Stadsnieuws. om van de gehoudenheid tot betalen af te komen, plotseling de zaak stopgezet, onder voorgeven, dat de Staatsloterij was ge schorst en haar usantiön waren gewijzigd. Nadat het omrechtmatige van dit stop zetten door den rechter tot in hoogste in stantie was beslist, hebben I.otisico-polis- houders gevraagd betaling van de bedragen der prijzen, die op het gelijkluidende num mer van hun polis in de Staatsloterij ge trokken waren maar Lotisico weigerde be taling, niettegenstaandeI-otisico alléendoor haar schriftelijk gestelde voorwaarden en bepalingen en gedane verklaringen en voor spiegelingen, dat die prijzen zouden betaald worden, de menschen heeft bewogen tot het aangaan van een schuld en tot afgifte van hun geld. Toch heeft I.otisico de betaling der prij zen geweigerd, waarom een polishouder Lotisco heeft gedagvaard voor de Recht bank te 's Gravenhage tot het bekomen van een vonnis, waarbij Lotisico zou wor den veroordeeld tot betaling van f1314 met rente en kosten, zijnde het bedrag, dat, volgens de op de polis zelve vermelde voorwaarden der verbintenis van Lotisico met den polishouder, aan den houder der polis moest worden uitbetaald, in verband met het feit, dat op het nummer dier polis in de 407e Staatsloterij een prijs van f 1000 en een premie van f 30 000 was gevallen. Om van de betaling af te komen, heelt Lotisico voor de Rechtbank beweerd, dat de polishouder in zijn vordering niet ont vankelijk was, op grond«dat de vorde ring was voortgesproten uit spel Kan het onbeschaamder vraagt het blad. Wel heeft de Rechtbank, bij vonnis, den polishouder in zijn vordering niet-ontvanke- lijk verklaard en heeft het Gerechtshof al daar dat vonnis bevestigd, maar dat ver andert niets aan het verregaand onbehoor lijke der handelingen van Lotisico. Ten slotte vraagt het blad Zou iemand, die door het nemen van een polis, met Lotisico een verbintenis aan gaat voor een schuld en tot afgifte van zijn geld, daartoe zijn overgegaan, als hij had kunnen vermoeden, dat Lotisico haar jegens den polishouder aangegane ver plichting tot betaling zou afweren, door er zich op te beroepen, dat de vordering van den polishouder voorspruit uit het spel Niemand Meer dan zes-en-zestig duizend verbinte nissen tot betaling van Lotisico-polissen zijn afgesloten met vele duizenden midden standers, die door de handelingen van Lo tisico zeer zijn benadeeld, hetgeen voor Nederland toch wel kan beschouwd worden als een zaak van «algemeen belang» als betreffende zóo'n massa inwoners van Ne derland waarom gevraagd wordt Zou het thans niet aan de justitie zijn om, in het belang van het algemeen, bij Lotisico in te grijpen Denkt ei' aan! Vergeet niet elke vlieg die gij ziet, dood te slaan! Vliegen zijn vieze, ziekieversprei- dende, gevaarlijke insecten. Voor elke vlieg die gij in Mei en Juni vernietigt, blijven er later in den zomer duizenden ongeboren, worden tal van ziek ten voorkomen, tal van gestellen voor onder mijning gevrijwaard, tal van levens, vooral van kinderen, gered. Zindelijkheid is de grootste vijand der vliegen; bevorder dus zindelijkheid. Vuil heid is hun teelgrondbestrijd dus de op- eenhooping van vuil. Zorg voor kraakheldere kelders, kasten, binnenplaatsen, voor goed gesloten vuilnis bakken; duld nergens in uw hulsopeenge- hoopten rommel. Bedek de voedingsmidde len in kelder en provisiekast met gaas en neteldoek. Bestrijk deuren en kozijnen van keuken, toiletten enz. eens of tweemaal per maand met petroleum. Zet bij warm weder des avonds een schoteltje melk en water, waarin een thee lepeltje formaline, op tafel; in het midden een «eilandje» brood. Geen betere vliegen vanger. Vliegen dooden veel meer men schen dan oorlog. Zij zijn de voor naamste dragers van ziektekiemen, van tering, typhus, roodvonk, diphteritis, enz. Doe wat gij kunt om vliegen te vangen en te dooden. Licht onwetenden voor. Predik bij vrienden en buren den heiligen oorlog tegen de vliegen. Zegt het voort11 (iedeputeerde Staten van Utrecht hebben voor de buitengewone zitting aan de Pro vinciale Staten op 30 dezer voorgelegd een gewijzigd voorstel om te besluiten 10, ter voorziening in de behoeften aan electriciteit den aanleg en de exploitatie van een kabelnet in deze provincie daad werkelijk te bevorderen; »n. Gedeputeerde Staten te machtigen a. voor de Provincie aan te vragen en tc aanvaarden een Rijksconcessie voorden I aanleg en exploitatie van werken tot het i voortbrengen, geleiden, transforineeren, ver- 1 deelen en leveren van electriciteit binnen het geheele gebied der provincie Utrecht; b. stappan te doen teneinde te verkrijgen I dat de noodige vergunningen worden ver- i leend om in zoodanig gedeelten van aan- grenzende Provinciën, als in het belang der 1 stroomvoorziening wenschelijk is te achten, 1 stroom te mogen leveren, of althans ten j behoeve van de stroomvoorziening der pro- j 1 vincie Utrecht werken, als onder a. bedoeld, te mogen aanleggen; 3. deel tc nemen in een naamlooze ven- j I nootschap «Provinciale Utrechtsche Elec- j triciteitsmaatschappij», op te richten over- eenkomstig de in het ontwerp bij dit be- j sluit behoorende statuten, voor een be drag van ten hoogste f498000 en in ver band daarmede Gedeputeerde Staten te machtigen a. al het noodige tc verrichten om te komen tot oprichting dier vennootschap overeenkomstig de evenbedoelde statuten b. op die statuten dc Koninklijke be williging te vragen; c. in overleg met de andere aandeelhou ders goed te keuren de eventueele wijzi gingen, welke de Regeering in die statu ten mocht wenschen te zien aangebracht: 4. Gedeputeerde Staten te machtigen om, zoodra en voor zooveel noodig, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld een tijdelijke geldleening aan tc gaan op den dienst 1916 tot een bedrag van ten hoogste f 100 000, tegen een rente van ten hoogste vijf ten honderd, af tc lossen uiterlijk 31 December 1917; 5. Gedeputeerde Stalen te machtigen de onder 4 omschreven gelden aan te wenden tot deelneming in het kapitaal der vorenbedoelde Naamlooze Vennootschap tot een bedrag van ten hoogte f498.000. Er wordt, blijkens kennisgeving aan het hoofd dezer courant hier ter stede, behalve voor zieken op medisch attest, Vrijdag en Zaterdag geen wittebrood geleverd. De Amersfoortsche bakkerspatroonsver- eeniging verzocht den Burgemeester geen gebruik te maken van de in den praktijk niet uitvoerbaren maatregel van Minister Posthuma ten deze, daar het bakken, rond brengen en verkoopen van wittebrood op éen dag per week slechts aanleiding zou geven tot groote misbruiken. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Slagershond verzoekt het volgende te melden Nadat het hoofdbestuur er op aangedron gen had dat maatregelen zouden worden genomen om te voorkomen dat, behalve melk- en fokvee, ook slachtvee zou wor- uitgevoerd en vanwege het departement van landbouw in dien zin aanschrijvingen waren uitgegaan, waren de prijzen op de groote veemarkt te Rotterdam achter- uitloopende. Dientengevolge besloot het hoofdbestuur de vleeschprijzen eenigszins te verlagen. Oud-gouverneur-generaal E. W. A. Iden- burg, die hier ter stede familieleden heeft, nam heden intrek in hotel Birkhoven. onze plichten, voor zooveel staen, dat over- wonnen en gedragen moet worden? Neen, laten we d:t niet doen. Want wanneer kunstenaars dat met hun gaven bereiken en dat deed het tweetal Dinsdagavond in hooge mate dan is hen dat zeker de grootste voldoening en voor hun hoorders de machtige drijf- feer om telkens en telkens weer naar hen te gaan luisteren. De Directeur van de Bioscoop De Arend' verzocht ons te willen melden d3t hij, als waardeering voor den goeden opkomst van het publiek bij de nu reeds 6 weken ge duurd hebbende vertooningen van den Sleutel naar het Geluk, waarvan a s. Vrij dag, Zaterdag, Zondag en Maandag de slót-serie wordt gegeven, besloten heelt de(n) 7000Ste(n) betalende(n) bezoekster een zilveren Remontoir-horloge aan te bie den als aandenken aan de aangrijpende, overweldigende, geheimzinnige en spannen de film «De sleutel naar het Geluk», die ook den bezoekers gelukkige oogenblik- ken gebracht heeft. Tevens zijn wij ge rechtigd het publiek mede te deelen dat de afgeloopen 6 week-serien door 6486 betalende bezoekers werden bijgewoond en dat een ter goede naam en faam bekende Amerfoortsche ingezetene het aantal bin nenkomende betalende bezoekers zal con- troleeren. Er wacht ons dus vanaf Vrijdag een ver rassing die, naar wij vertrouwen, bij het publiek in goede aarde zal vallen, en tevens zien wij dan de vertooning der slotfilm, waarvan het einde is dat alleen Energie, Trouw, IIoop, Vertrouwen en ware Liefde samen AMSTRRDAXSCHE SNUFJES. Aan de schooi voor verlofsofficieren is de nieuwe cursus aangevangen met 71 leer lingen. Ook voor de vrijwillige Landstorm wordt de grijs-groenen uniform ingevoerd. Het verluidt, dat ook bij ons leger stalen helmen en gasmaskers zullen worden ge bruikt. Al wisten ze vooraf, zij, die Dinsdag avond ter kerke zich vereend hadden om te genieten van de muzikale gaven des heeren Caro en Van den Burg, dat hen een groot en een veredelend knnstgenot beidde, toch werd hun verwachting nog overtroffen, want meer dan éen bezoeker verzekerde ons, dat hij nooit te voren door hun zang en orgelspel zoo geboeid werd als juist eergisterenavond. Caro met zijn mooie stem, zorgvuldig ontwikkeld door nauwgezette studie, weet in zijn voordacht een warmte te leggen, welke liederen, gekozen om ten gehoore gebracht te worden in een kerk. zoozeer behoeven, om ze volkomen tot hun recht te brengen. Nu eens jubelend, dan weer ernstig en plechtig, vertolkte hij, al wat ons hart zoo vaak beweegt en ontroert, met groote innigheid. En onze Van den Burg, onze Van den Burg, voorrecht als het is om een zoo'n ernstig kunstenaar als stadgenoot te heb ben? In détails treden, hoe hij zijn instru ment, het orgel, voor ons liet zingen, hoe hij de tonen, nu eens statig en plechtig, dan weer zacht en teeder liet ruischen door de hooge ruimte, hoe hij tot ons wist te brengen een gevoel van vrede, kalmte en berusting, als we zouden wenschen ons te mogen bijblijven, wanneer wij straks, terug gekeerd in du wereld, tot ons werk en DE SLEUTEL NAAR HET GELUK. Zondag 1.1. 21 Mei hield dc Postduiven- vereeniging de Luchtposthaar tweeden wedstrijd en wel van uit Coevorden. De heer Brom mocht zijn eerste duif cons teeren te 9 uur, 52 min., 34 sec. De prijzen werden behaald als volgt, Brom 1, 3, 8, 14. v. Munster 2, 5, 7, 9, 12, 19. 23, 25. v. d. Berg 3. Hamersveld 4, 11. Mulder 6, 24. Kuipers 8, 15, 20, 23. Van 't Riet 10, 16. Neerinx 17, 8, 18. Krijnen 21. Toen de Rijksveldwachter J. Drijer in den nacht van Zaterdag op Zondag, van een ronde terugkeerend, zgn woning aan den Laaglandschen weg bereikte, ont dekte hij brand aan den Hooglandschen weg. Hij spoedde er zich per rijwiel heen, en vond dc zes bewoners iu diepen slaap. Kloppen op de luiken, inslaan van ruiten, niets mocht baten. Eindelijk schoot hij zijn revolver cenige keeren in huis af, waardoor de bewoners ontwaakten en werden zij van een wissen dood gered. De materiCele schade wordt grootendeeis door verzekering gedekt. Bij dezen brand heeft de Burgemeester van Hoogland, de heer H. Ch. baron Tuyl van Serooskerken gebroken met de ge woonte om aan de spuitgasten jenever te doen verstrekken en in plaats daarvan sigaren doen ronddeelen, hetgeen te Hoog land zeer wordt gewaardeerd. Door dc politie is hier aangehouden een verversknecht uit Enschede, verdacht van verduistering van voor smokkelhandel be stemde rubber ter waarde van f2500. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie te Zutfen. De smaak van Publieke Werken. Men schrijft ons uit de Hoofdstad: De Directie van Publieke Werken heeft smaak. Reeds eerder hebben wij kunnen constateeren, dat zij in ieder geval streeft naar alles, wat schoon is. Neem bijv. de kiosk op de Munt, die practisch nergens voor geschikt schijnt, maar die in ieder geval aan den Singel een eigenaardig karakter geeft. Thans hebben wij gelegenheid op te merken dat P. W. op een gelukkige wijze het schoone met het practische heeft ge combineerd. De Leidschestraat is momen teel voor het rijverkeer afgesloten. Dat gebeurt dikwijls met de Leidschestraat. Nu eens moet er een gasbuis gerepareerd, dan weer moet er een electrische kabel door ge trokken, een duinwaterbuis of een Vecht waterbuis moet worden nagekeken, of de straat moet worden opgebroken voor he' leggen van een nieuwe rails voor de tram. Alle straten zijn dikwijls opgebroken in de Hoofdstad, en de winkeliers mopperen, dat Amsterdam het opbrekings-record slaat. Of dit zoo is, kunnen wij niet controleeren. Maar om op de artistieke neigingen van P. W. terug te komen, men heeft nu ge broken met het oude systeem om een klin ker uil de straat te trekken en door het gat een lompe en logge paal te slaan, die in een lantaren eindigt. In stede daarvan heeft P. W. een aantal keurige, mooi groen geschilderde en met witte biesjes afgezette tonnetjes laten aanrukken, geheel met zand gevuld. Als men die tonnetjes ziet, ont waakt de lust, er een dennetje in te zetten. P. W. heeft er een lantarenpaal in gezet, en 's avonds geeft het flauwe, roode petroleum licht aan de Leidschestraat een fantastisch Een vriendelijke hand schrijft ons: Dinsdagnamiddag hielden de kruideniers, daartoe opgeroepen door cenigen der voor naamste winkeliers in dit vak, een ver gadering in hotel de Zwaan. Aanleiding tot deze bijeenkomst gaf de geringe aan voer van suiker. Algemeen was men van oordeel, dat het voor Amersfoort van groot belangisdat regelmatig voorraad-aanvoer van suiker plaats vinde, en van suiker niet alleen, met het oog op de verdubbelde bevolking. Aan den betrokken Minister zal ter dezer zake een adres worden gericht. De werking van het distributie-bureau dat hier ter plaatse met dat van den keu ringsdienst is vereenigd. werd besproken. Aan den Raad zal worden gevraagd de scheiding dezer twee lichamen te bewer ken, terwijl aan den Burgemeester als uit voerder van de Levensmiddelenwet in een onderhoud zal worden verzocht een com missie ter distributie van levensmiddelen aan te wijzen, waarin vertegenwoordigd leden van de verschillende levensmiddelen branches. Verdere adressen zullen worden behan- in een vervolg-vergadering. Het leven is te kort om eer. deel er van te bederven met muizenissen. Te Baarn is de norm tot het verkrijgen van broodkaarten op f2000 gesteld. Uemeeutelyke Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 1 en des avonds van 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 1 Op 18 Mei 1916 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 1 bankwerker. melkknecht. 2 beeldhouwer. 1 metselaar. behanger. opperman. boerenknecht. 2 naaister. boekdrukker. pakknecht. borstelmaker. pettenmaakster 2 breister (mach.) rijwielmonteur. broodbakker. rijtuigmaker. 2 buffetknecht. 1 schilder. correspondent. 1 schoenmaker. deurwaarderski. sigarenmaker. 2 dienstbode. slager electricicn. sorteerder. fitter. smid. 1 fabrieksarbeider. 1 sjouwer. S grondwerker. 1 steenhouwer. 1 kantoorbediende. tabaksbewerker, 2 kappersbed. 3 timmerman. 1 kleermaker. tuinman. koetsier. 1 veldarbeider. kruideniersbed. voerman. letterzetter. 4 werkster. 1 loopknecht. winkelbediende. 16 los werkman. zager. magazijnknecht. 1 chauffeur. II. werden gevraagd de volgende werk krachten 3 banketbakker. opperman. bankwerker. 1 poetser. 2 beeldhouwer. 1 politoerder. 2 behanger. 1 rijwielhersteller. borstelmaker. 4 schilder. 4 broodbakker. schoenmaker. fabrieksarbeider 40 sigarenmakers. grondwerker. slager. handelsreiziger. smid. hulp in de huis- stalknecht, houding. 1 stationsarbeider. kantoorbediende. steenhouwer. 1 kappersbed. - stukadoor. 1 kellner. straatmaker. 3 kleermaker. tabakskerver. 1 kok. telegraafwerker letterzetter. 5 timmerman. lithograaf. 1 tuinman. loodgieter. 8 veldarbeider. 2 loopknecht. visscher. 1 los werkman. voeger. machinebankw. voerman. 5 machinistleerl. 1 wagenmaker. magazijnknecht. waschvrouw. metselaar. werkster. 13 meubelmaker. wever. 1 montagewerker. winkeljuffrouw. naaister. 1 zager. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op destads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2, telefoon 374.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2