Donderdag 25 Mei 1916. No. 8727 66e Jaargang Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheon Firma A. II van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FRELESIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per postƒ1.15, Advorteutiün 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1--5 regels/t.23 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incassecrkosten in rekening gebracht. SORTSQIUOBT 9. K K N N I 8 O K V 1 N K X. VREDE? De Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, Gelet op artikel 111 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de overeenkomstig artikel 110 der Kieswet in dato 8 Juni 1916 van kracht zijnde en in de plaats der beslaande tredende 1 l.ijst der Hoogstaangeslagenen in de Pro- 1 vincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaar digden ter Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor een ieder ter Provinciale Griffie ter inzage is ncdergelegd en tegen beta- j ling der kosten in afschrift algemeen ver krijgbaar is gesteld. Bedoelde Lijst zal ingevolge artikel 111 der Kieswet worden geplaatst in de Neder- landsche Staatscourant van 15 Juni aan- staande. Utrecht, 22 Mei 1916. De Gedeputeerde Staten voornoemd, I VAX LYNDEN VAX SANDEXBURG, 1 Voorzitter, I A. VAN DOOXINCK, Griffiier. HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 19 Mei 1916 aan H. van N1MWEGEN en zijne rechtverkrijgenden voorwaarde! ij k vergunning is ver leend tot het uitbreiden van een bakkerij, door plaatsing van een heeteluchtoven tot het vervaardigen van brood en beschuit in het perceel alhier gelegen aan den Soes- terweg No. 81, kadastraal bekend gemeente Amerfoort Sectie D No. 1842. Amersfoort, 22 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 0 en 7 der Hinder wol, Brengen Ier kennis van het publiek, dat een door de Diieolis van de HOLLANDSCHE IJZEREN SPOORWEG SPOORWEG Mu. te Amsterdam ingediend verzoek, met hylagen, om vergunning lot het oprichten van eene inrichting voor electrische beweegkracht door middel vaneen 16 P.K.electro-motor opeen draai schijf van 20 M. middellijn op hol Station- emplacement. in het perceel alhier bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 8020, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 7 Juni s.s. des voormiddag» te huif elf uren gelegenheid ten Raudhaize wordt gegeven om. ter, overstaan van het Gemeente bestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegeu het oprichten van de inrichting in te brengen. Tol het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jr-'- prndentie, alleen zij gerechtigd, die kometig artikel 7 der Hinderwet voor net Gemeentebestuur of éen nf meer zijner leden sgn verschenen, ten einde bunDe bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 24 Mei 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Een zacht gcruisch vervult den politie- ken dampkringeen zacht vtcugclgeklap, nog vaag waarneembaar, doch voor scherpe ooren niet te ontkennen. We zouden zeg gen, zoo we op het weergaloos immoreel gebied der politiek nog aan het bestaan van engelen geloofden, dat het de vredes engel is, die, mismoedig neergehurkt sedert Augustus 1914, zich opricht en zijn vleugels probeert, alvorens zijn statige vlucht over Europa te hervatten. I Er is iets ongrijpbaars, moeilijk precies te definieeren, dat op een vredesstemming 1 gelijkt. Het zit in de lucht. Het is er, doch van waar het kwam en of het blijven zal, is niet te zeggen. Dat weet men niet. Maar wie voortdurend voeling houdt met hetgeen 1 er wordt gezegd en gedaan, wordt erdoor beroerd, zachtjes doch onmiskenbaar. I Allerlei uitingen, sommige verschijnselen, enkele feiten en heel veel overdenkingen wijzen er op, dat de oorlog zijn langsten j tijd heeft gehad, dat hij niet lang meer I kan duren, doodeenvoudig omdat den oor- lagstoestand geen normale toestand kan zijn i en er, in weerwil van zeer besliste woor den en positieve verzekeringen, omstandig- I heden geboren kunnen worden, die sterker zijn dan woorden, verzekeringen, meenin gen en wenschen. 1 En daar komt ineens een telegram uit de Vereenigde Staten door bemiddeling van het Berlijnsche Wolffbureau de aandacht I vragen voor hetgeen president Wilson ge zegd heeft voor een groote menigte toe- 1 hoorders. We laten het hier volgen Xew-York, 23 Mei. Radiogram van den correspondent van het Wolffbureau. Presi dent Wilson heeft Zaterdag in een rede, die hij te Cbarlette (Nieuw Carolina) voor honderdduizend toehoorders hield, o.a. ge zegd: De tijd is voor de Vereenigde Staten gekomen om hun diensten tot het tot I stand komen van den vrede tusschen de oorlogvoerenden in Europa au I bieden. Zonde. 1 Wanneer men aan koud water Bevreesd is zich to branden, Steeds zonder reden bang is i Voor praatjes, oneer, schande. Zich stoort aan al wat >men zrgt.< Met vrceze, angst cn beven, j Zou niet éen zonde wezen I Heel zoo'n kleinzielig leven BAKKEN VAN WITTEBROOD. De burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat het hem niet wensche- lijk is voorgekomen gebruik te maken van de bevoegheid om het bakken van witte brood op Zaterdagen toe te staan, Amersfoort, 25 Mei 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Snoeien. Wie ruw en onverstandig snoeit, Kan licht don groei verhind'ren. Hij doodt de vruchten in de kiem, O, denk er aan bij kind'ren. J. van Rees—Van Nauta Lemke. IIoll. Lelie. Wy kleinen. Het beset van machteloosheid is niet het minst kwellende van hetgeen ons drukt in deze benauwende dagen. Wij voelen ons er door naar beneden ge houden als volk. Allerlei beperkingen moe ten wij ons laten welgevallen, die ons niet zouden opgelegd worden, indien wij macht tot verzet tegen don dwang bezaten -, ver schillend onrecht ondergaan wij onder pro test, zonder van die pogingen tot herstel en tot het verkrijgen van waarborg tegen her haling de gewenschte gevolgen te zien. Wij, als natie een der kleinen, mogen zonder zelfverheffing zeggen, dat de plichten eener meewarige onzijdigheid niet zijn verzaakt, en terwijl ons dan, van beide kanten van de scheidingslinie der strijdenden, fraaie woor den worden toegevoegd vanwege deze op rechte houding, en onze hulpverleening bin nen eigen grenzen zoowel als op groote af standen, naar alle zijden, zonder aanzien van nationaliteit, zouden wij ook mogen verwachten, dat met onze rechtmatige be langen wat meer rekening werd gehouden. Helaas, hel recht schijnt zich gesteld te hebben aan den kant, waar de hardste sla gen gegeven wordentusschen hamer en aambeeld te zitten is niet de aangenaamste plaats, waar het goed is lang te toeven. Het is niet enkel bet gemeeuschappelijk gevoel van de noodzakelijkheid van lijd zaam dulden, dat ons nu eens droevig dan weer wrevelig maakt. Wij heb ben ook nog te worstelen met een persoon lijk gevoel van onmacht. Wat kan in 'she melsnaam, in dezen tijd van wereldberoe ring, de enkeling doen Wat vermogen zelfs velen te zanten, vereenigd in een ern stig streven naar een goed doelDaar zijn nog in dezen tijd, na zooveel bittere erva ring, vele groepen van menachen, die zich verbeelden, dat zij wel spaken kunnen ste ken in de wielen van den woest voortrij- dended strijdwagen der historie, een hoogmoedswaan, die nog nawerkt als een vervlogen roes. Maar afgescheiden van die collectieve zelfoverschatting, vinden we overal, zoowel in de rijen der lijdende toeschouwers als In die van de hardnekkig medestrijdenden, dat er niemand, neen, niemand is, behalve dan enkele buiten aller bereik staande zeer machtigen, die iets doen kan om den stort vloed, die alle welvaart te vernietigen en alle idealisme met zijn golven te overstel pen dreigt, tegen te houden. Dat is wel een gedachte, die ons, klei nen, heel stil moet maken, hoe sterk de neiging tot stemverheffing ook zijn moge. De gebeurtenissen spelen zich af", rondom ons, te onzen kosten, tot ons grievend ver driet, en wij daar, hulpeloos, hoogstens in staat een penningske te storten in den ver gaarbak der gaven, die aangewend zullen worden om een gering deel van het opge stapeld leed te verzachten. Wacht even, dat is dan toch iets. Als het niet gedaan werd, als niet die vele millioenen druppels van innig medelijden zich vereenigden, ook tot een stroom, maar die niet vernietigend zich uitstort over de arme menschheid, een die staag vloeit en de oevers verfrischt, leven doet opbloeien waar de doodsbrand pas gewoed heeft, als dat werk, voor een groot deel dat der kleinen, niet werd verricht, hoovecl erger zou nog de ellende zijn I Kunnen wij de in ontembare grimmigheid, op leven en dood worstelende reuzen niet terughouden van de voortzetting van een strijd, die ook ons erf aanraakt, wij, kleinen, spoeden ons toch naar het oord der aangerichte ver woestingen en vinden daar herstellings werk. Wij, kleinen, wij vormen, wij hebben al thans tot roeping te vormen.de stille kracht, die voortarbeidt, voor zoover noodig in het openbaar, maar meer nog In het verborgen. Want het is niet alleen de bovenbouw van het maatschappelijk huis, die allerzwaarst wordt getroffen. Tot de diepst liggende fundeeringen dringt de verwoesting door nooit heeft een wereldgebeurtenis, van hoe grooten omvang ook, zoo sterk de grond slagen aangetast, waarop het gemcenschaps- contract steunt. Dat is geen plaatselijke beschadiging, het is een algcheelc onder mijning, en het oogenblik zal komen, het is wellicht reeds zeer nabij, dat wij met ontzetting zullen zien hoeveel er is vor- woest. Tegenover die moreele wereldramp, het te loor gaan van vertrouwen, het wegzinken den bodem der waarheid, het verduis teren van de begrippen van gerechtigheid, wat Jcunnen wij, kleinen, stellen Groot is dikwijls de macht van den euke- llng, al bohoort hij tot do kleinen, op het gebied van het kwaad. De hand van een kind kan de vonk loslaten, die een hevlgen brand doet oplaaien. Het wapen van een vóór zijn daad onbekenden moordenaar kan een eind maken aan een menscbenbestaan van onschatbare waarde. Op het daartegea over liggend terrein gaat het minder hevig toe. Daar worden geen woudreuzen geveld, maar zaden gespreid, enkele korrels soms, ook niet zelden handenvol. Daar is het, dat de wellicht langzame, maar daarom niet mindere zekere werkingen plaats vinden, waartoe allen, zonder eenige uitsluiting, geroepen zijn. Ook de kleinsten. Men zaait niet altijd aan ziin voeten, heeft een bcdendaagsch Fransch schrijver gezegd. De met mildheid strooiende hand spreidt vaak in de verte, waar het oog niet volgen kan en niettemin de zegen niet uit blijft. Het is een dwaling, en een oorzaak van zwakheid, te meenen, dat de kleinen geen toegang hebben tot akker of tot bouwter rein, vanwege de geringheid van hetgeen zij kunnen aanbieden. Er is verschil, er Is ook verscheidonhcid van gavende taxatie is niet aan ons. Wat schijnbaar geringe waarde heeft, kan, met verstand en met toewijding aangewend, verrassende vruchten geven. De bezitter van slechts éen talent begrave het niet in den grond, doch make het rentegevend, opdat hij niet beschaamd worde bij de afrekening. Niemand van ons behoeft er zich een ver wijt van te maken, dat hij den wereldvrede niet vermag te vestigen. De organisaties, die voor dat doel gevormd zijn of worden, zullen misschien iets kunnen bijdragen om het binnen afzienbaren tijd wat naderbij te brengen elke groote ramp verhoogt den ijver en versterkt de vindingrijkheid in het aanwenden van verweermiddelen. Maar laten wij alvast beginnen met vrede te maken in de kleine hut, door ons be woond; binnen den kleinen kring, waar onzs invloed iets kan uitwerken In de kleine ruimte, waar naar onze stem geluisterd wordt. Al die kringen, hoe gering ook van middellijn, kunnen zoo veelvuldig worden, dat zij wel over elkaar heen moeten vallen en zoo geen ruimte meer overlaten voor iets anders, Het werk van vredesapostelen, die ijverig in de weer zijn met vergaderingen en adressen cn protesten, - men gelieve hier niet te le lezen, dat wij dat alles min achten - blijft waardeloos, als zij thuis de geneigdheid aan den dag leggen om over nietigheden te twisten en niet bereid zich betoonen om ernstige geschillen langs den weg van vriendelijk overleg tot een oplossing te brengen. Missen wij niet bet recht van klagen over rechtskrenking zoo lang wijzelf het niet met de meeste nauw gezetheid eerbiedigen en toepassen Is erop rechtheid te herkennen in onze ver ontwaardiging over verkrachting der waar heid, zoolang de leugen nog als een kruk achter onzen stoel staat om er op *aan leunen In oogenblikken van moreele wak held I Tegenover de voortdurende verschrikkin gen van hot wereldgebeuren, waarin de zich groot wanenden met iorsch gebaar op 1 den voorgrond treden, plaatsen wij. kleinen, den gestadigen arbeid van den kleinen op- bouw, iedor voor zich en zooveel moge- lijk in samenwerking met anderen. Lotigico. I Na uit de zakken van een groot deel der mlddonatandors eenige mlllioenene bc machtlgd te hebben door voorspiegeling van buitengewoon financieel voordeel zoo schrijft «Unitaa" werd door l.otislco,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1