te half tien uur, voor de overige ingeschrevenen. Taak van den Keuringsraad. Behalve in de hierna te noemen uitzon deringsgevallen geschieden voor den Keu ringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden ge acht 1. zij die kleiner zijn dan 1.55 M. 2. zij, die lijden aan ol behept zijn met een der ziekten of gebreken, vermeld op eene bij Koninklijk besluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blijken de vereischte lichaamslengte tc bezitten, worden onderworpen aan het geneeskundig onder zoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. Voor den Keuringsraad moet in het al gemeen verschijnen ieder ingeschrevene, die niet bij onherroepelijk geworden uit spraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld, dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrij stelling of uitsluiting eerst, wanneer tegen de uitspraak geen bezwaar ingebracht of beroep iugesteld is binnen don daarvoor bij de wet gesteldcn termijn of dc uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den Keuringsraad moet verschijnen, is verplicht, zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan den Com missaris der Koningin in Provincie het ver zoek do.-n om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan on gezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij, bij de keuring een geneeskundige verklaring om trent de lichaamsgesteldheid over te leg gen, opdat de keurende geneesheeren daar mede rekening kunnen houden. Wie niet voor de Keuringsraad behoeven te verschijnen. Voor den Keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen, die in vrij- wllligen militairen dienst zijn, en verder 1. die doen blijken door ziekte of gebre- ken tot die verschijning buiten staat te zijn. De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich be vinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht, zich aan dit onder zoek te onderwerpen 2. die zich in verzekerde bewaring be vinden of die verpleegd worden in een Rijks-werkinrichting, een Rijks-opvoedings gesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepa lingen als voor de categorie, onder 1 ver meld. 3. die verpleegd worden in een krank zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gesticht Voor deze ingeschrevenen wordt door de bestuurders der gestichten een geneeskun dige verklaring overgelegd. 4. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenlands Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keu ring wenschen, zich hetzij voorden Keurings raad aan het onderzoek onderwerpen, hetzij zich vóór 16 Mei tot het ondergaan van dit onderzoek aanmelden bij den Plaatselijke- of Garnizoenscommandant in een garnizoen te hunner keuze, waar een officier van gezond heid is, of bij den Commandant der afdee- ling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aan melding, die op een werkdag des voormid- daga te negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrijving voor dc militie medebrengen en ten genoe gen van den commandant aantoonen, dat hij een beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minste éen dag vóór dc aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den commandant hetzij schriftelijk, hetzij mon deling worden gedaan. 5. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich bij den Keu ringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hiervoren aan gegeven wijze verzoeken om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te onder gaan. Het verzoek moet niet door den vader, dc moeder of den voogd, maar door den ingeschrevene zeiven worden gedaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn, voor den Keuringsraad te verschijnen, kun nen zij volstaan met bij den Keuringsraad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden een na 1 Mei afgegeven verklaring, waar uit blijkt a. dat de ingeschrevene met ge slachtsnaam voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat, is voor den Keuringsraad te ver schijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoo mede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van aangifte bevoegd zijn tot uit oefening van den genees- en heelkunde. In de Xederlandsche kolonitn mag de ver klaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan éen ander geneeskundige is. De hand- teekening van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteebeoingen zijn gesteld, ter plaalse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa, of mede-onderteekcnd door een dokter-djawa, moet bovendien blijken, welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Stratbepalingen. 1. hij die zich opzettelijk voor den dienst De ingeschrevene, die verplicht is, voor bij de militie ongeschikt maakt of laat den Keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het genees- kundige onderzoek onderwerpt alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht j op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich maken. indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Vestigt er voorts hunne aandacht op: dat door de bemoeiingen van de hiervoren bedoelde personen de afkeuring in geen niet onderwerpt aan de meting of het ge- j enkel opzicht kan worden bevorderd. neeskundig onderzoek, wordt gestraft met De raad nleointr dier nersnnan ral niet De raadpleging dier personen zal niets a: j hechtenis van ten hoogste veertien dagen ders dan noodelooze kosten veroorzaken, of geldboete van ten hoogste honderdvijftig omdat bij werkelijke ongeschiktheid voor gulden. den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen, Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt de atkeuring niet kan uitblijven. I hij gestraft met gevangenisstraf j hoogste twee maanden of geldboete van ten j hoogste zeshonderd gulden. Nieuw geneeskundig onderzoek. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een ingeschrevene heeft plaats, zoo het ge- j I voelen van de beide geneeskundigen van den Keuringsraad niet van de zelfde strek- king is. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den Militieraad, in zijn tweede zitting, in Augustus. I Overigens kan van een ingeschrevene, j j omtrent wien door den Keuringsraad uit- spraak is gedaan, bij den Militieraad een j nieuw geneeskundig onderzoek worden aan- j 1 gevraagd: 1. door den ingeschrevene, wien de uit- j spraak geldt, of door zijn vader, moeder. voogd of curator; I 2. door elk der overige voor de Ge- meente ingeschrevenen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. I De aanvrage moet, zoo zij wordt inge diend door een der onder 2 bedoelde per sonen, berusten op aannemelijke, in de aan vrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak van den Keuringsraad in het openbaar werd medegedeeld, zijn ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar de inge schrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. Van de inlevering svordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Aan vragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. Indeeling bij de zeemilitie of bij een j der korpsen van het leger. De Voorzitter van den Keuringsraad trachten een andere vraag in de plaats te verzamelt tijdens de zitting gegevens om- schuiven: »Van welke oorlogvoerendeheb- trent de indeeling. ben wij tegenwoordig het meeste last?" Amersfoort, 2 Mei 1916." De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 33 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis, dat de door het Gemeentebestuur genomen beslissingen op de ingekomen verzoekschriften om ver betering der Suppletoire Kiezerslijst 1916— 1917 voor deze Gemeente voor een ieder te Gemeente-secretarie (Afdeeling III) zijn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 3 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Feiten. Denken over buitenlandsche politiek" is het wachtwoord. Als men al de menschen, die pro-Engel- schen, pro-Duitschers, pro-Russen, enz. zijn, hoort, dan zou men meenen, dat er al heel wat in die richting is gedacht. Ten onrechte echter. Wie pro-Duitsch, pro-Fransch of pro-Servisch is, denkt in den regel niet over Nederlandschc buitenlandsche politiek, Hij laat zijn sympathie den vrijen loop en wordt dien tengevolge ongeschikt om over buitenlandsche politiek te denken. Schaf dus uw sympathieën af en denk dan. De vraag is nu in de eerste plaats: Var. welke zijde dreigt ons land het grootste gevaar Zij, die de kwestie willen vertroebelen, In verband hiermede staat het den inge schrevene vrij, alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hjj zou wenschen te 1 worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratie troepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen, i Ook kan de ingeschrevene den Voorzitter 1 een schriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Amersfoort, 2 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. 1 KEURING VAN MIL1TIEPLICHTIÜEN. i De Burgemeester der Gemeente Amers- I foort, I Gevolg gevende aan een namens den Minister van Binnenlandsche Zaken tot hem gericht verzoek, i Brengt ter kennis van belanghebbenden dat er blijkens bij voornoemden Minister ingekomen ambtsberichten personen zijn, wier praktijken o. a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen be taling van een som gelds de afkeuring voor den dienst der militie te verkrijgen, waarschuwt de militieplichtigen dezer Gemeente voor bovenbedoelde praktijken onder vevvijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer in houdende: met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: Doch deze vraag is van secundair belang. Niet de bezwaren van het oogenblik, doch de onafhankelijkheidsbedreigingen van nu en van de toekomst zijn het, waarom het hier gaat. Willen wij ons onafhankelijk houden, dan moeten wij weten tegen wie wij die onaf hankelijkheid op de eerste plaats zullen hebben te verdedigen. Deze vraag kan op twee wijzen beant woord worden 1. door feiten. 2. door bespiegelingen over de toekomst. Het meeste houvast geeft een antwoord als sub 1. Welnu, zijn er feiten, die ons erop wijzen, dat een bepaald groot land gevaarlijker kan worden voor onze onafhankelijkheid dan een ander? Die feiten kunnen van verschillenden aard zijn. Wij nemen drieër lei aard hier dagelijk aan, zonder daarmee te willen stellen, dat er nog niet meer variëteiten kunnen zijn a. In een gegeven groot land kan een partij of een groep publicisten zijn, die aantasting van onze onathankelijkheld op den duur aanbevelen, b. Er kan in ons land een partij of er kunnen enkele publicisten zijn, die openlijk of bedcktelijk een min of meer innige aan sluiting bij dat groote land aanbevelen, c. Er kunnen bewijzen zijn, dat een ge geven groot land al bezig is met een economische penetratie, en dus bijvoorbeeld tracht, goede vaderlandsche Maatschappijen onder vreemden invloed te brengen.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1