Zaterdag 6 Mei 1916. No. 8719 66e Jaargang 3EEL sl n cL 1 i cL i n g- V ermogensbelasting. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. V F SD SR X SS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZOHTEGR&O&T 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers- i foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 38 April 1916 aan J. F. j HAARSMA en zijne rechtverkrijgenden voor waardal ij k vergunning is ver leend tot het uitbreiden van eene metaal- bewerkingsinrichting door plaatsing van een gasmotor van 8 PK. voor het drijven van een draaibank, slijpsteen, boormachine en ventilator, in het perceel alhier gelegen aan den Hoogewcg No. 14. kadastraal be kend Sectie A No. ihog. Amersfoort, 2y April 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van- KANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. 11" Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de Naamlooze Vennootschap „FARB- WERK" (fabriek ter bereiding van verfstoffen) te Amersfoort ingediend verzoek, met bijlagen, oui verguuning tot het uitbreiden van hare inrichting ter bereiding van verfstoffen en chemische producten, door plaatsing van een Cornwell-stoomketel uiet een verwariniiigs- oppervlak van 40 M'. en voor een stoomdruk van 10.8 K.G. op den u.M'., ter vervanging van den thans bustaanden stoomketel, in het perceel alhier gelegen aan den Klei nen Koppel, bij het Kadaster bekend onder Sectie IJ, No. 1630/1031, op de Secretarie der Gt meerite ter visie ligt, en dat op Woensdag den 17 Mei a.s. des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren legen hel uitbreiden vau de inrichting in te brengen. Tot het buroep, bedoeld in art, 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande juris prudentie, alleen zij gerechtigd, die overeen komstig aitikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of rcoer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 3 Mei 11110. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJOK. De Secretaris. A R. VEENSTRA. nfeuik van bad- iMoBfzeer geschikt «Hblne» aan het CjMvburant, Kor- De Burgemeester en Wethouders van 1 Amersfoort Doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 25 Januari 1916 is vastgesteld en bij Koninklijk Besluit van den 31 Maart 1916, No. 70, is goedgekeurd de volgende Verordening, zulks met intrekking van de Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting in de Gemeente Amers foort, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 October 1913, No, 484, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit vau 3 Maart 1914, No. 41, I alsmede van de Verordening op de invor dering Verordening op de heffing van j opcenten op de hoofdsom der Perso- neele belasting in de Gemeente Amers foort. Eenig artikel. I Er zullen in de Gemeente Amersfoort, te j beginnen met 1 Januari 1916, jaarlijks ge- heven worden opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting, en wel I a. in dat deel der Gemeente, behoorende tot de 4e klasse, op de aanslagen van hen. voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt I f175 en daar beneden 50opcenten, boven -175 tot beneden f 250 60 I -250 -325 70 325 en daarboven 80 b. In dat deel der Gemeente, behoorende tot de 8e klasse, op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt f 75 en daar beneden 50 opcenten, boven - 75 tot beueden f 112.30 60 - 112.50 tot -150.70 - 150 en daarboven 80 C. op de aanslagen van hen, die niet naar den grondslag >huurwaarde< worden aangeslagen, 80 opcenten. En dat deze belasting zal worden inge vorderd overeenkomstig de volgende, ge lijktijdig vastgestelde verordening, welke in in voormeld Koninklijk Besluit is aange haald Verordening op de invordering der opcenten op de hoofdsom der Perso neele belasting in de Gemeente Amersfoort. Eenig artikel. De invordering der opcenten op de hoofd som der Personeele belasting zal plaats heb ben overeenkomstig het bepaalde bij art. 263 der Gemeentewet. F.n is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3 Mei 1916. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Ontevredenheid. B&nkveresniglng H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Seherpenzeel Soest. Langegraolit OO - Tol. Intero. 868 Verstrekken op aanvrage liij de aangifte voor de Er zijn menschen, die altijd klagen en nooit tevreden zijn. Zoodra de zaken niet gaan, zooals zij dat wenschen, als er iets gebeurt, dat niet in de gewone lijn van het dagelijksche leven ligt, dan vinden zij daarin redenen om te klagen en betoonen zij hun misnoegdheid. Bewijs van karakter is dat niet. Iemand met energie, zal juist door lichten tegenspoed zijn kunnen meer ont wikkelen en naar middelen zoeken om stoornissen in zaken te overwinnen, wetende, dat klagen en zuchten over tegenspoeden niets geeft, integendeel de energie verlamt en dus tot erger voert. Geeft men zich eenmaal over aan klagen, dan wordt dit een hebbelijkheid, die steeds grooter afmetingen aanneemt. Men wordt een ontevreden mcnsch en voor anderen vervelend in den omgang. Besefte men dat meerwant de gewoonte van klagen uit zich op elk gebied en in alle kringen. Zelfs drijft zij de sociale beweging, die zich tot doel stelt, het stoffelijk en zedelijk welzijn der menschheid op hooger peil te brengen, in een richting, die ten slotte dood moet loopen. De klagers, steeds ontevreden met be staande toestanden, zullen nooit tevreden gesteld kunnen worden en het ligt in hun aard, hoe meer aan hun klachten voldaan wordt, des te ontevredener ze worden. De eischen, die zij aan anderen stellen, worden steeds grooter, daarentegen de eischen die zij aan zichzelven stellen in de zelfde mate kleiner. Zij denken zich tevreden, wanneer aan een eisch aan anderen gesteld, wordt j voldaan, doch nauwelijks is daaraan voldaan of weer harder dc.ii ooit te voren wordt geklaagd. Dat is ook te begrijpen. Een ontevreden mensch stelt weinig op prijs en zoo zal, i als bet begeerde is verworven, ook daar- i van de aardigheid spoedig af zijn, daar door de schadeloosstelling geen opgewekt- hcid en gemoedsrust verkregen wordt. Wel dient men onderscheid te maken tusschen klagenden en klagers. Immers klagenden hebben dikwijls grieven, die bij j onderzoek gegrond voorkomen. Dan is het plicht, als dat in ons vermogen ligt daaraan j tegemoet te komen, wetende, dat wij succes zullen hebben van ons werk in die richting j en dat wij kunnen rekenen op de dank baarheid van degenen, die wij tegemoet komen. Het moet toch ook degenen ont stemmen, die hulp, troost en steun ver- j leenen aan oprecht klagenden, als zij ge gronde klachten wegnemen, daarvoor geen dank te krijgen, ziou niet uitende in woorden, maar in daden en wel, dat bemerkt wordt, dat de klagende een tevredener mensch is geworden. In onze tijden zien wij, dat velen zich inspannen om de bronnen van veel leed en ellende te stoppen; maar tevens moet men bedenken, dat nooit aan alle klachten een einde kan worden gemaakt, hoewel dit geen weldenkende er van zal terug houden om te steunen en te helpen, telkens als hij daartoe in staat is. Menschen met groote eigenliefde achten zich spoedig verongelijktzij meenen, dat hun onrecht wordt aangedaan, als dit niet het geval is. Konden zij voor een oogenblik hun zelf- vergenoegdheid eens op zijde zetten, waar door hun bekrompen beschouwing minder baatzuchtig zou zijn, dan zou zeer zeker dn overtuiging veld winnen, dat hun zienswijze zeer bekrompen is en zij anderen onrecht aandoen, een onrecht dat zij vermeenen, dat hun zelf wordt aangedaan en waarover zij ontstemd zijn geworden. Wat bezorgen zij zich zelf en anderen vele onaangename oogenblikken. Trachten wij daarom met nuchteren blik steeds te willen zien en met onbevangen gemoed te willen oordeelen, waardoor men ontevredenheid zal voorkomen en men anderen niet tegen zich zal innemen. Dan behoeven wij ook geen klachten te onderdrukken en kunnen wij deze ook uiten. Dan zal er ook naar geluisterd en moeite gedaan worden, on. daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Hoevelen zijn er niet, die wii zouden kunnen noemen klagers van beroep, voort komende uit een zucht om te klagen en gevolg van ontevredenheid. Als deze klagers zich eens wilden vergelijken met hun omgeving niet naar boven, doch naar beneden -- dan zouden z\j zien, dat anderen heel wat meer reden hebben tot klagen. Steeds verwijten zij aan anderen, wat hun overkomt, doch een poging om zichzelven te herzien en te trachten, te doen hetgeen door zoovele anderen gedaan wordt om zich uit ongunstige omstandigheden op te werken, wordt met groote zorg nage laten. Met klagen wordt geen overwinning be haald. Waar onrechtmatig wordt geklaagd, is er gemis aan eigenwaarde er. energie en zal elke hulp, in welken vorm ook, niet baten. Wie kan men het euvel duiden.dat in zulke gevallen steun wordt, geweigerd Wie steun vraagt, moet waarborgen kunnen geven, dat hij deze ook verdient. I loe weinig menschen zeggen het is mijn eigen schuld. Het is toch veel gemakke lijker om de schuld op anderen te schui ven, inplaats van ruiterlijk te bekennen, dat men zelt oorzaak is van eigen leed en kommer. Wie schuld erkent, wordt niet slechter, maar wijzer en tevredener. /aak is het, dat wij onze kinderen leeren tevreden te zijn met hetgeen zij hebben. Zij zullen daardoor later behooren tot de tevreden menschen. Volkomen tevreden is niemanddat be hoort tot de onmogelijkheden. Ieder heeft dit of dat, hetgeen hij gaarne anders zou hebben en waarnaar hij ook mag streven, zonder te vervallen tot klagen zonder reden. De ontevredenen denken dikwijls hun geluk alleen te zullen vinden in dingen, die voor geld te koop zijn. Doch dit is niet waar, want de beste dingen des levens, zielenadel, heiligheid des levens, kinderlijk vertrouwen, enz., dingen van de hoogste waarde voor het leven, zijn niet voor geld te koop, maar geven de ware poëzie en de kracht aan ons bestaan. Die daarover beschikt, kent geen onte vredenheid en zal zichzelf en anderen met onrechtmatige klachten geen overlast aan doen. In moeilijke dagen zal hij kracht vinden bij de gedachte, dat zelfs de don kerste wolken zijn omgeven door een licht - rand en dat, zoo bij het hoofd omhoog houdt en op eigen energie vertrouwt, er straks weer een dag voor hem zal aan breken vol heerlijk licht. Vleescheteade planton. Na een tijd van regen, wind en sneeuw Is er een ontwaken gekomen, buiten, in de natuur. Nog weinige weken geleden huilde de wind door de spichtige takken der beuke- bosschen, joegen er regenvlagen over de kale heideslechts enkele dagen was ai het land, al de boomen, al de huizen met een witte sluier van ongerepte blankheid bedekt Maar nu is aangebroken de blijde lente dag. De bloemen, die op het opengaan stonden, richten nu hun kelken naar de zon. Op den vochtigen veengrond steekt het vetkruid zijn lichtgroene blaadjes boven den grond, in bet hart van het rozet zit al de bloemknop. Over eenige weken staan daar al die blauwe bloempjes tusschen het nog dorre heidekruid. liet vetblad is een van de aardigste planten uit het veen; zijn lief blauw bloempje is het vriendelijkst van al de boemen. Maar het merkwaardige is het blad. Strijk eens met uw vinger voorzichtig er over. Het kleeft. Laat ik vertellen hoe dat zit. Wil een plant blijven leven, dan heelt zij noodig licht, lucht on water in de eerste plaats; maar ook een hoeveelheid stikstof verbindingen en minerale deeltjes. Te midden van de veenmossen in het moeras bloeit nu ons vetblad, op een bodem zóo doortrokken van vocht, dat geen zuur stof kan toetreden, zóo arm aan delfstof fen en stikstof, dat andere planten het er niet uithouden.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1