AMERSFOOETSCHE COURANT. Donderdag 27 Juli 1916. No 8752. 66e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDERIHS. AMERSFOORT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentie» per regel 15 cent. Reolames 1 —5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZOET£GRACST 9. Postbus 9. Telefoon Op reis. Aan onze abonné's die tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en niet duidelyke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen ver- goeding van porto toegezonden. Dok niet-geabouneerdeu kunnen op de zeilde wijze de geregelde toezending van ile Amersfoortsche l'ourant'' tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNIS (i E V I N O. MILITAIR GEZAG in de Gemeente AMERSFOORT. I)e tieneraal, >pperbevelhebber van Laud en Zeemachtuitoefenende het Militair Ge zag, bedoeld in artikel 7 der Wet van 23 Mei !öy,-i (Staatsblad 12S) in de Gemeente Amersfoort besluit tot wijziging der verordening voor ge noemde gemeente van den izdenjuli iyit- vast te stellen de navolgende verordening N*o. Art. 1. In artikel 12, ie alinea en in artikel 26 wordt Lensden« vervangen door Amersfooru. Art. 2. Deze verordening is van kracht 1 en treedt in werking onmiddellijk nadat zij is afgekondigd. De afkondiging geschiedt door aanplakking ter plaatse, waar officieele kennisgevingen in de Gemeente plegen aangeplakt te worden. 's-Gravenhage, 24 Juli 191(1. De Generaal, G. J. SNIJDERS. J SUIKER. De Burgemeester der Gemeente Amors- j foort maakt bekend, dat te Amsterdam is op- 1 gericht een speciaal Suiker-distributiekan toor, dat de Minister van Landbouw er op rekent, dat, wanneer genoemd kantoor aan handelaren in suiker eenige opgave van gegevens vraagt aan die verzoeken zal i worden voldaan, dat aanvragen om levering van suiker of klachten over gebrekkige i levering voortaan het best worden gericht i aan genoemd kantoor. Oosteinde 16 te Amsterdam, en dat klachten over de vver- king van het Suiker-distributiekantoor te richten zijn aan hem, Burgemeester. 1 Amersfoort, 25 Juli 1916. De Burgemeester voornoemd, Van* RANDWÏJCK- artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te Amersfoort, 25 Juni l'JJC. burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, V AN RANDW ÏJCK De S A. K. YEKXSTRA. 11 IN DEK WET. Burgemeester en Wethouders vnn Araera- Gelet op ortt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dut een door A, LOK, Directeur van de Naamlooze Vennootschap Sanitaire Waschinduetrie „Ni- vena", ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van eene blee- kerij door plaatsing van een stoommachine van 11 i'.K. tot het in beweging brengen van een gelijkstroom dynamo van 110 volt dienende tol opwekking "van electrische energie ter pro duceering van bleekloog, 1 waechruachine, 1 centrifuge, 1 wringmnchine, 1 stoommangel, en plaatsing van '2 kookketels, 1 coulissen droogapparaat en 2 strijkmachines. in het perceel alhier gelegen aan den lleili- genbergerweg No. 1 bij het Kadaster bekend onder sectieB, no. 237s op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dut op Dinsdag den Augustus aunstaonde, des voormid- ilugs te half elf uren, gelegenheid ten Uaad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur ot van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. I V le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig 1'. van Achterbergt! t. Wrl wordt Amersfoort zwaar getroffen Binnen éen maand drie zijner wakkerste zonen zich te zien ontnomen, mannen,die hoe verschillend van karakter en opvatting ook. éen eigenschap gemeen hadden hun liefde, voor Amersfoort, hun toewijding, elk op z ij n terrein, om onze stad vooruit te bren gen, om ook, ieder in andere richting, de gemeenschap ten zegen te zijn. Thans is het. na Van Duinen en Gerrit sen, de heer P. van Achtenbergh, die de onverbiddelijke dood lieden nacht is van ons komen opeisciien. j Wanneer men heeft mogen bereiken den leeftijd, waarop men zoo langzamerhand, zonder nog bepaald oud te zijn of zich oud te voelen, zonder nog de kracht en den lust te missen tot arbeiden, toch zoo gaande- weg tot de overtuiging komt, dat aan jongere krachten veel van het werk dat je opzette, onder je leiding zag groeien, moet overge laten, opdat jeugdige energie, meer opti- I misme, het in nieuwere, meer met den J tijd meegaande banen leide, en als dan het oogenblik aanbreekt, zij 't plots, zij het ook J niet onverwachts, welke je tot Hooger leven roept, dan kunnen zij, die je betreuren, daarmee ten slotte vrede hebben. Maar als men nog jong is, als het je lonkt en lokt om je te onderscheiden, als in je 't vuur gloeit om datgene, waartoe je je voelt aangetrokken, met al je willen en al je kunnen aan te pakken, en tot stand te bren- gcn.als je alleen bezwaren telt om ze te mo gen overwinnen, al je je kinderen nog tot zelfstandige flinke menschen moet maken, als de toekomst, zoowel voor je zelf als voor hen. die je lief zijn, vol gouden be loften schijnt en dandan openbaren zich de onmiskenbare verschijnselen, dat een >tot hiertoe en niet verder», op 't punt slaat dat alles voor eeuwig te vernietigen, als zelfs, opdat bet vreeselijke lijden zoo kort mogelijk zij, het moet worden afge beden, dat die droeve woorden, spoedig worden uitgesproken, o, dan dringt zich op onze lippen een smartelijk, een nooit be antwoord »waaroni«. Maar dan klinke ons, achterblijvende», tevens als een vertroosting, óok als een maanwoord »'t Msnschelijk leven is een raadsel. Van de wieg tot aan het graf En geen sterveling werd geboren, Die op 't «waarom» ooit antwoord gaf Werkt en bidt tot aan het einde Strijd met kracht den langen strijdt. Eens is al het leed geleden, Wordt de smart in vreugd verkeerd. Op dan Vraagt niet naar >hct waarom» Neemt uw kruis op God regeert». Slechts even veertig jaar is hij rrfbgen worden, Achterbergh, Piet, zooals wij, Amersfoortcrs. hem nooit anders genoemd hebben of noemen zullen. Victime du devoir, slachtoffer van den plicht, dien hij zichzelven oplegde, toen in Augustus 1914 ten gevolge van het uit breken van den Europeeschen oorlog er groote werkloosheid dreigde te ontstaan en het plaatselijk Steun-comitc werk wilde ver schaffen aan hen, die in normale tijden nooit de hand behoefden op te houdan, maar die toen, wijl er een ware paniek heerschte en bijna ieder ging meedoen aan de ten top gedreven zuinigbeids-manie, dreigden te vervallen tot armoede. 'Toen kwam de energieke jonge man, die in de kracht nog van zijn leven, heden nacht aan zijn gezin en aan zijn geboorteplaats is ontvallen, op het goede denkbeeld om de Laan 1014 en de Daam Eockema-Iaan te doen aanleggen en wist hij de medewer king en de instemming voor dien arbeid te verkrijgen van het Gemeentelijk steun- Tal van gezinnen zijn daardoor gebaat en Amersfoort is in het bezit gekomen van een prachtigen verbindingsweg tusschen Oud-I.eusdcn en de Vlasakkerstwee wegen, die terecht worden geroemd om hun uit muntenden aanleg, wegen op welke Amers foort trotsch mag gaan en die men elders in den lande niet vindt. Van den vroegen ochtend tot donker was de nu ontslapene bij zijne, meest alle on geschoolde werklieden. Hij leerde hen bijl en houweel en spade en kruiwagen hanteeren, deed hen alles voor, zorgde, dat zij behoor lijk werden betaald, doch eischte ook door werken. Zelfs een beton-gieterij richtte hij op. die zitbanken en paaltjes en versieringen maakte. Te ochtend of te middag, was hij er om het werk re controleeren en alles zóo te doen uitvoeren als hij, de man van de practijk. wien het was toevertouwd, meende, dat het moest worden verricht. Hij wist alle bezwaren op te lossen en heeft het genoegen mogen smaken beide wegen voltooid te zien en te vernemen, hoe ieder onomwonden prees, hetgeen hij volkomen belangeloos heeft weten te doen maken van den barren zandweg en de bijna onbegaanbare heide, die als zijn omgetoo- verd tot twee uitmuntende verkeerswegen van zeer groote capaciteit. I11 weer en wind was hij op zijn post. Hij vatte er koude. Men ried hem aan, zich meer in acht te nemen. Doch dit was aan doovemansdeur geklopt«eerst het werk, ik ben van een sterk geslacht», meende hij. Eindelijk moest hij thuisblijven met een hevigen aanval van inffuenza. Wie hem van meer nabij heeft leeren kennen, vindt het niet vreemd, dat hij op zijn soms wel wat koppige manier in den wind sloeg den ernstigen raad van zijn geneesheer om eerst goed uit te vieren. Nauwelijks kon hij zich buitenshuis begeven of hij ging weer naar de heide. Hetgeen werd gevreesd, geschied de; hij kreeg een nóg ernstiger aanval van influenza, de longen werden aangedaan en het ijzersterke gestel van den zoo krach- tigen man werd zóo ondermijnd, dat noch een zorgzame verpleging in het Homoeopa- tisch ziekenhuis te Utrecht dat hij weer te spoedig verliet om bij gezin en zaken te kunnen zijn noch de liefdevolle ver zorging door zijn vrouw en het advies van geneesheeren en professoren hem konden redden. Er zijn er specialisten in oen onder deel van een of ander vak van wetenschap die met voorname minachting neerzien op den autodidact, den man, die zichzelven vormde en, door welke oorzaak dan ook, niet kon opgeleid door de officieele weten schap. Maar juist aan zulke autodidacten, aan' zulke mannen van-sta-vast, aan zulke kerels- uit-óen-stuk, die zichzelven opwerken, die weten, wat ze willen, die met hart en ziel zich geven voor de gemeenschap, heeft de maatschappij zulk een groote behoefte. Men moet hen nemen met hun foutendoor het vele goede, dat zij doen. door het vele niet-alledaagsche, niet-bij den grondsche, dat zij toonen, moet men hun eigenaardig heden wilt ge lieveronaardigheden over het hoofd zien. Want »ons Piet» kón heel bruusk en heel onaardig wezen; un beau diamant in- cruslé dans du fer (een diamant van zuiver water, in ijzer gevat) en trots al zijn schijn bare ruwheid een mensch met een gouden hart en een soms kinderlijk gemoed. In even tien jaren tijds heeft hij zich, ondanks velerlei tegenwerking, weten op te werken van eenvoudig timmermansjon gen tot eigenaar van geheele straten met woningen, hoofdzakelijk voor den werkmans stand. Toen, in een vorige periode van Amers foort, een totaal gebrek aan arbeiderswo ningen bestond, terwijl de weinige, die er waren, alles misten, wat leek op eenigen hygiCnischen eisch, heeft hij het aangedurfd naast Volkshuisvesting I» en «Bouw maatschappij» in exploitatie te brengen de toenmalige woestenij, waar door zijn onder nemingsgeest de Wittestraat. thans Alde- gonde-straat. en Bisschopswijk verrezen. In 't Plantsoen en in Beukenlaantje deed hij heerenhuizen bouwen, die steeds ver huurd zijn. Hij was 't. die den durf bezat een bad- en zweminrichting te bouwen en te exploiteeren. Crietiek werd hem niet gespaardterecht echter mocht hij zijn geliefkoosde stop woorden gebruiken »laat maar praten, ik doe». Op 28 Juni 1912 werd hij tot lid van den Gemeenteraad gekozen en in de vergade ring van 27 Augustus geïnstalleerd. De dooden eert men niet alleer. door het goede van hen te zeggen, maar ook de waarheid. Acbterbergh's eerste optreden in den Raad was ons, en velen met ons, niet sympathiek. In stede gehoor te geven aan den welgemeenden raad »zie nu eerst toe, hoe de gebruiken daar zijn, spreek niet dade lijk mee en vooral, spreek niet over alles» meende hij zich onmiddellijk overal in te moeten mengen, lag hij op elk slakje dade lijk zout, vatte hij in een oogwenk vuur, als hij slechts 'n vonkje meende te zien, dat. nader bekeken, niet de kiem bezat, niet waard was om tot ontbranden te bren gen. Menigmaal sloeg hij dan ook de plank mis, waar hij, gedreven door zijn impulsieven aard, in te lange oraties trachtte te bewijzen, wat niet alleen niet te bewijzen viel, maar dat hij verkeerd opvatte of waar bij men hem onjuist had voorgelicht. Doch hij leerde spoedig door de dikwerf harde lessen, hem toegediend. En weldra sprak hij slechts over zaken, die hij, vol komen bleek te beheerschen en waarbij zijn helder oordeel en zijn groote practische ervaring aan het licht traden. Zijn zaakkundige adviezen omtrent alles was met woningbouw en grond-exploitatie in verband stonden werden zeer gewaar deerd en zoo werd hij al spoedig lid van de Commissie van Bijstand voor de Fabri cage, van die voor de Bedrijven en die van den Keuringsdienst. Niet allen is het gegeven om lang te leven. >Ein Jahrhundert kann nichts sein und eine Secunde oft eine Perleniet de dagen, maar de daden maken het leven. En wanneer mettertijd wellicht op '11 eenvoudig steentje of als inscriptie op een der banken in Laan 1914 in 't kort haar wordingsgeschiedenis de herinnering aan Achterbergh's werk zal levendig houden, dan moge daaronder gebeiteld worde Schimmel s bezielend woord Houd altijd hoog de idee, maar zet haar om in daad». Het (iroot-Verbond. i »Het Groot-Verbond, de grootste orga nisatie in Nederland tot handhaving van een krachtigen Nationale» handel, industrie i en landbouw» luidt het in de advertentie in dit nummer, waarbij men wordt ver zocht, zich aan te sluiten bij het G. V., de vereeniging tot bevordering der economi sche belangen van Nederland, ten einde

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1