AMEHSFOORTSCIE CDÏÏRAIT. Donderdag 6 fff|| Juli 1916. No 8743 66e Jaargang Op reis. Uitgave van de Naamloo/e Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post/i. 1.5. Advorttmtiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- P. J. F E E D E T..I S S abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten AMERSFOORT. worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. j Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTEGRACHT 9. Aau onze abouné's die tijrlelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschjjndag tegen ver goeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending vau de Amersfoortsclie Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNIS (i F. V 1 N E N. RAADSVERGADERING i 1 Amersfoort, Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrijdag den 7 Juli aanstaande, des namid- Aiiiorsfoort, 4 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. Bevoorrading en distributie. Wel geen onderwerp .heeft thans en in de naaste toekomst meer de algemeene be langstelling dan het uiterst moeilijke vraag stuk van de behoorlijke voorziening in het geen elk huishouden noodig heeft aan allerlei zaken van dagelijks gebruik. Meer en meer dringt het door, dat verdere finan- cieele en moreele inzinking moeten gekeerd er. dat daardoor moeten voorkomen nooit te billijken, maar -- indien er niet intijds wordt ingegrepen op p r a c t i s c h e wijze stellig niet uitblijvende hongeronlusten. Zoowel de (neutrale) Ned. bond van ver- eenigingen van den handeldrijvenden en industricelen middenstand als de Roomsch- Katholieke federatie van Hanze-vereenigin- gen hebben thans aan den Minister van I.anbouw, Nijverheid en llandel kenbaar gemaakt de meening van ten deze totoor- deelen volkomen bevoegden eerstgenoem de gister door een onderhoud van het Da- gelijkscli Bestuur met den Directeur van I landel, laatstgenoemde Maandag door een adres. Kennend de belangstelling, welke deze hoogst urgente zaak ook hier heeft, hebben we Dinsdag te Utrecht bijgewoond het j buitengewoon congres van den Midden- standsbond. Wij zullen daarvan geen ver- J slag geven immers de groote bladen, I die alle waren vertegenwoordigd, braeh- ten dit reeds Dinsdagavond en gisteroch tend, terwijl te zijner tijd een analytisch verslag vanwege het Bondsbestuur zal wor- J den uitgegeven, waarin men de finesses zal kunnen lezen doch enkele zaken aanstippen, die meer in hot bijzonder onze aandacht trokken. Op de eerste plaats moeten we dan wel vermelden, dat, waar tot dusver alle coh- gressen van den Middenstandsbond werden j bijgewoond door vertegenwoordigers van de Regeering, dezen ditmaal niet waren j verschenen. Hetgeen een zeer slechten indruk maakte. De vergadering, welke duurde van 10.20 tot 5.55 met een rust van 12.30 tot 1.30, I werd op meesterlijke wijze geleid door den nieuwen Bondsvoorzitter, den heer II. K. Koppel Jr., uit 's-Gravenhage. Dat hij een zware taak had, zal ieder toegeven, die weet, dat in de middagvergadering 32 sprekers het woord voerden. In zijn openingswoord zette de Voorzitter uiteen, dat dit buitengewoon congres moest bijeengeroepen wegens de economische wantoestanden, welke eensdeels het indirect gevolg zijn van den oorlog en anderdeels zijn veroorzaakt door onjuiste Regecrings- maatregelen. De middenstand, onmisbare schakel in de samenleving, is actief en waakzaam en zal met alle gepaste middelen zich verzetten tegen distributie-dillettan- tisme, gebaseerd op theoretische grond slagen, uitgebroed in Regeerings-bureaux op advies van en uitgevoerd door mannen, die, hoe bekwaam wellicht ook in ander opzicht, volslagen onbekend zijn met de practijk, niet het minste besef hebben van warenkennis, geen flauw vermoëden bezit ten van de behoeften in de verschillende dcelen des lands. Alleen de vrije handel, die hiervoor is ingericht en daarop is aan gewezen, kan voorkomen, dat ondervoeding der bevolking nog meer plaats hooftdoch hij kan dit slechts indien de Regeering zorgt voor voldoenden voorraad en behoor lijke distributie. Daartoe stelle de Regeering maximum prijzen en geve een behoorlijke vergoeding voor de distributie-kosten en het risicozij doe dit in overleg met de vak-organisaties in alle schakeeringen, die meer dienden te zijn gekend en erkend en die dan stellig niet zullen nalaten, alle fraudeurs op de kaak te stellen. Het blijkbaar wantrouwen en vooroordeel tegen den Middenstand heeft de Regeering parten gespeeld en de be volking is daarvan de dupe geworden. De Middenstand toone, dat hij het vertrouwen der bevolking waardig is en bedenke, dat de buitengewone omstandigheden buiten gewone maatregelen wettigen, doch sta pal en vast aaneengesloten voor zijn goed recht, dat niet langer mag geschaad dan noodig is. De Middenstand biede. óok na deze grievende bejegeningen, zijn steun aan de Regeering aan en helpe haar eerlijk in haar zware taak om de voldoende bevoorrading en de juiste distributie te regelen. De heer Das, Penningmeester van den Bond, had in druk doen verspreiden een »Pra<-advies in zake de distributie ten tijde der mobilisatie". Alras bleek, dat hierin meer aan het woord was de Voorzitter van den Molenaarsbond dan een lid van het Dagelijksch Bestuur van den Midden standsbond. Zoowel medeleden van dit Bestuur als vele afgevaardigden gaven onomwonden hun afkeuring te kennen over de wijze waarop dit stuk het eenige gedrukte stuk omtrent dit congres later de grootste begripsverwarring zal kunnen stichten. In zijn pra advies bracht hij allerlei lof aan den Minister van Landbouw. I11 zijn toelichtend woord, merkte hij op, dat menige maatregel van Zijne Excel lentie niet goed was, doch dat door een juist en tijdig ingrijpen van organisaties heel wat verbetering is tot stand gebracht. Hij ried allen aan, te bedenken, dat ook vóór de mobilisatie men dikwijls moest wachten op reeds lang te voren bestelden voorraad, dat men ook thans vooral moet gebruiken zijn nuchter verstand en dat men met zachte termen meer en vlugger iets gedaan krijgt dan met harde, scherpe woorden. De heer Her mens Moons, de Bonds- secretaris, begon met te herinneren, dat de Regeering óok pal moet staan voor het deel der bevolking, dat den handeldrijven den en den industrieelen middenstand vormt. In de commission, die haar adviseeren, zit ten te weinig deskundige middenstanders, terwijl de adviezen van deze weinigen nog slechts worden aanvaard met zeker wan trouwen, zelfs met hoongelach. De prijzen zijn niet opgedreven door de winkeliers, doch door de fabrikanten en den groot handel de groote fout is, dat dezen niet stellen de prijzen, welke bet binnenland betaalde vóór de mobilisatie, doch fancy- prijzen, welke het buitenland na Augustus 1914 gelieft to besteden. Voor dat opdrijven der prijzen voeren zij als verontschuldiging aan de hooge Not-kostenalsof opeens Nederland alles moet betrekken uit het buitenland en alsof het land zelf hoege naamd niets produceert. Uit de rapporten, ingekomen van plaatse lijke vereenigingen, deelde spr. tal van er varingen mee. Hij kwam tot de conclusie, dat overal waar de Burgemeesters samen werken inet de middenstanders de distributie geregeld en goed gaat en »de winkelier niet zijn uit huis is gezet». Doch ook de middenstanders hebben groote fouten gemaakt. Op de eerste plaats door hun volslagen gemis aan saamhoorig- heid, een gebrek, dat zij thans herstellen ten andere door te hooge eischen te stellen aan de autoriteiten, hetgeen dikwijls onaan genaam werkte op de Burgemeesters ten derde door hun bezwaren persoonlijk ter kennis te brengen van de Burgemeesters en dit niet te laten doen door de vak-organi saties. De heer G or ris. eveneens lid van het Bestuur, deed uitkomen, dat dit de meest belangrijke vergadering is, welke de Bond tot dusver belegde. Niet alleen de lsver.s- middelen. doch alle andere zaken van dage- lijksche behoefte zijn veel hooger in prijs dan ooit te voren en tevens dan noodig is. Menig middenstander wordt dan ook be dreigd met ondergang en daarom is het zaak, dat hij door zijn organisatie zijn be staan verdedigt. Sedert de mobilisatie, reeds sedert de eerste dagen van Augustus 1914, is ont staan een parasitair aanhangsel van den middenstand, dat onzen goeden naam bekladt; dat aanhangsel bestaat eensdeels uit de schavuiten, die in dc crisis-dagen van be gin Augustus 1914 ten hoogste f9 gaven voor een bankbiljet van fio en die aan allerlei vieze praktijken zich overgaven, en ten andere uit hen, die men zou kunnen noemen de porlogs-prostitué's, vroeger kooplieden» in schoenveters, thans expor teurs in al hetgeen het buitenland maar wil slikken. Beide categorieën zijn nooit middenstanders geweest; met hen mogen we dus niet over éen kam worden geschoren. Spr. is warm voorstander van den vrij handel, doch verfoeit dergelijk bandeloos «aken-doen. Regeering en Gemeentebesturen spreken en overleggen voortaan uitsluitend met den echten middenstand. De Regeering neme in handen den geheelen handel in levensmiddelen en artikelen van dagelijksch gebruik, zorge voor voldoende en dus vooral tijdige bevoorrading, stelle een behoorlijke winst-marge _n doe alles onder de strengste controle distribueeren door erkende vak- vcreenigingen. Hebt ge vroeg spr. -- de boterham van uw loopknecht wel eens van dichtbij bekeken Die boterham is, ofschoon hij een vast weekloon heeft v3n f 16, zijn dejeuner, zijn lunch en zijn diner. Dat brok oorlogs brood, meestal droog, soms ook met een tikje vet van inferieure kwaliteit, is óok het ontbijt, hot twaalfuurtje" en het middag maal van zijn gezin. En dat in ons land, dat' overvloeit van mtlk en zuivel en zoo veel meer. De oorzaak Het slap, futloos optreden van dezen Minister vóór Landbouw en tegen Nijverheid en Handel. In binnen- en buitenland is onze goede naam als eerlijke kooplui vergooid door de leveringen van zaagsel en veegsel. Hoe dat mogelijk is? Omdat de beslui ten van het Departement van Landbouw even onstabiel zijn als het haantje van den toren. Dat is nu het resultaat van twee jaren vrede. Indien spoedig doeltreffende maatregelen worden genomen, is er nog verbetering te brengen. Men richte in deze tijden van nood op een nood-Departement van Handel, dat voor. het binnenland regele de practiscbe bevoorrading en de distributie, en naar het buitenland zende tegen hoogen prijs het te veel en dit is er. Aan het hoofd van dat Departement zette men een man als 1'rcub, die immers in een minimum-tijd ook den middenstand behoedde voor een finan- cieele debacle, met een paar vooral niet te veel heldere koppen. Dit denkt heel Nederland spr. meende dit in dezen kring ook eens te mogen zeggen. Spr. wees er op, dat onder de tegen woordige omstandigheden een koopman een factuur uit het buitenland dikwijls ont vangt twee maanden vóór de partij goede ren, welke dan ook strijk en zet wordt aangehouden door de douane, die immers berekent naar de waarde van den dag van invoer. Dit is niet alleen stuitend, doch verlamt ook den eerlijken handel. Waarom niet worden de facturen beschouwd als maatstaf? Indien de prijs eens daalde, zou dan de douane de goeaeren óok aanhouden, omdat er te veel invoerrechten zouden moeten betaald? De Voorzitter herinnerde, dat het geen de 3 inleiders aanvoerden niet komt op rekening van het Bondsbestuur, dat Woensdag 5 Juli aan het Departement van Landbouw verslag doet van het behandelde en aan den Minister van Financiën zal vragen om opschoritng gedurende deze bijzondeje lijden van het wetsartikel nopens de factuur-waarde, De hesr Bi 11e (Voorzitter Ned. Slagers Bond) herinnerde hoe het lid van de Eerste Kamer, de heer De Boer, niet schroomde in een ziting van die Kamer te zeggen, dat men de verzekeringen van de slagers maar moest aannemen onder benefice van inventaris, doch hoe zeer welwillend de heer Van Hoek, Directeur-Generaal van den l.andbouw, steeds was voor het Bestuur van den slagershond, die onmiddellijk zich bereid verklaarde, den Minister bij te staan bij de distributie. De Bond vond geen ge hoor wel echter vonden dit dc fokkers en de exporteurs, waardoor dan ook de in koopsprijs opliep tot 'f 1120 levend gewicht. Het vak is dan ook als verbruiksvak ge decimeerd er zijn geen honderd welgestelde slagers meer in het landveel kleineren is, evenals sinds lang den aherldeinstcn, de hals afgesneden. Het is hoog tijd, dat wordt gezegd tot hiertoe en niet verder. De heer Schürman (Voorzitter Rolter- damsche Handels Vereeniging) heeft tot dusver bijna uitsluitend hooren spreken over voeding van den mensch. Er zijn ook schromelijke wantoestanden in de voeding der dieren. In het sleepcrsbedrijf te Rotter dam bijvoorbeeld een zóo belangrijke tak moeten de paarden dagelijks eten, óok al ligt het bedrijf vrijwel stil door het nagenoeg niet-aankomen van schepen. Hooi, dat in 1914 kostte f30 per tooo K.(i„ kostte in 1915 reeds f50, staat thans op f 60 en zal in het najaar wel f 90 kosten en dit terwijl er uitvoerverbod is. De haver liep op van f 6 tot f 18. Dc sleepers ver dienen bijna niets en moeten hun personeel duurtetoeslag gevenden boeren gaat het ongewoon voor den wind en zij krijgen toeslag op de mais voor hun varkens. De sleepers- en stalhoudersbond wil geen ver laging van den prijs, doch vraagt om strenge controle op den clandestienen uitvoer. De heer Bokhorst (Secretaris Xed. Bakkers Bond) trok niet zuinig van leer tegen het pra -advies Das, den zelfvoldanen man van den Molenaarsbond, welke al aan stonds in Augustus 1914 het hoofd kwijt raakte, immers alle contracten anuleerde en het voor f 11.50 verkochte deed betalen met f20 tot f23. Een geluk achtte spr. het, dat ze hun hersens kwijt raaktenwat zou er zijn geworden van de bakkers als ze hun vol denkvermogen hadden behouden Volgde de beroemde bruinbrood-periodc met de werkloosheid in hebbakkerrijbedriif als gevolg van de veel geringere werk zaamheden nu geen witbrood in allerlei vorm kon gemaakt en het dreigement van I den Minister: >als ge éen van uw overtollig personeel ontslaat, ontneem ik u het Re- geerings-meel» en diens opruiende woorden

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1