Dinsdag 20 Juni 1916. No 8736 66e Jaargang kosteloos- Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleelF". HOQFD-REDACTEUR F. J. F.ïl ICDEniiïf AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagnTOiid. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post/1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent, Keolames 1-5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals aizotiderlijke nummers, 10 cent. Postbus Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 9' KORTECFÜOHT 9. Wie zich mot ingang van 1 Juli doet in schrijven als abound, ontvangt de tot, dien datum verschijnen de nummers K K N NISÜKYI X GE N RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennisvandeingezetenen.dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 30 Juni aanstaande, des namid dags ten zeven ure. Amersfoort, ",1° >916. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIjCK. Ambtenaar worden? Er wa» een tijd, toen het bekieeden van een ambtel'""" betrekking gold als een der gewichtigst en meest geziene bezigheden. Ér kwam een volgende tijd. waarin de toe nemende clschen, voor deze betrekkingen gesteld, den stroom der liefhebbers aller minst konden stoppen, hen hoogstens in andere banen leiden. Alleen knappe koppen konden na jarenlange voorbereiding aan de zware, vergelijkende examens voldoen en de knappe koppen, ieder weet het, schuilen niet uitsluitend onder de kringen, die in het eerstbedoelde tijdvak het monopolie van de Staatsruif schenen te bezitten. Er komt nu een tijd, beter gezegd we beleven den tijd, waarin de recruteering van de staatsambten hoe langer zoo moeilijker gaat. Tot goed verstand diene. dat hier niet bedoeld worden betrekkingen in de lagere rangen. I11 deze rangen kan voldoende per soneel gevonden worden, althans bij de meeste takken van dienst. Het verschijnsel, dat onder de oogen gezien moet worden, is een kwaal in de hoogere functies bij leger, vloot en administratieve dienstvakken, als posterijen, belastingen, registratie, waterstaat, enz., kortom die functies, voor welker toe- latings-examens vroeger do bekende Instituten bestonden, wier opleiding door jarenlange routine de meeste kans van slagen bood. Men herinnert zich wel de groote adverten ties van deze instituten in den zomer, wan neer zij met rechtmatigen trots verkondigden hoeveel hunner leerlingen slaagden voor Breda, Willemsoord, enz. Ze komen nog slechts sporadisch voor, omdat speciale voor bereiding voor de meeste staatsambten zeld zamer wordt. Het bezi» van einddiploma H. B. S. of Gymnasium is ki de meeste gevallen voldoende en het aantal lief hebbers, dat nog tien a vijftien jaar geleden, het aantal plaatsen gewoonlijk drie-, vier en meermalen overtrof, is in de laatste jaren bij veel takken van dienst beslist onvol doende om het aantal vacante plaatsen te bezetten. Vanwaar toch deze enorme kentering in zoo korten tijd? De oorzaken zijn vele. Ge weldig was tot vóór den oorlog de econo mische opbloei der laatste 35 jaren. De in dustrie kon meer eu degelijk onderlegde jongemannen gebruiken. De studie tc Delft er. op buitenlandsche technica trok steeds meer liefhebbers; de medische studie kwam weer zeer in trekde opleiding voor tand arts en de tallooze betrekkingen in den han del en in de cultures werden zeer gezocht. Vooral niet te vergeten is verder de vlucht, die de wetenschappelijke landbouw nam, een vlucht, die tevens weer oorzaak was van nieuwe staatsbetrekkingen, als aan proefsta tions, bij bat staatsboschheheer, enz, Dot» nieuwere functies vormen een vrij gunstige uitzondering op het chronische manco aan personeel. Een zeer voor de hand liggende reden kan als oorzaak daarvan genoemd wordende ambten van jongeren datum, schaal van salarieering in een tijd van kostbaarder leven werd vastgesteld dan de dienstvakken, die een eeuw en ouder zijn, hebben betere tractementsregeling dan deze. iiermede is een onderwerp aangeroerd, dat um zijn belangrijkheid wel als eerste oorzaak genoemd had mogen worden. De tijd, toen een ambtenaar gedeeltelijk betaald werd in den vorm van eer. is voorbij. Of hij ooit weer komt. is de vraag; noodig of wenschelijk is zulks niet. Onze lijd, met zijn strengen werkelijkheidszin, nuchterder en eerlijker dan 't tijdvak omstreeks de helft der vorige eeuw. hecht niet sterk aan deco rum. Over officieele plechtigheden, recepties, gala-pakjes e.d. wordt, ook onder de ambte naren, gesproken op een wijze, die ten tijde van »het laagtepunt der vaderlandsche his torie» voor uitermate laakbaar gegolden zou hebben. Meu is practischer geworden, let meer op redelijke salarieering en goede dienst- voorwaarden. Maar is die salarieering in de oudere dienstvakken dan zoo bijzonder slecht Niet steeds, althans gewoonlijk de schaal niet, maar wel sterk verouderd. Thcorcti- scuren ten bewijze is niet noodig; de feiten, in casu de animo onder de jongelui, zijn dc beste barometer. Deze is gedaald in nog sterkere mate dan de levenswijze in prijs steeg, hetgeen wijst op meer oorzaken. On billijk zou het zijn om niet te gewagen van de traktementsverbeteringen, die In de laatste 40 u 30 jaren soms 100 pCt. en meer be dragen hebben, Hiermede is echter niet be wezen, dat de traktementen thans op peil zijn, hoogstens dat zoo veel jaren geleden het leven exorblnant goedkoop was. Ieder zal toegeven, dat traktementen van minder dan f 3000 bruto tegenwoordig niet voldoen de zijn voor menschcn van meer dan 30-jari- gen leeftijd, aan wie hooge eisohen bij dienst neming gesteld zijn. Vormt dus de salarieering niet meer dc trekpleister, hoeveel audere oorzaken konden dienstneming bevorderenInderdaad heeft het ambtenaarschap nog veel aantrekkelijks. Nog steeds blijft waar wat Schiller zegt in het „Lied von der Glocke», n.l. *winnt der Sterne I.icht, ledig aller Ff lichte, Wel is waar wordt op het bureau menig uurtje mat lamplicht gewerkt en bestaat b.v. bij tie pos terijen een geregelde nachtdienst, doch men bcschouwa bet citaat in tegenstelling met het daarop volgende «Meister tnusz sich immer plagen Bedoeld wordt de stabiliteit in hel bestaan, in salaris, in werk- en rusttijden en, bij behoorlijke plichtsbetrachting, de afwe zigheid van zorgen voor den volgenden dag, uit het vrije bedrijf die deu «Meister» zouden kunnen kwellen. Is de materieele kant van het leven bezorgd, dan kan ook aan de ideëele zaken aandacht gewijd worden. Door zijn volkomen onafhankelijkheid kan de amb tenaar zich nuttig bewegen op maatschappe lijk gebied en, zalfs in zijn functie, kan hij zijn omgeving ten nutte zijn, b.v, door verstandige leiding van inferieuren, Echter, er dreigt den ambtenaarsstand een zeer groot gevaar het gevaar der zelfge noegzaamheid en der versteening. Dringen de groote maatschappelijke verschijnselen zich in het vrije bedrijf dagelijks aan den werkgever op, aan den ambtenaar dreigen ze voorbij te glijden. Voor hern is noodig liefhebberij in studie van de groote massa, vooral medeleven met ondergeschikten. Zoo danige werkzaamheid brengt in zichzelf de belooning mee. Een groot bezwaar van het hoogere ambtenaarsvak. het werken met on tevreden inferieuren, kon er voor een deel doer getemperd worden. Zou, om een voor beeld te noemen, de geest op de vloot niet aanmerkeljjk beter kunnen zijn. als alle su perieuren zonder, uitzondering, het zich tot taak rekenden, den aard der ontevredenheid te doorvoelen, zoowel als verschijnsel >an sich» als in verband tot de groote maat schappelijke stroomingen De kwaal gekend, is haar half genezen. Eerste recept zou dus behooren te zijn zeer grondige herziening van de betalingsschaal, zoodanig, dat eenerzijds eenige overeenkomst zichtbaar werdt met hetgeen anno 1916 een zuinig eu niet te groot huishouden kost en anderzijds de betrekkingen, die ongeveer gelijken duur en kosten van opleiding eischen, ongeveer gelijke promotie-kansen verwerven, ook al ressorteeren zij onder verschillende Departementen. Echter, het werken in grooten •tiji en met onderlinge voeling, is geen kenmerk der departementenmen herinnere zich het speculeeren op de goede gezindheid van een 20 jongelui om als «pestdokten naar ludiil- te gaan, speculatie op een wijze als het gold de recruteering van een 2c meisjes voor een fancy-fair. De voorkeu 1 word gegeven aan middelen, die de opleiding minder kostbaar maken en, wat de administra tieve vakken betreft, door openstelling van de hoogere functies voor inferieuren. Zoo stichtte Marine haar internaat te Dordrecht, nam Belastingen een maatregel, die onge veer neerkomt op gratis-opleiding en stelde zij de ontvangers-betrekking bereikbaar voor klerken, evenals reeds lang bij Posterijen de commiezen-rang is. De laatste maatregel, ofschoon toe te juichen uit ecu democratisch oogpunt, heeft een wrang bijsmaakje, n.l. dat voor de zelfde functie aan de lagere be ambten niet de zelfde eischen van bekwaam- héid worden gesteld, In veler oog onder gaan de ambten zoodoende een wijziging, waardoor de kwaal, ook bij betere salarieering, nog maar half genezen wordt. Steeds zullen er wel gefortuneerde personen blijven, die aan een geregeld leven zonder groote schokken de voorkeur geven, doch minder en minder zullen zij zich beschikbaar «teilen, wanneer zij, ook niet in waardeering, de compensatie vinden voor de steeds grooter wordende sommen, waarmee zij uit eigen middelen hun traktement moeten aauvullen. Doch afgezien van deze soort waardee- ringsgebrekeu, die het systeem als zoodanig aankleven, zijn er zoo vele te signaleeren, die helaas onder de versteenings-verschijnselen gerangschikt moeten worden. Een zeer tref- tend voorbeeld daarvan is de royeeriug van alle rangs- en tractementsverhoogingeu, toen in Augustus 1914 de eerste geweldige wereld-schokken gevoeld werden. In éen slag waren duizenden ontgoocheld, die zoo over tuigd waren van de rotsvastheid hunner po sitie. dat zij deze vastheid een levenslasg matig inkomen waardig keurden. Wel is waar trof de maatregel hoofdzakelijk lagere beambten, terwijl wij hier de hoogere be handelen. doch als waarderlngs-verschijnsel verandert dit niets aan zijn karakter. Waar niet is, erliest de Keizer zijn recht, maar waar geleend moet worden eerst 2 75, daarna 135 millioen, ach zou een paar ton daar nog voelbaar geweest zijn? En zouden candidaat-ooriogswinstbelastingbetalers heel veel zuurder kijken, indien ze. in plaats van 35 percent. 25 en een fractie moesten betalen Een ander waardeering s-verschijnsel is het z.g, Reisbesluit 1916, dat voor zeer vele ambtenaren, behalve voor officieren (en juist door dc uitzondering zooveel te hatelijker! een maatschappelijke degradatie bracht. Wie zijn innerlijk niet heeft welen op te voeren tot philosofische berusting in dit „alles ver- gangliehe», hij kieze de ambtenaarsloopbaan niet. Het is noodig, dit te zeggen in een tijd, waarin de eind-examens weer druk bezig zijn, waarin advertenties in de groote pers den termijn voor opgave tot deelneralngjaaa allerlei ambtenaars-examens bekend zullen maken, waarin mogelijk weer volgende advertenties de verlenging van dien termijn zullen ver kondigen. Weet men. dat die verlenging ver oorzaakt wordt door onvoldoende deelneming, dan ontstelt men bij de wetenschap, dat vroeger éen simpele mededeeling in de «Staatscourant» voldoende was om stroomen sollicitatie-stukken te ontketenen, Het is noodig, nevens de voorzijde de keerzijde van de medaille te belichten in een tijd, waarin ten gevolge van den oorlog mogelijk de toe loop naar de vrije bedrijven, het meest na tuurlijk correctief, tijdelijk minder wordt. De volkskracht groeide gelukkig in de laatste decennia, energie ontwikkelde zich sterker, mannen van Initiatief, durf en andere eigenschappen, die den mensch dienen, maar den ambtenaar gewoonlijk in den weg zit ten, zij kozen reeds jarenlang de heilzame emoties van den «struggle for life» boven het ambtelijke leven, doch de oorlog kon een «veilig heenkomen» tijdelijk begeerlijk ma ken. Laat men bedenken hoeveel handen en menschenenergie er na den oorlog noodig zullen zijn. Wie een verbintenis met de Ne- derlandsche Maagd wenscht te sluiten, hij onderzoeke nauwkeurig >ob sich das Herz zum Herzen findet». Degene dan, wiens temperament en geldmiddelen het toelaten, kieze de ambtelijke loopbaan, vooral zoo er redenen bestaan, die levenslang «gebor gen» zijn wenschelijk maken. Maar de arme Vader Staat! Hij krijgt op die manier niet meer de keus uit de bloem der vaderlandsche jeugd. En is het geen landsbelang, dat ener gieke mannen met toewijding bezield, de hoogere rangen bekieeden Antwoord met Vader Staat hebben wij niet te veel mede lijden hij heeft deu leeftijd des onderschcids hij drage de gevolgen van de oude «fault of the Dutch», n.l. van «giving too little and asking too much», de fout der Neder landers (om te weinig te geven en te veel te eischen). Uit «De Haagsche Post». Do oproep tot «le neutralen Evenals onlangs het optreden van Wil son. noemt dr. II. C. Muller, uit Utrecht, in de Telegraaf den oproep tot de neutralen flink en waardig van inhoud, maar tevens gematigd van vorm reeds het ideaal der klassieken. Daarin ziet hij de kiem van een toekomstig volkenrecht, en als zoodanig, overal verspreid en ln alle talen vertaald, kan het worden van blijvende beteekenis. De intellectueelen van Nederland komen op voor de onafhankelijkheid allereerst van België, maar in beginsel ook van andere kleine Staten. Dit moet een der hoofdstel lingen worden van een volkenrecht der toe komst het recht vau eiken Staat, van iedere natie, om vrij en zelfstandig over zijn eigen bestaan te beschikken. In zooverre als dit beginsel duidelijk en krachtig in dezen op roep tot de neutralen is uitgesproken, kan het dus de kiem worden van een volken recht. «lat mede in de eerste plaats van Ne derland moet uitgaan. Hier leefde Grolius. Hier is het Hof van .Arbitrage gesticht, en hier t errees het Vre despaleis. Hier bloeit een krachtige vredes beweging die echter samen moet gaan gaan met een krachtige handhaving vau onzijdigheid en zelfstandigheid. Onze natio nale traditie wijst opvrijheid van gedachte, vrijheid van godsdienst, vrijheid van het individuwij hebben onze gewetensvrijheid indertijd bloedig gekocht in den strijd tegen eeu overroachtigen vijand. Al die overleve ringen leggen ons, nakomelingen, de dure verplichting op, voor de vrijheid in Europa te blijven opkomen. Wij komen er tegen op, dat het recht van den sterkste opnieuw zou zegevieren in de wereld. Wij verklaren de berooving der onafhan kelijkheid van welken Staat ook voor een misdaad, en ook voor een bron van nieuwe oorlogen. Deze beginseleu stellen wij als den uit drukkelijke!! cisoh van alle neutrale volken.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1