Stadsnieuws. door Nationale samenwerking te komen tot beschutting tegen Nationaal gevaar. In het eerste nummer van zijn maand blad schrijft het »Het Groot-Verbond» doet de eerste stappen op zijn levensweg in een tijd waarin allen snakken naar de warme, verkwik kende zonnestalen die zich ten slotte tóch baan zullen breken door het somber wol kengordijn van ons hedendaagsch maat schappelijk leven, dat door den allervree- selijksten der oorlogen, dien de wereld ooit zag, werd gespannen. Hebben onze naaste buren ontzettende en zeer omvangrijke offers moeten brengen, otis t. nd is zeker óok niet voor groote schade gespaard. Toch hebben deze tijden van zware be proevingen ons veel geleerd en zijn ze ons ten voordeel geweest. Geleerd hebben we weer eens, duidelijk voor oogen te zien de innerlijke kracht, het gezond beleid en den kalmen moed van het Nederlandsche volk. De energie, die wel eens al te vaak sluimerde, waakte hel der op; onze volkseigenschap van gezond be leid, op zware proef gesteld, kwam door onze eminente voormannen tot roemens- waarde uiting; onze kalme moed toonde zich in het daadwerkelijk naar onze gren zen te wapen loopen en zonder snoeven, ter verweer tot in den dood, afwachtend gereed staan van onze krachtige Neder landsche mannen, die, alle individueele be langen tijdelijk zooveel doenlijk op zijde zettend, bereid zijn, alles ten offer te brengen voor de verdediging van het vaderland. Ook wat onze Nederlandsche vrouwen in deze dagen hebben gepresteerd en opgeof ferd, heeft ons haar wederom leeren zien als juweelen in de kroon van den Neder- landschen leeuw. Geleerd hebben we weer eens duidelijk hoe eendracht maakt macht, en zijn wij Nederlanders, in ons ten opzichte van de naburen klein land, waarin, zooals wij wel eens zeggen, we zoo goed als allen mekaar kennen, juist daardoor bijzonderlijk geschikt voor- en door de achter ons liggende periode ook bij uitstek voorbereid tot de erkenning van het noodzakelijke en nuttige voor een elk onzer van een meer algemeen samen overleggen. Deze, door den beperkten omvang van ons land, speciale geschiktheid, deze voor bereiding, dit algemeen ervaren gaf aan het Groot-Verbond de vrijmoedigheid, met ver trouwen allen op te roepen om dit alge meen overleg, deze breed opgevatte samen werking, ook in de betere tijden van vrede te blijven in stand houden voor onze eco nomische samenleving; het >wat gaat mij mijn buurman aan" als uit den booze te verklarenen als noodzakelijk gevolg van het door elk bij zich opwekken en gaande houden van aandacht, ook voor hetgeen nu niet juist niet steeds in zijn eigen onmid dellijke omgeving bestaat, geschiedt of direct voordeel brengt, de uitgebreidste en daardoor machtigste samenwerking te ver krijgen voor de belangen van het volk van Nederland, tot verbetering van verkeerde toestanden en gewoonten in eigen land, zoowel als tot krachtige handhaving onzer nationaliteit op economisch gebied. Wij willen werkzaam zijn als Wacht aan onze kust en onze grenzen, ter controlee ring van uitheemsche, financieele en andere invloeden die, in ons land binnenkomend, onze nationaliteit in gevaar mochten bren gen. Wij stellen ons geenszins voor, ons groot doel in éen slag te bereikenverre van dien. Na veel strijd en wellicht bijna on overkomelijke moeilijkheden, maar dan toch ook zeker, zullen wij er komen, en vooral in onzen tijd is dit de regelmatige wijze geworden waarop men iets groots tot stand kan brengen. Dat zien wij ook weer in den huidigen oorlog, onder zoo bijzonder veel groote're moeilijkheden en bezwaren dan vroeger gevoerd. Maar hoe krachtiger elk serieus Nederlander met ons medewerkt, des te spoediger zullen wij gezamenlijk komen tot het doel van »het Groot-Verbond". De Raad van Bijstand bestaat uit de heeren B. J. Gerretson, mr. F. I. J. Janssen, mr. J. Kappeijne van de Coppello en mr. H. Smeenge, allen lid van de ze Kamer Staatsraad mr. Th. Heemskerk en Ed. Gerzon, L. Jonker M. Ezn. en P. Teunis- sen, allen te Amsterdam. »Het Groot-Verbond» besloot op verzoek van een aantal contribuanten a. hun kosteloos een Maadblad te doen toekomen, met o.m. verhandelingen over onderwerpen van onzen handel, industrie en landbouw, alsook eventueel mededee- lingen aangaande uitheemsche handelingen en invloeden hier te lande b. als algemeene hulp- en vraagbaak zijn contribuanten kosteloos inlichtingen te verschaffen omtrent belangrijke recente ge beurtenissen in de voornaamste centra van onzen handel, industrie en landbouw; c. buitenlandsche adressen uit de groote handels-centra in Europa, en particuliere adressen uit de voornaamste Europeesche hoofsteden te verstrekken alsmede binnen- landschc adressen voor handclsrelatièn d. op schriftelijke aanvrage inlichtingen te verstrekken omtrent vrachtprijs naar, en invoerrecht in vreemde landen in normale tijden, en, voor zoover mogelijk, den gel denden kostprijs van diverse artikelen in die vreemde landen e. den contribuanten kosteloos te advi- seeren betreffende eenig voornemen lot het oprichten, combineeren of liquideeren vah zaken I. het tegen porto-vergoeding verstrek ken van opgave van in eenige verlangde streek van ons land te koop zijnde han dels- of industrieele zaak, land of boeren hofstede g. voor elk contribuant kosteloos ter inzage te houden een opgaaf van zoodanige door andere contribuanten gemelde clientèle, die insolvabel is gebleken h. het bezorgen van incasso's tegen nader overeen te komen conditiën. i. zich als permanent Bureau voor arbi trage, ook waar het geschillen met buiten landers betreft, beschikbaar te houden en enquêtes te leiden k. waar door de D.rectie nuttig en noo- dig geacht de contribuanten bijeen te roe pen tot vergaderen te Amsterdam of elders. Ter bestrijding van de algemeene kosten betaalt elk contribuant om van de diensten van 't «Groot-Verbond» gebruik te maken, bij vooruitbetaling een contributie van f6 per jaar en bij toetreding wordt extra ge stort f 2.50 voor registratie. In de Doopsgezinde kerk hier hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. B. P. Plantenga, uit Haarlem. In de Remonstrantsche kerk wordt Zon dag geen godsdienstoefenig gehouden. Gelijk wij reeds meldden, houdt de plaatselijke afdeeling van het Religieus- socialistisch verbond des middags een open lucht- bijeenkomst op het landgoed «Nim- merdor». De Regeering geeft er, mede in ver band met administratieve moeilijkheden (uitkeering aan de betrokken Gemeenten, en zooveel meer) er de voorkeur aan om de aanvoeging van het deel voor I.eusden, dat aan Amersfoord grenst, eerst te doen plaats hebben met 1 Januari aanstaande. Altijd indien het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De heer W. Geleedst, adjunct-commies te- Secretarie hier, is gister benoemd tot Gemeente-secretaris van Vreeswijk. Tot klerk-teekenaaar bij Bouw-en woning toezicht is benoemd de heer W. Dourninck, te Gouda. Heden middag om een uur had op de begraafplaats «Westerveld» te Driehuizen de crematie plaats van het stoffelijk hulsel des heeren Gerritsen. Velen hadden zich aan het sterfhuis alhier opgesteld om den door zoovelen diep betreurden doode een laatsten groet te brengen. Maar een schare van meer dan honderd personen wachtte den lijkstoet te Driehuizen op. We merkten op, Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, den Gemeente- Secretaris, leden van den Raad, bestuurs leden en leden van de vereenigingen «Toynbee», «Volkshuisvesting», «Ouder- linge Hulp», van de Bouwmaatschappij «Birkhoven», leden van de Loge «Jacob van Campen», een deputatie uit de Com missie van den graanhandel te Amsterdam, vele vrienden van den overledene, zoo van hier als elders, het gehcele kantoorperso neel en velen van het werlGiedenpersoneel. Under de plechtige tonen van Schubert s Allerseelen» werd de kist langzaam aan het oog onttrokken en nadat de oudste zoon, de heer H. Gerritsen, gedankt had voor al de belangstelling, was de droeve plechtigheid geëindigd, welke juist door haar eenvoud, geheel in den geest van den overledene, een diep ontróerenden indruk maakte. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aangesloten met no. 45* kapitein K. H. A. A. Wagner, Zuidsingel 42. 110, 461 het .elecirotechnisch bureau Ph. J. Steenaart, Pieter Botb-laau 26. De heer S. Posthuma, met ingang van 1 Augustus benoemd tot districts-comman dant tevens Inspecteur der Rijks-veldwacht ter standplaats Leeuwarden, heeft Dinsdag afscheid genomen van het korps Gemeente politie hier, waartoe hij sedert 1 November 1897 behoorde. De Commissaris van politie, de heer A. Nijhoff, sprak den scheidenden Hoofd-in- specteur op recht hartelijke wijze toe, me moreerde het zeer vele en zeer goede, dat deze bijna twintig jaar hier als kundig, tactvol en Hink politieman deed en bood hem, mede namens Inspecteur Seeuwen, een fraai lederen portefeuille als blijvend aan denken aan. Hoofd-agent Van der Horst voerde hier na het woord en bood namens het korps agenten den geachten chef aan een in eikenhouten lijst gevatte photo van het personeel en een met zilver gemonteerden wandelstok. De heer Posthuma, zichtbaar verrast door al deze hulde,'dankte op de hem eigen harte lijke wijze en beval zich wederkeerig aan in aller goede herinnering. Gisteren avond werd hem, iti den foyer van Amicitia, waar men samengekomen was, namens een aantal ingezetenen, een kostbaar gouden horloge aangeboden bene vens een ets, voorstellend de toren van Amersfoort. De heer G. J. Slothouwer hield daarbij een hartelijke toespraak, welke de heer Posthuma beantwoordde mei een welge meende dankbetuiging voor al die blijken van waardeering. De heer R. Frantsen, thans onderwijzer te I.eusden. staat op de voordracht ter be noeming tot onderwijzer aan de Prinses Juliana-school te Baaru. Van de 7 candidaten van de Hoogere Burgerschool hier, die in de derde groep deelnamen aan het eind-examen'verwierven gister het diploma mejuffrouw M. F. Beens, freule O. van den Bergh en de heeren B. W. Kroon, F. Mulder, D. G. Sanders en A. Velleman. Uit het Voorloopig verslag over het ont- werp-Distributiewet en de door den Minister van Landbouw gedane mededeelingen blijkt, dat zal vervallen de inkomen-grens, ten ge volge waarvan de artikelen niet alleen levensmiddelen, doch ook brandstoffen en huishoudelijke artikelen voor iedereen tegen verlaagde prijzen zullen worden be schikbaar gesteld. De Regeering zal zorgen voor voldoenden voorraad. De Gemeentebesturen moeten intijds opgeven hetgeen zij behoeven. De Regeering acht intusschen «niet wel voor verwezenlijking vatbaar het denkbeeld om een afzonderlijk tijdelijk Departement voor levensmiddelenvoorziening in het leven te roepen». Niet wel. Het is alsof er in het concept beide woorden werden geschreven otn aan den Minister de keuze te laten, een van beide door te halen eer het stuk naar de Landsdrukkerij ging. Het kan zijn nut hebben, even te herin neren, dat met ingang van morgen hier Regeerings-visch wordt verkocht op drie plaatsen en wel aan het Levensmiddelen-bureau. Groen markt, op het Juliana-plein, en aan den Soesterweg bij den spoorweg overgang. Ten minste als de bestelde visch komt en Engeland zijn «zeerooverij» om het woord van het «Handelsblad» te gebrui ken niet verder op den spits drijft. Bij den wieler-wegwedstrijd over 270 K.M. Zondag gehouden van Den Haag via Amersfoort naar Maastricht, kwam na elf uur trappens als eerste aan, de beroepsrijder K. van Nek, uit Amsterdam. In 't geheel hebben 16 van de 76 inge schrevenen den tocht volbracht. Daar de heer I.. Pezie aanstaanden Zon dag de jaarvergadering van den Bond van zwemonderwijzers moet bijwonen, wordt dien dag de zwenschool hier gesloten en hebben de voorgenomen polo-wedstrijden dus niet plaats. In de Dinsdag onder voorzitting van den heer L. J. K r o o k gehouden flink bezochte ledenvergadering van het plaatselijk depar tement van den Ned. Bond van sigaren- winkeliers-vereenigingen kwam onder meer ter sprake het vraagstuk der tabaks-distri butie door de Regeerlngs-commissie, wier Voorzitter en raadsman tevens de man is die Lier te lande een trust van groot-fabri kanten vormt. De distributie-commissie wil ten hoogste 15 pet. van de door klein- fabrikanten benoodigde tabak geven en eischt inzage van de boeken; indien niet 50 pet. wordt toegestaan, worden zoowol de klein-fabrikanten als de klein-winkeliers ten ondergang gebracht en zal de trust nog spoediger tot stand komen. De Bond heeft reeds ernstig geprotesteerd tegen deze han delwijze en zal in de komende Algemeene vergadering, weer zich daartegen verzetten, waarmede het departement zich vereenigde. Den afgevaardigde van Amersfoort naar die Bondsvergadering werd vrij mandaat gegeven. Daar de heer A. van Vreumingen door drukke bezigheden bezwaar had, langer op te treden als Secretaris, verwisselde hij van functie met den heer Th. P. A. Klaassen, terwijl als vijfde lid van het Bestuur werd gekoze'n de heer N. Vink, zoodat dit thans is saamgesteld uit de H.H.L. J. Krook, Voorzitter; P.J. B.Jacobs.Onder-voorzitter I'h. P. A. Klaassen, Secretaris; A. van Vreumingen, Penningmeester en N. Vink. Het Bestuur zal een conferentie hebben met de Cantine-commissies, opdat in de ba rakken-kampen geen andere prijzen worden gemaakt dan in de stad en dc bestaansstrijd niet nóg meer wordt verzwaard. Nu er een nieuwe prijsverhooging op handen is, bond 'de Voorzitter den leden op het hart, trouw ter vergadering te komen, elkaar geen oneerlijke concurrentie aan te doen en elkaar niet te beschouwen als con currenten, doch als vakgenooten, die ook gemeenschappelijke belangen hebben te verdedigen en te bedenken, dat de enkeling niets vermag. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de openlucht-samenkomst van den Ned. Anti- Oorlog Raad in de Provincie Utrecht aan staanden Dinsdag niet wordt gehouden in een der bosschen van het Koninklijk domein «Soestdijk», gelijk bij advertentie werd aangekondigd. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van onroerende goederen werden verkocht: twee huizen met erven aan de Teutstraat nos 54 en 56, samen groot 1.44 A. en ieder verhuurd voor f 1 per week, voor f to6o aan L. M, Cohen, twee huizen met erven aan de Bolder straat nos. 1 en 3. samen groot 1.12 A. en ieder verhuurd voor f 1.05 per week, voor f920 aan J. II. Donath, een huis met erf aan de Breedesteeg no. 8, groot 53 c.A. en verhuurd voor f 0.90 per week, voor f460 aan J. van Keulen, een huis met erf aan den Kleinen Kop pel no. 8, groot 175 cA. en verhuurd voor f t.50 per week. voor f 12S0 aan makelaar W. van Scbaik, een huis met erf aan de St. Jorisatraat no. 54, groot 54 c.A.. en het pakhuis daar naast, groot 90 c.A voor f860 en f 1320 aan Gebrs. Ruitenberg. De 13 woningen met erf aan de Roze- marijnsteeg nos. 12 tot 22. de Schclvisch* steeg no. 24 tot 28 en de Mooierstraat nos. 19 tot 21groot 4.7H A. cn samen verhuurd voor f 8.80 per week. waren inmiddels uit de hand verkocht en kwamen dus niet in bod. De heer A. B. van der Klein, Secretaris van de afd, Amersfoort van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacanliekolonies deelt ons mee, dat het groote koloniehuis «Zwartendljlf» te Egmond aan Zee, gedurende de maand Sept. be schikbaar wordt gesteld voor Belgische kinderen en kinderen van in Belgie wonende llollandsche ouders, die door ondervoeding en chronisch hongerlijden zijn verzwakt Ze zullen daar eenigen tijd goed worden gevoed, om op krachten te komen. De kolonie, die uit Amersfoort eerst 2 Sept. naar «Zwartendijk» zou gaan, wordt daarom 14 dagen later ingedeeld in «Katwijk en Zeehuis». Genoemde heer van der Klein, Arnh. weg 66, geeft gaarne nadere inlichtingen. Behandel uw evenmensch met een weinig van de toegevendheid, met welke gij uw eigen daden pleegt te beoordeelen. 412e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 25—27 Juli 1916. (1 too loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. I.einweber te Amersfoort (Breestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20: 2556 8956 8965 8977 8992 9659 9665 9669 15786 en 16003. Te zamen 3 prijzen. De tweede klasse trekt van 7 tot 10 Augustus 1916. V. P. N.-veilingen. AMSTERDAM. 24 Juli 1916. Aanvoer Export.eiem, Kegeerings-eieren 196 262. Prijs f6.40 tot f7.15. f5.60 tot f6.60. ROTTERDAM 25 Juli 1916. Aanvoer Exporl-eieren ">»«i Regeerings-eieren 485 338. Prijs f6.15 f7.50. f 5.40 tot f6.05. WIT Dl HDR 18 OP 0000 BK ZILVER, IS DE HAAM „BLOOKER" OP KEI BUS CACAO.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2