AIERSFOORTSCHE COURANT. Donderdag 20 §|J|| Juli 1916. No 8749 66e Jaargang. Op reis. Stadsnieuws. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. tt. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR fe. J. FBED2IUKS. A MERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1.— franco per post /1.15 Adverteutiën i_6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief 0p aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advenentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: EORTEGRACST 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan «mze abonnés die tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en tuet duidelyke opgave van adres, .de courant eiken verschijndag tegen ver goeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerdeu kunnen op de zeilde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNIS (l K v I N v E x. R A ADS VERG A D E R ING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrijdag den 21 Juli aanstaande, des namid- Amersfoort, 18 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd Van RANDW1JCK, 2. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd; 3. vrijstelling van in het zelfde jaar ge boren broeders; 4. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon worden gedaan; 5. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting van den Militieraad een reden tot uitsluiting bekend geworden is, voor zoover zij niet reeds bij onherroepe lijk geworden uitspraak vrijgesteld of onge schikt bevonden zijn. Amersfoort, 19 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. Voor de bepalingen omtrent het Genees kundig onderzoek, de Vrijstelling de en Be zwaren legen de uitspraken van den Militie raad welke om hun wijdloopigheid heden niet kunnen opgenomen raadplege men de ter zake dienende kennisgeving op de Gemeentelijke aanplakplaatsen. MILITAIR GEZAG 1 de Gemeente Amersfoort. Het Gemeentebestuur van Amersfoort herinnert de ingezetenen aan hunne ver plichting om steeds tijdig ter Gemeente secretarie aangifte te doen voor de Bevol kingsregisters. Bedoelde aangifte moet worden gedaan 1. Wanneer men de Gemeente gaat verlaten. Alsdan moet een getuigschrift van woon- plaatsveranderiug (verhuisbiljet) worden ge vraagd ter Secretarie (kamer no. 3) en medegenomen naar de Gemeente, waarin men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen éen maand te worden inge leverd. Wanneer men zich in de Gemeente vestigt. Alsdan moet men overleggen een getuig schrift van woonplaatsverandering (verhuis biljet) afgegeven in vorige woonplaats. 3. Wanneer men binnen de Gemeente van woning verandert. Het hoofd van een huisgezin is verplicht, aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, 6ok door het op nemen of het vertrek van dienstboden. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veer- lien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden (Artikel 9 van het Konink lijk Besluit van 27 Juli 1887, Staatsblad No. 141). Amersfoort, 18 Juli 1916. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, Van RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. maakt bekend, dat de Tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1917, dezer Ge meente zal plaats hebben te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats, ingang over de Botcrhal, op Woensdag den 2 Augustus 1916, des voor middags te 10 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak ge daan omtrent 1. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der geneeskun digen van den Keuringsraad niet van gelijke strekking was; De Generaal, opperbevelhebber van Land en Zeemacht, uitoefenende het Militair ge zag, bedoeld in artikel 7 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad 128) in de Ge meente Amersfoort, Besluit onder intrekkingder vroegere verordeningen voor genoemde Gemeente vast te stellen de volgende verordening No. 1. Art. i. Het is verboden, eenige hulp of bijstand, van welken aard ook, te verlee- nen aan Geïnterneerden, strekkende om dezer ontvluchting of poging tot ontvluch ting te bevorderen. Art, a. Het is verboden, behoudens schrif telijke vergunning van het Militair gezag, aan Geïnterneerden of personen van vreemde nationaliteit nachtverblijf of inwoning te verschaffen. Dit verbod geldt niet ten aanzien van Belgische officieren, voor zoover betreft de woning, bij hen op heden in gebruik. Art. 3. Het is verboden, behoudens schrif telijke vergunning van het Militair gezag, aan Geïnterneerden te verkoopen, te ruilen, ten geschenke te geven, in pand, in huur, in gebruik of genot of in bewaring af te staanrijwielen, rij-, voer-, vaartuigen, paarden of schaatsen. Art. 4. Het is verboden, behoudens schrif telijke vergunning van bet Militair gezag, Geïnterneerden te vervoeren of te doen vervoeren. Art. 5- Het is verboden, behoudens schriftelijke vergunning van het Militair gezag, aan de Geïnterneerden goederen, behoorende tot klceding of uitrusting, van welken aard ook, alsook wapenen of muni tie te verkoopen, te ruilen, ten geschenke te geven, in pand, gebruik of genot, in huur of in bewaring af te staan of zoo danige goederen ten behoeve van of van j Geïnterneerden te koopen, in te ruilen, ten geschenke aan te nemen, in pand, in huur, gebruik of genot of in bewaring aan te nemen. j Art, 6. Het is verboden, behoudens schriftelijke vergunning van het Militair gezag, aan Geïnterneerden sterken drank te verkoopen, toe te dienen, ofte schenken of te doen verkoopen, toedienen of schenken. Art. 7. Het is verboden, behoudens schriftelijke vergunning van het Militair ge- zag, Geïnterneerden te fotografeeren of te doen fotografeeren. I Het is, behoudens vermelde vergunning, verboden portretten van Geïnterneerden aan 1 aan andere Geïnterneerden of aan derden, wie ook, in eigendom of bezit te ver strekken. Art. 8. Het is verboden, behoudens schriftelijke vergunning van het Militair gezag, eenig bericht, geschrift, afbeelding of fotografie van of omtrent de Interneerings- depots, de Geïnterneerden of de bij de Interneeringsdepots betrokkenen te druk ken, uit te geven, te verspreiden of aan te plakken of geschriften of teekeningen daaromtrent, behoudens schriftelijke ver gunning van het Militair gezag, in den handei te Brengen. Art. 9. Het is verboden, behoudens schriftelijke vergunning van het Militair ge zag, eene teekening te maken of eene foto grafische opname te doen of fotografieën in bezit te hebben van de bij de Inter neeringsdepots betrokkenen. Art. 10. Ieder is verplicht, op aanmaning van schildwachten, wachtcommandanten of andere daartoe door het Militair gezag aan te wijzen personen, zijne nationaliteit be kend te maken. Art. 11. Het is verhoden aan ieder, die behoort tot een vreemde nationaliteit, zich op te houden binnen de grenzen der Ge- 1 meente, tenzij hij zich door middel van door binnen- of buitenlandsche ambtenaren afge- geven papieren kan legitimeeren. 1 Tot het vorderen van eene legitimatie, als in de vorige alinea bedoeld, zijn be- voegd de schildwachten, de wachtcomman danten en alle door het Militair gezag daar toe aan te wijzen personen. Art. 12. Het is verboden, behoudens schriftelijke vergunning van het Militair i gezag, met voertuigen of vaartuigen, die uitsluitend of hoofdzakelijk tot woning dienen, op het grondgebied van de Ge- 1 meente Lcusden te komen. I Dergelijke voertuigen of vaartuigen, die er zich bij het in werking treden dezer j verordening mochten bevinden, moeten, be- houdens schriftelijke vergunning van het Militair gezag, binnen tweemaal vier en twintig uur na afkondiging dezes dit ge- j bied verlaten hebben ten deze zijn aan- sprakelijk zoowel de eigenaaar of de be- j hc-erder, als degene, die het voertuig of vaartuig onder zijn toezicht heeft, j Aart. 13. Het is verboden, wagens of andere voertuigen, ook wanneer zij van de raderen of het onderstel zijn ontdaan, in de Gemeente tot woning te bezigen. Art. 14. Het is verboden, aan eigenaars j of hen, die in eenige hoedanigheid tot het gebruiken ol in gebruik geven van gronden j of plaatsen bevoegd zijn, toe te staan of te gedoogen, dat de in art. 12 en 13 bedoelde wagens en voertuigen op die gronden staan of verblijven. j Art. 15. Onverminderd het bepaalde bij Art. 16 der Motor- en Rijwielwet zijn de bestuurders van motorrijtuigen verplicht, op aanmaning van schildwachten, wuchtcom- mandanten of andere daartoe door het j Militair gezag aan te wijzen personen stil de Woningwet 1901 is het verboden, een gebouw of getimmerte, opgericht of ver nieuwd in strijd met het voorgaaude, af te staan, in gebruik te geven of te nemen. Art. 2i. Het verbod van ar». 18, tg en 20 geldt niet ten aanzien van gebouwen en getimmerten, die niet bestemd zijn tot huls vesting van personen van vreemde nationa liteit en indien gehandeld wordt met schrif telijke vergunning van het Militair gezag. Art. 22, Hij, die de verbodsbepalingen der artikelen 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, alinea 1, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19 en 10 overtreedt, wordt gestraft volgens de Wet op den Staat van Oorlog en Beleg en mits dien met hechtenis van ten hoogste éen jaar of een geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Art. 23. Hij, die de verbodsbepalingen van art. 8 overtreedt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste éen jaar of geld boete van ten hoogste duizend gulden. De voorwerpen, waarmede de overtreding plaats heeft, kunnen worden verbeurd ver klaard. Art. 24. Het niet op de eerste aanvraag aan de ambtenaren, belast met het opsporen van strafbare feiten, ter inzage geven van eene bij deze verordening bedoelde schril- telijke vergunning wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een tnaand, of geld boete van ten hoogste drie honderd gulden. Art. 25. Aan de schriftelijke vergun ningen van het Militair gezag, in de voor gaande artikelen bedoeld, kunnen voor waarden worden verbonden. Het niet-na- komen dezer voorwaarden wordt gest-aft als voor de ar». U bepaald. Art. 20. Deze verordening is toepasselijk voor hei geheele gebied en op ieder, die zich bevindt op het gebied, aangeduid in het Koninklijk besluit van 18 Januari 1915 (Staatsblad no. 18), waarbij de Staat van Beleg is afgekondigd voor zoover betreft de Gemeente Leusden. Art. 27. Deze verordening is van kracht en treedt in werking onmiddellijk nadat zij is afgekondigd. De afkondiging geschiedt door aanplak king ter plaatse, waar officieele kennisge vingen in de Gemeente plegen aangeplakt te worden en door opneming in de »Amers- foorts-.he Courant». 's Gravenhage, 12 Juli 1916. De Generaal, C. J. SNIJDERS. n hunne 1 rijbewijzen houden te loonen. Art. 16. In deze verordening worden onder motorrijtuigen» verstaan de motor rijtuigen in den zin van art. 1, ie, der Motor- en Rijwielwet en onder «bestuurders van motorrijtuigen» de bestuurders in den zin van art. 1, 5e, dier wet. Art. 17. Ieder is verplicht, op de eerste aanmaning van schildwachten of van of namens de militairen met de bewaking van of den dienst bij het Interneeringskamp belast, door tc loopen (door te rijden), dan wel stil te staan (stil tc houden) of te blijven stilstaan (te blijven stilhouden). Art. 18. Onverminderd het bepaalde in de Woningwet tgot is het verboden, een gebouw of getimmerte op te richten of ge heel of gedeeltelijk te vernieuwen. Art. tg. Onverminderd het bepaalde in de Woningwet 1901 is het verboden, als eigenaar van grond of in eenige andere hoedanigheid grond af te staan of in ge bruik te geven tot het oprichten of tot het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van een gebouw of getimmerte. Art. 20. Onverminderd het bepaalde in Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk heeft lot de kerkvoogdijen der Hervormde gemeenten in die classis het verzoek gericht, tc willen bevorderen, dat het prcdikantstractement zoo mogelijk blijvend wordt verhoogd, dan wel aan de predikanten in de tegenwoor dige omstandigheden een duurtetoeslag te geven. Daar de kerkvoogden te De Bilt en te Zeiai reeds eigener beweging het tractement blijvend en tijdelijk verhoogden, is het aan dezen niet gezonden. Tevens is aan alle kerkeraden in het res sort afschrift gezonden van de circulaire aan de kerkvoogdijen, met verzoek, deze zaak dringend te steunen. In de Luthersche kerk hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan ds. J. Ph. Makking, uit Leiden; in de Remontrantsche kerk, ds. R. Miedema, uit Schoonhoven. Tot koster van de St. Franciscus Xave- rius-kerk, aan het Zand, is in de plaats van den heer A. J. van Munster, wien met in gang van 1 Augustus op zijn verzoek eer vol ontslag werd verleend, benoemd de heer C. van der Veer. Mr. W. H. de Beaufort, het Kamerlid voor Amersfoort, gaat rusten, zegt nu ook »De Eembode»,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1