De orchideeën vertooncn, evenals de schitterend blauwe gentianen, die in dou nazomer hier bloeien, weer andere biolo gische bijzonderheden. Kieming uit het zaad, ja, hun gehcele leven, is niet goed mogelijk, tenzij ze leven in gemeenschap met bepaalde schimmels, die zich in de wortels en knollen vestigen en waarschijn lijk behulpzaam zijn bij het opnemen cn verwerken der voedingsstoffenhun stof wisseling is ten minste een geheel afwij kende, vooral wat betreft de stikstofvoeding. Zoo bezit de gagel, het groene aromati sche heestertje van deze terreinen, aan zijn wortels knolletjes, gevuld mot bepaalde bacteriën, die het in staat stellen zich de gasvormige stikstof, die in den bodem voor banden is, ten nutte te makeniets dat de meeste andere planten niet kunnen. Slechts de vlinderbloemige planten en de els zijn evengoed toegerust tot den strijd om het bestaan en juist op deze stlkstofarme gron den komt hun dit evengoed te pas als de insektenetende soorten, die we straks noemden. Zoo bevatten deze terreinen tal van plan ten, waarvan de studie zeer de moeite waard is en waarbij nog tal van vraag stukken op tc lossen zijn, zoodat alleen reeds daarom het noodzakelijk is, dat der gelijke gronden niet geheel worden ont gonnen; iets, dat ook uit het oogpunt van natuurschoon ten zeerste zou zijn te betreuren. WEEVERS. Amersfoort, Mei iqi6. De dure tijden. Half Nederland moet of het wil of niet zich bemoeien met de duurte der voedingsmiddelen. De prijzen stijgen enorm, zoodat er maar weinige gelukkigen onder de volwassenen zijn, die niet dagelijks zullen hooren praten over de abnormale omstan digheden, waarin we leven. Trouwens, er zijn nog andere zaken dan voedingsmidde len, die duurder worden. Het is ecu prijs- verhooging surtoutelaligne, op alle gebied. Nu kan af en toe een gebeurtenis van beteekenis de aandacht even bij iets anders bepalen de puzzle bijv. wie don toch de »Tubantia« wel heeft getorpedeerd, en waarvan wij voorstellen de oplossing te zoeken in het weigeren van de vulpen tus- schen de vingers van den duikboot-com mandant, zoodat hij den datum van het lanceeren van de torpedo, die den iben Maart het Nederlandsche schip vernielde, als 6 Maart boekte - dergelijke gebeur tenissen zijn niet n staat, het voor Neder land belangrijkste langen tijd naar den achtergrond te schuiven. Dat belangrijkste is en blijftde duurte van alles, in bet bijzonder die van de levensmiddelen. In »De Groene» \an Zaterdag heeft de Amsterdamsche hoogleeraar prof. dr, H. Burger naar aanleiding van die duurte eer denkbeeld geuit, waarvan hij, wordt net in een daad omgezet, heil verwacht in de benarde dagen, die we beleven, Hij wijst terecht op het bevreemdende feit, dat niet alleen de van buiten ingevoerde dingen duur zijn, maar dat ook onze eigen voortbrengselen, die van onzen landbouw en onze veeteelt, zoo duur zijn. In gewone tijden gaat van deze laatste een groote hoeveelheid naar het buitenland en daarop berust voor een deel onze volkswelvaart. En nu, terwijl alle levensmiddelen zoo ver ontrustend duur worden, gaan toch geregeld onze landbouwproducten over de grenzen. Het groote publiek koppelt duurte en uit voer aaneen en spreekt van ongehoorde bevoorrechting van don boerenstand ten nadccle van het overige volk. Rechtvaar dig en logisch schijnt het, te eischensluit de grens. Maar de zaak is niet zoo eenvoudig. Wordt de grens gesloten, dan volgt daarop nog niec aanstonds prijsverlaging. Ken uit voerverbod maakt niet, dat de producent van hot verboden artikel zijn prijs verlaagt, doch dat hij zijn voorraad oplegt net zoo lang dat deze zoo groot is, dat de grens weer open moet. En geschiedt dit, dan stroomt alles weer weg naar het buiten... land, waar hooge prijzen worden betaald en hier stijgen de prijzen. Men heeft de ervaring reeds van geopende en ge sloten grenzen; het spel heeft niet kunnen beletten, dat de levensmiddelen hier te lande duurder zijn geworden. Gaat men er mee door, dan blijft ook de stijging, der prijzen aanhouden nu, tijdens den oorlog, en wie weet hoe lang nog, daarna. Wat komt inmiddels van de reusachtige I winsten terecht in de berooide schatkist? Prof. Burger meent zoo goed als niets. Het buitenland en ons eigen volk betalen te zamen de hooge prijzen aan onze land bouwproducten. Moet nu de Regiering j mlllioenen bijpassen aan dien duren prijs, j dan dringt zich volgens prof. Burger de vraag op, of er niet een andere levens- middelcnpoiitiek kan worden gevoerd, een politiek, waardoor het volk goedkooper voedsel en de Staat een aanzienlijk deel der oorlogswinst zou kunnenjkrijgen. Zulk een politiek is, volgens hem, te vinden. Ken middel is er, dat de beide tegenstrijdige elementen hooge builenlandscbe prijzen en binnenlandsche behoefte op bevredigen de wijze kan verccnigeu. Dat] middel zou den Staat groote baten opleveren. Het heet uitvoerbelasting. Uitvoerbelasting Het buitenland bepaalt nu de waarde van onze landbouw- en vecteeltproducten. Hef nu een uitvoerbelasting, maak haar onge veer gelijk aan het verschil tusschen den prijs in het buitenland cn den prijs, die in dezen tijd billijk geacht wordt voor het binnenland. Het buitenland heeft noodig hetgeen wij uitvoeren, Het zal dus koopen in weerwil van onze uitvoerbelasting. Nu wordt eerst tegen billijk-normalen prijs aan de behoefte in het binnenland voldaan. De rest, het verder beschikbare, gaat naar het buiten land, En hiervan trekt de Staat, krachtens de uitvoerbelasting een ruim aandeel. Prof. Burger stelt twee voorbeelden. Eerste voorbeeldkaas en boter. Laat de eenheidsprijs van melk in gewone tijden 8 cent bedragen laat thans hier een prijs van 10 cent billijk worden geacht. Nemen wij aan, dat de boer en de fabriek met zulk een prijs goede zaken zouden maken. Nemen wij voorts aan, dat het buitenland voor kaas en boter prijzen biedt, die - na aftrek der vervoerkosten gelijk staan met iz cent per eenheid melk. Nu is het duidelijk, dat de prijs van de melk niet tien, maar twaalf cent zul bedragen. Wilde men den prijs kunstmatig drukken, dan zou het gevolg zijn, dat alle melk, voorzoover doenlijk, werd omgezet in boter en kaas. Uitvoer verbod van deze artikelen zou niet baten de boeren weten wel, dat het verbod niet zal worden gehandhaafd, wanneer reus achtige hoeveelheden van deze waren zich bij de grenzen gaan opstapelen. Een uit voerbelasting van cent per melkeenheid zou een natuurlijke reguleering tot stand brengen tusschen binnenlandschen verkoop en export. Eerst als aan de binnenlandsche behoefte aan zuivel was voldaan, zou het buitenland van boter en kaas worden voor zien. De boer zou bij voortduring e spoedigen tijd beleven, zij het ook zonder rcuzenwinstende Staat had een zeer wel kome inkomst te boeken. Tweede voorbeeldStel dat voor een koe, paard, of welk ander dier, waarvoor de gemiddelde prijs in gewonen tijd f3- bedraagt, thans buiten de kosten v. vervoer in het buitenland f 600 wordt geboden. Stel, wij hebben overvloed van zulke dieren en kunnen door teelt hun aan tal nog aanzienlijk doen toenemen. Sluiting van de grens is wel de moest ongewenschte maatregel dien men zich kan denken. Vrije uitvoer is al niet beter. Zou nu een uit voerbelasting van f 200 per stuk niet een voortreflijke reguleering scheppen tusschen den prijs daar ginds en den prijs hier - De laatste fioo meer dan in gewone tijden verzekert den boer een winstgevend be drijf. De belasting f zoo per stuk wordt door het buitenland betaald en brengt in de schatkist een bedrag, dat ik niet ver mag te schatten, maar dat zéér hoog moet zijn. De Amsterdamsche hoogleeraar erkent, dat de door hem genoemde cijfers geheel willekeurig zijn en slechts bij wijze van voorbeeld genomen; doch hij is overtuigd, dat een dergelijke regeling te heffen moet zijn. De Rcgeering moet de bevoegdheid kunnen verkrijgen, voor elk product het bedrag der belasting te wijzigen, al naar de omstandigheden dit eischen. En dat zou heel iets anders zijn dan de storende schok ken, die de elkaar afwisselende sluiting en opening der grenzen van thans veroorzaker.. De belasting zou hooger of lager worden, doch hooger of lager de voortbreng selen van onzen bodem zouden voor ons goedkooper zijn dan in bet buitenland en de schatkist zou er baat bij vinden. Het denkbeeld van een uitvoerbelasting is niet nieuw. Voor normale tijden is het niet bruikbaar. Doch thans, nu het waarde verschil tusschen onze producten binnen- en buitenslands zóo abnormaal groot is, acht prof. Burger een uitvoerbelasting het eeriige groote middel tot best;iiding van de duurte en tevens tot billijke bestemming van oorlogswinsten. Stadsnieuws. Verbindingsweg Heiligenberger- en Hoevelaker straatweg. Nu het contract met den Staat der Neder landen in zake overdracht van de Groote Nachlegaalsteeg en het voetpad langs de Beek waartoe werd besloten in uwe ver gadering van September 191.5 Is tot stand gekomen, kan de voorbereiding van het maken van een nieuwen verbindingsweg tusschen den Heiligenbergerweg en den Hoevelakcnscben straatweg ter hand worden genomen. In ons op deze zaak betrekking hebbend voorstel van - j Juli 1015 deelden wij reeds mede. op welke voorwaarden de stichting Armen de l'oth» en de «Pieter Dirkman- fundatie» bereid waren, de haar toebehoorende gronden over te dragen. De Gemeente kan van eerstgenoemde stichting in eigendom verkrijgen een terrein groot 4.69.50 H. A. voor den prijs van f3500 de H. A., van laatstgenoemde een ter rein van 4.31.80 H. A. voor de totaalsom van f 1 z 000, waarbij de kosten van over dracht iu beide transacties komen voor rekening van de Gemeente. De met de Hocfhamer-stichting" voort gezette onderhandelingen leverden tot resul taat, dat de overige voor den weg noodige grond wordt aangeboden voor f o.Z5 per M< mits de Gemeente op zich neemt, aan den huurder een schadeloosstelling voor het eindigen der huur uit te keeren. Het be drag hiervan schatten wij op ongeveer f 300. Hoewel nog niet nauwkeurig is aan te geven langs welke lijn de weg zal getrokken worden en evenmin vaststaat de breedte waarop hij zal worden aangelegd, zouden wij willen rekenen, dat van den aan de Hoefhamer-stichting» behoorenden grond noodig zal zijn een strook lang 4Z5 M. en breed 40 M.. alzoo met een opper vlakte van ongeveer 1.70 H.A., zoodat de kosten van deze aankoop ongeveer zullen bedragen: f4Z50 -J- f300 f4550. Wij hebben de eer voor te stellen, tot de genoemde aankoopen te besluiten. In afwachting van Ci overdracht der gronden kunnen inmiddels de voorstellen betreffende aanleg van den weg en exploi tatie der aangrenzende terreinen gereed wor den gemaakt. Loonsverhooging. Om advies werden ln onze handen [gesteld de beide hierbij weder aangeboden adressen van de afdeeling Amersfoort van den «Ne derlandsehen Bond van werklieden in open bare diensten» en de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Roomsch-Katho- lieken Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedrijven». I Een nader ingekomen adres van de lan- tarenopstekers gaat mede hierbij. Alle drie adressen hebben deze gemeene strekking het bekomen van meerdere inkom sten en zulks in verband met de tijdsomstan digheden. De lantarenopstekers motlveeren hun ver zoek niet nader en vragen loonsverhooging of duurtetoeslag. De beide andere adressen zijn van een toelichting voorzien en daaruit blijkt, dat beide organisaties op verschillend standpunt staan. De Bond van werklieden ln openbare diensten en bedrijven vraagt een hooger loon per week te willen citkceren een wijziging van de loonregeling 1914 dus terwijl de zustervereeniging bepaald een duurtetoeslag vraagt, daarbij als haar mee ning uitsprekende. »dat een goede loon regeling, een loonregeling die goed en voldoende is. dan eerst gemaakt kon wor den Indien er een normale of stabiele toestand ingetreden is». Wij brengen in herinnering, dat de loon regeling 1914 de bepaling Inhoudt, dat de loonen elk jaar met 50 cent per week zullen worden verhoogd; met 1 Januari 1915 en 1916 zijn deze verhoogingen toegekend, zoodat de loonen f 1.— per week hooger zijn dan bij den aanvang, terwijl nog drie verhoogingen, telkens met 1 Januari, kun nen worden toegekend. Aanleiding om deze regeling te herzien, bestaat er. naar het gevoelen van ons College, op dit oogenblik niet; zij was op de hoogte van haar lijd en er zou in gewone omstandigheden dan ook niet om verhoo- ging zijn gevraagd. De reden waarom belang hebbenden thans evenwel toch een hooger inkomen vragen, bestaat echter niet alleen voor hen, doch voor ieder, die van een be perkt inkomen moet leven, hetzij hij dus in dienst der Gemeente is of niet; de stijging van de prijzen der eerste levensbehoeften treft n.l. iedereen en nu is ons College van mecning, dat het niet aangaat om voor zieningen te treffen ten bate van kleinere in komens van in Gemeentedienst zijnden, waartoe lotgenooten, niet in Gemeente dienst, óok hun aandeel zouden moeten dragenmaatregelen als door de Regeering getroffen met betrekking tot de voorziening van goedkoop brood, vleesch, viscb, vet, groenten, waren dan ook gegrond op eene andere, o.i. juiste stelling. Wij hebben de eer uwen Raad te advi- seeren, op de aangehaalde adressen afwijzend te beschikken. Na vaststelling van ons pr*-advie» namen wij kennis van het wetsontwerp door de Regeering ingediend, waarbij 20 millioen wordt aangevraagd om maatregelen te kun nen nemen ter verstrekking van goedkoope levensbehoeften, De bedoeling is, dat het Rijk in de kosteu daarvan voor 3/4 gedeel ten draagt en de Gemeente voor '/4 ge deelte Het wetsontwerp wordt bij het voorstel ter lezing gelegd (gedrukte stukken Stater. Generaal, No. 376). 1 I laudelsavoudcursus. Ingekomen is een adres vau de vereeni- ging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken», houdende verzoek om een subsidie groot f375 voor het jaar 1917 te willen verleenen in de kosten van oprichting en exploitatie van een 3-jarigen Handels avondcursus. Waar de oprichting van dezen cursus ons van genoegzaam belang schijnt om ten behoeve daarvan een subsidie toe te kennen, 1 stellen wij U voor. aan het verzoek der vereeniging te voldoen. Het is Burgemeester en Wethouders I wederom gelukt, in het belang der volks- j huisvesting de hand te leggen op eenige perceelen aan de Hellestraat, waarvan de prijzen billijk zijn te noemen. I /.ij stellen voor deze aankoopen te be- 1 krachtigen. De Gezondheids-commissie kan zich hier mede vcreenigen. Het geldt de 15 perceelen Hellestraat nos. 2, 4 en 8 tot 18, (even nummers) samen groot 536 M-. toebehoorende aan den heer F. X. S. Vonk., te Amsterdamno. 6, groot 63.63 M'C, behoorend aan den heer C. Prins, te Amersfoorten nos. 46 tot 56, samen groot 1095 M-\ behoorende aan den heer B. van de Zuidwind, te Amers- j foort. De koopprijs is onderscheidenlijk f4950. f560 en f7500, met u's overdrachts- j kosten f 525 en f 100. De aandacht wordt gevestigd op de ken- I nisgeving aan het hoofd van dit nummer nopens de verplichting om steeds tijdig ter Gemeente secretarie aangifte te doen voor J de Bevolkingsregisters. I Niet alleen bij vertrek uit of vestiging i dan wel verhuizing in de Gemeente, maar óok omtrent de dienstboden. Wie dit laatste verzuimt, kan de Ge- meente, dus ook zichzelven, geldelijk nadeel berokkenen, gelijk in de jongste afdeelings- j vergaderingen van den Raad is gereleveerd, j Den Directeur van een der Gemeente- lijke keurings diensten is het opgevallen, dat sedert den aanvang van Mei een op- vallende verslapping is opgetreden in het verbruik van versche visch, welke moeilijk j anders kan worden verklaard dan door het vooiuordet! bij het Nederlandsche publiek tegen het gebruik van visch in de maan- j den, waarin de letter R niet voorkomt. Dit vooroordeel is echter geheel onge- motiveerd; het dankt n.l. zijn ontstaan aan de omstandigheid, dat de schelvisch vroeger I uitsluitend door de beugvisschers werd aan gevoerd, en deze visscherij uitsluitend in de koudere maanden plaats vond. Tegen woordig wordt echter door de stoomtraw lers het gehcele jaar deze visch aangebracht, cn dus is ook in den zomer geregeld goede visch te bekomen. I)e schelvisch is zelfs juist in den zomer maanden op haar bestin de maanden Maart en April schiet ze n.l. kuit en is ze dan kuitziek, waardoor bet vleesch minder j vast is. Daarna wordt het vleesch steeds beter en vaster. In Duitschland wordt de schelvisch dan ook bij voorkeur in de zomer- en de herfst- maanden gegeten. I De Burgemeester, uitvoerder van de I .evensmiddelenwet, beeft den norm waar beneden met ingang van 1 Juni brood kaarten zullen worden verstrekt nog niet vastgesteld. Of hier werkelijk deze week wittebrood zal verkrijgbaar worden gesteld Vrijdag bij de Israelietischen bakkers en Zaterdag bij de overigen staat nog te bezien. Immers de uitvoeriug van den maatregel, door den Minster van Landbouw aan de j hand gedaan zonder de werkgevers in het bakkersbedrijf te raadplegen, blijkt practisch onmogelijk. In tal van grootere Gemeenten hebben de bakkerspatroons dan ook aan de Burgemeesters verzocht, geen gebruik tc i maken van de bevoegdheid om het bakken 1 van wittebrood gedurende écu dag per week j toe te staan. De «Bakkerscourant bevat de volgende j «Hulde aan de bruine boterham» Posthuma der bruine brooden Kerel, wat heb jij 't verbruid, j Heel de Nederlandsche natie Scheldt je driemaal daaglijks uit. i Als ze voor d'r kuchie zitten, j Zegt het kroost z'n ouwers na, Met d'r mond vol droge zemels Wie het kan, straff' Posthuma! Maar de boeren kijken glunder, Al dat bruin is waterbrood. En de melk, in kaas omtooverd, Maakt ons d" oorlogwinsten groot Heel de Teunissensche garde Steekt de centen in de la, Knipt een oog en zegt vol liefde »'t Is een baas, die Posthuma». Ook de dokters maken zaken, Ieder klantje stelt de vraag: «Dokter, hebt U niks gemorken Van het lijden aan mijn maag? Als ik bruine mik mot eten,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2