f,,°- Dat land waarop een dezer gevallen of alle gevallen samen in het algemeen of in hooge mate dan op eenig ander land toe passelijk is, moet het land genoemd worden, dat het meeste gevaar oplevert voor onze onafhankelijkheid. Welnu. Is er zoodanig land? De Vaderlandsche club wil niemand aan wijzen. Zij wil alleen aansporen tot denken. VACANTIE-TOCHT VOLKSWEERBAARHEID. In 1914 hebben wij ons heikamp moeten opbreken ten gevolge van het ontzettende gebeuren, dat helaas ook heden nog niet geëindigd is; om deze reden konden wij in 1915 en ook in dit jai.r niet op onze mooie hei op de Veluwe kampeeren. Toch willen wij in de aanstaande groote vacantie graag met een beperkt aantal deelnemers een paar weken mooi Neder land doortrekken. Ziehier ons plan. Wij huren een paar tjalken, waarvan zoo mogelijk éen met motor; wij beleggen de bodems met stroo of stroozakken, voorzien de schepen van kookmaierieel, van leidingwater, eetwaren, enz. en stappen aan boord met de gedachte, dit is ons thuis en wij zullen het ons deze 14 dagen er zoo gezellig mo gelijk op maken. Wij varen met een tach tigtal deelnemers van Amsterdam door de Vecht langs Utrecht en Vreeswijk naar de groote rivieren waarop we, naar boven va rende, een paar dagen luieren. Overal, waar wat te genieten valt, laten wij het anker zakken en gaan aan wal. Soms wan delen we, als de natuur ons daartoe noodt, en zenden onze varende woningen naar het eindpunt onzer wandeling. Een ander maal stoppen we den motor of strijken de zeilen in een mooie natuur, gaan ons maal in hei of bosch nuttigen en brengen aan den wal den mooien zomeravond door. Van de groote rivieren drijven we den IJsel af en komen zoo langs binnenwateren of bg mooi weer over zee (Kampen-I.em- mer) in de Friesche meren, waar we op de gebruikelijke wijze met visschen, enz. den tijd doorbrengen. Na eenige dagen genot op de meren gaan we over zee naar Den Helder en vandaar door 't Noord-Hollandsch kanaal naar Amsterdam terug. Wij zullen trachten, door middel van een of twee meerpersoonsroeibooten in staat te zijn, ons in die mooie watersport te oefenen. Dit is heel wat znders dan ons heikamp maar dat ook dit wel een heerlijke 14 dagen zullen worden, vooral als het weer niet al te zwartgallig is, wij twijfelen er niet aan. Wij nemen ons voor, 28 Juli te Amster dam aan boord te gaan en 10 Augustus daar weer aan wal te stappen. Met het oog op de duurte van alles is de bijdrage der deelnemers hooger dan wij anders vragen, voor de 14 dagen is ze thans 28 gulden. Omtrent den leeftijd vooral naar boven wordt hierbij geen eisch gesteld. Waar rekening moet worden gehouden met de kans, dat door ernstige gebeurte nissen ons plan niet zal kunnen doorgaan, wordt aan hen, die zich voor den tocht aanmelden en tot deelneming worden toe gelaten, nader bericht gezonden omtrent geld zenden, wat medegenomen moet wor den, enz. Aanmeldingen spoedig inzenden a. u. b. bij den Secretaris W. Speerstra, 2e Const. Huygensstraat 67 te Amsterdam. Stadsnieuws. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondagochtend om to uur ge houden een godsdienstoefening voor jonge lieden van 10 tot 16 jaar en des avonds om 7 uur de gewone dienst voor de ge meente beide onder voorgaan van ds. Hooy- kaas. In de Doopsgezinde kerk hoopt des och tends voor te gaan ds. P. Glasz, uit Utrecht. Des avonds te half zeven zal daar voor de plaatselijke afdeeling van het Religieus- socialistisch verbond spreken de heer J. tl. Kengen, Voorzitter van de Theosofische loge te Utrecht. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor elf leden van het kies-college der Ned. Hervormde gemeente te Amersfoort zijn herkozen de heeren jhr. J. W. A, Barch- raan Wuytiers met 377, A. M. van Bem- mel net 322, E. I.indenhovius, met 344, W. van Surksum met 223 en P. van Veen Jr. met 323 stemmen; en gekozen de heeren J. van Ginkel Jzn. met 214, G. van Hoogevest met 217, E. R. van de Kamp met 213, C. Renes Jzn. met 22:, A. Slagt met 220 en A. Smeitink met 225 stemmen. Het aftredende lid de heer C. J. van der Nagel verwierf 200 stemmen. De nieuw gekozenen waren candidate!) van «Evangelie en belijdenis». Op de candidaten van «Voor waarheid en vrede», de heeren G. J. van Amerongen en H. van Galen I.ast werden uitgebracht 125 en 124 stemmen; op de candidaten van «Geloof en liefde», de heeren W. van Ha- selen 85, C. van Zwol 83, G. van Dorssen 65 en E. van Ijken 65 stemmen; op de gezamenlijxe candidaten van «Geloof en liefde» en «Voor waarheid en vrede», de heeren W. Fröger 171, A. E. Blok 169, ds. A. F. L. van Hengel 156 en L. A. baron Van litersum 140 stemmen. De Minister van Landbouw heelt aan de Burgemeesters een circulaire gericht in welke hij te kennen geeft, dat hem gebleken is, dat in vele Gemeenten het aantal brood kaarten is toegenomen met een derde, ter wijl verdubbeling vn dat aantal niet zeld zaam is en dat nu reeds kan worden ge constateerd, dat de hoeveelheid ongebuild meel, welke het Rijk beschikbaar stelt voor de goedkoope broodvoorziening, wekelijks met 2 millioen Kilogram zou moeten wor den vermeerderd, hetgeen een verhooging der onkosten met f 140 000 per week mot zich zou brengen. De Minister verzoekt den Burgemeesters daarom, in het vervolg slechts broodkaarten af te geven aan hen van wien bij onder zoek is gebleken, dat zij den gewonen broodprijs niet kunnen betalen. Er zijn bier op advies der medici niet minder dan 700 wittebroodkaarten uitge geven. Een veel te hoog aantal in verhouding tot de bevolking, die immers slechts een goede 25 000 bedraagt, terwijl bijvoorbeeld te Utrecht, met zijn ruim 150 000 inwoners, er 1100 zijn afgegeven. Het is eigenlijk een wonder, dat dc tram rijdt zonder vlagjes. Immers voor het eerst in zeer vele maanden geeft het maand overzicht over April eens geen achteruit gang aan. Er werden vervoerd 8085 betalende pas sagiers, of 99 meer dan in April 1913. De ontvangst uit het vervoer was f405.10, of f 7.40 meer de totale ontvangsten beliepen f 507.60, off84.27 meer: en de dagkilometer- opbrengst was f9.40, of f 1.56 hooger. De jongedames H. H. Worsteling en Th. J. Wouters behaalden de acte van bevoegd heid voor onderwijzeres. De heer J. Hermes is toegelaten als leerling van dc Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Eenige jaren geleden kreeg een lid van het bestuur der Ned. Hervormde kerk, tevens lid van het Gemeentebestuur, een bevlieging van op den spits gedreven waar heidszin en gevoelde er zich over bezwaard, dat de Dolle klok vol uur sloeg, terwijl pas eenige minuten later het I.atijntje het allerbeste openbare uurwerk in onze goede stad met zijn helder geluid aankondigde, dat het uur werkelijk was verstreken, daarna het carillon van den Lieve Vrouwe- tore.i heel uur speelde en ten slotte de zware uur-klok van het officieele stadsuur- j werk het aantal uren aangat, dat na mid dernacht dan wel na den middag was ver zonken in deu nacht der tijden. Hij spiak er over met zijn medeleden van het kerkbestuur, die immers t zeggen hebben over den St. Joris-toren en deszclfs bijbehooren. Ja; van dien kant bekeken, moesten de met groote zorg uit de nota belen gekozenen erkennen, dat de Dolle handelde in strijd met de waarheid. Zooals dat te doen gebruikelijk is, werd er over vergaderd, het vóór en bet tegen overwogen en na veel hoofdbrekens plechtig besloten, dat de Dolle niet langer vóór baar beurt zou slaan. En men kreeg deze volgordeI.atijntje, Dolle, Lieve Vrouwc-toren. Het heeft slechts enkele dagen geduurd. Want ras-Amersfoorters zijn er niet af te brengen, dat, als de Dolle gelijk slaat met het speelwerk dan wel met de klok van den grooten toren, er brand komt. Terwijl, toen de Dolle min of meer den waren tijd aangaf, zij de schoolkinderen niet meer waarschuwde: »nu op een hol letje, anders kom je te laat". Geen gedienstige geest kwam meer op tijd thuis, geen werkman op tijd weer op 't werk. Kwade tongen zeiden, dat ze op de minuut vertrokken, doch steeds vijf minu ten te laat terugkwamen. Die booze Dolle ook. Dan, het heeft niet lang geduurd. Het lid der twee colleges, die als oud- Utrecbscb student het beroemde «dat mos niet magge» had gesproken, kreeg erin natuurlijk ongeteekende, dat is wel altijd «mos» geweest te Amersfoort inge- 1 zonden stukken van langs. Zijn mede-kerk- meesteren hadden ieder in hun kring gc- vseld tot welke excessen het peuteren aan de Dolle had geleid. En eenpariglijk werd besloten, het vorige besluit buiten werking te stellen en de Dolle haar waarschuwende taak als van ouds te doen hervatten. Hetgeen tot den huidigen oogenblik zoo is gebleven en wel zoo zal blijven tot tijd en wijle ook hier alle openbare klokken electriscb worden gelijk gehouden. Op gevaar af, dat dan 48 maal per etmaal de ras-Amersfoorter kippevel krijgt bij de gedachte aan den brand, die er moet komen nu Dolle en Groote toren gelijk slaan. Het geval beeft tbans een navolger ge vonden in een beambte van de Diaconie der Hervormde kerk, den «vaoder van 't vrouwenhuus», zooals de spraakmakende gemeente hem noemt, den directeur van het Oude inanuen- cn vrouwenhuis der Diaconie van de Ned. Hervormde gemeente, zooals zijn officieele titel luidt. Wat kan ons de mode schelen, redeneerde hij loopen 's zomers mijn vrouwen met a jour bloessies, weinig blousje en veel a jour; of dragen mijn mannen strooien hoedjes en overhemden met een band om het deel van hun lichaam waar de borst een anderen naam draagt; neen, ommers, zomertijd of geen zomertijd ze dragen hun laken vest en de pantalon met extra-soliede sluiting. Van het gemorrel aan den tijd moest hij ook «heel niks» hebben. Als 't 11 uur is, dan is 't geen 12, zeide hij en in «zijn» huis heeft hij den zomertijd dan ook niet ingevoerd. Enkele gastelingen werken nog hier en daar voor een zakcentje. Terwijl nu de kameraden 's middags naar huis gaan als de klok 12 slaat, moeten zij blijven tot de klok 1 slag doet hoorenhun middagmaal krijgen ze volgens de klok een uur te laatprecies op tijd, zegt «voader»ze gaan een uur te laat naar bed, branden een uur te lang kunstlicht, slapen een uur te lang hetgeen op hun leeftijd minder erg is in 't kort zij zijn wel de eenigen hier ter stede, die niet meegaan met hun tijd. Tot op 1 October de klokken weer een uur worden achteruit gezet. Of tot regenten, die een nóg hoogere macht hebben dan «vaoder», ingrijpen. Reserve 2e luitenant jhr. J. Huydecoper, van het ie regiment huzaren, is bevorderd tot ie luitenant bij het korps. Het eerstvolgend toelatings-examen voor het reservekader, der infanterie en der ves ting-artillerie zal plaats hebben te 's-Gra- venbage op 10 Juli en volgende dagen. Schriftelijke aanmelding vóór 23 Juni bij den hoofdofficier voor het reservekader, bureel Willemstraat 4 te 's Gravenhage. Het is toch wel heel jammer, dat de reprise van »De weerwraak der kabouters», Dinsdagavond in «Amicida» gegeven, zoo weinig betalende bezoekers heeft mogen trekken. De inhoud van bet stuk, de uitmuntende zorgen aan de ensceneering besteed, de zang der dwergen, het spel der volwasse nen, de uitmuntende piano-begeleiding en het aardige orkestje van dilettanten in den dop hadden waarlijk grootere belangstel- 1 ling verdiend, 't Was alles in de puntjes. 1 Gisteravond werd het blijspel gegeven voor het garnizoen; de zaal was vol. Hopen we, óok voor de kas, dat de vierde voorstelling, hedenavond, nog wat zoden aan den dijk zet. Ook de directie van «Het tooneel» be richt ons thans, dat de opvoering op Woens dag 10 Mei van Fabricius' tconeelspel «Dolle Hans« hier zeker is. De zelfde bezetting als in Den Haag, het zelfde decor, zoodat de voorstelling ge heel gelijk zal zijn aan alle voorafgaande vertooningen. Stadgenooten, die het mooie stuk niet elders konden gaan zien, zullen dus ten volle kunnen gaan genieten van de voor- treflijke uitbeelding der hoofdpersoon door Henri Brondgeeat. In een vorig nummer deelden we mede welke fabrieken, instellingen, enz in het eerste jaar »an zijn exploitatie werden aan gesloten bij bet electriscb bedrijf. Men merkte ons inmiddels op, dat we nietpfioemden de nandelsinstellingen der Op de eerste plaats schreven we in ons bericht: onder meer zijn thans aange sloten, enz. Op de tweede plaats hebben we er, zoodra de electrificatie heeft plaats gehad, melding van gemaakt, dat het schouwen der eieren thans geschiedt met electriscb licht ter vervanging van de werkelijk zeer ingenieuse installatie met gasgloeilicht door den Directeur, den heer P. Nierop, aan vankelijk daar aangebracht. De plaatselijke afdeeling van den Ned. barbiers- en kappersbond bericht bij adver tentie in dit nummer, dat met ingang van 15 Mei deleden een eenigszinsschappelijke belooning zullen eischen van hen, die prijs stellen op hun uiterlijk. Scheeren voor 3 cent en haarknippen voor 5 cent in een 's winters verwarmd en goed verlicht vertrek, met een schoonen handdoek en liefst nog een opgewekt bab- beitje toe, ging toch ook heelemaal niet. Als nu de organisatie, die hier zoo uiterst langzaam tot stand kwam, er óok maar toe leidt, dat alle scheerders het Zon- dagsjuk afwerpen; de groote kapperszaken hebben immers reeds lang Zondagsrust in- gevoerd en geen enkele hunner klanten j weet thans beter of het behoort zoogeen enkele kan zich indenken, dat, terwijl hij zelf is gesteld op den eenigen vrijen dag in de week, de barbier dien óok niet zou wenschen. Ter Dinsdag gehouden veemarkt golden I de guste koeien f170 a f 180, de kalf- koeien f300 tot f340, de pinken f 130 tot 1 Betreurt wie 11 ontvielen, maar vergeet nooit hetgeen ge hun te danken hebt. I Luitenant-generaal F. H. A, Sabron, ad judant i. b. d. van H. M. de Koningin, oud-Minister van Ooilog. is gister in den ouderdom van bijna 67 jaren te Utrecht, zijn geboortestad, overleden. Bijeenkomsten. Dagelijks R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. totDond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 4 Mei Dc weerwraak der kabouters. Atn. Mei Ledenverg. Nut, Fröbelschool. 10 Mei Dolle Hans, Am. 21 Mei Encycliek-feest. 3/6 Juni Tentoonst. Natuurbist. vereen. Am j Geineentelyke Arbeidsbeurs I GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 1 en des avonds van 6.30 lot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 1 Op 4 Mei 1916 waren ingeschreven. I. de volgende werkzoekenden bankwerker. 2 naaister, beeldhouwer. 3 opperman, behanger. rijwielhersteller. 1 boekhouder. 2 schilder. boekdrukker. t schoenmaker. chocoladewerker.— slager. 5 fabrieksarbeider 1 smid. 2 grondwerker. stalknecht. handelsreiziger. 1 steenhouwer. 1 hulp in de huis- 1 stukadoor. houding. straatmaker. kantoorbediende. tabakskerver. kellner. telegraafwerker 1 kleermaker. 2 timmerman. letterzetter. tuinman. lithograaf. i veldarbeider. loodgieter. visscher. loopknecht. voeger. 17 los werkman. 1 voerman. machineteekenaar— wagenmaker. machinepoetser. -- waschvrouw. magazijnknecht. werkster. -- metselaar. wever. meubelmaker. winkeljuffrouw. montagewerker. II. werden gevraagd de volgende werk krachten bankwerkers. magazijnknecht. beeldhouwer melkknecht. 1 behanger. metselaar. boerenknecht. meubelmaker. 1 boekdrukker. - naaister. 1 borstelmaker. 1 pakknecht. breisters (mach.) pettenmaakster. broodbakker. 1 rijwielmonteur. 2 buffetknecht. rijtuigmaker. correspondent. 2 schilders. deurwaarderski. 1 schoenmaker. 2 dienstbode. sigarenmakers. electricien. slager fitter. sorteerder. fabrieksarbeider. smid. 1 horlogemaker. - tabaksbewerker. 1 kantoorbediende. 6 timmerman. 2 kappersbed. - tuinman. 2 kleermaker. 4 veldarbeider. koetsier. voerman. kruideuiersbed. - werkster. 1 letterzetter. winkelbediende. 11 los werkman. zager. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de staJs-aan- plakplautsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2. telefoon 374. V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 2 Mei 1916. Aanvoer E*Port-eiercn 9 101. Regeerings-eieren 631 689. Prijs f5.40 tot f6.50 f510 tot f5.60 ROTTERDAM. 2 Mei 1916. Aanvoer p*Por,-c'eren J7S74- Kegeerings-eieren 710 678. Prijs f6.65 tot f6.80. f5.20 tot f6.25.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2