Stadsnieuws. bede om sparing van het lew 3 opgaat. En dit te meer, omdat de millicien steeds jonger, en de landstormman reeds tot 45 jaar wordt ingelijfd. Het spant alles, het wringt alles, en steeds meer en meer grijpt heel Europa het bang besef aan, dat het zóo niet langer kan. Dat de stemming onder de volkeren beiderzijds naar vrede dorst en om vrede roept, erkent men dan ook van alle zijden, en dat het tot vrede kan komen, staat even stellig vast; want van een veroveraar Is noch bij de geallieerden, noch bij de cen- tralen sprake. Japan moge Klautchau hebben ingepalmd, Koerland moge omgaan, en Engeland moge koloniaal een hapje te meer insiokken, dit is bijzaakeen veroveraar is er ditmaal onder de Vorsten en de veldheeren zoo min links als rechts opgestaan. Er moet dus vrede komen. De vraag Is alleen; hoe men komt tot den eersten stap naar het Vredespaleis. Volhardt men in Middel-Europa en met name van Duitsche zijde in zijn kloek en loyaal opkomen voor viedesberstel; stoort men er zich te Berlijn niet bet minst aan, dat men ln dit aandringen op vrede van de overzij een bewijs van zwakheid ziet; en gaat men van Duitsche zijde geen oogen- blik langer ln tegen den wensch, ja, tegen de bede der volkeren, die om vrede roepen dan zal de sympathie der volkeren wel haast eeniglijk naar Middel-Europa zich keeren en de hardnekkigheid van het oorlogsge- schrei in de kringen der Poincaré's en Loyd George's gaan verfoeien. Dit zal ten slotte ook deze Staatslieden tot inkeer brengen, en niet lang meer, of beiderzijds zal de overtuiging rijpen, dat niet wie het meest en het langst bloed ver giet, maar wie voor den vrede het moedigst durfde opkomen, de publieke opinie vóór zich heeft. Dit wordt het keerpunt! meent »de Stan daarde, waaraan we bet bovenstaande ont- leenen. Van Engelsche zijde echter wordt ge schreven, naar het „Hdbld." vertaalt uit de „Teachers World" Uit het uitstellen van de Pinkster-vacantie tot in den zomer heeft men gemeend logisch te mogen afleiden, dat er omstreeks het be gin van Augustus heel belangrijke dingen zullen zijn voorgevallen, Het la echter onge rijmd, zich voor te stellen, dat de oorlog tegen dien tijd zal geendigd zijn hierop bestaat niet de minste kans en zelfs Is de kans gering, dat bij in den loop van dit jaar zal zijn afgeloopen. Uit den stand der oor- logs-verzekeringen blijkt, dat de kansen op vrede voor dit jaar geacht worden zich te verhouden als 1 tegen 4gelijk te staan ten aanzien van een beëindiging vóór 31 Juli 1917; en als 3 tot 1 te staan ten gunste van een afloop vóór einde 1917. De ware beteekenis van het uitstellen der vacantie Is waarschijnlijk geen andere, dan dat wij juist nu alle krachten tot het uiterste zullen hebben in te spannen, met het oog op een offensief van dezen of genen aard waar toe het. al ware het slechts om den op de Franschen te Verdun uitgeoefenden druk te verlichten, zeker zal moeten komen. Intus- schen worden steeds nieuwe ammunitiewerk- plaatsen aangebouwd, die niet vóór het vol gend jaar in vollen gang zullen kunnen zijn. Er is een groot verschil tusschen gezond en onbekookt optimisme. Het is dwaas, te gelooven, dat de oorlog zal kunnen worden ten einde gebracht door een gegeven aantal troepen of in een bepaaldeu tijdhet is daarentegen volkomen gerechtvaardigd aan te nemen, dat al wat de bondgenooten, zoo wel wat manschappen als munitie betreft, zullen moeten doen om den oorlog ten einde te brengen, ook inderdaad door hen gedaan zal worden. De vredes-geruchten der aller laatste weken zijn van Duitschen oorsprong. De Dultschers gooiden ln Augustus verleden jaar een balletje van den vrede op, maar onthielden er zich toen van, op dat onder werp met den aandrang terug te komen, dien zij thans aan den dag leggen. Het ver schijnsel heeft zijn goede zijde. Het is uit stekend, dat Duitschland naar vrede ver langt maar het is nog veel uitstekender dat het buiten staat is, vrede te krijgen, wan neer het dien noodig heeft. Deze les heeft Duitschland noodig. Van ae geboorte van het Duitsche Rijk af, heeft het van dat land afgehangen, niet alleen om oorlog, maar ook om vrede te maken, wanneer het dit 't best uitkwam. Er bestaat geen kans op wereldvrede zoolang de Duitschers niet hebben leeren inzien, dat geen natie onge straft oorlog kan maken, in het veilige be wustzijn, dat zij vrede kan hebben, zoo gauw haar dit maar gelegen komtr. In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaan- j den Zondagochtend voor te gaan ds. Ten I Cate. In de Luthersche kerk hoopt dr. Toxo- psüs Zondagochtend den doop te bedienen- De Tweede Kamer heeft gister zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wets ontwerp tot aanvulling van de Wet op het Lager onderwijs tot subsidieering van bet Uitgebreid en het Meeruitgebreid Lager onderwijs. Evenals de Werkloosheidsverzekering heeft ook de Arbeidsbemiddeling tijdens de economische crisis zich sterk ontwikkeld. De Minister van Waterstaat stelt daarom voor, aan de Centrale Arbeidsbeurs een blijvend karakter te verleenen en aan de districts-Arbeidsbeurzen Rijks-steun toe te kennen. Geacht wordt noodig te zijn voor het geheele jaar 1916: aan bijdragen in de kos ten van inrichting der 30 Arbeidsbeurzen (uitgaven voor eenmaal) f 10000, aau bij dragen In de kosten voor den dienst 1916 der intercommunale Arbeidsbemiddeling in de 30 districten f 26 000 en aan bijdragen in de kosten voor bijzondere onderdeelen der intercommunale Arbeidsbemiddeling f4000. Voorts heeft de Minister van Waterstaat het voornemen, de behandeling van de zaken der Werkloosheidsverzekering en van de Arbeidsbemiddeling aan een zelfde directie op te dragen, evenals tijdens den duur der noodregeling. Deze directie zal dan o.a. be last zijn met de uitvoering der (nieuwe! regeling In zake werkloosheidsverzekering, de bevordering van de uitbreiding dezer ver zekering, de bevordering van de ontwikke ling der arbeidsbemiddeling in het algemeen en in bepaalde bedrijven, de leiding van den intercommunalen dienst der arbeidsbe middeling, en met verschillende zaken, de werkloosheid betreffend. De kosten worden geraamd op f 48 000 's jaars, n.l. f 30 000 voor personeel-uitgaven •n f 18000 voor bureel- en reiskosten. In het hoofdkiesdistrict Amersfoort was op 23 Mei den dag der definitieve vast stelling van de Kiezerslijsten - het aantal kiezers voor de Provinciale Staten: Gemeenten in 1915: Thans Amersfoort I 1211 II "43 1260 III 1129 Baarn 1586 Bunschoten Eemnes. 281 Hoogland 560 Leusden I 343 II "3 Renswoude Soest I «0 1007 II 84 107 Stoutenburg 178 .89 Totaal 8444 9017 De Burgemeester heeft gisterochtend bij verschillende handelaren beslag doen leggen op voorraden aardappelen. Toen Jef Denijn, de beroemde beiaardier van Mechelen, verleden najaar hier was en ook het carrillon van den Lieve Vrouwe toren bezichtigde, heeft hij er de aandacht op geveetigd, dat de draden de verbinding tusschen handklavier dan wel speeltrommel cn de hamers die de klokken doen weer klinken veelal te lang waren, ten gevolge waarvan het bespelen van het r-.rillon naar zijn uitdrukking >peerdewerk« was. Nu onze mooie toren wordt gerestaureerd, wordt te gelijk dit onderdeel vac het niet minder fraaie klokkenspel duchtig onder handen genomen. Vandaar, dat sedert enkele dagen slechts het slagwerk zich doet booren. Het kan nog wel eenige weken duren eer het nieuwe, zoogenaamde Mei-deuntje weer kan opklinken. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met no. 423 B. Schooli man, ciectrotechnisch installatie-bureau, Smallepad 12, r-°- 437 J- Ba®', in grutterswaren Utrecht- scheweg, no- 456 J- Busquet Sr., in assurantiën, Juliaca-plein 4. De jongedames H. H. Worsteling en E. J. van Kolfschooten behaalden de akie vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. L. van den Biezenbos, rangeerder bij de H. IJ. S. M., herdenkt heden den dag waarop hij 23 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. Kapitein J. Kooiman, lid van het Hoofd bestuur der Ned. Padvinders Vereeniging, is aangewezen als haar vertegenwoordiger in het Algemeen bestuur der Tucht-unie. De heer Ch. F. Beck, die als Commissaris van Politie te Amersfoort 1 November 1833 werd benoemd tot Iloofd-commissaris van politie te Utrecht, heeft tegen 1 Augustus ontslag gevraagd uit dat ambt. Jhr. F. E. M. II. Michielsvan Verduynen, gezantschaps-secretaris te Londen, is met ingang van lieden bevorderd tot gezant- schapsraad en lijdelijk geplaatst te Peters- burg, terwijl hij als legatie-secretaris te Londen zal worden vervangen door.mr. J. E. H. baron Van Nagell, thans in gelijke functie te Petersburg. Van het iste naar het 2de studiejaar van den Hoofdcursus te Kampen is o.a. bevor derd sergeant Russer, van hier. Kapitein U. N. J. Doornbos, van het ie regiment veld-artillerie, is bevorderd tot majoor bij het 3e regiment vesting-artillerie. Luitenant G. Dames, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot kapitein bij het 7 e regiment. Kapitein-kwartiermeester F. H. Hender son wordt 19 Juni werkzaam gesteld bij het Departement van Oorlog. Onder voorzitting van prof. F. K e n n i n c k werd gisteravond een ledenvergadering ge houden van de tbans 115 leden tellende plaatselijke afdeeling van der. Volksbond tegen drankmisbruik, welke o.a. werd bijge woond door den heer P. H. van H as el en. Voorzitter van de Gemeentelijke reclame commissie voor Amersfoort. De notulen van 10 Maart werden gele zen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer 13. D. Best. De vergadering was geheel gewijd aan de op 28 en 29 hier te houden 42ste Bonds vergadering, waar de afdeeling zal worden vertegenwoordigd door de heeren prof. F, Kennlnck, Th. 1. II. Bianchi en A. F. Sutherland. De beschrijvingsbrief voor de Bondsver gadering gaf aanleiding tot langdurige ge- dachtenwisseling. Ten slotte werden besprekingen gehouden over de ontvangst van Rondsbestuur en afge vaardigden met bun dames. De vergadering, te klokke half negen aan gevangen, werd pas na half elf gesloten. Voor de waterpolo-competitie ontvangt aanstaanden Zondag A. Z. P. C. het eerste zevental van D. J. K„ uit Amsterdam. Neptunus gaat naar A. Z. r, in de Hoofd stad. Met het oog op de enorme prijsverhoo- ging van alle soorten papier ook itiwik- kelpapier richt de plaatselijke Bakkcrs- patroonsvereeniging het zeer billik verzoek tot de buismoeders, bakkerswaren voorloopig te doen halen in mandje of meegebracht papier. De Zuidelijke Bond van sigarenfabrikan ten heeft zich reeds geuoodzaakt gezien, te besluiten om met ingang van heden de prij zen der sigaren wederom te verhoog en en te brengen van 2.5 op 3 cent en van 3 op 3.5 cent. Weldra zullen dus de sigaren van de vijf om een dubbeltje vier cent per stuk kosten. En hoe zullen die nog wezen, waar we lezen, dat voor tabakstelen, die in normale tijden als mest worden gebruikt, nu ai 45 een per pond (dus; haif Kilo) wordt betaald. Een stadgenoot en twee buitenlanders kochten hier gisterochtend zooveel mogelijk alle lucifers op. Hetgeen ook met grove winst te krijgen was, werd in een spoorwegwaggon geilden, die maar evenljes als ijlgoed zou worden verzonden. De prijs van de soda in normale tijden 5 cent per K.G. is thans gestegen tot 18 cent per K.G. Men vestigt er onze aandacht op, dat er tegenwoordig surnogaten in den handel wor den gebracht, die geprezen worden als veel beter en sterker te zijn dan de gewone soda, maar welke surrogaten geheel waardeloos zijn. De producten, die als sodaine en extract van soda in den handel verkrijgbaar gesteld zijn, worden verkocht in een verpakking, voorzien van aanlokkelijke aanbiedingen en worden onontbeerlijk genoemd door heeren doctoren, scheikundigen, enz. De sodaine, waarin 90 pet ruw zout van de allerslechtste soort, wordt verkocht voor 15 cent per pakje, d.i. tegen 43 cent per K.G., en een pakje extract, waarin 90 pet. glauberzout, voor 8 cent, hetgeen neerkomt op 32 cent per K.G. Van bevoegde zijde deelt men ons mede dat beide producten slechts 5 pCt. watervrije soda bevatten, terwijl de rest niet alleen waardeloos, maar zelf schadelijk is. Met dat al, hoe moet het in een werk- mansgezin, waar de wasch aan huis wordt gedaan. Aan den heer B. J, H. van lierghem, die bij de aanbesteding de laagste inschrijver was, is thans door Burgemeester en Wet houders van Zandvoort opgedragen de bouw van 16 arbeiderswoningen voor f34955. Naar de Maandag gehouden kaasmarkt werden aangevoerd :>6 wagens met |;o 000 pond kaas. De prijs was 4; tot ,53.5 cent, voor kaas onder Kijks-controle 50 tot 54 cent. De handel was vlug. Ter Dinsdag in de Centrale V.P.N.-veillng gehouden eierverkoop werden 140 710 Regcerings-eieren verkocht voor f6.10 tot f 6.60 per honderd. Eigenaars van tuinen en buiten# bescher men hun eigendom, hun dikwijls met groote kosten en moeite gekweekte bloemen en planten, tegen vernieling door het doen aan brengen van prikkeldraad. Dat is hun volle recht. Maar is het wel goed, dat dit prikkel draad wordt aangebracht aau den buiten kant der palen. Immers hierdoor scheurt de arglooze wandelaar kleeren of lichaam. .Soms hangen stukken van dien draad, die ook zulke gevaarlijke wonden kan maken, een halvén Meter over voetpad of straat. Ook op menige afrastering met gaas mocht wel eens nauwlettend toegezien. Om er maar éen te noemen op den hoek van St. Ansfridus-straat en Van Mechelen-straat, waarin geheele fragmenten van vrouwe- of kinderkleeren verward zitten. Bestaat er geen politie voorschrift waarbij wordt voorgeschreven, dat prikkeldraad binnenspaals moet worden gevestigd en dit, evenals kippengaas-afsluiting hetzij heel gehouden, hetzij door den eigenaar hersteld moet worden De politie hield hier gister aan een ge signaleerde, die nog 5 dagen tegoed had en, daar hij de vervangende boete niet kon be talen, naar Utrecht moest worden geleid, waar hij werd ingesloten. Zij stelde op transport drie minderjarige jongens in de richtingen Amsterdam, Zwolle en Apeldoorn. Melk een uitnemend voedsel. Volgens prof. Kftnig bevat 1 Liter melk 32 Gram stikstof-bevattende bestanddeelen, 34 Gram vet, 49 O.-ain suiker en 740 Gram water. Vleesch zonder vet ^tilet) bevat per 1000 Gram 199 Gram stikstofbevattende bestand deelen, 20 Gram vet en 755 Gram water. Duizend Gram eieren bevatten 122 Gram stikstof bevattendt bestanddeelen, 115 Gram vet en 742 Gram water, terwijl 1000 Grar. varkensvet bevat 2 Gram stikstofbevatten- de bestanddeelen, 950 Gram vet en 7 Gram water. Om de voedingswaarde van 1 Liter volle melk te verkrijgen, moet men dus nemen 95 Gram veescb, 100 Gram eieren, 20 Gram varkensvet plus 49 Gram suiker. Rekent men nu uit, hoeveel 95 Gram vleesch en 100 Gram eieren en 20 Gram vakensvet en 49 Gram suiker kost, dan komt men op een bedrag, dat ongeveer bet drievoudige is van den melkprijs. Voor het zelfde geld krijgt men dus ongeveer drie maal zooveel voedingswaarde aan melk dan aan de andere genoemde levensmiddelen. Wie het beste wil, moet vaak het bitterste verdragen. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Maand. Bioscoop I- gestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »D_ Arende. 16 Juni. Leden verg. Toynbee vereeniging •Ons Huisc. 22 Juni. Verg. Aandeelhouders Amersf. Tramweg Mij. >Zwaan<. 29 Aug. Alg. vergad. Volksbond tegen drankmisbruik. »Amicltia<. 24 Sept. Sobriëtas-bloem. V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 13 Juni 1916. Aanvoer f xporl-eieren 6 450. Kegeerings-cieren 368904. Prijs f6.00 tot f6.95 f 6.35 tot f 6.65 ROTTERDAM. 13 Juni 1916. Aanvoer 5ïPor,'.ders° '36»- Kegeenngs-eieren 164548. Prijs f6.90 tot f7.40. f6.50 tot f6.70. WIT DB KEUR IS OP QOUD EN ZILVBR. IS DE HAAM „BLO OKER" OP KEI BUS CACAO.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2