MER2F00ETSCHE COURANT. Dinsdag 16 Mei 1916. No. 8723 66e Jaargang Uitgave van de Naanilooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FRSDSRZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post/1.15, Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiGn per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiOn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGR^OHT 9. K E X N I S E V I X VAN KRACHT GEWORDEN KIEZERSLIJST. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter openbare Kennis, dat de op den 2 2en Maart dezes jaars door het Ge meentebestuur vastgestelde suppletoire Kie zerslijst 19161917, zooals die door zijne beslissingen van den 28 April 1.1. gewijzigd is, van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behou dens de wijzigingen, daarin tengevolge van rechterlijke uitspraken te brengen en de aanteekeningen omtreut schorsing daarin te maken overeenkomstig de bepalingen der wet. De Kiezerslijst blijft voor een ieder op Secretarie der Gemeente ter inzage neder- gelegd en in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfoort, 16 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Stadsnieuws. Door de Chr. Gereformeerde gemeente hier zijn thans gebracht cp het tweetal voor predikant ds. L. de Bruijne, te Zaamslag, en ds. N. Bijdemast, te Maarssen. Verslag van Let verhandelde in de vergadering der eerste afclee- ling van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 April. Rapporteur de heer Rant. Tegenwoordig de heeren H. W. van Esveld, Wethouder, VoorzitterA. Eysink, D. Gerritsen, J. Hofland, H. J. de Kem- penaer, J. A. Rant en A. M. Tromp van Holst, leden; mr.J. C. graaf Van Randwijck, Burgemeester, en de leden der tweede af- deellng N. Veis Heyn en R. G. Rijkens, Wethouders, als toehoorders, benevens de Gemeente-secretaris A. R. Veenstra. Afwezig de heeren P. van Achterbergh, S. J. van Duinen en J, W. Jorissen, Financien. Een der leden wijst er op dat hier een voorstel wordt gedaan, dat zich geheel richt op de toekomst, een uitgebreide be handeling van de werkzaamheden, die in de toekomst zullen zijn te verrichten. Nu is de vraag: hebben de Raadsleden zooveel vertrouwen in de toekomst van Amersfoort, dat zij zich met deze plannen kunnen ver eenigen? Spreker voor zich geeft daarop een bevestigend antwoord. Den Gemeente-secretaris brengt hij hulde voor het hier gepresteerde. De Raad heeft in deze stukken een uit eenzetting der financiën gekregen, zooals nog nooit te voren werd verstrekt. Een ander lid zegt zich bij den vorigen spreker te kunnen aansluiten voor zoover betreft de door Burgemeester en Wethouders behandelde onderwerpen. Daaronder heeft hij echter tot zijn spijt iets gemist en dat is een voorstel tot op richting van een bad- en zweminrichting. Op dat punt immers is evenzeer een voorzie ning noodig, en, mits zuinig en met beleid aangepakt, zou het zeer wel mogelijk zijn, deze tot stand te brengen. Overigens kan hij Burgemeesie- en Wet houders hulde brengen, omdat uit het voor stel blijkt, dat zij tot het inzicht zijn ge komen, dat indien er lasten moeten wor den opgelegd - deze zoo min mogelijk op de onderste lagen moeten drukken. Vandaar, dat voor het muntgas althans geen verhoo ging van prijs wordt voorgesteld. Sprekers wensch is zelfs geweest om, met het oog op de meer dan voldoende winst op dit onder deel der gasfabriek gemaakt, het muntgas te verlagen (het kookgas zou daarentegen verhoogd kunnen worden) maar in de tegen woordige omstandigheden wil spreker dat niet eischen. Hoe de uitgaven zullen worden gedekt, beeft dit lid niet volkomen uit het voorstel begrepen. Z.i. zijn de verschillende bronnen, waaruit kan worden geput, door elkaar ge bracht. Niet voldoende zijn onderscheiden de gewone middelen en die. welke te balen zijn uit de gasfabriek. De vraag is hoe de verhouding tusschen die beide bronnen moet zijn, opdat van degroote zoowel als van de kleine inkomens naar draagkracht worde geheven. In de bijgevoegde Nota heeft spreker getroffen de bewering, dat het onder de vigeerende Gemeentewet niet mogelijk zou zijn, een oplossing te vinden om de mid delen uit de Inkomstenbelasting te putten zonder aan de lagere inkomens een ver zwaarden druk op te leggen, en dat daarom beter de gasrechten verhoogd kunnen wor den. In eenige artikelen in de plaatselijke pers trachtte spreker reeds aan te toonen, dat de Gemeentewet aan zulk een oplossing, als boven bedoeld, niet in den weg staat. De aftrek voor noodzakelijk levensonder houd kan nl. worden opgevoerd van f 400 tot f 500, hetgeen voor de kleine inkomens een belangrijke verlichting van lasten be- teekent. Tevens kan de kinderaftrek worden uitgebreid. Toepassing alleen van den eersten maat- regel geeft het volgende resultaat bij een normale toeneming van het belastbaar in komen Belastbaar inkomen 1914 f 4173950 Toeneming 4.6 pet. - 191 991 Ó7óaansl.af so f 33 Soo 3291 - ioo - 392 100 op f 425900 af Belastbaar inkomen: f 3940041 Verhooging der belasting met 1 pet. van het belastbaar inkomen geeft dan reeds f39 400, nagenoeg dus de f 40 ooo, die benoo- digd zijn. Nu is dit de som die gevonden moet wor den boven de verplichte uitkeering door de gasfabriek van f 55 000. In normale omstan digheden zou de wiust over 1915 rond f 100000 hebben bedragen, waarop dus in 1916 weer zou kunnen worden gerekend, indien niet de verhooging der kolenprijzen moest gedekt worden. Deze bedraagt f 37 500 over een half jaar, dus f75000 over het ge heelejaar 1910. Burgemeester en Wethouders wenschen nu door de gasverhooging een extra-winst te maken van f 35 000, totaal dus f135000 verminderd met f75000 f 60 000, of f 5000 boven de verplichte uit keering. Gevraagd wordt echter f 20 000 extra uit het gas. dus zou de winst f 75 000 moeten bedragen. Heeft spreker het voorstel goed begrepen, dan komen Burgemeester en Wethouders dus op deze wijze niet aan hun bedrag, terwijl bovendien het bedrijf ook niets voor reserve zal houden. Gaarne wordt hierover een opheldering verwacht. Ook is niet duidelijk of In het cijfer van f 37 500 der hoogere kolenkosten reeds be grepen is de f27000, welke reeds in 1915 boven den normalen prijs betaald werden, of dat voor 1916 ook dat laatste bedrag nog apart moet worden gerekend. Afgezien van de cijfers is spreker het over de wijze van dekking niet met de meerder heid van het College eens. Z.i. moeten nor male voorzieningen ook uit de normale bron bekostigd worden. De Gemeente-flnanciCn, al is het maar tijdelijk, afhankelijk te stellen van de resultaten van een bedrijf, daar ziet spreker een gevaar voor de Gemeente in. Zijn wensch zou zijn de gewone uit keering van f 55 000 intact te laten, het kookgas te verhoogen en dan een bedrag te putten uit de reserve. Deze dient voor buitengewone omstandigheden en mag dus nu wel worden aangesproken. Spreker durft ook wel een wissel te trekken op den toenemenden bloei der Gemeente, maar is daarbij niet bang om, indien dat noodig blijkt, de Inkomstenbelasting te ver hoogen. Er wordt gezegd, dat wie zich komt vestigen alleen vraagt>boe hoog is de helasting Maar verstandige menschen zuilen evengoed lnformeeren naar den gas- prijs, het schoolgeld, e.a. Het standpunt van Burgemeester en Wethouders is echter, dat de belasting niet mag worden opgedreven, niet ter wille van de kleine inkomens maar om menschen met grootere inkomens hier gevestigd te krijgen. In dit verband noemt spreker een concurreerende plaats als Nij megen, met 4.2 pet. Inkomstenbelasting zon der progressie. Zoo hoog is Amersfoort nog niet. Voorts wijst spreker er op, dat na de wijziging der Verordening op de Inkomsten belasting, in iy 13, welke de meest welge- stelden het zwaarst trof, het aantal aanslagen boven f 20 000 met twee is toegenomen, dat boven f ioooo met zestien, of 60 pCt zoodat daardoor de vestiging toch niet is achteruitgegaan. Het belastbaar inkomen nam de laatste io jaar toe met gemiddeld 4 6 pet. Het jaar 1914 gaf een bevolkingsver meerdering van 3.49 pet. en een hoogere belastingopbrengst van 10.7 pet. In de jaren 1905 tot 1910, dus vóór de tegenwoordige progressieve heffing, was er juist in de hoogst aangeslagenen een groote teruggang en in de daarop volgende klassen óf teruggang óf slechts matige toeneming. Hieruit kan worden afgeleid, dat een kleine verhooging van het heffings-per- centage geen nadeelige gevolgen zal hebben. Spreker komt nu tot de aparte Riool- en Straatbelasting, en zegt zich daarmede niet te kunnen vereenigen. Betere huisvesting der lagere standen, rioleering, verbetering van de binnenstad en reorganisatie van de reiniging, al deze dingen dienen indirect tot betere verzorging van den algemeenen gezondheidstoestand. Al ondervinden bepaalde categorieön van personen ook direct voordeel daarvan, in hoofdzaak wordt het algemeen belang ermee gediendmaar dan moeten ook allen de kosten meedragen, hetgeen bij de Straat- en de Rioolbelasting niet het geval is; deze wordt opgebracht dcor de huurders eu drukt zeer zwaar op de kleine en de middelmatige 1 inkomens. j Ten slotte geeft spreker eenige cijfers om te vergelijken het door hem berekende resultaat van het stelsel van B. W. tegen over het zijne, j Stelsel sprekerStelsel B. W. inkomen f 600. inkomen f óoo I onbelastb. - 500. onbelastb. - 400 belastb. f 100. belastb. f 200 Belasting f3.60. Belasting f5.06. (Bij gebruik van muntgas geen gasverhooging). Minder dan stelsel Burge en Wethouders f 1.46. inkomen f 1000. onbelastb. - 500. i belastb. f 500. Belasting f 18.— Verhooging kookgas 11/._> ct. per M3~f 7.20 f 25.20 Inkomen f 1000 onbelastb. 400 belastb. f 600 Belasting f 16.45 Verhooging lichtgas 1 ct. per M8- 6.— Verhooging kookgas 2 ct. per M8 - 9.60 f32~Ö5 Minder dan stelsel Burgemees- er en Wethouders pl.m. f 7. inkomen f 2000. onbelastb. - 500. belastb. f 1500. Belasting f 67. Verhooging kookgas f 9.— f 76. inkomen f 2000 onbelastb. - 400 belastb. f 1600 Belasting f 53.25 Verhooging lichtgas - 6.— Verhooging kookgas - 9.60 riool- en straatbel. - f 70.85 Meer dan stelsel Burgemees ter en Wethouders pl.m. f 5, inkomen f 4000, inkomen f 4000 onbelastb. - 500. onbelastb. - 400 belastb. f 3500. belastb. f 3600 Belasting -160. Belasting! 133.25 Verhooging Verhooging kookgas f 9,— lichtgas - 6. f 169.— Verhooging kookgas - i2.— riool- en straatbel. - 3. 7754725 Meer dan stelsel Burgemees ter en Wethouders pl.m. f 15. (onder Inkomen te verstaanhet zuiver inkomen). Tegen de aangegeven verzwaring bij In komens van f 2000 en hooger weegt naar sprekers oordeel wel op alles wat de Ge meente daarvoor zal presteeren. Uit de opbrengst van de kookgaaver- hooging zal een gedeelte kunnen worden aangewend tot verlaging van de meterhuur, Sprekers conclusie Is dus: geen Straat- en Rioolbelasting; verhooging van het kookgas in verband met de verhoogde productie-Kosten en een greep uit de reserve verhooging van het belasting-percentage naar draagkracht voor de zaken waarvan allen profiteeren; en verlaging van den huurprijs van de gasmeters. Het monopolistisch karakter der bedrijven mag niet leiden tot een systeem van bijdrage naar overmacht. De vorige spreker zegt nogmaals veel verwachting te hebben van de toe komst van Amersfoort. Getracht moet wor den, de meestgegoeden hierheen te trekken, en om dat te bereiken, moet men handelen zooals de omstandigheden eischen. Dit lid zou het betreuren als alles wat in Amersfoort reeds is opgebouwd om den bloei der Gemeente te bevorderen, zou ineen storten doordat de stroom hierheen tot stil stand zou komen ten gevolge van een be- lastingverhooging, Een vergelijking is gemaakt met Nijme gen. Daar heeft men geen progressie Voor de kleine inkomens is daar de toestand na tuurlijk veel ongunstiger. Als men de belasting hier voor de kleine inkomens gaat verhoogen, krijgt men die ook niet meer hier. En aan een aantal kleine inkomens heeft de Gemeente meer dan aan éen groot inkomen. Mocht blijken, dat de proef met verhoo ging van den gasprijs, die alleen voor de buitengewone oms'andigheden geldt, niet goed werkt, dan k^n men altijd nog over gaan tot belastingverhooging. De voorstauder van de belastingverhoo ging betoogt opnieuw, dat de practijk heeft uitgewezen, dat de vestiging daardoor niet zal worden tegengehouden, Behalve een lage belasting zijn er nog trekpleisters genoeg, zooals bet goede onder wijs, het Grondbedrijf, dat aanleg en onder houd van wegen bevordert, de vergemakke lijking van het verkeer, enz. Om aan te toonen hoe onbillijk z.i. de gasverhooging zal drukken, geeft dit lid nog de volgende cijfers, waarbij vergeleken worden 50 aan slagen van f 550 (totaal f27 500) met éen aanslag van f 28 000. De 50 aanslagen van f 550 zouden bij 1 pet. hoogere heffing elk f 5.50 bijdragen in de te dekken uitgaven, bij gasverhooging fji 5.60 of 2,83 pet. De aanslag van f28 000 in het eerste geval f 280. In het laatste ge-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1